Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Remont w kościele 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Remont w kościele
W pewnym kościele trwa remont. Kościół w godzinach między sprawowaniem Mszy opanowała ekipa remontowa. Na początek zakrywa się foliami elementy wyposażenia kościoła. Zakryty jest już ołtarz główny, ale jest zachowany dostęp do tabernakulum. Tak więc podczas Mszy św. korzysta się z tego tabernakulum, bo Pan Jezus, ukryty w nim pozostaje tam nadal.
A robotnicy, jak to robotnicy, pokrzykują sobie i ... zachowują się jak na budowie.

Mam wątpliwości, czy sacrum tego miejsca świętego nie jest naruszone takim postępowaniem?
A jest możliwość urządzenia w pomieszczeniach przykościelnych tymczasowej kaplicy, z godnym miejscem dla Pana Jezusa.
Fakt, że zazwyczaj kościół w ciągu dnia nie jest dostępny dla wiernych, chyba nie jest wytłumaczeniem takiej sytuacji?


Cz lip 02, 2015 14:22
Zobacz profil
Post Re: Remont w kościele
To nas sie pytasz? A moze proboszczowi uwage zwrocisz?


Cz lip 02, 2015 14:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Remont w kościele
Ja również uważam ze uwagę należy zwracać na miejscu. Pytać i sugerować. Natomiast robotnicy jak to robotnicy. Trzebaby z nimi pogadać najlepiej. Generalnie nie rozumiem po co przez pośredników. Przecież to tez ludzie. Jeśli się z nimi spokojnie i z uśmiechem nawiąże kontakt to nie wykluczone ze będzie dobry skutek.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz lip 02, 2015 18:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Remont w kościele
WIST napisał(a):
Ja również uważam ze uwagę należy zwracać na miejscu. Pytać i sugerować. Natomiast robotnicy jak to robotnicy. Trzeba by z nimi pogadać najlepiej. (...)

Generalnie rada dobra, jednak ...
Moje zainteresowanie sytuacją wynika być może z nadwrażliwości, a interesuje mnie to, czy już nie została przekroczona jakaś granica między sacrum a profanum?

Czy wystarczy foliowa zasłona, by przestrzeń kościoła, czyli miejsca poświęconego dla kultu religijnego, straciła swoją sakralną właściwość?
Chyba cześć dla Najświętszego Sakramentu nie polega na tym, aby byle szmatką zakryć tabernakulum?
Stąd ten temat, bo liczę na szerszy ogląd takiej remontowej rzeczywistości przez osoby bardziej zorientowane w kościelnych realiach, niż ja to widzę.


Pt lip 03, 2015 12:42
Zobacz profil
Post Re: Remont w kościele
Pytania podstawowe, ktore mi sie nasuwaja:
Chodzi ci o grzech czy o grzesznika?
Uwazasz, ze celem zycia jest bezgrzesznosc czy (szybkie) powstawanie z grzechu (nawrocenie)?
A ty sam, nie popelniasz zadnych bledow/grzechow?

Proboszcz moze nie pomyslal, ze (katoliccy niewatpliwie) robotnicy moga sie niestosownie zachowywac wosciele. W koncu na czas zamiatania kosciola tez sie tabernakulum nie oproznia...


Pt lip 03, 2015 15:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Remont w kościele
Szmatą zakrywa się po to aby nie brudzić. Szkoda zwyczajnie używać jedwabiu. Dziwił bym się gdyby nie zakryto niczym.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt lip 03, 2015 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Remont w kościele
WIST napisał(a):
(...) Dziwił bym się gdyby nie zakryto niczym.

Rozumiem, że chodzi ci o zakurzenie lub nawet zniszczenie ołtarza. Sprawy materialne na pierwszym miejscu, bo naprawa ołtarza to kosztowna rzecz.
Ja natomiast tutaj zauważam postępującą protestantyzację katolicyzmu. Pan Jezus w konsekrowanej Hostii jest do Komunii św., a potem "fruuu Panie Jezu", przyjdziesz na następnej Mszy. I jak mniej jest wątpliwości o profanację sacrum, i nie trzeba szykować lokalu zastępczego dla Pana Jezusa :cry:


Pn lip 06, 2015 8:49
Zobacz profil
Post Re: Remont w kościele
Czyli z obawy o naruszenie sacrum (w twoim wyobrazeniu) nalezalo by wynosic Najswietszy Sakrament przy okazji zamiatania kosciola, czy mycia okien?

A wiesz jakim skandalem jest wynoszenie Go w monstrancji na nasze "grzeszne" ulice w Boze Cialo? Toz tam to juz tylko profanum i zadnej przestrzeni sakralnej nie ma.

Nie ma? A moze wlasnie jest. W koncu Pan Jezus urodzil sie w stajni.


Pn lip 06, 2015 9:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Remont w kościele
Przypomina mi się przypowieść o Marcie i Marii. Jedna krzątała się i pracowała, a druga słuchała. Nie wiem jak Ci robotnicy, ale oni też robią dobrą robotę dla Jezusa. Rozumiem chyba lepiej już tą obawę, w końcu tuż przed nimi jest Bóg, a oni sobie gadają, krzyczą, może i zaklną. Z drugiej jednak strony Jezus to nie jest ziemski król, on właśnie z takimi jadał i z takimi rozmawiał. Myślę że masz dobre intencje i warto je przedstawić przede wszystkim zainteresowanym. Ale należy też pamiętać że my wszyscy przed obliczem Boga czasem odprawiamy taki cyrk że najlepiej byłoby Jezusa przenieść daleko, żeby tylko nie widział tych myśli, czynów, emocji itp. Nie w tym rzecz aby przed Nim być kryształowymi, ale raczej prawdziwymi.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn lip 06, 2015 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Remont w kościele
WIST napisał(a):
(...)Ale należy też pamiętać że my wszyscy przed obliczem Boga czasem odprawiamy taki cyrk że najlepiej byłoby Jezusa przenieść daleko, żeby tylko nie widział tych myśli, czynów, emocji itp. Nie w tym rzecz aby przed Nim być kryształowymi, ale raczej prawdziwymi.

Dziękuję za ciekawą, wyważoną odpowiedź :-)
Ja jednak z przykrością reaguję na zachowania się tych, którzy są pasterzami, nie na lud, który nie jest do końca uświadomiony, co to jest SACRUM.


Wt lip 07, 2015 14:44
Zobacz profil
Post Re: Remont w kościele
Jak jest naprawde: remont taki, ze zadnych Mszy sw sie nie odprawia?
A jezeli odprawia w dni powszednie (kilka rano i jedna wieczorem), to proboszcz ma tak Najswietszy Sakrament co dzien przenosic?
A moze ... tabernakulum jest puste? Pytales proboszcza?


Wt lip 07, 2015 15:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Remont w kościele
Pasterz ma swoją odpowiedzialność, ale i wierny też ma swoją. Każdy ma nieco inną, dlatego ani nie należy przeceniać roli duchownych, ani wyrównywać ich rangi ze wszystkimi wiernymi. Duchowni choćby z racji stanowiska mają za zadanie szczególne dbanie o świątynię, ale nie oznacza to że każdy wierny jest tylko gościem od czasu do czasu w kościele. Wydaje mi się że na pewnym poziomie to co dla większości wiernych jest jakimś rodzajem świętości, w praktyce odbywa się w sposób po ludzku wygodny. Nigdy nie zapomnę jak zobaczyłem po praz pierwszy jak się czyści kadzidło, po okadzaniu kościoła. Nie sądziłem że resztki węgielków i samego kadzidła po prostu się wyrzuca do muszli klozetowej. Wierni często mają wyidealizowane pojmowanie pewnych spraw. Samo w sobie nie jest to złe, po prostu budzi zaskoczenia, a niekiedy nawet sprzeciw.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt lip 07, 2015 15:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Remont w kościele
WIST napisał(a):
(...)Nie sądziłem że resztki węgielków i samego kadzidła po prostu się wyrzuca do muszli klozetowej. Wierni często mają wyidealizowane pojmowanie pewnych spraw. Samo w sobie nie jest to złe, po prostu budzi zaskoczenia, a niekiedy nawet sprzeciw.

Prawdę mówiąc zniesmaczyło mnie trochę przyrównanie wrzucenie resztek kadzidła do klozetu, z realną obecnością Pana Jezusa w tabernakulum.
Jak u protestantów? Czyli, że obecność Ciała Pańskiego jest ściśle określona w czasie, a potem, czyli w tabernakulum to już można powiedzieć,
że "było - minęło"?
To już nie jest "wyidealizowane pojmowanie", to raczej jest brak wiedzy i brak wiary. Raczej jakaś mitologia, albo może "umowa społeczna" :-(


Cz lip 09, 2015 12:46
Zobacz profil
Post Re: Remont w kościele
@ratio: jak JEST? Zadalam konkretne pytanie, odpowiesz na nie? Czy tak naprawde nie wiesz i tylko o swoich wyobrazeniach piszesz?

A z proboszczem juz rozmawiales? Czy wolisz (go) obgadywac na forum bo boisz sie porozmawiac z nim wprost o swoich watpliwosciach? Moze strach przed rozmowa jest wiekszy niz twoja troska o szacunek a Najswietszego Sakramentu?


Cz lip 09, 2015 13:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Remont w kościele
Ratio
Tzn które moje słowa świadczą o tym przyrównaniu?

Które moje słowa sugerują ze Eucharystię traktuje inaczej niż w pojmowanie katolickim. Gdzie objawia się moja niewiedza?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz lip 09, 2015 17:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL