Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy sakramenty są jeszcze potrzebne? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Niektórym katolikom wiele zgrzyta :D - po olimpiadzie w Soczi wyczytałam radość katolika, że wreszcie jest z czego się cieszyć, bo wygrywał Stoch katolik, a nie jakiś "protestant bez charyzmy".


So cze 14, 2014 15:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Alus napisał(a):
Niektórym katolikom wiele zgrzyta :D - po olimpiadzie w Soczi wyczytałam radość katolika, że wreszcie jest z czego się cieszyć, bo wygrywał Stoch katolik, a nie jakiś "protestant bez charyzmy".

Czy to w temacie?

_________________
laudare benedicere praedicare


So cze 14, 2014 15:30
Zobacz profil
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
brunero napisał(a):
Kael napisał(a):

Ale oczywiscie, wedlug niektorych, powinno to wyglafac tak, ze sie ich nie wpuszcza do katolickiej swiatyni, kazac siedziec cicho jezeli sie gdzies spotykamy i tylko sluchac, co MY im mamy do powiedzenia.
Pan Jezus zapewne tez tak postepowal?

Kael nie gniewaj się, ale chyba nainterpretujesz. Wszyscy, którzy wierzymy w Chrystusa wiemy doskonale co nas łączy i możemy z wzajemnym szacunkiem szukać porozumienia, bez ostentacyjnego negowania tych elementów wiary, które nas różnią. Trudno mi wyobrazić sobie, że jakiś katolik będzie nauczał w zborze protestanckim o konieczności zwrócenia się do świętych o wstawiennictwo, czy konieczności sakramentu pokuty do odpuszczenia grzechów. I odwrotnie. CO nie oznacza, że nie można wspólnie się modlić, czy nawet nauczać, ale w tych elementach, które są wspólne.

Ze ty sobie nie mozesz wyobrazic, swiadczy to o nas jako katolikach.
Ja sobie spokojnie moge wyobrazic, ze ktos zaproszony na nabozenstwo ekumeniczne u protestantow powie o mocy sakramentu pokuty, czy o swietych obcowaniu.
Co nie oznacza KONIECZNOSCI zwrocenia sie do swietych. Widzisz? Tez glosisz herezje.


So cze 14, 2014 15:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Kael napisał(a):
brunero napisał(a):
Kael napisał(a):

Ale oczywiscie, wedlug niektorych, powinno to wyglafac tak, ze sie ich nie wpuszcza do katolickiej swiatyni, kazac siedziec cicho jezeli sie gdzies spotykamy i tylko sluchac, co MY im mamy do powiedzenia.
Pan Jezus zapewne tez tak postepowal?

Kael nie gniewaj się, ale chyba nainterpretujesz. Wszyscy, którzy wierzymy w Chrystusa wiemy doskonale co nas łączy i możemy z wzajemnym szacunkiem szukać porozumienia, bez ostentacyjnego negowania tych elementów wiary, które nas różnią. Trudno mi wyobrazić sobie, że jakiś katolik będzie nauczał w zborze protestanckim o konieczności zwrócenia się do świętych o wstawiennictwo, czy konieczności sakramentu pokuty do odpuszczenia grzechów. I odwrotnie. CO nie oznacza, że nie można wspólnie się modlić, czy nawet nauczać, ale w tych elementach, które są wspólne.

Ze ty sobie nie mozesz wyobrazic, swiadczy to o nas jako katolikach.
Ja sobie spokojnie moge wyobrazic, ze ktos zaproszony na nabozenstwo ekumeniczne u protestantow powie o mocy sakramentu pokuty, czy o swietych obcowaniu.
Co nie oznacza KONIECZNOSCI zwrocenia sie do swietych. Widzisz? Tez glosisz herezje.

Nie widzę, może widzisz więcej, gratuluję.

_________________
laudare benedicere praedicare


So cze 14, 2014 16:04
Zobacz profil
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
To znajdz mi w nauczaniu Kosciola cos o koniecznosci zwrocenia sie do swietych o wstawiennictwo


So cze 14, 2014 16:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Może mniej widzę, ale potrafię sobie więcej wyobrazić.
Potrafię sobie wyobrazić, że na takie spotkanioe w katedrze mogą przyjść bardzo różni ludzie. Profesor teologii i taki, który powie, że istnieją trzy księgi :Pismo Święte, Stary i Nowy Testament, człowiek związany z kościołem na tyle, że zna i akceptuje nauczanie Kościoła i taki, któy albo nie wie, albo wątpi albo odrzuca. mogą przyjść poszukujący, zranieni, zbuntowani itp, itd. Bardzo dobrze, że usłyszą, że Bóg ich kocha, niezależnie od tego czy powie to biskup, świecki katolik czy protestant. Ale czy to ma oznaczać, że mają być jednocześnie wprowadzani w błąd? Może nie wiedzieli, może nie byli przekonani do zbawczej mocy sakramentów, może ktoś po prostu doszedł do wniosku, że dla katolika jest droga na skróty (niech se proboszcz p... o spowiedzi, w katedrze mówili, że wystarczy...).

_________________
laudare benedicere praedicare


So cze 14, 2014 16:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Kael napisał(a):
To znajdz mi w nauczaniu Kosciola cos o koniecznosci zwrocenia sie do swietych o wstawiennictwo

O konieczności w sensie duchowej potrzeby, czy korzyści z tego wynikających a nie jakiegoś "obowiązku" na drodze do zbawienia.

_________________
laudare benedicere praedicare


So cze 14, 2014 16:24
Zobacz profil
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
brunero napisał(a):
Alus napisał(a):
Niektórym katolikom wiele zgrzyta :D - po olimpiadzie w Soczi wyczytałam radość katolika, że wreszcie jest z czego się cieszyć, bo wygrywał Stoch katolik, a nie jakiś "protestant bez charyzmy".

Czy to w temacie?

A nie? ....dla co poniektórych medal katolika ma większą wartość dla Polski niż medal protestanta :D


So cze 14, 2014 16:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Alus napisał(a):
brunero napisał(a):
Alus napisał(a):
Niektórym katolikom wiele zgrzyta :D - po olimpiadzie w Soczi wyczytałam radość katolika, że wreszcie jest z czego się cieszyć, bo wygrywał Stoch katolik, a nie jakiś "protestant bez charyzmy".

Czy to w temacie?

A nie? ....dla co poniektórych medal katolika ma większą wartość dla Polski niż medal protestanta :D

Zważywszy na wynik ostatnich wyborów europejskich, w których po raz kolejny największą liczbę głosów w Polsce dostał protestant, to chyba nie jest tak źle :).

_________________
laudare benedicere praedicare


So cze 14, 2014 16:37
Zobacz profil
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Czyli koniecznosci nie ma?
Widzisz jak latwo cos niepotrzebnie chlapnac?
Kazdy protestant by ci udowodnil, ze to do zbawienia nie jest niezbedne i mialby racje.
A ty jako katolik jak najbardziej masz i mozesz dawac swiadectwo o pozytkach plynacych ze wstawiennictwa swietych.


So cze 14, 2014 16:48
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Protestanci i spowiedź generalna, a dziś po raz pierwszy spotkałam komunikującego księdza, który nie otwierał ust podając hostię.
Zapomniał wypowiadać - ciało Chrystusa - czy mu się nie chciało?
W każdym razie w momencie podejścia do kapłana konsternacja...i też przyjęcie bez odpowiedzi "Amen" :o .....dziwne....


N cze 15, 2014 12:44

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Alus napisał(a):
Protestanci i spowiedź generalna, a dziś po raz pierwszy spotkałam komunikującego księdza, który nie otwierał ust podając hostię.
Zapomniał wypowiadać - ciało Chrystusa - czy mu się nie chciało?
W każdym razie w momencie podejścia do kapłana konsternacja...i też przyjęcie bez odpowiedzi "Amen" :o .....dziwne....

Ja bym zapytała przy okazji. Może jakiś duchowny się wypowie?


Pn cze 16, 2014 22:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
brunero napisał(a):
... No bo powiedzcie, jaki sens mają sakramenty, np. sakrament pokuty jak to wszystko można tak łatwo załatwić u Pana Ewangelizatora?


Oczywiście, że to bez sensu. Powinny być takie budki w różnych miejscach. Po wrzuceniu odpowiedniej ilości monet otwierałyby się drzwiczki i delikwent, przez opłacony czas, wyznawałby grzechy. Potem otrzymywałby wydruk, że jest czysty jak łza. Sądzę nawet, że CBA, policka i parę innych organó państwowych z radością sfinansowałoby ten projekt. I wstawiło miniaturowe kamerki i mikrofony.


Pn cze 16, 2014 22:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Alus napisał(a):
Protestanci i spowiedź generalna, a dziś po raz pierwszy spotkałam komunikującego księdza, który nie otwierał ust podając hostię.
Zapomniał wypowiadać - ciało Chrystusa - czy mu się nie chciało?
W każdym razie w momencie podejścia do kapłana konsternacja...i też przyjęcie bez odpowiedzi "Amen" :o .....dziwne....


Ano dziwne. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego:

161. Jeżeli udziela się Komunii świętej tylko pod postacią chleba, kapłan każdemu z przyjmujących ukazuje nieco uniesioną Hostię, mówiąc: Ciało Chrystusa.

Ale może mówił w myślach? :roll:

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt cze 17, 2014 8:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Czy sakramenty są jeszcze potrzebne?
Bartek napisał(a):
Chrystus nie odrzuca protestantów jako ludzi, ale odrzuca ich błędną naukę. Oni są poza Kościołem Chrystusowym.

Bartek nie pisz oczywistych bzdur. Protestanci to chrześcijanie.
Reasumując:
jak najbardziej można modlić się wspólnie, wspólnie czytać Pismo św z chrześcijanami innych wyznań . Jednak, jeżeli podczas nabożeństwa ekumenicznego padają słowa jawnie sprzeczne z dokrtyną katolicką powinno się zareagować. Ja wiem że katolik powinien wiedzieć jak jest:) ale ktoś może nie do końca wiedzieć albo przyjąć dosłownie słowa ewangelizatora.
Co do formy spowiedzi, to nie forma determinuje Sakrament Pokuty. Forma jest przyjęta jaka jest, i skoro jest mamy się jej trzymać, a istotą Sakrametu jest wyznanie grzechów, żal, postanowienie poprawy itd i uzyskanie przebaczenia. gdyby była to forma indywidualnego, duchowego wyznania grzechów (czy tak mają prawosławni? chyba, nie wiem?) to też byłby Sakrament.

_________________
Ania


So lip 19, 2014 8:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL