Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 7:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czym kierować się przy wyborze patrona? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 16:17
Posty: 4
Post Czym kierować się przy wyborze patrona?
Witam. Może nie będę owijać w bawełnę, napiszę od razu o co mi chodzi. Jestem w trzeciej klasie gimnazjum, w tym roku będę bierzmowana, zdaję sobie sprawę dlaczego do tego sakramentu przystępuję, na pewno nie na zasadzie: "żeby dostać papier". Chciałabym w związku z tym wybrać sobie taką patronkę, która byłaby mi szczególnie bliska. Szukam od jakiegoś czasu w internecie informacji o różnych świętych i błogosławionych, ale co, jeżeli życiorys żadnej z nich jakoś szczególnie mnie nie porusza? Oczywiście nie chodzi mi o to, że są jakieś beznadziejne, ale czuję, że to nie to. Stąd bierze się kilka moich pytań:
1. Jeżeli nie będę miała jakiegoś szczególnego impulsu przy konkretnej świętej, to znaczy - czytając żywoty żaden mnie nie poruszy, to co wtedy? Całkiem poważnie - chciałabym, żeby moją patronką będzie osoba mi bliska, a nie jakaś najbardziej popularna... Chociaż popularnych nie odrzucam. :)
2. Czy moją patronką mogłaby zostać któraś z postaci starotestamentalnych (tj. Rut, Judyta, Sara - ta od Abrahama)?
3. Da się skądś wytrzasnąć jakieś takie rozwinięte żywoty, zebrane w jednym miejscu? Bo póki co to natrafiam na same zdawkowe informacje, typu krótki zarys - skąd pochodzi, kiedy się urodziła, kiedy umarła, czy była to osoba świecka, czy żyjąca w zakonie, czego jest patronką, etc. To mi nie wystarcza niestety.

Niby mam jeszcze trochę czasu, bo bierzmowanie jest dopiero pod koniec maja, ale siedzi to we mnie i jest jakiś taki strach, że nikogo nie wybiorę w końcu... A jak już, to będę żałowała decyzji podjętej godzinę przed bierzmowaniem.


Pt mar 16, 2012 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Jak znaleźć? Szukać, po prostu. Jeśli coś Cię zaintryguje w krótkiej notce hagiograficznej jakiejś świętej, poszukaj więcej informacji- w internecie można znaleźć niemal wszystko.
Może spróbuj określić, kto wydaje Ci się dzisiaj najbliższy- radykalna męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa, nie bojąca się postawić na szali życia, żeby nie odejść od Jezusa (np. św. Agata czy Agnieszka)? Totalnie rozkochana w Bogu mistyczka (np. św. Hildegarda, św. Teresa Wielka)? Może któraś ze świeckich- matek i żon beatyfikowanych przez bł. Jana Pawła II (poszukaj sama, piękne są te kobitki ;)?

Może odkryj na nowo te postacie, które poznawałaś na historii i które prawdopodobnie wydały Ci się kompletnie bezbarwne (może przesadzam, ale takie było moje doświadczenie ślęczenia nad szkolnymi podręcznikami ;). Chociażby św. Jadwiga Królowa. Młodziutka dziewczyna, która ze względu na miłość do Jezusa zgodziła się na ślub z obcym, dużo starszym mężczyzną z pół-dzikiego kraju (zamiast z chłopakiem, z którym się wychowywała i w którym prawdopodobnie była nieźle zakochana)- po to, żeby zanieść Ewangelię na Litwę. Młoda kobieta-król, która zakładała szpitale, dbała o biednych, ale potrafiła myśleć o dobrobycie i niezależności swojego królestwa (odnowa Uniwersytetu!). A w tym wszystkim znajdowała jeszcze czas na modlitwę i wsłuchiwanie się w Boga. Ponadczasowe? Tacy są święci :)

Ja przed bierzmowaniem miałam jeszcze jeden pomysł. Poprosiłam mojego anioła stróża, żeby mi dobrą patronkę znalazł. Znalazł przecudowną kobietę, z którą - nie boję się tego słowa użyć - serdecznie się przyjaźnię. Czego i Tobie życzę.


Pn mar 19, 2012 6:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 16:17
Posty: 4
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Dzięki wielkie za odpowiedź. Fakt faktem, jestem takim człowiekiem, któremu się wiele rzeczy wydaje, więc nie mam zielonego pojęcia kto tak na serio jest mi najbliższy. Ale zajrzałam na wiki, i wzięłam się za listę świętych i błogosławionych, których beatyfikował lub kanonizował Jan Paweł II. Faktycznie niektóre kobiety zrobiły na mnie ogromne wrażenie, a później sobie przypomniałam o kimś takim jak Antonietta Meo, i coś mi zaświeciło, że to o nią chodzi, tylko niestety - jej proces beatyfikacyjny dopiero trwa... Już jakiś czas temu królowa Jadwiga, że tak powiem, do mnie zapukała. W sumie to było trochę dziecinne, ale szukałam kogoś, kto jest związany z moją datą urodzenia... I bum, jest. Po jakimś czasie doszłam do wniosku, że jakoś tak nie jestem co do niej przekonana i zrobiłam drugie podejście do szukania.
Jadwiga się uparła chyba, bo tym razem znalazłam kilka innych faktów, które mnie do niej przekonały. Chociaż Antonietty odżałować nie mogę, to nic na to nie poradzę, zwłaszcza, że inna święta próbuje do mnie drzwiami i oknami dotrzeć. :)
Cóż, wydaje mi się, że wątek może wędrować do zamknięcia. (Chyba, że ktoś wie jak to z tymi starotestamentalnymi postaciami jest, bo prawdę mówiąc, ciekawi mnie to.)


Cz mar 22, 2012 22:11
Zobacz profil
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Ferrero napisał(a):
[...] (Chyba, że ktoś wie jak to z tymi starotestamentalnymi postaciami jest, bo prawdę mówiąc, ciekawi mnie to.)

Rzeczywiście ciekawe...znalazłam takie wytyczne dotyczące tego sakramentu,
wyboru patrona itd, ale jest tylko napisane, że imię powinno być chrześcijańskie, patron świętym lub błogosławionym.
Może to chodzi o to, że postaci ze ST to nie są święci Kościoła?
Ma ktos jakąś bardziej konkretną wiedzę na ten temat?


Pt mar 23, 2012 19:07

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Patriarchowie na pewno. Są wspominani chociażby w oficjalnym tekście Litanii do Wszystkich Świętych (http://brewiarz.pl/appendix/modlitwy/swieci.php3). Postacie jak Sara, Rut czy Dawid chyba też tradycyjnie uważa się za świętych Kościoła- ale oficjalnego źródła nie potrafię wskazać.


So mar 24, 2012 9:35
Zobacz profil
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Tak jest w Katechizmie:
"61 Patriarchowie i prorocy oraz inne postacie Starego Testamentu byli i zawsze będą czczeni jako święci we wszystkich tradycjach liturgicznych Kościoła".


So mar 24, 2012 10:57

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 16:17
Posty: 4
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Czyli wychodzi na to, że jako katolicy możemy nazwać dziecko przy chrzcie imieniem kogoś ze Starego Testamentu i wybrać taką postać na swojego patrona, tak?


So mar 24, 2012 14:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Ferrero napisał(a):
Czyli wychodzi na to, że jako katolicy możemy nazwać dziecko przy chrzcie imieniem kogoś ze Starego Testamentu i wybrać taką postać na swojego patrona, tak?

Tak, na to wychodzi.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So mar 24, 2012 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 01, 2012 9:42
Posty: 20
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
No właśnie..to dobieranie patronów jest do końca nie jasne.. z pokemonami się kojarzy..

_________________
Najlepsze kredyty Warszawa http://dobrekredyty.com.pl


Pt cze 01, 2012 10:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Co do imion starotestamentalnych to śmiało można. Ja w tym roku mam także bierzmowanie i biorę sobie na drugie Aaron.


Pt cze 01, 2012 13:28
Zobacz profil
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Proboszcz nie pozwolił mojemu koledze wybrać imienia Mojżesz lub Abraham.


Pt cze 01, 2012 13:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Jak żaden święty Ci nie będzie pasował,
Weź na patronkę Maryję - Matkę Jezusa.
To wybór chyba najbardziej oczywisty.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pt cze 01, 2012 15:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Ferrero napisał(a):
Czyli wychodzi na to, że jako katolicy możemy nazwać dziecko przy chrzcie imieniem kogoś ze Starego Testamentu...

Wydaje mi się że tak, chociaż chyba częściej robią to protestanci.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Pt cze 01, 2012 18:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Rozumiem cię. Też przed moim bierzmowaniem długo szukałam patronki odpowiedniej. Przeglądałam poszczególne biografie. W końcu wybrałam św. Agnieszkę z Rzymu ze względu na to, że już w tak młodym wieku zdecydowała się na życie w czystości. U mnie czystość to bardzo ważna wartość. Poza tym była męczennicą. Ale to każdy musi dokonać wyboru sam.

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


Pt cze 01, 2012 19:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 16:17
Posty: 4
Post Re: Czym kierować się przy wyborze patrona?
Jestem dosłownie trzy dni po bierzmowaniu, decyzja ostateczna została podjęta jakiś tydzień temu.
I prawdę mówiąc, to całe zamieszanie kompletnie straciło znaczenie po słowach: "Tereso, przyjmij znamię daru Ducha Świętego." Absolutnie. Wszystko było mi już obojętne. :) Najważniejsze było to, że On w końcu jest. Moi znajomi mówili, że nigdy nie widzieli mnie tak szczęśliwej...
I to jest piękne, że On przyszedł i od pierwszej chwili zaczął działać. :)


Pt cze 01, 2012 21:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL