Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 16:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Ślub mieszany 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Ślub mieszany
Jestem po rozwodzie - mój były mąż z tego co się orientuję próbuje wziąć drugi ślub koscielny twierdząc że jest niewierzący i nieochrzczony. Czy nie sprawdzą tego jakoś ? Albo czy ja mogę jakoś to zgłosić ? Czy istnieje jakiś ogólnopolski spis ( księga ) ślubów kościelnych ?


Pn cze 05, 2017 12:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ślub mieszany
By zgłaszać jakiekolwiek uwagi, co do nupturientów (narzeczonych) ogłaszane są zapowiedzi. Możesz (i powinnaś) zgłosić proboszczowi wszelkie informacje mogące mieć wpływ na ważność małżeństwa. Przeszkoda węzła jest przeszkodą zrywającą.

A nawet jeśli 'zawarłby' takie małżeństwo to byłoby ono nieważne.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn cze 05, 2017 14:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Re: Ślub mieszany
szumi napisał(a):
By zgłaszać jakiekolwiek uwagi, co do nupturientów (narzeczonych) ogłaszane są zapowiedzi. Możesz (i powinnaś) zgłosić proboszczowi wszelkie informacje mogące mieć wpływ na ważność małżeństwa. Przeszkoda węzła jest przeszkodą zrywającą.

A nawet jeśli 'zawarłby' takie małżeństwo to byłoby ono nieważne.






Dziękuję bardzo za odpowiedź. A czy przypadkiem ksiądz / biskup u którego napewno muszą starać się o dyspensę nie sprawdzają takich informacji ? Czy z założenia wierzą w to, że skoro twierdzi, że jest stanu wolnego to tak jest ?
To jest dla mnie dziwne, bo w Urzędzie Stanu Cywilnego od razu by to wyszło na jaw, kościół nie ma takiego spisu ?


Pn cze 05, 2017 15:24
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany
Jesli sklamie, ze nie byl ochrzczony, to trudno szukac ze byl i gdzie.
Ale jesli ty masz swiadectwo waszego slubu koscielnego, to mozesz kopie wyslac proboszczowi parafii, gdzie chce miec kolejny slub.


Pn cze 05, 2017 16:30

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Re: Ślub mieszany
Kael napisał(a):
Jesli sklamie, ze nie byl ochrzczony, to trudno szukac ze byl i gdzie.
Ale jesli ty masz swiadectwo waszego slubu koscielnego, to mozesz kopie wyslac proboszczowi parafii, gdzie chce miec kolejny slub.



Dziękuję za odpowiedź,
Nie do końca wiem w której parafii ma mieć ten ślub, dlatego pojawiło się z mojej strony pytanie czy oni tego nie sprawdzają jakoś. Zawsze myślałam że nie da się wziąć drugi raz ślubu kościelnego bo to sprawdzą, a wychodzi na to, że dopiero ktoś musi zgłosić taki fakt.


Pn cze 05, 2017 17:19
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany
Sprawdzic mozna tylko, gdyby przyznal sie, ze jest ochrzczony. Wtedy musialby przyniesc odpis z parafii chrztu a tam jest wzmianka o slubie koscielnym. Jako niewierzacy (co w sumie jest faktem - w koncu nie oklamuje "tylko" ksiedza, ale i Pana Boga, do zrozumienia tylko, jesli w niego nie wierzy) i "nieochrzczony", nie ma skad przyniesc swiadectwa chrztu.
Beda pytac w protokole o poprzednie malzenstwa. Jesli i tu sklamie (nie wiem czy jest cos w papierach z USC), to trudno, zeby proboszcz robil za wywiad.

Pozostajesz ty, jego slubna zona.


Pn cze 05, 2017 17:41
Post Re: Ślub mieszany
http://www.swantoni.siemianowice.wiara. ... alzenstwie


Pn cze 05, 2017 17:55
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Ślub mieszany
Kościół normalnie nie udziela ślubu sakramentalnego bez ślubu cywilnego w USC. Poza bardzo rzadkimi sytuacjami, np. gdy z jakiegoś powodu ślub cywilny ma być zawarty z opóźnieniem. Zatem musiałby dodatkowo nakombinować i nakłamać.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn cze 05, 2017 18:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Re: Ślub mieszany
Kael napisał(a):
Sprawdzic mozna tylko, gdyby przyznal sie, ze jest ochrzczony. Wtedy musialby przyniesc odpis z parafii chrztu a tam jest wzmianka o slubie koscielnym. Jako niewierzacy (co w sumie jest faktem - w koncu nie oklamuje "tylko" ksiedza, ale i Pana Boga, do zrozumienia tylko, jesli w niego nie wierzy) i "nieochrzczony", nie ma skad przyniesc swiadectwa chrztu.
Beda pytac w protokole o poprzednie malzenstwa. Jesli i tu sklamie (nie wiem czy jest cos w papierach z USC), to trudno, zeby proboszcz robil za wywiad.

Pozostajesz ty, jego slubna zona.





On już wziął slub cywilny wczesniej ( wlasnie dlatego ze ksiadz sporzadzajac protokol slubu konkordatowego wypelnia dokumenty do USC i tym samym musialby podać to, że jest po rozwodzie cywilnym i mogliby zacząć sprawdzać )


Pn cze 05, 2017 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Re: Ślub mieszany
Czyli jakkolwiek on nie wykombinuje to tego nie sprawdzą - chyba że ja zgłoszę proboszczowi danej parafii że mamy ślub kościelny..
Trudna to dla mnie sytuacja bo ja uważam ślub kościelny za jeden jedyny w życiu pomimo rozwodu cywilnego. I potępiam ludzi takich jak mój były mąż którzy sądzą, że mogą robić takie rzeczy bez konsekwencji. Może nie powinnam się wtrącać, w końcu nie obchodzi mnie co on robi, mam swoje życie, ale akurat ta sytuacja mocno mnie zaskoczyła.


Pn cze 05, 2017 18:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ślub mieszany
W sumie nie pomyślałem, że musi z USC mieć zaświadczenie, a w nim adnotację o rozwodzie... Proboszcz zapewne się tym zainteresuje. Nie wiem, czy na takim zaświadczeniu podają gdzie zawarto małżeństwo i kto sporządzał akt ślubu. Jeśli tak, to byłoby jasne, że w takiej a takiej parafii, a wówczas proboszcz powinien sprawdzić i nie dopuścić do ślubu.

Nawet jeśli by "zawarł" ślub ponownie, to przez przeszkodę węzła małżeńskiego jest on nieważny. Możesz wówczas zgłosić ten fakt do kurii biskupiej (jaka diecezja to łatwiej ustalić) i sąd będzie musiał orzec nieważność.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn cze 05, 2017 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Re: Ślub mieszany
szumi napisał(a):
W sumie nie pomyślałem, że musi z USC mieć zaświadczenie, a w nim adnotację o rozwodzie... Proboszcz zapewne się tym zainteresuje. Nie wiem, czy na takim zaświadczeniu podają gdzie zawarto małżeństwo i kto sporządzał akt ślubu. Jeśli tak, to byłoby jasne, że w takiej a takiej parafii, a wówczas proboszcz powinien sprawdzić i nie dopuścić do ślubu.

Nawet jeśli by "zawarł" ślub ponownie, to przez przeszkodę węzła małżeńskiego jest on nieważny. Możesz wówczas zgłosić ten fakt do kurii biskupiej (jaka diecezja to łatwiej ustalić) i sąd będzie musiał orzec nieważność.




Z tego co wiem to żądają w kościelne aktu małzeństwa jeśli wczesniej był cywilny - a był - oni wtedy już nic więcej nie chcą bo to nie ślub konkordatowy tylko sam kościelny. Gdyby chciał konkordatowy to miałby już problem bo wtedy byłoby że był żonaty.
A do ślubu kościelnego potrzebny jest akt małzeństwa ( w nim nie ma adnotacji że miał wcześniej ślub - bo nie żądają zupełnego aktu tylko skrócony ).
Szkoda że nie ma tak jak w Urzędzie Stanu cywilnego - wpisują pesel i zaraz mają wszelkie informacje. Myślałam że kościół może też poszedł z postępem czasu i teraz mają jakiś system z bazą danych.


Pn cze 05, 2017 18:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Ślub mieszany
A wiesz, na jakiej podstawie chce sam kościelny bez cywilnego?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn cze 05, 2017 19:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Re: Ślub mieszany
Soul33 napisał(a):
A wiesz, na jakiej podstawie chce sam kościelny bez cywilnego?



Tak jak wspomniałam wcześniej - my jesteśmy po rozwodzie, a on wziął już slub cywilny z nową partnerką. Zachciało mu się chyba wesela więc postanowił wziąć drugi raz kościelny


Pn cze 05, 2017 19:42
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany
No, chyba nowa zona tego chce. Po co niewierzacemu slub koscielny?


Pn cze 05, 2017 19:53
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL