Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Pytanie o ważność sakramentów 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr mar 23, 2005 22:29
Posty: 58
Post Pytanie o ważność sakramentów
Mam takie pytanie
Czy jeżeli jakiś ksiądz prywatnie (nie z ambony) mówi, że nie zgadza się z czymś co jest w Kościele uznane za dogmat, to sprawowane przez niego Sakramenty są ważne?


Śr mar 23, 2005 23:32
Zobacz profil
Post 
Najpierw moze sprecyzuj......o jaki dokładnie dogmat chodzi i czy aby na pewno jest to dogmat


Śr mar 23, 2005 23:35

Dołączył(a): Śr mar 23, 2005 22:29
Posty: 58
Post 
Nie wiem, czemu tam skasowali posta. Chodzi o dogmat ale nie zwiazany wprost z sakramentami. Np. maryjny czy o nieomylnosci Papieza


Śr mar 23, 2005 23:36
Zobacz profil
Post 
Jezeli nie zgadza sie z dogmatem....to zastanawiam sie po co wogóle został ksiedzem....cos mu sie chyba pomyliło.

Jezeli juz jednak otrzymał swiecenia, to pozostaje kapłanem do końca zycia. Sakramenty udzielane przez niego sa sakramentami waznymi.....mimo, ze swoim postepowaniem staje w sprzeczności z nauka KrK.

Czytałem kiedys takie zdanie. Nie pamietam czyje, ani gdzie.....ale jest ono mniej wiecej (nie dosłownie) zwiazane z tym tematem:

"Nawet przez gardło zdechłego psa, moze płynąc źródło czystej wody"


Śr mar 23, 2005 23:47

Dołączył(a): Śr mar 23, 2005 22:29
Posty: 58
Post 
Nie wiem. Wiesz, może dopiero później doszedł do takich wniosków albo co? Nie chcę go oceniać bo mało go znam, ale do tej pory często bywałem w parafii w której on jest na Mszy, a teraz zacząłem mieć wątpliwości czy może powinienem przestać tam chodzić


Śr mar 23, 2005 23:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Do ważności Eucharystii (Konsekracji) konieczne są trzy warunki:
- ważnie wyświęcony szafarz (a taki jest)
- odpowiednia materia (chleb i wino) i forma (słowa)
- intencja Przemiany
Wszystko jest - więc i Konsekracja jest ważna...

Ewentualny stan grzeszności szafarza na ważność Sakramentów nie wpływa - o ile pamiętam to orzeczenie doktrynalne.

Już nie mówiąc o tym że nie jesteś w stanie do końca ocenić, co ma na myśli to mówiąc i czy rzeczywiście neguje dogmat, nawet jeśli to co słyszysz brzmi jak z nim niezgodne. Chyba że usłyszałeś "tak, wiem, że takie jest orzeczenie dogmatyczne, ale ja co innego na ten temat myślę" - w formie dosłownej...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz mar 24, 2005 0:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 23, 2005 22:29
Posty: 58
Post 
To było w takim sensie, że nie trzeba się przy tym tak upierać, bo to utrudnia dialog ekumeniczny


Cz mar 24, 2005 0:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Jeżeli to do Ciebie było mówione lub przy Tobie - zapytaj, co miał na myśli. i w jakim kontekście to mówił. Inaczej nie będziesz miał pewności - ani w jedną, ani w drugą stronę, co do jego stanowiska.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz mar 24, 2005 0:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 23, 2005 22:29
Posty: 58
Post 
Nie mam za bardzo mozliwosci, bo praktycznie go nie znam. Spotkalismy sie zupelnie przypadkiem u wspolnego znajomego i praktycznie nie wlaczalem sie do rozmowy


Cz mar 24, 2005 0:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Juz w drugim wieku Kosciola powstal ten problem, zostalo jasno powiedziane i pozniej wiele razy potwierdzone ze jesli sa swiecenia, materia sakramentu i intencja tego co czyni Kosciol to nawet heretyk i schizmatyk moga dac swe rece na dokonanie sie sakramentu.

Jeden z Ojcow Kosciola ze gdy obojetnie kto chrzci, to sam Chrystus chrzci.

Co innego czy powinnismy przystepowac do takich sakramentow!


Cz mar 24, 2005 2:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 23, 2005 22:29
Posty: 58
Post 
wiking napisał(a):
Co innego czy powinnismy przystepowac do takich sakramentow!

No to właśnie... Powinienem iść, czy nie?


Cz mar 24, 2005 9:41
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o ważność sakramentów
Shocked, każdy ma prawo do poszukiwań w wierze. Z tej zasady nie są wyłączeni kapłani. Nie można jednak osądzać czyjejś wiary - tym bardziej, że wątpliwości nie oznaczją jej braku. Jeżeli szukam zrozumienia, uzasadnienia dogmatu nie znaczy, że w niego nie wierzę.

Piszesz, że praktycznie nie włączałeś się do rozmowy. Trudno kogoś oceniać nie znając jego poglądów- a nie można ich poznać będąc jedynie biernym słuchaczem czyjegoś dialogu ... w ten sposób wiele wypowiedzi wyrywa się z kontekstu i zmienia ich sens. Z Twoich postów także wynika, że nie padły słowa: "Wiem, że to jest dogmatem, ale ja w to nie wierzę."

shocked napisał(a):
To było w takim sensie, że nie trzeba się przy tym tak upierać, bo to utrudnia dialog ekumeniczny


Z tego zdania nie wynika, że ksiądz poddaje w wątpliwość jakiś dogmat, a co najwyżej sugeruje, żeby nie kłaść na dogmaty nacisku w celu umożliwienia dialogu ekumenicznego.

Sakramenty sprawowane przez kapłana są ważne, jeżeli:
- oprócz władzy święceń posiada on pisemne upoważnienie ordynariusza miejsca ( np. do spowiadania)
- nie podlega karze ekskomuniki, interdyktu lub zawieszenia.

Ale:
- kara zawieszenia może dotyczyć wszystkich lub określonych czynności.

- Nawet kapłan nie mający upoważnienia do spowiadania lub ekskomunikowany rozgrzesza ważnie i godziwie w niebezpieczeństwie śmierci

- Co więcej, nawet, jeżeli kapłan zaciągnął ekskomunikę wwiążącą mocą samego prawa, a nie została ona zadeklarowana ( czyli ogłoszona), kara ekskomuniki ulega zawieszeniu , ile razy wierny prosi o sakrament ( z jakiejkolwiek przyczyny, nie tylko w niebezpieczeństwie śmierci)

KPK,Kan. 1335 napisał(a):
Jeżeli cenzura zabrania sprawowania sakramentów lub sakramentaliów albo podejmowania aktów rządzenia, zakaz zostaje zawieszony, ilekroć jest to konieczne do udzielenia posługi wiernym znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci; jeśli cenzura wiążąca mocą samego prawa nie została deklarowana, zakaz ulega ponadto zawieszeniu, ilekroć wierny prosi o sakrament lub sakramentalia bądź o akt rządzenia; wolno zaś o to prosić z jakiejkolwiek słusznej przyczyny.


Jest to słuszne, ponieważ wierni nie mają obowiązku znać KPK i mogą nie wiedzieć, że dany kapłn zaciągnął wobec siebie karę ekskomuniki.

Zgadzam się z jo_tką- ewentualna grzeszność szafarza nie wpływa nie ważność sakramentów. I dopóki kapłan ten nie został ukarany przez Kościół zakazem obejmującym sprawowanie sakramentów i ogłoszonym , możesz spokojnie uczestniczyć w sprawowanej przez niego Eucharystii lub się u niego spowiadać.

Czyli gdyby nawet - teoretycznie- kapłan powiedział wprost, że wie, iż coś jest dogmatem, ale w to nie wierzy, to mimo, iż odstępstwo od wiary jest przestępstwem wiążącym mocą samego prawa, na podstawie kanonu 1335 KPK, do czasu deklaracji kary przez odpowiednie władze, może ważnie sprawować sakramenty na prośbę wiernego.

Shocked, w ocenie postępowanie innych , jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy się kierować zasadą domniemanej sprawiedliwości.

A jeżeli nadal masz wątpliwości i np. nie możesz się skupić na Mszy sprawowanej przez tego księdza ( mimo, że nie ma formalnego zakazu) , idź do innego Kościoła. :)


Cz mar 24, 2005 11:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Shocked

Nie masz ani podstaw ani prawa by oceniać stan sumienia tego księdza. Jedno czy nawet kilka zdań nie jest miarodajne w żaden sposób, a w tym kontekście dodatkowo.

Dla ważności sakramentów nie ma to znaczenia. Wniosek - dla Ciebie nie powinno mieć żadnego.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz mar 24, 2005 11:19
Zobacz profil
Post 
jedną sprawą jest zachwianie wiary - co przydarzało się każdemu, ze świętym Piotrem włącznie.

drugą - intencja. Sakrament MÓGŁBY być nieważny, gdyby jakiś kapłan np. uważał Przeistoczenie za głupi katolicki przesąd, za kanibalizm niegodny człowieka XXI wieku itp.

zapewne nie jest aż tak źle ... ale gdyby ów człowiek zaczął eksperymenty z rytem, zmieniał słowa, czynności itp. to Twoim obowiązkiem byłoby zgłosić te zachowanie miejscowemu biskupowi


Pt mar 25, 2005 20:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL