Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 344 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
 Jak dobrze przeżyć spowiedź 
Autor Wiadomość
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Helenka napisał(a):
bert04 napisał(a):
Możesz - ale nie musisz - wyznać na kolejnej spowiedzi, jednakże odpuszczenie się liczy.

Nie do końca. Zapomniany grzech należy wyznać przy następnej spowiedzi. Nie trzeba od razu przystępować do tego sakramentu lub przystępować jak najszybciej, ale przy następnej spowiedzi należy wyznać iż się zapomniało o takim to a takim grzechu.


Pytający wyraźnie napisał, że zapomniał wyznać grzechu ciężkiego. - Zapomniany grzech ciężki trzeba wyznać na kolejnej spowiedzi zaznaczając, że chodzi o grzech zapomniany poprzednio.


N lut 11, 2018 13:32
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Co w sytuacji, gdy nie wiadomo czy się popełnili grzech i nie można sobie tego przypomnieć. Chodzi o grzechy sprzed X lat i co do których nie ma się pewności czy się dobrze wyspowiadało?


Wt lip 30, 2019 17:28
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Pan Bóg zna Twoje grzechy i Twoje serce. Jeśli spowiadałeś się szczerze, nie zataiłeś żadnego grzechu, to spowiedź jest ważna i nie ma potrzeby się tym przejmować. Jednak jeśli masz problem z zaakceptowaniem tego faktu, możesz odbyć spowiedź generalną. Do takiej spowiedzi trzeba się odpowiednio przygotować.
http://dobraspowiedz.pl/artykuly-spowie ... ja-zrobic/
http://swietarodzina.pila.pl/wp-content ... ralnej.pdf

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lip 30, 2019 20:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej wyznać grzech. Lepiej powiedzieć więcej, niż mniej. Męczące przez lata sumienie może być destrukcyjne dla wewnętrznego spokoju i pogody ducha.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lip 30, 2019 20:30
Zobacz profil
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
A jak ktoś nie umie czegos powiedzieć(bo się wstydzi)? Poza tym, chodzi o to że cały czas coś mi się przypomina, tylko nie wiem czy zrobiłem coś wtedy czy nie


Śr lip 31, 2019 10:01
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Quinque napisał(a):
A jak ktoś nie umie czegos powiedzieć(bo się wstydzi)? Poza tym, chodzi o to że cały czas coś mi się przypomina, tylko nie wiem czy zrobiłem coś wtedy czy nie

Rozeznaj, czy mogłeś wtedy zrobić coś, co spełnia definicję grzechu ciężkiego, pamiętaj, żeNie spowiadamy się, że "może byłem niecierpliwy, może kogoś skrzywdziłem". To wymaga głębszego przebadania sumienia. Albo faktycznie byłem niecierpliwy w konkretnej sytuacji którą pamiętam, albo nie wymieniam asekuracyjnie tego grzechu (tak na wszelki wypadek). Spowiadamy się tylko z grzechów, które sumienie jasno nam wyrzuca, a w razie wątpliwości pytamy spowiednika. Bóg chce, abyśmy przed nim stanęli w prawdzie, w postawie "tak lub nie" a nie w postawie "być może".
(...)
Nie możemy pozwolić, aby naturalny wstyd z naszych grzechów i słabości wywołał w nas strach (np. co sobie spowiednik o mnie pomyśli) i kombinowanie jak grzechy najłagodniej wyznać w sposób zawoalowany. W ostateczności strach może doprowadzić nas do zatajenia grzechu śmiertelnego! Naturalny wstyd powinien być połączony z najważniejszym elementem spowiedzi: szczerością = stawaniem w prawdzie przed Bogiem = postawą pokory, czyli znajomości prawdy o sobie. Potraktujmy nieprzyjemny wstyd jako część pokuty za nasze grzechy.
(...)
Gdy popełniamy tylko grzechy powszednie (inaczej określane również jako grzechy lekkie; KKK 1862: gdy w materii lekkiej nie przestrzega się normy prawa moralnego lub gdy nie przestrzega się prawa moralnego w materii ciężkiej, lecz bez pełnego poznania czy całkowitej zgody) to spowiedź w konfesjonale nie jest konieczna aby przystępować do Komunii Św. Pamiętajmy tylko, aby Akt Pokuty na początku każdej mszy przeżyć jako spowiedź powszechną, podczas której Bóg odpuszcza nam te grzechy powszednie, byśmy z oczyszczonym sercem mogli w pełni uczestniczyć w dalszej części mszy św. i godnie przystąpić do Komunii Świętej. Grzechy lekkie na każdej mszy św. gładzi jeszcze uważne słuchanie Słowa Bożego ("Niech słowa Ewangelii zgładzą grzechy nasze") i przystąpienie do Komunii Św. ("Panie nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja").
http://www.franciszkanie-mokotow.pl/akt ... -spowiadac

Grzechy lekkie są nam odpuszczane na każdej mszy, gdy nie jesteśmy w stanie grzechu ciężkiego i żyjemy przyjmując sakramenty (komunia święta), dlatego przebadaj sumienie, z czego wynika fakt, że sobie pewne wydarzenia przypomniałeś i czy to na pewno wyrzuty sumienia, czy raczej powód jest inny, być może związany z tym, co przeżywasz obecnie, zwłaszcza że nie pamiętasz szczegółów. Myślę, że gdyby kaliber zła był poważny, nie miałbyś problemów z przypomnieniem sobie szczegółów wydarzeń, nie miałbyś również wątpliwości dlaczego zrobiłeś to, co zrobiłeś. Tymczasem z tego co piszesz, można wnioskować, że prawdopodobnie byłeś wtedy "niepoczytalny" bądź Twój udział był niezbyt istotny, skoro pamiętasz mgliście swoją rolę. Jak przytoczyłam wyżej, spowiadać się należy z tego, co wyrzuca sumienie, a nie z "wydaje mi się", bo mamy stawać w prawdzie o sobie, nie na domniemaniach.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Śr lip 31, 2019 12:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 16:08
Posty: 3
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Cześć wszystkim. Potrzebna mi opinia na chłodno, neutralnych osób. Zadręczam się myślami, otóż odbyłem dla mnie ważna spowiedź generalna bardzo ładnie się wyspowiadałem ogólnie ze wszystkiego co mnie dręczyło, w sumie powyższy post jest dobrze napisany ale ja np. wyznawałem grzechy, których też się domyślałem, sumienie coś tam podrzucało, ale zakrzywione wolałem to wyrzucić z siebie jak był grzech to był i wyznałem. Wszystko niby ok. Ale pominąłem jeden jakby grzech? właśnie pominąłem, to bo to takie dziwne niezręczne nie wiedziałem co pomyśli spowiednik teraz żałuję. Tylko nie pamiętam już dobrze czy to miałem wtedy w myślach czy nie i po spowiedzi mi się przypomniało, ale nawet jak miałem to w myślach to pominąłem z tego względu, że to takie dziwne wstydliwe i nie miałem świadomości wiedzy czy to grzech czy nie i ważniejsze czy grzech ciężki śmiertelny. Po tej generalnej spowiedzi odbywałem zwykłą to się odwołałem z zapytaniem o to spowiednika to powiedział, że nie ciężki ale tak chyba od niechcenia sam się zastanawiał i powiedział jak powiedział. I dalej mnie dręczą myśli sumienie, że wtedy mogłem jasno powiedzieć, że zrobiłem to, a nie w formie pytającej pytać chociaż może jakoś nawiązałem do siebie. i teraz niedawno byłem u księdza pytałem o to to powiedział, że to nie grzech ciężki ale jak mi ciąży to żeby się wyspowiadać z tego. Czy takie pominięcie ma wpływ na moją spowiedź generalna. Planuje to wyznać wyrzucić z siebie na najbliższej spowiedzi jak będę to powiem konkretnie żeby mieć spokój ale czy według was moja spowiedź generalna była ważna. ???


Śr lip 31, 2019 17:53
Zobacz profil
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
No właśnie. Łatwo jesy powiedzieć idź się wyspowiadaj. Kiedy człowiek się wstydzi. Albo boi się reakcji księdza


Śr lip 31, 2019 21:26
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Wiara26 co masz na mysli pytajac, czy twoja spowiedz (geberalna) byla wazna? Czy Pan Bog ci te wyznane grzechy wybaczyl i zapomnial? Oczywiscie tak. Te niewyznane z zapomnienia tez.
Spowiedz generalna nie ma wiekszej mocy niz zwykla. Nie dostajesz innego przebaczenia.
Spowiedz generalna ma sens dla ciebie, bo zbierasz swoje dotychczasowe zycie razem i zamykasz pewien rozdzial przed Bogiem. Przebaczone, zapomniane, zostaw za soba i nigdy do tego nie wracaj. Tych grzechow Bog nie pamieta.

Dlaczego tak czesto ludzie traktuja Boga, ktory umarl na krzyzu z szalenczej milosc do nas, zeby zapewnic nas o swojej nieograniczonej milosci, jak zawzietego buchaltera grzechow?


Cz sie 01, 2019 6:14
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Nie wiem. Być może nie są przesiąknięci liberalną teologią która mówi, róbta co chceta Bóg i tak wam wybaczy?


Cz sie 01, 2019 8:19
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Albo brakuje im wiary w milosc Boga. Czy jesli przepraszasz rodzicow za cos, to myslisz, ze duzo w ich stosunku do ciebie zmieni, jesli bedziesz co piec minut przylatywal i dodawal, jak ich jeszcze w myslach nazwales w swojej furii? Raczej kiedys im sie to znudzi i stwierdza, ze chyba troche przesadzasz. Na pewno ich milosci do ciebie to nie powiekszy.

A Pan Bog nie odhacza, znanej sobie i tak, listy grzechow, ktore przy spowiedzi zostaly wypowiedziane. Raczej go intencje i fakty (np zadoscuczynienie) " interesuja", czyli czy twoja skrucha i zal byly na powaznie i cos w tobie zmienily.


Cz sie 01, 2019 10:33
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Czy po paleniu papierosów mogę iść do komunii? Nigdy nie znalazłem na ten temat konkretnej informacji


So sie 03, 2019 19:50

Dołączył(a): So wrz 23, 2006 8:34
Posty: 299
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Czy można przerywać wypowiedź spowiednika? Kiedyś jak ksiądz już udzielał mi nauki, przypomniał mi się jakiś grzech, ale jakoś niezręcznie było mi mu przerywać, wydawało mi się, że będzie to nieeleganckie i chamskie, więc się nie odezwałam. Czy dobrze postąpiłam? jak należy się zachować w podobnej sytuacji?

_________________
Poezjo, pod twoją obronę...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska


[img]http://games.onego.ru/lastfm/ladysherlockian.png[/img]

Striving to better, oft we mar what's well.
William Shakespeare


Śr lip 01, 2020 12:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jak dobrze przeżyć spowiedź
Zawsze możesz zapytać, wyrazić swoje wątpliwości.
Niech ksiądz powie co ma do powiedzenia a potem Ty możesz cos dodać czy powiedzieć, ze cos zapomniałaś.

_________________
ksiądz


Śr lip 01, 2020 15:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 344 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL