Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Komunia bez spowiedzi w innych krajach? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
ratio napisał(a):
ratio napisał(a):
(...) Np. dziś, jako że jest niedziela, praktykujący katolicy, byli na Mszy św. i mieli możliwość przyjąć Komunię. Ale zdarzyło się też niektórym osobom, być wczoraj wieczorem na Mszy z liturgii niedzielnej, przez co wypełnili obowiązek uczestniczenia w niedzielę we Mszy.

A mnie się wydaje, że Paulini nie liczą się z obowiązującymi przepisami kościelnymi i ograniczają wiernych co do praktyk religijnych.

No własnie. Tobie się wydaje. Ty masz prawo przyjąc komunię, Ty wiesz, a paulini nie wiedzą. Ale za to mają obowiązek, bo to przecież ich powołanie, itd.
Nie gniewaj się, nie chcę Cię urazić, ale proszę przyjrzyj się swojej postawie. Nawet jesli masz rację, to co z tej racji wynika?
Dzisiaj w ogóle w społeczeństwie popularna jest postawa: "bo ja mam prawo". Mam prawo być dobrze obsłużony w restauracji, mam prawo zrobić zakupy w niedzielę (niech sobie wypoczywają, ale bez naruszania mojego prawa), mam prawo do równego traktowania w pracy (to nieważne, że koleżanka miała naprawdę ważny powód, by wyjść pół godziny wczesniej, teraz ja chcę, bo ma być po równo, mam prawo) Mam prawo do bycia ojcem- mój partner również. Mam prawo, żeby krzyż wisiał nad moim biurkiem, mam prawo do przestrzeni wolnej od symboli religijnych. Jeszcze mógłbym wymieniać przez pół dnia. Tylko co z tego? Nie potrafisz ustąpić dla bliźniego, zrezygnować ze swojego prawa ( tak, pod warunkiem, że on też zrezygnuje :D ), dać mu prawa do słabości, niedoskonałości?
Przecież Twoje racje są takie oczywiste, zastosowanie się do nich prawie nic nie kosztuje, to straszne, że mając podane na tacy proste, genialne rozwiązanie, tkwią jak osły w jakimś uporze, a przecież Tobie chodzi tylko o prawo...

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt mar 15, 2019 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
brunero napisał(a):
"a przecież Tobie chodzi tylko o prawo..."

Ciekawa riposta ... Ale czy podstawą nauczania Kościoła nie jest prawo i to prawo Boże? A nauczający powinni wniknąć w ducha prawa, a nie robić ustawki według "bo-misie ...".
Czy nos jest dla tabakiery, czy tabakiera dla nosa?
Ps. Czy "brunero" kwestionuje zasadność przestrzegania prawa?


Pt mar 15, 2019 16:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
@Ratio - owszem, prawo pozwala na sprawowanie obrzędu udzielenia Komunii świętej poza Mszą świętą w każdy dzień (z pewnymi zastrzeżeniami dla kilku dni w roku), ne mniej jest pewna racja dla nieudzielania jej w niedzielę. W niedzielę należy być na Mszy, a nie przyjąć Komunię. Udzielanie Komunii poza Mszą św. mogłoby wzbudzić zamęt u wiernych, którzy mogliby myśleć, że tym obrzędem wypełniają ten obowiązek. A jeśli, ktoś nie był na Mszy w niedzielę, to i do Komunii przystąpić nie powinien, bo niebycie na Mszy to grzech. Z drugiej strony, można wyobrazić sobie sytuacje ekstraordynaryjne (o których wspomniałaś), ale osobiście uważam, że więcej jest korzyści, niż strat z odstąpienia od obrzędu udzielania Komunii świętej poza Mszą św. w niedziele.
Inną sprawą jest to, że jeśli prawo na coś pozwala, nie oznacza, że zmusza. To, że można udzielać Komunii poza Mszą św. nie nakłada na duszpasterzach obowiązku organizacji takiego obrzędu. Mogliby oo. paulini tylko w dni parzyste taki obrzęd organizować i też byłoby to z punktu widzenia prawa ok. Albo tylko w poniedziałki.
Kolejną kwestią jest to, że przyjęcie Komunii św. nie jest chrześcijańskim obowiązkiem, dlatego nie ma obowiązku temu zaradzać. Jest to pożądane by wierni komunikowali jak najczęściej, bo jest to pokarm nieśmiertelności, ale jeśli ktoś nie przystąpi do Komunii świętej, bo nie ma takiej możliwości to nie grzeszy. A okazji do przyjęcie Komunii w Polsce (a na Jasnej Górze szczególnie) nie brakuje.

Wydaje mi się, że kruszysz kopie bezzasadnie. W teorii Twoja postawa jest poprawna, ale działanie oo. paulinów (przynajniej, co do niedzielnej Komunii św. poza Mszą św.) jest zgodne z prawem.


P.S. Zastanawia mnie też, czy podczas obrzędu udzielania Komunii poza Mszą św. po Apelu jest zachowywany obrzęd przewidziany w księdze Komunia święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą? Czy tylko wyjmują cyboria i na szybcika rozdają?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So mar 16, 2019 7:03
Zobacz profil
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
ratio napisał(a):
brunero napisał(a):
"a przecież Tobie chodzi tylko o prawo..."

Ciekawa riposta ... Ale czy podstawą nauczania Kościoła nie jest prawo i to prawo Boże? A nauczający powinni wniknąć w ducha prawa, a nie robić ustawki według "bo-misie ...".
Czy nos jest dla tabakiery, czy tabakiera dla nosa?
Ps. Czy "brunero" kwestionuje zasadność przestrzegania prawa?

Tyle tylko, że prawo Boże odczytują ludzie i tworzą ludzkie prawo. Do VI w wyznanie grzechów i wypełnienie pokuty kanonicznej był możliwe tylko 1 raz w życiu. Wielu czekało zatem ze spowiedzią do lat starczych i wielu nie zdążyło. Od VII w pokuta stała się powtarzalnym sakramentem, a sobór laterański w 1215 zobowiązywał wszystkich do przynajmniej raz w roku spowiadać się i pokutę wypełniać.


So mar 16, 2019 8:48

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
szumi napisał(a):
(...) działanie oo. paulinów (przynajniej, co do niedzielnej Komunii św. poza Mszą św.) jest zgodne z prawem.

P.S. Zastanawia mnie też, czy podczas obrzędu udzielania Komunii poza Mszą św. po Apelu jest zachowywany obrzęd przewidziany w księdze Komunia święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą? Czy tylko wyjmują cyboria i na szybcika rozdają?

Co do Mszy świętej sprawowanej w sobotę wieczorem, jest prawnie uznanym wypełnieniem obowiązku uczestniczenia w niedzielnej liturgii Mszy i nie wymaga to wyjątkowych powodów. Natomiast należałoby osobie, która uczestnictwo w niedzielnej Mszy wypełniła w sobotę wieczorem - powody nie są istotne - zapewnić spełnienie pragnienia serca co do przyjęcia wyłącznie Komunii w niedzielę. Takie zauważenie potrzeb wiernych świadczy o duszpasterskiej wrażliwości i jest odpowiedzialnym traktowaniem potrzeb duchowych pielgrzymów. I nie jest ważne, czy jest to dzień powszedni, czy może niedziela.
Myślę, że temat został dostatecznie wyjaśniony i ja kończę dyskusję odnoszącą się do tematu Komunii św. po apelu na Jasnej Górze.
Co do powtarzanego co wieczór przez ojca paulina:
"którzy nie byliście na Mszy św. a chcielibyście przyjąć Komunię",
jest to zwyczajne przekłamanie i upieranie się przez kustosza klasztoru przy tej informacji dla mnie jest zadziwiające. Bo przyjęcie w danym dniu Komunii św., uniemożliwia ponowne jej przyjęcie poza Mszą, a nie uczestniczenie we Mszy św. tego dnia.
Dla wyjaśnienia, Komunia św. poza Mszą jest zgodna ze stosownym obrzędem.


So mar 16, 2019 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Człowieku, zdecyduj się. Przyjąłeś komunię w czasie mszy po I nieszporach niedzieli? To przyjąleś komunię w niedzielę.
Usiłuję rozeznać jak można pogodzić pragnienie serca do częstego przyjmowania komunii (np. dwa razy dziennie) ze skrupulatnym roliczaniem bliźnich z wypełniania przez nich tych, czy innych przepisów kościelnych.Szukam w tej postawie miłosierdzia.

_________________
laudare benedicere praedicare


So mar 16, 2019 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 840
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Nie macie wrażenia, że od pewnego czasu toczy się Offtopic ?

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pn mar 18, 2019 6:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Mamy i tolerujemy ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn mar 18, 2019 13:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL