Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Kto może/powinien brać ślub kościelny? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
maly_kwiatek napisał(a):
Ja mam pewność, że do Sakramentu Małżeństwa powinni przystępować narzeczeni dojrzali do tej decyzji. Każda inna sytuacja prowadzi przeważnie do rozwodu albo do nieszczęśliwej rodziny, krzywdy dzieci itd.

zgadzam się z tym co napisałaś Dodajmy dotego jeszcze sporą dawkę "dulszczyzny" jaka niewątpliwie istnieje w naszym społeczeństwie.
Wiele par decyduje się na ślub , bo narzeczona jest w ciąży, póżniej mają nadzieję że jakoś się ułoży. Poczytajcie na forum katolika ilu młodych, szczególnie mężczyzn pisze, że zostali zmuszeni do ślubu. Młodzi opatrznie rozumieją miłość, myląc ją często z zakochaniem, zauroczeniem itd. Nie bez znaczenia jest też bezzasadne przekonanie o magii sakramentów. Weźmiemy ślub i potem będzie ok. Samo się ułoży. Często młodzi nie uzgadniają ze soba podstawowych kwestii, tylko każde ma nadzieję, że przerobi na swoje to drugie. Bez wątpienia ślub kościelny "coś to dla nich znaczy" jak pisze kozioł, tylko często znaczy za mało. Znane są przypadki świętokradczej spowiedzi przed ślubem np. narzeczona spowiada się z grzechu nieczystego z tym chłopcem , a narzeczony nie. Potem wystarcza byle kłopot i pędem do mamusi, a póżniej do sądu. Myślę, że wielu parom odmówiono by sakramentu ,albo poproszono jeszcze o zastanowienie, gdyby szczerze w protokole przedślubnym ujawnili,co myślą. Pozdrawiam


So lip 16, 2011 16:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
WIST napisał(a):
W ten sposób faktycznie niech i ateiści i inni zostaną dopuszczeni do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Nie uważasz że to jest absurdalne?


Sugerujesz, że prawo i nauczanie Twojego Kościoła odnośnie małżeństwa jest absurdalne? Czy "ateiści i inni" mają zostać pozbawieni małżeństwa, ustanowionego wszak - wedle teologii Twojego Kościoła - przy stworzeniu, dla wszystkich ludzi, a nie tylko dla wierzących w Chrystusa, jak większość innych sakramentów. Tu tkwi jedna z różnic między małżeństwem a innymi sakramentami rzymskiej tradycji, na którą dość przytomnie zwraca uwagę papież w cytowanym wyżej fragmencie FC.
Poza tym, do Kościoła rzymskokatolickiego należy się nie na podstawie osobistego wyznawania wiary, lecz poprzez fakt bycia ochrzczonym w Kościele łacińskim lub w innym Kościele sui iuris. "Ateista i inny", niechodzący na msze, nieczytający biblii, stosujący antykoncepcję, uprawiający seks może być złym katolikiem czy złą katoliczką, lecz należy do Kościoła rzymskokatolickiego. W myśl obowiązującego go/ją prawa kanonicznego czy też kanonów Kościołów wschodnich, nie ma możliwości zawarcia małżeństwa, które nie byłoby sakramentem. Można prosić o dyspensę od formy kanonicznej; ale przecież nie można komuś nakazać wzięcia dyspensy.
Ergo, jeżeli ktoś jest ochrzczony w Kościele łacińskim lub w jednym z Kościołów sui iuris, lub po chrzcie do nich przyjęty; jeżeli nie zachodzi jedna z enumeratywnie wyliczonych przez kodeks prawa kanonicznego czy kodeks kanonów kościołów wschodnich przeszkód, jeżeli ktoś chce zawrzeć małżeństwo, tak jak je rozumie Kościół rzymskokatolicki, to fakt, że motywem tej prośby są względy społeczne, a nie religijnie może być powodem odmowy, a stopień zaangażowania w wierze lub jej bak nie może być kryterium dopuszczenia do małżeństwa.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


So lip 16, 2011 16:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
Dokładnie tak. Nie dopuścic do małżeństwa można co najwyżej osoby, która jawnie deklaruje wykluczenie małżeństwa lub jakiegoś jego istotnego elementu.

Jawnie, a nie w sposób dorozumiany, na podstawie poczynionych przez osoby trzecie obserwacji częstotliwości chodzenia do kościoła i zakupów w aptece. Elementu istotnego, a nie każdego możliwego.

A ponieważ podczas celebracji nupturienci zgodę taką, jakiej wymaga Kosciół, deklarują, to kan. 1101 § 1. się kłania:
Domniemywa się, że wewnętrzna zgoda odpowiada słowom lub znakom użytym przy zawieraniu małżeństwa.


So lip 16, 2011 16:23
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
ostanie zdanie z mojego postu ma brzmieć oczywiście tak:
...to fakt, że motywem tej prośby są względy społeczne, a nie religijne niemoże być powodem odmowy, a stopień zaangażowania w wierze lub jej bak nie może być kryterium dopuszczenia do małżeństwa.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


So lip 16, 2011 18:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
Ciekawy temat i ciekawe wypowiedzi. Ważny myślę i wart rozwijania. Bo faktem jest i Blanka ma rację że tak naparwdę w większość przypadków ksiądz nie ma podstaw odmówić ślubu kościelnego, że łaska sakramentu i tak zadziała jeśli nie zaraz, może później, może inaczej- póki człowiek żyje, ma szansę z niej korzystać. A z drugiej strony to co widzimy wokół...... szkoda słów...

_________________
Ania


Wt lip 19, 2011 15:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
A bo to prawda, ze "szkoda słów". I myśle, że to wynika niestety z dośc przykrego założenia duszpasterskiego, że skoro i tak się ślubu nie da odmówic, to... nie ma sensu się do katechezy, ba ewangelizacji, tych narzeczonych przykładac. Raz dwa sie protokół wypełni - a przecież to według prawa ma byc "rozmowa kanoniczno-duszpasterska", a nie wypełnianie papierów...!
Inaczej mówiac - ksiądz nie może im (w 98 procentach) ślubu odmówic, ale może - ba, ma obowiązek - ich uświadomic, co to jest małżeństwo chrześcijańskie. Oni oczywiście w tym czasie mogą sobie myślec o cioci Ziucie obrażonej o zbyt późne zaproszenie, albo o kolorze lukru na torcie, ale to nie znaczy, że i ksiądz - a szerzej, Kościół - się ma czuc zwolniony z czegokolwiek...


Wt lip 19, 2011 16:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
a z drugiej strony :) ja biorąc ślub dosyć młodo i niby będąc osobą wierzącą, nie mogę powiedzieć żebym wtedy zdawała sobie w pełni sprawę z rangi sakramentu, żebym cokolwiek wiedziała na temat walki o swoje małżeństwo, o radzeniu sobie z kryzysami.... Nie zdawałam sobie sprawy. Nasze życie tak się "poukładało" że wiele spraw zbliżyło nas do Boga i do siebie nawzajem, i zaryzykuje twierdzenie że teraz kochamy się bardziej niż wtedy. A napewno świadomiej. I to że się "tak a nie inaczej poukładało" pomimo nawet powaznych zawirowań- myślę że to jest to działanie łaski. Teraz patrząc wstecz widzę sytuacje które o tym świadczą.

_________________
Ania


Wt lip 19, 2011 19:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
A nieeeee, to, że drugi człowiek to jest ostatecznie tajemnica - jak by się go dobrze przed ślubem nie poznało, to tak ;-). I że życie codzienne niesie niespodzianki, to też.

Natomiast ja myślę raczej o konieczności zafundowania tym narzeczonym takiego spojrzenia nie tyle psychologicznego (oni i tak, na swoja miarę i dojrzałośc, na człowieku to akurat dosc mocno skupieni w tym czasie są...), ale właśnie, no, teologicznego. Żeby ten wymiar "kościelny" się nie sprowadził tylko do odbębnienia pytan o akceptację katolickiego nauczania o płodności ;-).


Wt lip 19, 2011 21:43
Zobacz profil WWW
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
Moim zdaniem, odpowiedź na tytułowe pytanie zależy od innej kwestii: czy katolicyzm ma być egalitarny, czy elitarny?


Pn sie 08, 2011 20:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
Katolicyzm (chrześcijaństwo ) nie może być elitarny :) Jest to jawnie sprzeczne z nauczaniem i świadectwem życia Jezusa, który przyszedł do celników, jawnogrzesznic, prostych rybaków (a pamiętamy co mówił do wykształconych uczonych w Piśmie!) Chrystus oparł swój Kościół na ludziach prostych, zwykłych, bez specjalnego przygotowania naukowego czy teologicznego. Głową Kościoła uczynił rybaka. Myślę że świadomość tego nie jest zbyt wygodna dla niektórych organizacji w Kościele którzy za cel sobie stawiają "kształcenie elity" :)


Zasady pisowni słownictwa religijnego! - szumi

_________________
Ania


N sie 28, 2011 13:06
Zobacz profil
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
Absolutnie nie ośmieliłabym sie komuś zabraniać sakramentu małżeństwa ani go odwodzić od tej decyzji.Akurat sakrament małżeństwa jest zawsze ważnie zawarty, tyle że może być przyjęty niegodziwie.Bo jak sie np kłamie w protokole przedmałżeńskim czy na spowiedzi to coś jest nie tak.Troche to razi jak sie słyszy wyśmiewanie poglądów KK i traktowanie nauk przedmałżeńskich jak zło konieczne.Albo mówienie że wiara w Boga nie równa sie zgadzaniu sie ze stanowiskiem KK.Ale biorą ślub Kościelny równocześnie narzekając że KK jest nieżyciowy.A ten ślub to nie tylko ceremonia z białą suknią ale też sakrament.Ale sakramentu nie można nikomu odmawiać.


Pn sty 30, 2012 23:40
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
Igła22 napisał(a):
Akurat sakrament małżeństwa jest zawsze ważnie zawarty, tyle że może być przyjęty niegodziwie.

Chyba jednak nie zawsze jest ważnie zawarty...
http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytel ... 4t7r3.html

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sty 31, 2012 6:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
Znam parę: znają się ledwie pół roku, ona jest w ciąży. Reakcja rodziców: hurrra! będzie wesele. On do niedawna pił nałogowo. Ostatnio muszę przyznać nie widzę go pijanego. Niedawno powiedział,że "już nie chce mi się tam jeździć" ( tam, to znaczy do dziewczyny). Byli już w kancelarii parafialnej. Ślub będzie na Wielkanoc. Dalszy ciąg łatwo przewidzieć. Ona zostanie w domu z dzieckiem , on przy pierwszych trudnościach znowu ucieknie w alkohol. Jego znam bardzo dobrze, jest kolegą mojego syna, o niej wiem tyle, że w rodzinnym domu piją nałogowo bracia i ojciec. Co można dla nich zrobić? Mm tylko nadzieję, że oboje oprzytomnieją i nie będą brali ślubu "bo muszą" Pozdrawiam


Śr lut 01, 2012 13:39
Zobacz profil
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
No tak nie zawsze, pomyliłam sie.Ale bardziej chodziło mi o to że nawet jak ktoś żyje w grzechu i nie chce z niego sie poprawić, kłamie przy spowiedzi, przy protokole przedślubnym to i tak może(choć nie zawsze) zawrzeć ważny związek małżeński tyle że to już wtedy jest nie do końca godnie przyjęty sakrament.Inaczej jest z np sakramentem spowiedzi.
Nie ma co kogoś zmuszać na siłę do rezygnacji z małżeństwa albo na odwrót.Ale delikatnie porozmawiac na ten temat można.Niektórzy sobie poprostu nie zdają sprawy z powagi sytuacji.


Śr lut 01, 2012 15:28

Dołączył(a): Pt lip 27, 2012 16:50
Posty: 3
Post Re: Kto może/powinien brać ślub kościelny?
Witam! Mam pytanie czy można zawrzeć ważny związek małżeński z synem córki siostry mojej babci od strony taty? Jakoś nie mogę się doliczyć które to jest pokolenie... Proszę Was o pomoc :)


Pt lip 27, 2012 16:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL