Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Ślub mieszany 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Re: Ślub mieszany
Kael napisał(a):
No, chyba nowa zona tego chce. Po co niewierzacemu slub koscielny?




Tego to ja niestety nie wiem, może nowa żona tak bardzo chce ślubu kościelnego.. Tyle ze co to za ślub jak będzie nieważnie zawarty.
Ja też idąc tym tropem mogłabym wziąc drugi kościelny - mój obecny mąż jest kawalerem, ale to bez sensu by było.


Pn cze 05, 2017 20:08
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany
Moze babcia nowej zony chce, zeby wnuczka miala slub koscielny? Sa rozne przedziwne powody, zeby udawac normalnosc.


Pn cze 05, 2017 20:11
Post Re: Ślub mieszany
monikar1717 napisał(a):
Jestem po rozwodzie - mój były mąż z tego co się orientuję próbuje wziąć drugi ślub koscielny twierdząc że jest niewierzący i nieochrzczony. Czy nie sprawdzą tego jakoś ? Albo czy ja mogę jakoś to zgłosić ? Czy istnieje jakiś ogólnopolski spis ( księga ) ślubów kościelnych ?

Gdy zawieraliście ślub kościelny wymagane było zezwolenie i dyspensa wydawana biskupa, o którą wystąpił ksiądz udzielający sakramentu.
Zatem dokumenty znajdują sie w kurii, przy ponownym ślubie kościelnym i ponownym wniosku o zezwolenie i dyspensę, wyjdzie sprawa pierwszego małżeństwa.


Pn cze 05, 2017 20:37
Post Re: Ślub mieszany
Alus, ale dlaczego dyspensa przy normalnym pierwszym slubie koscielnym?


Pn cze 05, 2017 21:01
Post Re: Ślub mieszany
Kael napisał(a):
Alus, ale dlaczego dyspensa przy normalnym pierwszym slubie koscielnym?

Tak stanowi prawo kanoniczne w przypadku ślubu katolika z osobą niewierząca, nie ochrzczoną,
http://mateusz.pl/rodzina/as-mm.htm


Wt cze 06, 2017 6:35

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Re: Ślub mieszany
Alus napisał(a):
monikar1717 napisał(a):
Jestem po rozwodzie - mój były mąż z tego co się orientuję próbuje wziąć drugi ślub koscielny twierdząc że jest niewierzący i nieochrzczony. Czy nie sprawdzą tego jakoś ? Albo czy ja mogę jakoś to zgłosić ? Czy istnieje jakiś ogólnopolski spis ( księga ) ślubów kościelnych ?

Gdy zawieraliście ślub kościelny wymagane było zezwolenie i dyspensa wydawana biskupa, o którą wystąpił ksiądz udzielający sakramentu.
Zatem dokumenty znajdują sie w kurii, przy ponownym ślubie kościelnym i ponownym wniosku o zezwolenie i dyspensę, wyjdzie sprawa pierwszego małżeństwa.





My nie potrzebowaliśmy dyspensy - oboje byliśmy ochrzczeni i to był nasz pierwszy slub kościelny.
Z tego co wyczytałam to w przypadku gdy ktoś jest nieochrzczony/niewierzący to potrzebna jest zgoda biskupa i o taką dyspense występuje kościół w którym ma się ten ślub odbyć.

No ale mniejsza o to już, wiem na czym stoję :)


Wt cze 06, 2017 6:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ślub mieszany
monikar1717 napisał(a):
I potępiam ludzi takich jak mój były mąż którzy sądzą, że mogą robić takie rzeczy bez konsekwencji.


monikar1717 napisał(a):
Ja też idąc tym tropem mogłabym wziąc drugi kościelny - mój obecny mąż jest kawalerem, ale to bez sensu by było.


Ciekawe rzeczy. Potępiasz ludzi takich jak Twój były mąż, a sama, jak rozumiem, z "nowym mężem" żyjesz mocno na bakier względem prawa Kościelnego – no chyba że trwasz w pełnej abstynencji, a ten "nowy mąż" mężem jest tylko de iure, a nie de facto. ;)


Wt cze 06, 2017 6:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 05, 2017 12:31
Posty: 10
Post Re: Ślub mieszany
Iago napisał(a):
monikar1717 napisał(a):
I potępiam ludzi takich jak mój były mąż którzy sądzą, że mogą robić takie rzeczy bez konsekwencji.


monikar1717 napisał(a):
Ja też idąc tym tropem mogłabym wziąc drugi kościelny - mój obecny mąż jest kawalerem, ale to bez sensu by było.


Ciekawe rzeczy. Potępiasz ludzi takich jak Twój były mąż, a sama, jak rozumiem, z "nowym mężem" żyjesz mocno na bakier względem prawa Kościelnego – no chyba że trwasz w pełnej abstynencji, a ten "nowy mąż" mężem jest tylko de iure, a nie de facto. ;)



Względem prawa kościelnego może i żyję na bakier, to sprawa mojego sumienia. Tysiące osób rozchodzi się z jakiegoś powodu i żyją w nowych związkach. Zupełnie inną sprawą są takie rzeczy jak drugi ślub kościelny bez unieważnienia poprzedniego. - takie zachowanie potępiam, a nie życie w drugim związku


Wt cze 06, 2017 8:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Ślub mieszany
Ale to jest to samo :)


Wt cze 06, 2017 8:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ślub mieszany
Czyli potępiasz sam pusty akt tego, że ateista weźmie sobie de iure i tak nie ważny ślub, ale tego co jest opoką dla prawa Kościelnego w tym zakresie, tj wierności małżeńskiej w świetle ważnego pierwszego ślubu, to już Pani Katoliczka ma głęboko w nosie ;)

Zaiste ciekawe podejście. ;)


Ostatnio edytowano Wt cze 06, 2017 8:51 przez Iago, łącznie edytowano 1 raz



Wt cze 06, 2017 8:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Ślub mieszany
monikar1717 napisał(a):
Zupełnie inną sprawą są takie rzeczy jak drugi ślub kościelny bez unieważnienia poprzedniego.


Nie można unieważnić ślubu kościelnego. W świetle prawa kościelnego jesteś ciągle żoną tego faceta i będziesz nią, nawet jeśli odstawi szopkę z tym drugim niby-ślubem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt cze 06, 2017 8:47
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany
JedenPost napisał(a):
monikar1717 napisał(a):
Zupełnie inną sprawą są takie rzeczy jak drugi ślub kościelny bez unieważnienia poprzedniego.


Nie można unieważnić ślubu kościelnego. W świetle prawa kościelnego jesteś ciągle żoną tego faceta i będziesz nią, nawet jeśli odstawi szopkę z tym drugim niby-ślubem.

Mylisz się, sądy biskupie w pewnych przypadka - określa je prawo kanoniczne - wydają orzeczenia o nieważności zawartego małżeństwa.


Wt cze 06, 2017 9:41

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Ślub mieszany
Rozróżnij stwierdzenie nieważności od unieważnienia. Chyba nie powiesz, że to to samo?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt cze 06, 2017 10:01
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany
JedenPost napisał(a):
Rozróżnij stwierdzenie nieważności od unieważnienia. Chyba nie powiesz, że to to samo?

SJP - unieważnienie - uczynić coś nieważnym, uznać za nieważne.
Zatem stwierdzenie nieważności jest uznaniem, potwierdzeniem nieważności.


Wt cze 06, 2017 10:41

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Ślub mieszany
Litości. Czy to nie wstyd, żeby takie rzeczy wierzącej na temat działania jej Kościoła musiał tłumaczyć bezbożnik?

Unieważnienie - był ważny ślub, przestał być ważny
Stwierdzenie nieważności - orzeczenie, że w ogóle nie doszło do zawarcia ważnego ślubu

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt cze 06, 2017 10:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL