Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy sakramenty są jeszcze potrzebne? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Pan Ewangelizator opowiedział historyjkę jak to nawracał kiedyś pewną kobietę, która w pewnym momencie zapragnęła oczyścić się z grzechów. Powiedział jej by wyznała Bogu swoje grzechy a będą jej odpuszczone. Ona była gotowa wyznać je nawet Panu Ewangelizatorowi (co zresztą później zrobiła), ale zapewnił ją, że to zupełnie niepotrzebne, wystarczy, że wyzna je w myśli.
Opowiedziawszy historyjkę, Pan Ewangelizator zaprosił zgromadzonych w zborze by podeszli do niego jeśli czują się grzeszni. Potem poprosił ich o wspólne odmówienie modlitwy. Po modlitwie zapewnił, że grzechy są im nie tylko odpuszczone ale także wymazane! Przełożony zboru siedział w tym czasie za ewangelizatorem i ze spokojem się temu przysłuchiwał. Może myślał sobie wtedy jak to głupio mają ci katolicy z tymi budkami do wyznawania grzechów? No bo powiedzcie, jaki sens mają sakramenty, np. sakrament pokuty jak to wszystko można tak łatwo załatwić u Pana Ewangelizatora?

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt cze 13, 2014 8:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Bóg wszak może wszystko, więc skąd wiesz, że taki sposób nie działa?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt cze 13, 2014 11:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Nie wiem jak działa. Zawsze sądziłem, że lepiej w tej kwestii podporządkować się nauczaniu Kościoła. Dzięki Jajko, że zabrałeś głos, chciałbym jednakże zachęcić do wypowiedzi także "bardziej katolickich" :-) dyskutantów. Czy uważacie, że katolik może przyjąć takie nauczanie, że sakrament nie jest potrzebny, że wystarczy sama wiara, modlitwa i już?

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt cze 13, 2014 11:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Odpowiedź jest oczywista. Katolik nie może. Ale nie-katolik może.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt cze 13, 2014 11:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Mi też się to wydawało oczywiste. Do wczoraj.
Historia, którą opowiedziałem na początku zdarzyła się naprawdę. Tyle, że podmieniłem nieco miejsce i jedną z postaci. Nie miało to miejsca w zborze jakimś protestanckim, tylko w rzymskokatolickiej katedrze, a za plecami Pana Ewangelizatora siedział arcybiskup. A Pan Ewangelizator naprawdę czynił i mówił to co opisałem.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt cze 13, 2014 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Jaki sens ma stanie w kolejkach do lekarza, jak znachor czeka aby tylko uzdrowić? Rzecz nie w tym co kto oferuje, ale w skuteczności. A że to sprawy duchowe, to trudno dostrzegać skuteczność bezpośrednio. Po co zatem sakramenty w takiej, a nie innej formie? Czy to ma aż tak wielkie znaczenie aby było uproszczone ma maksa? Wartość pewnych rytuałów wzrasta jeśli są samoobsługowe?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt cze 13, 2014 12:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
A jeżeli lekarz swoją milczącą obecnością uwiarygadnia znachora? Sam zresztą mu gabinet udostępnił! A tak konkretnie. Jesli taki macher mówi, że grzechy zebranych zostały właśnie odpuszczone i będący w tym towarzystwie arcybiskup nie oponuje, to chyba oznacza, że jakoś autorytetem Kościoła to potwierdza. Nie powinien zatem na drugi dzień kazać usunąć z katedry konfesjonałów bo to przeciez taki przeżytek? Albo przynajmniej napisać do wiernych, że można się spowiadać, ale nie jest to konieczne, bo wystarczy sama modlitwa? Mniej by się wierni stresowali.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt cze 13, 2014 12:20
Zobacz profil
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Do XII wieku Kościół nie praktykował spowiedzi usznej, chyba nie sądzicie, ze Bóg wszystkich za to potępił.


Pt cze 13, 2014 12:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
W XXI wieku, przynajmniej na razie, nauka Kościoła mówi coś innego. Nawet we wspomnianym okresie do XIIw. chyba nie było tak w Kościele, że mógł przyjść świecki, nieochrzczony w KK człowiek i powiedzieć "wasze grzechy są odpuszczone". To znaczy powiedzieć sobie mógł, ale chyba żaden biskup by tego nie wsparł swoim autorytetem.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt cze 13, 2014 12:35
Zobacz profil
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Bo i żaden człowiek ochrzczony czy nie, w konfesjonale czy w powszechnej spowiedzi nie jest zdolny samodzielnie odpuszczać grzechów, zawsze Bóg odpuszcza.


Pt cze 13, 2014 12:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Alus napisał(a):
Bo i żaden człowiek ochrzczony czy nie, w konfesjonale czy w powszechnej spowiedzi nie jest zdolny samodzielnie odpuszczać grzechów, zawsze Bóg odpuszcza.

Co do tego nie mam wątpliwości. Jako katolik nie miałem też wątpliwości, że w sakramencie pokuty mogę uzyskać przebaczenie. Co ważniejsze jednak, zawsze mi wydawało się, że sam żal za grzechy nie wystarczy, by dostąpić łaski odpuszczenia grzechów, a tu taka niespodzianka!

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt cze 13, 2014 12:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
brunero napisał(a):
Co ważniejsze jednak, zawsze mi wydawało się, że sam żal za grzechy nie wystarczy, by dostąpić łaski odpuszczenia grzechów, a tu taka niespodzianka!


Gdzie? W zborze? Dlaczego katolik miałby się przejmować tym, czego jacyś "ewangelizatorzy" nauczają w jakichś "zborach"?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt cze 13, 2014 12:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Johnny99 napisał(a):
brunero napisał(a):
Co ważniejsze jednak, zawsze mi wydawało się, że sam żal za grzechy nie wystarczy, by dostąpić łaski odpuszczenia grzechów, a tu taka niespodzianka!


Gdzie? W zborze? Dlaczego katolik miałby się przejmować tym, czego jacyś "ewangelizatorzy" nauczają w jakichś "zborach"?

Trochę nie doczytałeś. W piątym bodajże od góry poście wyjaśniłem, że cała akcja wbrew pozorom nie działa się w jakimś zborze, ale w rzymskokatolickiej katedrze z udziałem najprawdziwszego arcybiskupa.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt cze 13, 2014 13:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Do odpuszczenia grzechów lekkich wystarczy żal za grzechy:

KKK 1452 Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości" (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe 36 .

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt cze 13, 2014 13:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Johnny99 napisał(a):
Do odpuszczenia grzechów lekkich wystarczy żal za grzechy:

KKK 1452 Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości" (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe 36 .

A o tym to ani Pan Ewangelizator ani arcybiskup nie mówili. Ewangelizator tylko opowiadał, że ta kobieta co się z nim pomodliła i jej grzechy zostały odpuszczone to dopuściła się aborcji.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt cze 13, 2014 13:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL