Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Bierzmowanie a małżeństwo. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lis 09, 2015 12:13
Posty: 1
Post Bierzmowanie a małżeństwo.
Witam Serdecznie wszystkich, chciałbym się zapytać czy jest możliwość zawarcia związku małżeńskiego bez bierzmowania? Moja narzeczona miała problemy z tym sakramentem i nie wiem czy musi odbyć ten sakrament.


Pn lis 09, 2015 12:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Bierzmowanie a małżeństwo.
Kodeks Prawa Kanonicznego podaje:
Cytuj:
Kan. 1065 -

§ 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.


Nie jest to zatem wymóg bezwzględny. Ale z pewnością właściwie rozumiejąc czym są oba sakramenty wchodzący w małżeństwo sami powinni chcieć go przyjąć (jeśli jeszcze tego nie zrobili).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lis 09, 2015 14:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 11, 2015 10:35
Posty: 236
Post Re: Bierzmowanie a małżeństwo.
zlotybb napisał(a):
Witam Serdecznie wszystkich, chciałbym się zapytać czy jest możliwość zawarcia związku małżeńskiego bez bierzmowania? Moja narzeczona miała problemy z tym sakramentem i nie wiem czy musi odbyć ten sakrament.

Musi jeżeli chce uczestniczyć w pełni tak jak to rozumie kk.
Ale może uczestniczyć jako tzw. figurantka czyli bez bierzmowania stanąć przed ołtarzem. Ale najlepiej potwierdzić to u proboszcza.

Jeżeli zdecyduje się na bierzmowanie to 3 miesiące nauki (1-1,5godz tygodniowo nic strasznego) potem egzamin pisemny niestety z uczniami szkolnymi, potem sam sakrament w świątyni.
Zawsze jak coś robić to w pełni a nie po łebkach. Dodam, że dziś nie jestem specjalnie aktywnym wyznawcą ale ja wybrałem tę drugą opcję i nie żałuję dziś zrobił bym podobnie.
Generalnie całe zamieszanie miło wspominam wraz z księdzem który mnie prowadził. Pamiętam pierwszy dzień i jaki byłem ostro nastawiony na polemikę :badgrin:


N lis 15, 2015 20:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL