Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 8:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Bierzmowanie - przed czy po I Komunii 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
Nie jest tak, że każdy duchowny robi jak mu się podoba...

Ale w Kościele każdy biskup ma władzę nad osobami podlegającymi jego jurysdykcji. Dlatego każdy biskup może wydać zalecenia odnośnie kultu Bożego na swoim terenie. Zawsze musi być zgodny z Kodeksem Prawa Kanonicznego, ale sam Kodeks mówi o tym, że czasem właściwym przyjęciu sakramentu bierzmowania jest wiek rozeznania. W Polsce jest to wiek wyższy. Ale w innych miejscach może być nawet wspomniany siódmy rok życia.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So maja 12, 2012 20:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
Zalecenia.. (nie lubię tego słowa) czyli zrób tak, albo tak..

O tym że w różnych miejscach jest różny wiek "pójścia" do bierzmowania, świadczy niejednolitośc KK.


So maja 12, 2012 20:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
Ale czy to źle? Przecież to jest nieistotne. Mikołaju, wyluzuj. To jest tak mało istotna kwestia, że nie ma sensu o to kruszyć kopii.

Kodeks wyraźnie określa wiek i cały Kościół się do tego stosuje. A władza biskupa na swoim terenie jest ich prawem od początku Kościoła istniejącym, więc nie zabieraj in tej autonomii.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N maja 13, 2012 5:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
A czy kolejność przystępowania do chrztu, bierzmowania i komunii też jest nieistotna? Bo przecież nie o wiek tu chodzi, nie o to, czy - jak to określa Wasz katechizm: "sakramenty wtajemniczenia" -będą udzielone niemowlakowi czy starcowi na łożu śmierci.

"Najświętsza Eucharystia dopełnia wtajemniczenie chrześcijańskie. Ci, którzy przez chrzest zostali wyniesieni do godności królewskiego kapłaństwa, a przez bierzmowanie zostali głębiej upodobnieni do Chrystusa, za pośrednictwem Eucharystii uczestniczą razem z całą wspólnotą w ofierze Pana." - czytam w Waszym katechizmie.

Skoro wtajemniczenie chrześcijańskie zostaje dopełnione w udzieleniu świętej komunii, to jakie znaczenie - teologiczne, doktrynalne; bo duszpasterskie rozumiem - ma udzielanie później bierzmowania? Jak takie bierzmowanie ma się do rzymskokatolickiej doktryny o sakramentach? Na ile, z powodów czysto duszpasterskich, można zmieniać doktrynę o sakramentach - skoro w innych momentach na konieczność "czystości doktryny" się powołujecie? Jeżeli w przypadku bierzmowania można zmienić znaczenia sakramentu z powodów duszpasterskich, czy można z powodów duszpasterskich zmienić znaczenie małżeństwa? Albo ordynacji? Jeśli doktrynę i teologiczne znaczenie bierzmowania można dowolnie zmieniać, a innych sakramentów nie - to dlaczego skoro wszystkie siedem są dla Was tak samo, nie mniej ani nie więcej, sakramentami?

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Wt maja 15, 2012 13:39
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
szumi napisał(a):
Wiek rozeznania jest kwestią indywidualną. Z psychologii rozwojowej wiadomo, że następuje to ok. 7 roku życia. Może ktoś mieć takie rozeznanie już jako sześciolatek, a ktoś inny w wieku 9 lat.

Sakrament bierzmowania nie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, a przynajmniej ta interpretacja jest wtórna.


Nie będę tego komentować, ale jest to KŁAMSTWO

Wystarczy wpisać w google, aby się dowiedzieć.

Przykładowe linki:
http://nmpmatkikosciola.swidnik.pl/bierzmowanie
http://www.mb-rozancowa.katowice.opoka. ... &task=view
http://www.abobola.aplus.pl/index.php?o ... &Itemid=37


Wt lip 03, 2012 13:40
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
Wyluzuj i dokształć się nieco. Jak się nie podoba, to poszukaj innej prawdy.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lip 03, 2012 15:24
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
Mojego Biskupa też będziesz uczyć !


Wt lip 03, 2012 15:39
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
Cytuj:
KKK 1308 Jeśli mówi się czasem o bierzmowaniu jako o "sakramencie dojrzałości chrześcijańskiej", to nie należy jednak mylić dojrzałego wieku wiary z dojrzałym wiekiem rozwoju naturalnego. Nie można także zapominać, że łaska chrztu jest łaską darmowego i niezasłużonego wybrania. Nie potrzebuje ona "potwierdzenia", by stać się skuteczną. Przypomina o tym św. Tomasz:

Wiek fizyczny nie stanowi dla duszy przeszkody. Tak więc nawet w dzieciństwie człowiek może osiągnąć doskonałość wieku duchowego, o której mówi Księga Mądrości (4, 8): "Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy". W ten sposób wiele dzieci dzięki mocy Ducha Świętego, którą otrzymały, walczyło odważnie i aż do przelania krwi dla Chrystusa (Św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, III, 72, 8, ad 2).


Wt lip 03, 2012 15:44
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
Jak dla mnie (mam nadzieje, ze jest to zgodne z doktryna KK):

Chrzest Sw. jest wlaczeniem czlowieka w rodzine Chrześcijańska, oddaniem go przez rodzicow Bogu.

Komunia Sw. jest zjednoczeniem substancjalnym z Bogiem, z Jezusem Chrystusem.

Bierzmowanie (Confirmation) jest ostatecznym potwierdzeniem złożonym przez dana osobę,
ze wierzy ona w Boga i podpisuje się w sposób świadomy pod nauka Kościoła Katolickiego,
Sakramentowi temu towarzyszy także specjalna laska Ducha św. która ukierunkowuje człowieka ku jego powołaniu.

Gdy przeczytałam pytanie zawarte w tym temacie, na temat kolejności Sakramentów, to byłam zaskoczona. Ale w sumie, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Bierzmowanie, odbyło się przed I Komunia. Bo Komunia Sw. jest już wejściem z dusza i ciałem w relacje z Chrystusem...i być może powinno się to odbyć po świadomym potwierdzeniu wyznania wiary przez danego człowieka.
Tak chyba byłoby uczciwiej.


Cz lip 12, 2012 7:12

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
Bierzmowanie powinno być udzielane później aby było przyjęte świadomie. Powinno być udzielane po dwudziestym roku życia a nie hurtowo młodzież.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lip 12, 2012 17:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
A chrzest też powinien być przyjmowany po dwudziestym roku życia, by był przyjęty świadomie, a hurtowo przez niemowlęta?
A pierwsze pełne uczestnictwo w Eucharystii też powinno następować po dwudziestym roku życia, a nie hurtowo przez drugoklasistów?


Chyba jednak nie o to chodzi.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz lip 12, 2012 18:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
mkb napisał(a):
Bierzmowanie (Confirmation) jest ostatecznym potwierdzeniem złożonym przez dana osobę,
ze wierzy ona w Boga i podpisuje się w sposób świadomy pod nauka Kościoła Katolickiego,
Sakramentowi temu towarzyszy także specjalna laska Ducha św. która ukierunkowuje człowieka ku jego powołaniu.

A to bierzmowanie w jakim Kościele? Bo wydawało mi się, ze piszemy tu o rzymskokatolickim.
Bierzmowanie nie jest "potwierdzeniem złożonym przez osobę", bo jeśli w sakramencie ktoś coś potwierdza i daje, to Bóg. Najbardziej rudymentarne ujęcie tego, czym jest sakrament mówi o "widzialnym znaku niewidzialnej Bożej łaski", a nie o auto-celebracji wyborów i działań - choćby najświętszych i najważniejszych - dokonywanych przez ludzi. Bierzmowanie jest ścisłe związane z łaska chrztu - utwierdza i umacnia ją - po to m.in by dopełnić ją i odnowić w uczestnictwie w Eucharystii. W starożytności pisano o jednym "podwójnym sakramencie".
To ci piszesz o "składaniu potwierdzenia" bardziej pasuje do naszej, protestanckiej konfirmacji - która mimo zbieżności nazwy nie jest ani bierzmowaniem, ani tym bardziej sakramentem.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz lip 12, 2012 20:58
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
piotr, bardzo dziękuje za te wyjaśnienia, dużo mi dały...szczerze!
drugie pytanie jest takie, co byś powiedział o osobie, której brak właśnie tego Sakramentu?
czego w istocie może jej zabraknąć? jakiej laski duchowej?


-----
z drugiej strony jestem rozczarowana, bo właśnie dowiedziałam się od ciebie, ze jesteś protestantem
ehh...z twoja wiedza, mógłbyś dużo dobrego dla Kk zrobić :-)

..czy mógłbyś mi powiedzieć, co NAJBARDZIEJ odrzuca cie w myśli zostania katolikiem?


Pt lip 13, 2012 1:46

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
szumi napisał(a):
A chrzest też powinien być przyjmowany po dwudziestym roku życia, by był przyjęty świadomie, a hurtowo przez niemowlęta?
A pierwsze pełne uczestnictwo w Eucharystii też powinno następować po dwudziestym roku życia, a nie hurtowo przez drugoklasistów?

Ja do bierzmowania byłem niedojrzały i był do dla mnie sakrament odejścia od Kościoła

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lip 13, 2012 5:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bierzmowanie - przed czy po I Komunii
mkb napisał(a):
..czy mógłbyś mi powiedzieć, co NAJBARDZIEJ odrzuca cie w myśli zostania katolikiem?

Mi nie podoba się kult figur i obrazów. Nie powinno się rozdzielać Kościoła, zarówno protestanci jak i katolicy mogliby zrobić ustępstwa w celu upodobnienia się do siebie zamiast dalszego różnicowania.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lip 13, 2012 5:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL