Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 09, 2014 22:30
Posty: 5
Post Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Witam wszystkich
Wiem, że osoby rozwiedzione, które wzięły ślub kościelny i nie doszło do jego unieważnienia nie mogą przystępować do Komunii Św.
A jak jest z osobą, która miała ślub kościelny, potem doszło rozwodu i po jakimś czasie także do unieważnienia ślubu kościelnego, ale w międzyczasie (po cywilnym rozwodzie a przed uzyskaniem unieważnienia) wstąpiła w cywilny związek małżeński?
Czy taka osoba może przystępować do Komunii?


N lis 09, 2014 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Warto pamiętać i rozumieć że nie ma czegoś takiego jak unieważnienie. Jest stwierdzenie tego że związek nigdy nie był ważny. Eksperci od prawa powiedzą o prawie. Biorąc to na logikę, jeśli ktoś pomimo ceremonii ślubnej nigdy nie był w ważnym związku małżeńskim, a potem niezależnie od perypetii wstępuje w związek cywilny, to chyba ie postępuje zgodnie z zasadami wiary.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lis 09, 2014 22:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 09, 2014 22:30
Posty: 5
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
A jeśli ten drugi związek (cywilny) po pewnym czasie staje się białym małżeństwem? Jak wtedy to wygląda?
Gdzieś mi mignęło, że to taka "furtka" by móc powrócić do pełnego uczestnictwa we Mszy.


N lis 09, 2014 22:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Cóż, gdy przestajemy żyć w grzechu, to wracamy do pełni uczestnictwa w życiu duchowym Kościoła. Tak mnie się wydaje. Trzeba tylko uporządkować swoje życie. Zresztą, mam wrażenie że owe stwierdzenie nieważności, to taki wytrych, rozumiany jako unieważnienie. Osobiście współczuję i życzę każdej osobie,której związek się nie udał, aby sprawy się poukładały. Nie uważam, że ktoś powinien całe życie być samotny. Ale nie wiem na ile uczciwe jest takie myślenie, że skoro sąd biskupi dał papier, to już wszystko jest ok. I jeśli ktoś chce naprawdę żyć w zgodzie z Bogiem i swoim sumieniem, powinien się zastanowić, czy naprawdę w chwili brania ślubu nie wiedział co to znaczy ślubuję wierność i że nie opuszczę cię aż do śmierci. Problem nie w tym jak to ująłeś "a co w sytuacji gdy...", tylko "czego ja właściwie chce i na ile przyrzeczenie, ślubowanie ma dla mnie jakąś wartość".

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lis 09, 2014 22:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 09, 2014 22:30
Posty: 5
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Jakie warunki, oprócz wstrzemięźliwości seksualnej w nowym związku, trzeba spełnić by znów móc przyjmować Komunię Św.?


N lis 09, 2014 23:15
Zobacz profil
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Sakrament pokuty ze szczerym zalem za grzechy. W tym cudzolostwa.

Ale forum to nie konfesjonal itakue pytania najlepiej zadac ksiedzu.


Pn lis 10, 2014 7:51

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Kael napisał(a):
Sakrament pokuty ze szczerym zalem za grzechy. W tym cudzolostwa.

Ale forum to nie konfesjonal itakue pytania najlepiej zadac ksiedzu.

Jeszcze lepiej zwrócić się do duszpasterza dla małżeństw niesakramentalnych :)


Pn lis 10, 2014 8:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Aleppo napisał(a):
A nie Witam wszystkich
Wiem, że osoby rozwiedzione, które wzięły ślub kościelny i nie doszło do jego unieważnienia nie mogą przystępować do Komunii Św.
A jak jest z osobą, która miała ślub kościelny, potem doszło rozwodu i po jakimś czasie także do unieważnienia ślubu kościelnego, ale w międzyczasie (po cywilnym rozwodzie a przed uzyskaniem unieważnienia) wstąpiła w cywilny związek małżeński?
Czy taka osoba może przystępować do Komunii?

A czy możliwe jest zawarcie małżeństwa sakramentalnego?


P.S.
mareta napisał(a):
Jeszcze lepiej zwrócić się do duszpasterza dla małżeństw niesakramentalnych

Związków niesakramentalnych, nie małżeństw.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lis 10, 2014 9:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 09, 2014 22:30
Posty: 5
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Jeśli jest taka możliwość to wtedy nie ma problemu pewnie. I takich rozterek. Pytam o sytuację kiedy nie można z różnych względów, ale poważnych, wziąć ślubu kościelnego.

P.S. Nie oburzajcie się o takie pytania. Pytanie jest ogólne i mimo wszystko dotyczy wielu osób. Może ktoś poszukujący trafi tu, odnajdzie w tym pytaniu siebie i znajdzie rozwiązanie?


Pn lis 10, 2014 16:06
Zobacz profil
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Tyle, ze naprawde prosciej pojsc do ksiedza i porozmawiac tudziez poczytac oficjalne dokumenty Kosciola, do ktorych jest latwy dostep w necie


Pn lis 10, 2014 18:27

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Szczęść Boże. Odnośnie pytania zadanego przez Aleppo. Proponuję rozmowę z księdzem, może nawet księdzem zajmującym się duszpasterstwem małżeństw niesakramentalnych. Proponuje też przeczytać Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 1650), Kodeks Prawa Kanonicznego (a dokładniej kanon 1055, par.1 i kan.1141). Proponuję też przeczytać fragmenty Pisma świętego: Księga Rodzaju (Rdz 1, 27; 2, 21-24), Ewangelia wg. św.Marka (Mk 10, 11n) i Ewangelia wg. św. Mateusza(Mt 19, 1-9). Poza tym muszę powiedzieć, że Pan Jezus ( co jest uwydatnione we wspomnianych tekstach Ewangelii wg. św.marka i św. Mateusza) podniósł małżeństwo do rangi sakramentu. Dlatego w Kodeksie Prawa Kanonicznego jest powiedziane, że małżeństwo między kobietą i mężczyzną ochrzczonymi nie może być rozwiązane przez żadną ludzką władzę i z żadnej ludzkiej przyczyny, oprócz śmierci (właśnie kanon 1141 Kodeksu Prawa Kanonicznego).


Pt gru 05, 2014 22:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
PS. Do tego, co napisałem kilka minut wcześniej. Muszę jeszcze nadmienić, że Kościół nie może unieważnić sakramentu małżeństwa, ale w Kodeksie Prawa kanonicznego jest pojęcie separacji w trakcie trwania węzła małżeńskiego. O ile dobrze wiem, nie jest to jednak unieważnienie sakramentu małżeństwa. Wydaje mi się jednak, że przypadek, który opisałeś wykracza poza Prawo Boże. Jak napisałem we wcześniejszym poście trzeba jednak porozmawiać z księdzem.


Pt gru 05, 2014 22:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Najkrócej: dopóki żyje w relacji małżeńskiej z osobą, z którą nie łączy jej sakrament małżeństwa, nie może przystępować do Komunii świętej. Jeśli poprzedni związek został uznany za nieważny i nie ma innych przeszkód, to proponuję zawrzeć z cywilnym małżonkiem/małżonką ślub kościelny. Wtedy wszystkie problemy się skończą...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt gru 23, 2014 10:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
Sakramentu unieważnić się nie da. Można natomiast orzec, że forma jakiegoś obrzędu nie zawierała treści. Innymi słowy, osoba przyjmująca sakrament nie spełniała warunkków koniecznych do jego przyjęcia, a to czyniło sakrament od początku nieważnym, czyli nieistniejącym.

Prawo kanonicznne nie zabrania zawierania tzw. ślubów cywilnych. Nie ingeruje w tę strefę regulacji administracyjnych.

Jeśli ktoś permanentnie popełnia cgrzech jakiś i nie chce się z tego wyzwolić, w tym przypadku seks nieuswięcony sakramentalnie (i nie akceptujący zadań małżeństwa), wyklucza osobę z możliwości udziału w skaramencie eucharystii.

Warto pogadać ze spowiednikiem. W świetle mojej wiedzy, wspólne zamieszkiwanie, ale bez regularnego uprawiania seksu, jest grzechem lżejszym (zgorszenie).


Wt gru 23, 2014 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 09, 2016 15:02
Posty: 4
Lokalizacja: Jawornik Polski, Podkarpackie
Post Re: Sakrament komunii a rozwód i unieważnienie małżeństwa
A może łatwiej określić ten problem w taki sposób - zrób to na co pozwala Ci sumienie?
Skoro dostrzegasz w tym coś niedobrego to sam zadecyduj. Żadne kanony i morały znawców prawa nie dadzą Ci takiego spokoju ducha jaki sam możesz sobie zapewnić


Wt lut 09, 2016 15:09
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL