Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Nieważna spowiedź czy skrupulatyzm? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 17, 2014 16:30
Posty: 2
Post Nieważna spowiedź czy skrupulatyzm?
Witam,
Na wstępie witam serdecznie wszystkich użytkowników forum i portalu. Mam pewien problem, który od wczorajszej spowiedzi mnie nieco dręczy. Zacznę od tego, że była to moja pierwsza spowiedź po ponad pięcioletniej przerwie. W tym czasie wiele się w moim życiu wydarzyło i zasadniczo oddaliłem się od Boga (m. in. rzadko chodziłem do kościoła i zaniedbywałem codzienną modlitwę). Ostatnimi czasy postanowiłem to zmienić. Przygotowałem się do spowiedzi, tak żeby żadnego ciężkiego grzechu nie pominąć. W trakcie spowiedzi wyznałem wszystkie ciężkie (i te lżejsze) grzechy o których pamiętałem. Powiedziałem też, że od jakiegoś czasu staram się częściej chodzić do kościoła i codziennie się modlić. Ksiądz zapytał o to jak często opuszczałem msze świętą od początku roku - odpowiedziałem że kilka razy mi się zdarzyło. Następne pytanie dotyczyło tego czy regularnie odmawiam PACIERZ (też od początku roku) - odpowiedziałem, że tak (mimo, że modliłem się własnymi słowami co nie równa się pacierzowi, a o czym spowiednikowi nie wspomniałem). Może trochę ze wstydu, może z nerwów, ale wprowadziłem księdza w błąd. Czy w takiej sytuacji moja spowiedź jest nieważna? Czy muszę ją całkowicie powtórzyć? A może to tylko moje skrupulanckie sumienie?


Cz kwi 17, 2014 16:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Nieważna spowiedź czy skrupulatyzm?
Po pierwsze takie pytania nie zadajemy anonimowym ludziom i to za pomocą internetu. To jest pierwsza szczera moja rada, bo opinie każdy ma inną. Natomiast nie rozumiem problemu - pacież to modlitwa, nie ważne czy regułka wypowiedziana z wiarą, czy modlitwa własnymi słowami. Zastanów się czy masz faktycznie problem i rozumiesz czym jest owy pacież?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz kwi 17, 2014 21:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 17, 2014 16:30
Posty: 2
Post Re: Nieważna spowiedź czy skrupulatyzm?
Dziękuję za radę i opinię - faktycznie masz rację, że moje pytanie było nie na miejscu, co teraz sam dostrzegam i wynikło z mojego niezrozumienia i być może zbyt płytkiego podejścia do sakramentu pokuty. W związku z powyższym proponuję usunięcie wątku lub jego zamknięcie.


Cz kwi 17, 2014 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Nieważna spowiedź czy skrupulatyzm?
Wszystko jest ok, po prostu zapytałem bo wydało mi się że zbyt bardzo się przejąłeś sprawą, a problemu istotnie nie ma. Każda modlitwa jest ok. Zrobiłeś dobry krok do przodu :)

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz kwi 17, 2014 21:59
Zobacz profil
Post Re: Nieważna spowiedź czy skrupulatyzm?
Idziesz do przodu dlatego diabeł próbuje Cię rozbić podsuwając głupie myśli.Czym bardziej będziesz się zbliżał do Boga tym więcej będzie Cię kusił.Nie martw się,jak napisał WIST,zrobiłeś dobry krok do przodu.
Trwaj w Bogu.
Trzymaj się!


Pt kwi 18, 2014 7:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Nieważna spowiedź czy skrupulatyzm?
ubu napisał(a):
modliłem się własnymi słowami co nie równa się pacierzowi

Sądzę, że ksiądz pytając miał na myśli modlitwę. Nie formułki. Modlitwa jest rozmową z Bogiem. Nie ma kanonu modlitwy.
Myślę, że warto szukać dobrych spowiedników. A gdy już trafisz, to kontynuuj.
Pomodlę się w Twojej intencji, mam nadzieję, że każda kolejna spowiedź będzie łatwiejsza i pełniejsza.


N kwi 20, 2014 18:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL