Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 17:10



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
 Ważność Spowiedzi Świętej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr paź 09, 2013 19:12
Posty: 1
Post Ważność Spowiedzi Świętej
Witam

Mam pytanie: czy jeśli podczas udzielania mi pouczenia przypomniał mi się kilka grzechów i chciałem go jeszcze wyznać, ale nie chciałem przerywać Księdzu, czekałem, aż zrobi pauzę w trakcie pouczenia, żeby móc się wtrącić, jednak Ksiądz po chwili przeszedł do Pokuty i grzechów nie wyznałem. Czy Spowiedź jest ważna ?


Śr paź 09, 2013 19:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Ważność Spowiedzi Świętej
Jeżeli nie były to grzechy ciężkie (czyli w pełni świadomie, dobrowolnie popełnione, sprawa ważna) to w ogóle nie ma problemu - nie ma obowiązku spowiadania się z nich. Jeżeli były to grzechy ciężkie? Hm... nie wiem, jak nie zataiłaś ich celowo to chyba też (pewna nie jestem) - ale w tym wypadku należalo by opisać zaistniałą sytuację w wyznać je wyznać przy następnej spowiedzi.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Śr paź 09, 2013 20:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Ważność Spowiedzi Świętej
Pierwsza zasada forum - nie pytam anonimowych ludzi czy Twoja spowiedź jest ważna. Ludzie mogą Ci podrzucić kilka myśli, czasem trafnych, a czasem według tego co im się wydaje.
Moje propozycje są takie:
1. Następnym razem w takiej sytuacji przemóc się i nawet po udzieleniu pokuty powiedzieć. Wiem i rozumiem że to czasem odbywa się tak szybko i mechanicznie, że głupio mówić, ale ksiądz Cię nie zje, masz prawo zapomnieć, zdenerwować się.
2. Zastanów się czego dotyczą te grzechy. Czy są to poważne grzechy które wyznać trzeba (ciężkie), czy raczej mało ważne (lekkie). Pierwsze wyznawać trzeba, a drugich nie, choć jesteśmy do tego zachęcani. Jednak jeśli wyleciało Ci niechcący z głowy to żaden problem.

Tutaj zerknij jaka jest różnica między grzechem ciężkim (w tym złamanie jednego z przykazań Dekalogu) i lekkim: viewtopic.php?f=50&t=27097&start=0

3. Najlepiej pytać samego księdza, a zatem skontaktuj się w najbliższym czasie ze swoim katechetą, lub jakimś księdzem w parafii. Nie musi to być Msza, przecież wiesz gdzie mieszkają, wystarczy zatem zapukać. Przedstaw sprawę, zapytaj, pogadaj i poproś o namiary na jakieś rzetelne źródła dotyczące spowiedzi i taki właśnie ludzkich spraw, aby na przyszłość móc szybciej i samodzielnie spraw rozwiązać.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr paź 09, 2013 20:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL