Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Zmiana imienia 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Zmiana imienia
baranek napisał(a):
"Ja Ciebie chrzczę, Wojtku.... " imię jest związane z chrztem. Nie słyszałam, żeby ktoś chrzcił dziecko nie podając imienia. sory, ale głupoty gadasz. A może Ciebie ochrzcili nie nadając imienia?

Sorry, ale to ty nie rozumiesz.
Chcę tylko powiedzieć, ze chrzest nie jest nadawaniem imienia.
Ksiądz podczas obrzędu nie mówi: chrzczę cię imieniem Wojtek.
Mówi właśnie, zwracając się po imieniu, które ktoś już ma: Wojtku, ja ciebie chrzczę.

Chrzest nie jest żadną pogańską ceremonią nadawania imienia, ale chrześcijańskim obrzędem wprowadzania do Kościoła osoby, która ma już nadane imię.

Imię jest wymieniane , po to, żeby wskazać kogo konkretnie "zanurza się w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa".

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 23, 2018 8:35
Zobacz profil WWW
Post Re: Zmiana imienia
Ja tam nie wiem, ale zawsze mi sie wydawalo, ze imie chrzcielne jest powiazane z patronem. Kolejne imie dostajemy przy bierzmowaniu.

Dlatego osobiscie mysle, ze chrzestne imie zostaje w akcie chrzestnym, co najwyzej dopisuje/zmienia sie imie urzedowe. Ale to raczej problem prpboszcza a raczej biskupa.


Pt mar 23, 2018 9:01
Post Re: Zmiana imienia
m-m, niekoniecznie- np. dziecko chrzczone z wody - czasem imię podaje pielęgnmarka przy chrzcie- wymyślone na poczekaniu,
katechumeni też kiedyś- dorośli ludzie- przy chrzcie dostawali nowe imię

No właśnie- imię jest związane z konkretnym człowiekiem. I konkretnego Wojtka się chrzci.
czy ksiądz przypadkiem nie pyta na chrzcie rodziców, jakie imię wybierają dla dziecka? - A nie- jak dziecko ma na imię.


Pt mar 23, 2018 10:07
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Zmiana imienia
poddaję się.
Dla mnie chrzest nie jest nadawaniem imienia.
Tylko zanurzeniem w Chrystusie konkretnego człowieka z konkretnym imieniem.
Ale skoro tak myślicie, to odpadam.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 23, 2018 10:14
Zobacz profil WWW
Post Re: Zmiana imienia
Z ciekawości – czy Kościół Zachodni miał kiedyś osobną ceremonię nadania imienia dziecku?


Pt mar 23, 2018 10:20
Post Re: Zmiana imienia
baranek napisał(a):
m-m, niekoniecznie- np. dziecko chrzczone z wody - czasem imię podaje pielęgnmarka przy chrzcie- wymyślone na poczekaniu,
katechumeni też kiedyś- dorośli ludzie- przy chrzcie dostawali nowe imię

No właśnie- imię jest związane z konkretnym człowiekiem. I konkretnego Wojtka się chrzci.
czy ksiądz przypadkiem nie pyta na chrzcie rodziców, jakie imię wybierają dla dziecka? - A nie- jak dziecko ma na imię.

Przy czym wybrane imię dziecka w Polsce podaje sie w chwili rejestracji urodzin w USC.
Ja byłam chrzczona z wody i pielęgniarka nadała mi imię wedle własnego uznania, w USC i na chrzcie nie nadano mi tego imienia.


Pt mar 23, 2018 10:30
Post Re: Zmiana imienia
medieval_man napisał(a):
poddaję się.
Dla mnie chrzest nie jest nadawaniem imienia.
Tylko zanurzeniem w Chrystusie konkretnego człowieka z konkretnym imieniem.
Ale skoro tak myślicie, to odpadam.

Przychylam się do zdania mm. W chrześcijaństwie najważniejszy jest człowiek, a nie jego imię, nazwisko, zawód, majątek itp. Grunt by człowiek został zanurzony w Chrystusie, a to czy posiada jakieś imię, czy nie to już jest sprawa drugorzędna.


Pt mar 23, 2018 11:00
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Zmiana imienia
zefciu napisał(a):
Z ciekawości – czy Kościół Zachodni miał kiedyś osobną ceremonię nadania imienia dziecku?

Nie mam pojęcia. A może nam przybliżysz jak to wygląda w prawosławiu?
Czy chrzest jest też ceremonią nadawania imienia, czy jednak nadanie imienia nie ma związku z chrztem?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 23, 2018 11:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Zmiana imienia
Chwilę.
1. Chrzest jest zanurzeniem w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

2. Do ważności chrztu nie potrzeba wymienić imienia osoby chrzczonej, obojętne, dziecka czy dorosłej. Potrzebna jest formuła trynitarna, trzykrotne polanie głowy wodą i intencja.

3. Imię dla dziecka wybierają rodzice. Oni mu je nadają, mają takie prawo i obowiązek. O swoim wyborze informują USC, a w czasie chrztu celebransa (pytanie brzmi: jakie imię wybraliście dla swojego dziecka).

4. Oficjalne /uroczyste nadanie imienia jest jak nadanie tożsamości w społeczności, znakiem przyjęcia. Tej świeckiej i tej kościelnej. Przyjmujemy do wspólnoty konkretnego Wojtka, konkretną Anię. Ale to tylko znak. Jeśli ktoś zostałby ochrzczony bez podania imienia podczas ceremonii nadal do społeczności należy. I w księdze chrztów zostanie zapisany z imieniem, bo jakoś go trzeba określić.

5. W Kościele wybór imienia może się wiązać z wyborem świętego patrona. Nie musi. Po pierwsze dlatego, że rodzice mogą o tym nie myśleć. Po drugie dlatego, że mogą nadać właściwie dowolne imię i niekoniecznie musi być jakiś święty o tym imieniu. Choć oczywiście sugeruje się, by choć drugie imię odwoływało się do jakiegoś świętego.

Realnie myślę, że trzeba dziecku zmienić imię w USC i przedstawić dokument w parafii w celu odnotowania tego faktu w księdze chrztów, by nikt później nie miał wątpliwości, że Nikodem i Aleksander to jedna osoba. Możecie mu imię zmienić całkiem, możecie też Aleksandra przesunąć na drugą pozycję. Wasz wybór.

Grzechu w tym nie ma żadnego. Tłumaczyć się w parafii nie musicie. Zdecydowaliście się na zmianę, kropka.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt mar 23, 2018 11:38
Zobacz profil
Post Re: Zmiana imienia
medieval_man napisał(a):
A może nam przybliżysz jak to wygląda w prawosławiu?
Prawosławny Trebnik przewiduje kilka obrzędów związanych z narodzeniem dziecka: poza chrztem są to modlitwy bezpośrednio po narodzinach, nadanie imienia (według zasady 8. dnia) i wprowadzenie do świątyni (wocerkowlenie) (40. dnia). Wyraźnie widać tutaj wpływ judaizmu. Nadanie imienia ma miejsce wtedy gdy Żydzi dokonywali obrzezania. Wproadzenie do świątyni natomiast to zakończenie tradycyjnej żydowskiej nieczystości rytualnej (mamy tam modlitwy za matkę i za dziecko). Polskie teksty tych obrzędów są tutaj:

http://www.liturgia.cerkiew.pl/docs.php?id=30


Pt mar 23, 2018 11:43
Post Re: Zmiana imienia
Ale tu nie chodzi o szeroko i duchowo pojete chrzescijanstwo, ale o paoierologie, ktora czlowieka otacza. W koncu metryke chrztu potrzebuje sie w zyciu kilkukrotnie i nie jest bez znaczenia, jakie imie na niej stoi.
Do SWII chyba byl obrzed wywodu dla kobiety. Na szczescie zniknal.


Pt mar 23, 2018 11:44
Post Re: Zmiana imienia
Alus napisał(a):
baranek napisał(a):
m-m, niekoniecznie- np. dziecko chrzczone z wody - czasem imię podaje pielęgnmarka przy chrzcie- wymyślone na poczekaniu,
katechumeni też kiedyś- dorośli ludzie- przy chrzcie dostawali nowe imię

No właśnie- imię jest związane z konkretnym człowiekiem. I konkretnego Wojtka się chrzci.
czy ksiądz przypadkiem nie pyta na chrzcie rodziców, jakie imię wybierają dla dziecka? - A nie- jak dziecko ma na imię.

Przy czym wybrane imię dziecka w Polsce podaje sie w chwili rejestracji urodzin w USC.
Ja byłam chrzczona z wody i pielęgniarka nadała mi imię wedle własnego uznania, w USC i na chrzcie nie nadano mi tego imienia.


Czegoś nie rozumiem- chrzest jest jeden. A Ty piszesz, jakby były dwa ...

m-m- nikt nie twierdzi, że chrzest jest nadaniem imienia. Twierdziłam jedynie, że imię jest nadawane na chrzcie. Ale faktycznie- nie trzeba wymieniać imienia. Przyznaję, że się zdziwiłam :)

P.S. O możliwości nie podawania imienia na chrzcie pisze tylko w przypadku chrztu z wody. Nie znalazłam nigdzie informacji, że może tak być przy zwykłym chrzcie w kościele. Chętnie poznam jakieś źródło tej informacji.


Pt mar 23, 2018 12:02
Post Re: Zmiana imienia
Cytuj:
Ja byłam chrzczona z wody i pielęgniarka nadała mi imię wedle własnego uznania, w USC i na chrzcie nie nadano mi tego imienia.


Cytuj:
Czegoś nie rozumiem- chrzest jest jeden. A Ty piszesz, jakby były dwa ...

Gdy minie zagrożenie życia noworodka, chrzest musi być uzupełniony o: znak krzyża, egzorcyzmu, namaszczenia Krzyżmem świętym, błogosławieństwem.
Nie wiem - bo osobiście nie pamiętam :) - czy przy załatwiana chrztu w kościele moja mama powiedziała o chrzcie z wody i za wiedzą księdza zmieniła mi imię, czy też nie mówiła o tym.


Pt mar 23, 2018 12:10
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Zmiana imienia
baranek napisał(a):

m-m- nikt nie twierdzi, że chrzest jest nadaniem imienia. Twierdziłam jedynie, że imię jest nadawane na chrzcie. Ale faktycznie- nie trzeba wymieniać imienia. Przyznaję, że się zdziwiłam :)

Ok.
Zrozumiałem tylko z tych wywodów w temacie, że ktoś może pomyśleć, a może pomyślał, że skoro imię wybiera się przy okazji chrztu i przy tej okazji je uroczyście obwieszcza, oraz zapisuje w aktach chrztu, to imię to dla niektórych ma wymiar sakramentalny, czyli nieusuwalny...
:?
Nawet więc jeśli w trakcie chrztu wybieramy dziecku imię to nie jesteśmy tym imieniem związani i możemy je potem zmienić, byle ta zmiana została w księgach parafialnych odnotowana dla potrzeb przyszłych formalności.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 23, 2018 14:40
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr maja 30, 2018 19:36
Posty: 6
Post Re: Zmiana imienia
spokojnie to tylko imię i zapewniam Cię, że nie jesteś sama na tym świecei, którzy mają podobny problem.
W USC imię można zmienić do pół roku po narodzinach dziecka , z nowym aktem urodzenia (rozszerzonym ) idziesz do księdza, on to wysyła do Kurii i po kłopocie. To jest Wasze dziecko i to Wy decydujecie o jego imieniu.

_________________
Darmowe chwilówki online na https://pozyczasz.pl


Pn lip 23, 2018 22:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL