Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Czy sakrament to rytuał? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
bramin napisał(a):
Z jednym zastrzezeniem. Nie mam tu na mysli obrzedow magicznych,okultystycznych.

A jednak, gdybym pisał na forum poświęconym Haremu Potterowi, to stosowałbym tamtejszą terminologię, np. "HP wypowiedział zaklęcie" a nie "HP wypowiedział formułkę". Nie dlatego, abym wierzył w magiczną moc zaklęcia, ale po to, abym był lepiej zrozumiany.


Cz mar 28, 2013 11:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Kael napisał(a):
Tym rozni sie chrzescijanstwo od innych religii, ze my sie magicznymi obrzedami nie probujemy nikomu przypodobac. Sakramenty sa prezentem od Pana Boga dla wszystkich, ktorzy chca z nich skorzystac. Ale o tym juz bylo, chyba jakies 5 stron temu.


Czy Twoim zdaniem obrzędy w innych religiach niż chrześcijaństwo są magiczne??? Myślę, że wyznawcy tych religii zdecydowanie się z Tobą nie zgodzą. Efekty obrzędów w innych religiach (ekwiwalenty chrześcijańskich obrzędów zwanych sakramentami) też mogą być wszak prezentami od innych bóstw, czyż nie?


Kael napisał(a):
Widac dazysz do z gory ustalonej tezy i raczej poglady z nia sprzeczne ciebie nie interesuja.
Moze ktos sie jeszcze da nabrac na twoja "dobra wole" i bedzie to dalej ciagnal. Ja - nie.


Po prostu zadaję konkretne pytania, na które nie bardzo masz ochotę odpowiadać, bo są niewygodne :D Dla Ciebie obrzęd hinduistyczny to zwykły obrzęd, a masz pretensję do mnie, że dla mnie Twój obrzęd to też tylk obrzęd. Widzisz tę niekonsekwencje?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 28, 2013 12:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
mareta napisał(a):
Sam przytoczyłeś kilka definicji z których wynikają różnice między rytuałem a obrzędem.
Np obrzędy Sakramentu Chrztu św, w KK czy to w Rzymie, czy w Afryce - wyglądają niemal identycznie.
Podobnie liturgia Mszy św, chociaż tu można dołączyć śpiew chóru, zespołu młodzieżowego, grę orkiestry a nawet procesję z tańcem, ale zasadnicze części Mszy św, Liturgia Słowa, Liturgia Eucharystii pozostają niezmienione. Czytania są w każdym dniu inne. Oczywiście Msza św może być bardziej uroczysta lub cicha, recytowana, odprawiana w ojczystyn języku, lub po łacinie. Słowa Przeistoczenia niezależnie od szerokości i języka są identyczne i to samo się dzieje po ich wypowiedzeniu przez kapłana.
Zdecydowanie w KK używa się nazwy obrzędy, nigdy zaś rytuał, który bywa łączony i kojarzony z magią. Rytuał jak sam napisałeś zależy od kultury


"Rytuał" to słowo wzięte z łaciny, a "obrzęd" to słowo rodzimego pochodzenia. Znaczą dokładnie to samo. Rituale Romanum - (Rytuał rzymski) - to księga zawierająca sposób sprawowania sakramentów i sakramentaliów, które nie są opisane w Pontificale Romanum (zastrzeżone biskupowi) ani w Misaale Romanum - a więc związane z prowadzeniem Mszy.
I dokładnie łacińskie "rituale" jest tłumaczone zwykle w oficjalnych wydaniach jako "obrzęd" - poszczególne części Rituale Romanum są w Polsce wydane jako "obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych", "obrzędy chrztu dzieci", "obrzędy błogosławieństw" itd.
Potocznie są "rrytuał" i "obrzęd" używane zamiennie zob np. Rytuał rodzinny, "Rytuał domowy, rok rodziny katolickiej - Włocławek 2010", [quote=http://allegro.pl/rytual-religijny-w-rodzinie-studia-pastoralne-fv-i3070452256.html]Rytuał religijny w rodzinie chrześcijańskiej[/quote]. I wice-versa: słowo obrzędy oznacza także niechrześcijańskie (czy wywodzące się z niechrześcijańskich) i magiczne rytuały: [url=Starodawne wierzenia, przesądy i obrzędy magiczne]http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=4275608[/url], [url=http://allegro.pl/andrzejkowe-wróżby-zwyczaje-obrzędy-przepowiednie-i3112740187.html]ANDRZEJKOWE WRÓŻBY -ZWYCZAJE OBRZĘDY PRZEPOWIEDNIE[/url], [url]Okultyzm, magia i magiczne obrzędy[/url].
Zasadniczo pewne zwyczaje czy społecznie usankcjonowane sposoby zachowań (czy to świeckie czy religijne) w określonych sytuacjach będziemy nazywać "rytuałem/obrzędem" tym chętniej, im bardziej są one sformalizowane. Sprawowanie sakramentów w Kościele rzymskokatolickim jest rytuałem/obrzędem, w wolnej grupie zielonoświątkowej też jest obrzędem/rytuałem - chociaż potocznie mniej będzie tak nazywane z powodu dużo swobodniejszej formy. Podobnie wspomniane dawanie kwiatków z okazji urodzin dziecka też jest obrzędem/rytuałem - mniej chętnie potocznie (bo nie w opracowaniu socjologicznym) będziemy to określali jako rytuał - ponieważ jest mniej sformalizowane.
Każdy obrzęd/rytuał może stać się pustym, ale to nie wina rytuału/obrzędu ale sposobu korzystania z niego.

Twierdzenie "to nie jest rytuał/obrzęd, to sakrament" jest bez sensu - to tak jakby powiedzieć "Potop" to nie książka, to historia pana Kmicica. Sakrament, żeby "być" musi zostać sprawowany, a więc musi być rytuałem; historia pana Kmicica, żeby być musiała zostać opowiedziana w książce, inaczej by jej nie było.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz mar 28, 2013 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Cytuj:
Twierdzenie "to nie jest rytuał/obrzęd, to sakrament" jest bez sensu - to tak jakby powiedzieć "Potop" to nie książka, to historia pana Kmicica. Sakrament, żeby "być" musi zostać sprawowany, a więc musi być rytuałem; historia pana Kmicica, żeby być musiała zostać opowiedziana w książce, inaczej by jej nie było.


Sakrament jest sprawowany w jakiejs okreslonej formie (rycie, obrzedzie). Stad mowi sie o obrzedach, sprawowaniu, swietowaniu (rozne tlumaczenia w roznych jezykach) danego sakramentu.

Z jednej strony jest tu dzialanie czlowieka, przez rozne widzialne znaki, z drugiej dzialanie Boga w tym konkretnym sakramencie poniewaz katolicy uwazaja, wierza, ze sakramenty zostaly ustanowione przez Chrystusa i on w nich dziala.
U protestantow niektore sakramenty sa tylko swietymi znakami.

@Piotrze1

Rituale Romanum nie jest jedna ksiega zawierajaca obrzedy sakramentow i sakramentaliow.

_________________
ksiądz


Cz mar 28, 2013 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
bramin napisał(a):
Cytuj:
Twierdzenie "to nie jest rytuał/obrzęd, to sakrament" jest bez sensu - to tak jakby powiedzieć "Potop" to nie książka, to historia pana Kmicica. Sakrament, żeby "być" musi zostać sprawowany, a więc musi być rytuałem; historia pana Kmicica, żeby być musiała zostać opowiedziana w książce, inaczej by jej nie było.


Sakrament jest sprawowany w jakiejs okreslonej formie (rycie, obrzedzie). Stad mowi sie o obrzedach, sprawowaniu, swietowaniu (rozne tlumaczenia w roznych jezykach) danego sakramentu.

Z jednej strony jest tu dzialanie czlowieka, przez rozne widzialne znaki, z drugiej dzialanie Boga w tym konkretnym sakramencie poniewaz katolicy uwazaja, wierza, ze sakramenty zostaly ustanowione przez Chrystusa i on w nich dziala.

Tak, ale sakrament polega własnie na tym, ze jest on "widzialnym znakiem" Boskiego działania. Samo działanie Boga nie wymaga sakramentu - "w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy", w każdej sekundzie naszego życia.


Cytuj:
@Piotrze1

Rituale Romanum nie jest jedna ksiega zawierajaca obrzedy sakramentow i sakramentaliow.

Editio typica jest dziś (po Vat II) chyba w 10 tomach (chyba że wydano w ostatnich latach wznowienie czegoś razem - nie śledzę aż tak dokładnie). Amerykańskie najnowsze wydanie jest w 2 tomach. W Polsce chyba wszystkie tomy są oddzielnie wydane, ale może też są jakieś wspólne wydania. W każdym razie to wciąż jedna "księga". Po Vat II kolejno odnawiano przez lata poszczególne tomy - ostatnio chyba De exorcismis et supplicationibus quibusdam w 1998 kończąc zapoczątkowaną w latach 60tych rewizję całego Rituale.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz mar 28, 2013 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
bramin napisał(a):

Z jednej strony jest tu dzialanie czlowieka, przez rozne widzialne znaki, z drugiej dzialanie Boga w tym konkretnym sakramencie poniewaz katolicy uwazaja, wierza, ze sakramenty zostaly ustanowione przez Chrystusa i on w nich dziala.


Poprawnie powinno być tak:

Z jednej strony jest tu dzialanie czlowieka, przez rozne widzialne znaki, z drugiej wiara w dzialanie Boga w tym konkretnym sakramencie poniewaz katolicy uwazaja, wierza, ze sakramenty zostaly ustanowione przez Chrystusa i on w nich dziala.

Podejrzewam, że uczestnicy wszelkich obrzędów we wszelkich religiach wierzą w działanie ich bóstwa w danym obrzędzie. Przeciwne zdanie część z nich zdaje się jednak mieć o obrzędach cudzych religii. A ja staram się traktować wszystkie jednakowo.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 28, 2013 16:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
@Jajko ja to napisalem z pozycji katolika.

Ty jako niewierzacy mozesz sobie to inaczej interpretowac.

@Piotr1
Przedsoborowe Rituale Romanum jest jedna ksiega skladajaca sie z 10 rozdz. wraz dodatkami.
Po soborze zaczeto rewidowac ksiegi liturgiczne.

Obecnie Rituale Romanum traktuje sie jako zbiorcza nazwe dla ksiag, ktore zawieraja obrzedy sakramentow i sakramentaliow.

Typiczne wydania poszczegolnych ksiag nalezy traktowac jako "ramy" , "projekty" dla kosciolow lokalnych. Na poczatku kazdej ksiegi jest wstep, ktory zawiera wykaz uprawnien adaptacyjnych dla Konferencji Episkopatow.
O ile sie nie myle jest tych ksiag 15. Kto wie, niech poprawi.

_________________
ksiądz


Cz mar 28, 2013 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Bramin: a uważasz, że w rytuałach i obrzędach innych religii też jest obecny pierwiastek nadprzyrodzony czy też są to jedynie widzialne znaki?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 28, 2013 18:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Jajko napisał(a):
Bramin: a uważasz, że w rytuałach i obrzędach innych religii też jest obecny pierwiastek nadprzyrodzony czy też są to jedynie widzialne znaki?


Oczywiscie, ze jest obecny pierwiastek nadprzyrodzony. Pisalem juz o tym wczesniej.

I nie jest to tylko moje prywatne zdanie ale oficjalne stanowisko Kosciola wyrazone w deklaracji soborowej o stosunku Kosciola do religii niechrzescijanskich ("Nostra aetate").

_________________
ksiądz


Cz mar 28, 2013 21:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Z tym że, widzisz bramin, Ty wiążesz rytuały niechrześcijańskie z boską energią, a inni forumowicze widzą w nich magię i działanie złych duchów.
Nostra aetate nie mówi nic o rytuałach!

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 03, 2013 7:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Pisalem o mistyce, elemencie nadprzyrodzonym w rytualach niechrzescijanskich.Przeczytaj sobie punkt 2 Deklaracji.

_________________
ksiądz


Śr kwi 03, 2013 9:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL