Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy... 
Autor Wiadomość
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Tak się zastanawiam nad tym, co napisałaś:
Cytuj:
Jeżeli nawet nasza "przyszła" rodzina miałaby się powiększyć teraz to poskutkuje to tym, że wcześniej zakończę studia i nie będzie problemów w wzięciu ślubu.

Powiększenie się "teraz", kiedy ślubu nie macie, wskazuje, że współżyjecie...


Wt gru 09, 2014 10:45

Dołączył(a): Wt gru 09, 2014 1:37
Posty: 21
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Tak, nie mogę zaprzeczyć. Ale nie rozumiem jaki to ma związek z 4. przykazaniem


Wt gru 09, 2014 10:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
zakochanaoddawna napisał(a):
Jeżeli mówiąc "życie z konsekwencjami" masz na myśli możliwość pojawienia się dziecka


Akurat o tym nie myślałem, chodziło mi o wszystkie konsekwencje wyboru.

zakochanaoddawna napisał(a):
Jeżeli nawet nasza "przyszła" rodzina miałaby się powiększyć teraz to poskutkuje to tym, że wcześniej zakończę studia


Tu nie wiem, czy nie robisz sobie złudzeń. Z dzieckiem chcesz szybciej studiować, niż bez? Licz zamiary na siły.

-------------

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tak się zastanawiam nad tym, co napisałaś:
Cytuj:
Jeżeli nawet nasza "przyszła" rodzina miałaby się powiększyć teraz to poskutkuje to tym, że wcześniej zakończę studia i nie będzie problemów w wzięciu ślubu.

Powiększenie się "teraz", kiedy ślubu nie macie, wskazuje, że współżyjecie...


Pomyliły ci się rzymskie cyferki? IV to nie VI.

A poza tym to co myślałeś, kryje się pod kryptonimem "zalegalizować związek"? Nawet jeżeli to eufemizm, to zasadniczo na tyle powszechny, że nie powinien wymagać dalszych komentarzy.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt gru 09, 2014 10:50
Zobacz profil
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Zwykła literówka. Natomiast tekst o "zalegalizowaniu związku" mi umknął.


Wt gru 09, 2014 11:28

Dołączył(a): Wt gru 09, 2014 1:37
Posty: 21
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Nie wyraziłam się dostatecznie jasno... Z tym szybszym skończeniem studiów miałam na myśli to, że gdybym zaszła w ciążę to będę miała konkretny powód do zakończenia studiowania, które jest dla w obecnej chwili ogromną stratą czasu. Mam świadomość, że gdybym nie zaczęła studiować to byłabym już po ślubie.
Jeśli zaś chodzi o "zalegalizowanie" związku to fakt - chodziło mi między innymi o to, że chcielibyśmy żyć w czystości


Wt gru 09, 2014 12:33
Zobacz profil
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Co wam teraz przeszkadza w życiu w czystości?


Wt gru 09, 2014 12:38

Dołączył(a): Wt gru 09, 2014 1:37
Posty: 21
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Przede wszystkim brak wytrwałości... i praktyczny brak możliwości zawarcia małżeństwa w tej chwili, chociaż oboje tego chcemy


Wt gru 09, 2014 12:45
Zobacz profil
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Brak możliwości zawarcia małżeństwa nie przekreśla życia w czystości. Z kolei nad wytrwałością można pracować. Trzeba tylko umieć powiedzieć sobie "nie".


Wt gru 09, 2014 13:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
@zakochanaoddawna

Nie bede tutaj udzielal zadnych moralnych nauk. To jest sprawa Twojego sumienia i Twoje zycie.

Wedlug prawa koscielnego mozna zawrzec slub koscielny bez skutkow cywilnych. Tak jak juz poprzednio mowilem, za granica lub w kraju, obojetnie jaki konkordat obowiazuje i jakie jest prawo panstwowe.

Wg prawa koscielnego biskup moze zezwolic na zawarcie malzenstwa, ktore nie moze byc uznane lub zawarte wedlug prawa panstwowego KPK 1071§1 pkt.2.

Trzeba isc do proboszcza i przedstawic dwa argumenty:
1. chcemy zyc po katolicku a nie na kocia lape, chyba ze proboszcz chce ten grzech wziac na siebie
2. sprawa finansowa jest b. wazna, kazdy ma prawo do godziwego zycia

Mialem juz takie przypadki w Polsce i za granica. To zadna nowosc.
Ksiadz musi zrobic protokol i wyslac ten protokol do kurii z prosba o pozwolenie do asystowania przy tym malzenstwie i podajac uzasadnienie. I to cala filozofia.

Bedziecie chcieli, to to zrobicie, nie , to Wasza sprawa. Nikt was do tego nie zmusi.

_________________
ksiądz


Wt gru 09, 2014 13:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 09, 2014 1:37
Posty: 21
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Porozmawiam o tym z narzeczonym, jeśli rzeczywiście mogłoby się udać - byłoby świetnie. Jeśli się nie uda - czekaliśmy już dwa lata, poczekamy kolejne dwa. Może to oczekiwanie na ślub jest dla nas swoistego rodzaju próbą? W końcu w życiu nie ma przypadków


Wt gru 09, 2014 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
bramin napisał(a):
Wg prawa koscielnego biskup moze zezwolic na zawarcie malzenstwa, ktore nie moze byc uznane lub zawarte wedlug prawa panstwowego KPK 1071§1 pkt.2.


To nie jest ta sytuacja:

Jeżeli nupturienci nie zawarli małżeństwa cywilnego, a chcą zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez skutków cywilnych, sprawę należy przedstawić Ordynariuszowi miejsca, podając powody takiej decyzji nupturientów, celem uzyskania stosownej zgody.

Ordynariusz miejsca może zezwolić na zawarcie małżeństwa bez skutków cywilnych tylko w wyjątkowych przypadkach z ważnych powodów pastoralnych.


http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/synod/instr9.html

Cytuj:
Trzeba isc do proboszcza i przedstawic dwa argumenty:
1. chcemy zyc po katolicku a nie na kocia lape, chyba ze proboszcz chce ten grzech wziac na siebie


Dlaczego miałby wówczas brać ten grzech na siebie? :| Taki szantaż? :|

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt gru 09, 2014 13:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 03, 2014 16:14
Posty: 240
Lokalizacja: nieciekawa
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
W sumie to trochę absurdalna sytuacja bo w Kościele Zachodnim to nowożeńcy, nie kapłan, udziela sakramentu małżeństwa. Wiec logiczne i konsekwentnie jeśli chcą połączyć się w sakramentalnym związku to kapłan ani inni duchowni nie powinien stać na przeszkodzie a wprost przeciwnie.

_________________
Na forach dyscyplina intelektualna jest sztuką raczej nieznaną.


Wt gru 09, 2014 13:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Bez zgody Ordynariusza miejsca nie wolno zatem asystować przy małżeństwach nupturientów, którzy nie chcą by ich małżeństwo wywierało skutki w prawie polskim.

Ordynariusz miejsca może zezwolić na zawarcie małżeństwa bez skutków cywilnych tylko w wyjątkowych przypadkach z ważnych powodów pastoralnych (por. kan. 1071 § 1, n. 2 KPK).

To jest dokladnie to samo. Powtórzenie tego co napisalem. :D

Cytuj:
Dlaczego miałby wówczas brać ten grzech na siebie? :| Taki szantaż? :|


To nie szantaz tylko stwierdzenie faktu. Ludzie chca miec slub koscielny, prawodawca przewiduje taka mozliwosc a ksiadz (jesli wierzyc autorce tego tematu) mowi, ze sie nie da.

No to on z racji ignorancji, mam nadzieje, ze tak nie jest ( nie wiedzial o tym a powinien) albo z wygody (bo trzeba wypelnic protokol, zaznaczyc w tym protokole co trzeba w tym przypadku, napisac prosbe o pozwolenie) jest winien grzechu, ze ci ludzie siedza na kocia lape. Proste?

Nie wiem czy zainteresowana pytala dokladnie tego duchownego czy tylko wspomniala mimochodem, ze cos takiego planuje.

_________________
ksiądz


Wt gru 09, 2014 13:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 09, 2014 1:37
Posty: 21
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
Pytałam Franciszkanów i znajomego księdza (nie zakonnika), przy czym zadałam to pytanie najpierw księdzu, a dopiero po pewnym czasie Franciszkanom celem zweryfikowania pierwszego stanowiska. Odpowiedź jaką uzyskałam z jednej i drugiej strony była taka sama - ślub kościelny trzeba wziąć łącznie z cywilnym, a nasza sytuacja materialna nie jest dostatecznym powodem, dla którego moglibyśmy zawrzeć jedynie małżeństwo kościelne


Wt gru 09, 2014 14:05
Zobacz profil
Post Re: Chcemy wziąć ślub, ale nie możemy...
bramin:
bramin napisał(a):
No to on z racji ignorancji, mam nadzieje, ze tak nie jest ( nie wiedzial o tym a powinien) albo z wygody (bo trzeba wypelnic protokol, zaznaczyc w tym protokole co trzeba w tym przypadku, napisac prosbe o pozwolenie) jest winien grzechu, ze ci ludzie siedza na kocia lape. Proste?

Nie. Winnym grzechu, że ktoś żyje na kocią łapę, jest ten, kto tak postępuje. Ksiądz nie może łamać prawa, bo para go szantażuje (a nie można tego nazwać inaczej), że jak nie udzieli ślubu, to oni będą dalej grzeszyć. Ksiądz ma obowiązek pouczyć ich i wezwać do zmiany stylu życia, ale nie ma możliwości aby bez zgody biskupa im tego ślubu udzielić.
Jak się biskup zgodzi, to będzie asystować, ale jeżeli nie, to nie ma tu żadnej winy ani jego, ani tym bardziej biskupa, że dwoje ludzi łamie VI przykazanie.




zakochanaoddawna:
zakochanaoddawna napisał(a):
Pytałam Franciszkanów i znajomego księdza (nie zakonnika), przy czym zadałam to pytanie najpierw księdzu, a dopiero po pewnym czasie Franciszkanom celem zweryfikowania pierwszego stanowiska. Odpowiedź jaką uzyskałam z jednej i drugiej strony była taka sama - ślub kościelny trzeba wziąć łącznie z cywilnym, a nasza sytuacja materialna nie jest dostatecznym powodem, dla którego moglibyśmy zawrzeć jedynie małżeństwo kościelne

I słusznie, bo chęć zawarcia przez was jedynie ślubu kościelnego jest próbą obejścia prawa cywilnego. Nie dziwne więc, że tutaj nikt się nie zgadza na taką opcję.
Musicie wybrać: Czy chcecie żyć w zgodzie z Bogiem i zgodnie z jego przykazaniami, ale bez kasy z zasiłku, czy w grzechu i z kasą od państwa.


Wt gru 09, 2014 14:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL