Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Komunia bez spowiedzi w innych krajach? 
Autor Wiadomość
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Moja wiedza na ten temat jest następująca: wolno dwukrotnie w ciągu dnia przystąpić do Komunii Św. Rekolekcjonista, który tłumaczył to zagadnienie,powiedział jeszcze, że w takim przypadku jeden raz obowiązkowo przyjęcie Komunii Św. powinno się łączyć z uczestnictwem w Mszy Św.


Śr kwi 06, 2011 16:19
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Kodeks pozwala na dwukrotne przyjęcie Komunii w ciągu dnia.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr kwi 06, 2011 16:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Pod warunkiem, ze drugi raz jest podczas Mszy św.


Cz kwi 07, 2011 10:59
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Odświeżam ten wątek, bo nie znalazłem w nim odpowiedzi na temat w tytule, dyskusja zboczyła w kierunku spowiedzi dzieci...
W ostatni weekend byłem na mszy w kościele w Anglii ( roman catholic church, dla jasności , aczkolwiek msza po angielsku), i zaskoczyła mnie , poza innymi sprawami, kwestia przystępowania do komunii.
Do komunii przystąpili chyba wszyscy poza nami ( ja i żona...) , a nie sądzę, by byli po spowiedzi.
Przypomniało mi się wtedy, co gdzieś czytałem, że w kościołach zachodnich spowiedź powszechna pozwala na przystąpienie do komunii.
Z jakich regulacji to wynika ? Czytałem gdzieś, że JP II na to zezwolił, by poprawić frekwencję.
Jeśli tak, to się udało : jak na małe miasteczko w anglikańskiej Anglii, na katolickiej mszy był pełen kościół, i to prawie samych angoli ( rozpoznałem tylko kilka polskich głosów) .

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt lip 07, 2015 7:36
Zobacz profil
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
To raczej jakas plotka, ze spowiedz powszechna pozwala na przystepowanie do Komunii sw. Taka "rewolucyjna idee" mialo np kilku biskupow w Szwajcarii ( z tego co wiem), ale ostatnio sie z tego rakiem wycofywali. Powodem miala byc malejaca ilosc kaplanow, a co za tym idzie (teoretyczne) utrudnienia w przyjeciu Sakramentu Pokuty.

Problem lezy gdzie indziej: wielu ludzi nie ma swiadomosci, ze grzechy nie sa odpuszczane "same z siebie", ale ze nalezy je wyznac przed kaplanem. "Ja nikogo nie potrzebuje miedzy mna a Bogiem" - jest rozpowszechniona postawa. A ksieza na zachodzie nie potrafia mowic o sensie i potrzebie Sakramentu Pokuty.
Choc ... czy w Polsce potrafia?


Wt lip 07, 2015 7:47
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
zepp napisał(a):
Przypomniało mi się wtedy, co gdzieś czytałem, że w kościołach zachodnich spowiedź powszechna pozwala na przystąpienie do komunii.
Z jakich regulacji to wynika ?

Z żadnych. Jest to po prostu zła praktyka, która powstała i umocniła się w wielu miejscach na zachodzie.

Cytuj:
Czytałem gdzieś, że JP II na to zezwolił, by poprawić frekwencję.

Ja z kolei o tym nie słyszałem, a prawo kanoniczne tego zabrania.


Wt lip 07, 2015 8:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Mnie to gorszy. Uważam okresową spowiedź, za warunek sine qua non. Natomiast co do samej formy spowiedzi można dyskutować. Władzę odpuszczania grzechów Jezus przekazał apostołom, a oni swym następcom. Więc sens jest głęboki. Forma została wypracowana przez ludzi. A errare humanum est.

Casus. W Niemczech, ksiądz zapytany, czy osoba praktycznie niewierząca (płacąca podatek, jako ewangeliczka, ale zupełnie nie interesująca się Bogiem, ani religią) spytała, czy może przyjąć Najświętszy Sakrament w trakcie Mszy św. żałobnej. Uzyskała takie pozwolenie. Jej mąż też (podatkowo katolik). Ale czy nie przemawia przeze mnie jakaś pycha wyższości, że ja czynię to zgodnie z zasadami?


Wt lip 07, 2015 8:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Może to nie praktyka jest zła, tylko obecne regulacje nie przystają do realiów ?
Wyobraźmy sobie, że nawet nie wszyscy, ale większość wiernych ambitnie chce kształtować swoje sumienie i życzą sobie indywidualnego spowiednika: bo tylko wtedy może to się zakończyć sukcesem. Księża nie byliby w stanie tego obsłużyć, przecież spowiednik może mieć kilkunastu, może kilkudziesięciu takich ambitnych ( musi ich znać, pamiętać mniej więcej poprzednie spowiedzi) , nie parę setek czy tysięcy.
Praktyka jest taka, że większość przystępuje do spowiedzi podczas "akcji" przedświątecznych , wtedy jest masówka, raz trafisz na jednego, potem na innego spowiednika...
Moim zdaniem nie jest to kwestia dogmatu, tylko przyjętej praktyki , wszak Jezus powiedział " którym odpuścicie .... ", nie nakazał jak to robić.
Ta praktyka jest piękna, i jest to chyba powrót do Pierwszego Kościoła.
Na marginesie, komunia była udzielana w dwu postaciach, dla wszystkich chętnych ( tzn. księża rozdawali komunikanty, kilku wiernych miało kielichy, i kto chciał, podchodził także do nich : jeśli się chce, to można zorganizować.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt lip 07, 2015 9:05
Zobacz profil
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
zepp napisał(a):
Moim zdaniem nie jest to kwestia dogmatu, tylko przyjętej praktyki , wszak Jezus powiedział " którym odpuścicie .... ", nie nakazał jak to robić.

Coś ci przytoczę:
1 J 1,9
9. Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości.


Cytuj:
Ta praktyka jest piękna, i jest to chyba powrót do Pierwszego Kościoła.

Ta praktyka jest wygodna, a nie piękna, bo nie trzeba nikomu się przyznawać do swoich grzechów.


Wt lip 07, 2015 9:12

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ta praktyka jest wygodna, a nie piękna, bo nie trzeba nikomu się przyznawać do swoich grzechów.

Wszak , zgodnie z przywołanym cytatem , grzechy wyznajemy przed Bogiem, i Bóg odpuszcza...
Praktyka piękna, i z pewnością wygodniejsza, co chyba nie jest grzechem...

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt lip 07, 2015 9:38
Zobacz profil
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
zepp napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ta praktyka jest wygodna, a nie piękna, bo nie trzeba nikomu się przyznawać do swoich grzechów.

Wszak , zgodnie z przywołanym cytatem , grzechy wyznajemy przed Bogiem, i Bóg odpuszcza...

Nie ma tam stwierdzenia, że grzechy należy wyznać "przed Bogiem" z pominięciem prezbitera lub biskupa.

Cytuj:
Praktyka piękna, i z pewnością wygodniejsza, co chyba nie jest grzechem...

Jest przekroczeniem nauczania przekazanego przez Apostołów i zapisanego w prawie kanonicznym.


Wt lip 07, 2015 10:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Pomijając sytuacje szczególne (kataklizm, wojna) spowiedź jest relacją osobową. Penitent - Bóg. Jednak zawsze za pośrednictwem osoby wyznaczonej (sukcesja tego prawa).
Ułatwienia. One cały czas są. Na początku spowiedź byłą wyznaniem publicznym wobec wspólnoty. Teraz dyskretna i tajna rozmowa. Znacznie łatwiej. Zwykle anonimowa. Twarz za kratką utrudniająca rozpoznanie.
Spowiedź wobec Boga, bezpośrednia. Tak, to piękne i wspaniałe. Wspaniale nadaje się do nadużyć. Czy taka osobista forma pozwala na wypełnienie wszystkich warunków spowiedzi?
Ale jeszcze: Werbalizacja. W spowiedzi tradycyjnej konieczne jest wyartykułowanie grzechu. Ujęcia go w słowa, jednoznaczne określenie, zdefiniowanie a także dotarcie do przyczyny zła. Przed człowiekiem muszę to uczynić, bo spowiednik weryfikuje moje słowa. Może zadać pytanie. Zażądać wyjaśnienia okoliczności, zamierzeń itd. Czy rozmawiając w duchu z Bogiem okazałbym się równie uczciwym? Czy wyartykułowałbym równie wyraźnie swoje winy, czy wspomniałbym ogólnie mając świadomość, że Bóg i tak wszystko wie. [A kolejny krok: skoro wszystko wie, to po co ten cały cyrk?]
Ułatwienia muszą mieć swoje granice. Nie można zatracić treści. Uważam, że katolicy bezobjawowi szkodzą religii i innym wierzącym.


Wt lip 07, 2015 10:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
andej napisał(a):

Spowiedź wobec Boga, bezpośrednia. Tak, to piękne i wspaniałe. Wspaniale nadaje się do nadużyć. Czy taka osobista forma pozwala na wypełnienie wszystkich warunków spowiedzi?
.
.
Ułatwienia muszą mieć swoje granice. Nie można zatracić treści. Uważam, że katolicy bezobjawowi szkodzą religii i innym wierzącym.

Przecież spowiadamy się zgodnie z naszym sumieniem, a pole do nadużycia jest większe gdy spowiadamy się drugiemu człowiekowi : dochodzi wstyd, skrępowanie, chęć ukazania się lepszym...
Wobec Boga te małostkowości nie maja miejsca, wszak On wszystko o nas wie.
Czy forma decyduje o spełnieniu warunków skutecznej spowiedzi??
Nigdzie też nie napisałem, że ma się odbyć bez obecności duchownego, wszak za jego pośrednictwem dokonuje się odpuszczenie, tylko formuła tej obecności i pośrednictwa nie jest dogmatem, i może być inna.
Jasne, najlepiej udawać że teraz wszystko jest ok, nie jest się wtedy zmuszonym do przemyślenia problemu.
Taka jest tradycja ? Przecież kiedyś była inna, i nie jest powiedziane, że obecna pozostanie niezmienna do końca świata: jak wiele razy w historii kościoła już się zdarzało.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt lip 07, 2015 11:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie ma tam stwierdzenia, że grzechy należy wyznać "przed Bogiem" z pominięciem prezbitera lub biskupa.


Nie ma też stwierdzenia, jak to się ma odbywać...

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt lip 07, 2015 11:29
Zobacz profil
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
zepp napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie ma tam stwierdzenia, że grzechy należy wyznać "przed Bogiem" z pominięciem prezbitera lub biskupa.

Nie ma też stwierdzenia, jak to się ma odbywać...

To przekazuje Tradycja Apostolska zachowywana w Kościele.


Wt lip 07, 2015 11:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL