Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 2:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Komunia Święta duchowa 
Autor Wiadomość
Post Komunia Święta duchowa
Spowiedź, Komunia na tej samej mszy i liczenie dni do następnej Komunii. Tęsknota. Pragnę Cię, Jezu, przyjąć do serca, jednak szare życie wygrywa . Kiedy jest Eucharystia, jestem w pracy :(
Spotkamy się za tydzień, w następną niedzielę.

Pragnienie karmienia się Ciałem Pańskim jest w nas bardzo żywe zaraz po przyjęciu Chrystusa . Otrzymawszy coś dobrego, chcemy dostać więcej. Jest to szczególny czas łaski, który należy wykorzystać w pełni.
Jeżeli mamy czyste serce powinniśmy jak najczęściej korzystać z zaproszenia do pełnego uczestnictwa w Najświętszej Ofierze.

Jeżeli z przyczyn obiektywnych nie możemy uczestniczyć we mszy, możemy przyjąć Chrystusa wzbudziwszy w sobie gorące pragnienie przyjęcia Go w Eucharystii. Komunia Święta duchowa nie zastąpi rzeczywistego przyjęcia ciała Jezusa, jednak zaowocuje głębszym zjednoczeniem duchowym ze Zbawicielem.

Do przyjmowania Chrystusa przynajmniej pragnieniem zachęca papież Pius XII w encyklice Mediator Dei:

Cytuj:
(Kościół)Życzy sobie w szczególności, aby chrześcijanie, zwłaszcza gdy trudno im przyjąć eucharystyczny pokarm w rzeczy samej, przyjmowali go przynajmniej pragnieniem; mianowicie w ten sposób, by wzbudziwszy żywą wiarę, i sercem w czci pokornym oraz całkowicie ufnym wobec woli Boskiego Odkupiciela, zjednoczyli się z nim najpłomienniejszym jak tylko mogą uczuciem miłości.


Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Do tej pory myślałam, że Komunię Świętą duchową można i należy przyjmować również wtedy,kiedy będąc na mszy nie możemy podejść do Stołu Pańskiego, ponieważ popełniliśmy grzech ciężki.

Dzisiaj spotkałam się z tekstem stwierdzającym, iż warunkiem przyjęcia Komunii Świętej duchowej jest stan łaski uświęcającej. Mam wątpliwości :co:

O Komunii Świętej duchowej pisze św. Paweł w Liście do Efezjan:

Ef. 3,17 napisał(a):
Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach (...)


Słowo komunia oznacza zjednoczenie. Czy warunkiem duchowego zjednoczenia z Jezusem jest stan łaski uświęcającej ? Św. Paweł pisze tylko o wierze .. a przecież grzech- nawt ciężki, nie wyklucza wiary ... :?


Pt lut 04, 2005 22:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Nie znam zadnych "przepisow" dotyczacych komunii duchowej. Jedno jest pewne, grzech oddziela nas od Boga, trwanie w grzechu oslabia pragnienie zjednoczenia z Nim, ale nie pozbawia nas jednak (przynajmniej od razu) tego wrodzonego pragnienia Boga i komunii z Nim. Wydaje mi sie, ze pragnienie komunii duchowej nie moze byc ograniczone brakiem stanu laski uswiecajacej. Przeciez to pragnienie, ktorego autorem jest zreszta sam Bog moze wlasnie zaowocowac tym, ze ten stan laski zostanie nam przywrocony. Tysiace najrozmaitszych przypadkow zyciowych nie pozwala ludziom przystepowac do komunii sakramentalnej, ale to chyba nie oznacza, ze nie moga jednoczyc sie z Bogiem wlasnie w komunii duchowej. Bog w swej dobroci i milosierdziu sam jest w stanie ich przyprowadzic do stolu eucharystycznego. Dlatego wydaje mi sie, ze zawsze, jesli nie mamy mozliwosci przyjac Jezusa w komunii, to nie tylko mozemy, ale wrecz powinnismy przyjmowac Go do serca w komunii duchowej. Jedyna przeszkoda jest tylko dobrowolne trwanie w grzechu.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


N lut 06, 2005 17:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Możliwość przyjmowania komunii pragnienia jest wielką szansą religijną dla tych ludzi, których Kościół nie odważa się dopuścić do komunii sakramentalnej. Dzisiaj są to przede wszystkim ci katolicy, którzy żyją w związkach bez ślubu kościelnego. W życiu wysłuchałem setek wyznań, jak ciężko może być człowiekowi wierzącemu w momencie, kiedy większość uczestników mszy świętej przystępuje do stołu Pańskiego, a mnie komunii przyjąć nie wolno. Wielka jest wtedy wdzięczność takiego człowieka, kiedy zwróci mu się uwagę na to, że przecież może przyjmować przynajmniej komunię pragnienia.

Z reguły jednak pojawia się podczas takiej rozmowy pytanie, czy taką komunią pragnienia nie obrażę Pana Jezusa, skoro przecież żyję w grzechu. Sam fakt, że człowiek takiego niepokoju doświadcza, dobrze świadczy o jego zmyśle wiary. Zazwyczaj podpowiadam wtedy takiej osobie, ażeby do komunii pragnienia starała się przystępować w postawie ewangelicznego celnika, który „stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!” (Łk 18,13). Pamiętamy, jak wysoko ocenił Pan Jezus wiarę tego celnika.

http://www.mateusz.pl/wdrodze/nr376/17.htm


N lut 06, 2005 18:14
Zobacz profil
Post 
ks.Edward Staniek, W trosce o umiłowanie Eucharystii napisał(a):
Człowiek chory lub tak przeszkodzony , że nie jest w stanie przyjść do kościoła , może- o ile jest w łasce uświęcającej- przez pragnienie przystąpienia do Komunii świętej przyjąć komunię duchową i uczestniczyć we mszy transmitowanej przez radio.


Dwie wypowiedzi, dwa stanowiska :?

Z cytatu podanego przez jo_tkę wynika możliwość przyjmowania komunii duchowej przez osoby będące na mszy ale nie będące w stanie łaski uświęcającej, natomiast ks. Staniek podaje dwa warunki takiej komunii: stan łaski uświęcającej i niemożność uczestnictwa we mszy w kościele.... :co:


N lut 06, 2005 18:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
to ja moze zadam zielone pytanie ;)
Jak tak naprawde wyglada komunia duchowa czy tez pragnienia? bo dla mnie to troszke pojecie wirtualne...

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N lut 06, 2005 19:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Mrówek, a czytałaś cały tekst ojca Salija? Jeśli tak, to ja nic więcej nie wiem, a jeśli nie, to wkleję jeszcze fragment:

Cytuj:
Jak się przyjmuje komunię duchową? Po prostu pragnieniem, dlatego nazywamy ją również komunią pragnienia. Taką prośbę serdeczną, żeby Pan Jezus raczył przyjść do mnie i być ze mną, chociaż nie mogę Go przyjąć sakramentalnie, można kierować do Niego, słuchając radiowej mszy świętej. Albo łącząc się duchowo z mszą odprawianą w najbliższym kościele. Dobrze jest wtedy najpierw upokorzyć się przed Panem Jezusem i wyznać Mu swoją niegodność, i dopiero potem prosić Go o przyjście do mojej duszy, choć nie mogę Go teraz przyjąć sakramentalnie.


Pozdrowionka :)


N lut 06, 2005 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
hmm... dobra takiej odpowiedzi sie spodziewalam ;)

Czyli chodzi o to zeby byc z Panem Jezusem? Tyle, ze kazda modlitwa jest przeciez stawaniem przed Nim w prawdzie, w Jego obecnosci, z Nim... do modlitwy stanu laski uswiecajacej nie trzeba...

Do Komunii sakramentalnej juz tak, jesli nie moge jej przyjac to albo zbyt mi to nie przeszkadza, albo moje serca przeszywa ogromny bol wynikajacy z tej niemoznosci... moze zamiast kombinowac z jakimis duchowymi komuniami to po prostu ofiarowac swoj smutek i bol za swoja marnosc i nieumiejetnosc trwania w lasce? a moze wlansie takie ofiarowanie mozna traktrowac jako komunie pragnienia?

hehe... ok wiem kombinuje ;)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N lut 06, 2005 23:11
Zobacz profil
Post 
zielona_mrówka napisał(a):
Tyle, ze kazda modlitwa jest przeciez stawaniem przed Nim w prawdzie, w Jego obecnosci, z Nim... do modlitwy stanu laski uswiecajacej nie trzeba...


No właśnie ... modlitwa nie wymaga stanu łaski. Ale jeżeli modlimy się mając grzech ciężki, to wówczas nasza modlitwa nie ma również mocy zasługującej, sprawczej.
Jednak taka modlitwa nie przepada. Jej owoce są deponowane w specjalnym banku łaski, z którego możemy korzystać po oczyszczeniu serca.
Mój spowiednik porównał to do gromadzenia kwiatów w zamkniętym pokoju. Po odnowieniu przymierza z Bogiem pokój zostaje otwarty, a my możemy ofiarować Bogu pachnący bukiet. :bukiet:


Czy stan łaski uświęcającej jest potrzebny do przyjęcia komunii pragnienia?

Komunia oznacza zjednoczenie. Nie jest to więc modlitwa, w której stajemy w obecności Jezusa, ale złączenie z Nim . Poprzez postawę ufności otwieramy nasze serce, aby Jezus mógł w nim zamieszkać.
Zjednoczenie z Jezusem wymaga łaski...


zielona_mrówka napisał(a):
(...)moze zamiast kombinowac z jakimis duchowymi komuniami to po prostu ofiarowac swoj smutek i bol za swoja marnosc i nieumiejetnosc trwania w lasce? a moze wlansie takie ofiarowanie mozna traktrowac jako komunie pragnienia?


Do niedawna właśnie tak rozumiałam istotę komunii duchowej- jako ofiarowanie Jezusowi swej tęsknoty. Jako modlitwę serca : "Panie, bardzo pragnę Cię przyjąć, lecz wiem, że bardzo Cię zasmuciłam i moje serce nie jest gotowe. Proszę, Jezu, przytul mnie . Bądź ze mną zwłaszcza teraz".

Teraz myślę, że takie ofiarowanie może być przygotowaniem serca, umocnieniem w walce. Każda tęsknota ma swój kres. Jeżeli bardzo kochamy, nie każemy Jezusowi długo na siebie czekać.

Wrócimy w sakramencie pokuty, by móc na nowo cieszyć się obcowanem z Chrystusem w sakramencie Eucharystii oraz przyjmując komunię pragnienia. Tak, jak ofiarowanie Jezusowi naszej tęsknoty przygotowuje nas do mężnej walki ze złem, tak praktyka komunii św. duchowej pomaga nam bardziej cenić Komunię Świętą i bardziej jej pragnąć.

Powiedziałabym, iż komunia pragnienia zamiast pragnienie gasić- rozpala je.

Jeżeli chodzi o formę przyjmowania komunii pragnienia, można się posłużyć schematem zaproponowanym przez o.Bogdana ... albo iść za głosem serca.

o. Bogdan Kocańda OFM napisał(a):
Jak przyjmować Komunię duchową?
Najlepiej uczynić to w miejscu odosobnionym, na przykład w pokoju, gdzie aktualnie nikogo nie ma. Odosobnienie gwarantuje łatwość skupienia oraz intymność duchowego spotkania z Bogiem. Najpierw należy wzbudzić żywą wiarę w obecność Jezusa Chrystusa. Można w tym celu odmówić akty wiary, nadziei i miłości, albo posłużyć się inną modlitwą spontanicznie przez siebie ułożoną. Następnie należy ufnie otworzyć swoje serce na Boga (wewnętrznym aktem) i odmawiając modlitwę Ojcze nasz przyjąć pokorną postawę dziecka Bożego. Taka postawa będzie świadczyć o naszym zaufaniu wobec woli Boskiego Odkupiciela, który cały pragnie się udzielać wierzącemu. Kiedy osiągniemy taki stan ducha, wówczas należy poprosić Jezusa Chrystusa, aby przyszedł do naszego serca i zamieszkał w nim. Trzeba to uczynić prostymi słowami, np.: Przyjdź, Panie Jezu, Chlebie życia i zamieszkaj w mym sercu, bym zawsze należał tylko do Ciebie. Następnie odmawiamy, tak jak w czasie Mszy świętej, Baranku Boży i wyobrażamy sobie przychodzącego do naszego serca Chrystusa. W ciszy tego duchowego wydarzenia należy trwać przez kilka chwil. Potem uwielbiamy Boga i dziękujemy mu za otrzymaną łaskę.
:bukiet:


Cz lut 10, 2005 18:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post Re: Komunia Święta duchowa
a czy mozna nie przyjmowac Komunii Swietej bedac na mszy i bedac w lasce uswiecajacej???

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Śr lut 03, 2010 0:21
Zobacz profil WWW
Post Re: Komunia Święta duchowa
teoretycznie można - tylko po co ?


Śr lut 03, 2010 15:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post Re: Komunia Święta duchowa
baranek, pisze gdzieś o tym?

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Cz lut 04, 2010 11:38
Zobacz profil WWW
Post Re: Komunia Święta duchowa
Jeśli pytasz o dokumenty kościelne- nie wiem. Rozmawiałam kiedyś o tym z moim spowiednikiem. Stwierdził, że grzech to nie jest.


Cz lut 04, 2010 12:08

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Komunia Święta duchowa
AHAWA napisał(a):
a czy mozna nie przyjmowac Komunii Swietej bedac na mszy i bedac w lasce uswiecajacej???

Czasem nawet - TRZEBA. Komunię świętą katolik może w ciągu dnia przyjąć maksymalnie dwa razy. Zatem będąc trzeci raz na mszy św., nie przystępuję do komunii.

_________________
Dominik Jan Domin


Cz lut 04, 2010 12:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post Re: Komunia Święta duchowa
baranek, rozumiem

djdomin, nie nie chodzi mi o to ile razy mozna ale czy mozna nie przyjac bedac w stanie laski uswiecajacej i potem np na drugi dzien bedac na mszy przyjac

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


So lut 06, 2010 10:34
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Komunia Święta duchowa
No to przecież napisałem, ze nie tylko MOŻNA, ale czasem TRZEBA.

Natomiast dobrowolne rezygnowanie z Komunii jest głupotą. Ale czy grzechem ciężkim? To zależy, dlaczego ktoś nie idzie. Jeśli się w ten sposób umartwia, to OK, głupota nie jest grzechem. Ale jeśli nie chce przyjąć Chrystusa - zamyka się przed Nim, to świadczyłoby to o grzechu.

_________________
Dominik Jan Domin


So lut 06, 2010 15:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL