Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Piąty grzech główny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr mar 20, 2013 18:26
Posty: 3
Post Piąty grzech główny
Witam wszystkich serdecznie. :)
Piszę tutaj, bo mam pewien problem, z którym nie wiem już, jak sobie poradzić. Mianowicie chodzi o piąty grzech główny. Staram się z nim walczyć, ale to jest ode mnie silniejsze i wiem, że tym sobie bardzo szkodzę na zdrowiu i dodatkowo popełniam grzech ciężki.
Nasuwa mi się pytanie, gdzie jest ta granica, czy jak już raz przesadzę, to nie mogę iść do Komunii? To jest w sumie moje uzależnienie, ciągle myślę o jedzeniu, wstyd się przyznać, ale tak jest. :oops:
Nie muszę być głodna, żeby jeść, nie potrafię nad tym panować, ani sobie odmówić, w sumie już czasami nawet nie wiem, co w dany dzień jadłam, tyle tego jest. Jest to grzech, nad którym chcę najbardziej pracować i jest to dla mnie bardzo trudne. :( Modlitwa nie zawsze na to pomaga, prędzej czy później tracę nad tym panowanie, mam szczerze mówiąc już tego dość.
Bardzo wdzięczna byłabym gdybyście Wy napisali, jakie jest wasze odczucie do tego, co z Sakramentem Komunii?
Pozdrawiam.


Śr mar 20, 2013 18:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Piąty grzech główny
Są grupy anomimowych żarłoków (AŻ) pracujące wedlug programu zblizonaego do AA.

Wydaje mi się, że w Twoim przypadku chodzi o objadanie się kompulsywne - które należy
zawalifikować gdzieś między zaburzeniami łaknienia (zaburzenie psychiczne) a uzależnieniem
od jedzenia.

Myślę, że grzechem nie są poszczególne akty obżarstwa (można w tej sytuacji podejrzewać,
że zdolność do dokonywania wyborów jest w tej sytuacji ograniczona co wyklucza mozliwość
popełnienia grzechu ciężkiego - a tylko taki grzech nie pozwala na przystępowania do Komunii świętej.),
natomiast grzechem jest nie szukanie pomocy.

To trochę tak jak z alkoholikiem - jeżeli jest uzależniony,
wiadomo, że nie zerwie z nałogiem z dnia na dzień, w tej sytuacji każdy jednorazowy akt
upicia się nie jest już związany z winą, natomiast brak prób wyjścia z nałogu i owszem.

Radzę udać się z probleme do psychologa
(być może do psychiatry -
w niektorych zaburzeniach łaknienia stosuje się leki).

Komunia św. nie jest "nagrodą za doskonałość" tylko pokarmem dla
ludzi słabych. Możesz zapytać spowiednika co masz zrobić w tej sytuacji,
ale wydaje mi się, że oczywistą odpowiedzią jest to, żebyś nie pozbawiać się
sakramentu, ktory ma Ci dodawać siły.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Śr mar 20, 2013 19:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 20, 2013 18:26
Posty: 3
Post Re: Piąty grzech główny
Czasami też podejrzewam u siebie coś w stylu bulimii, dopóki czegoś nie zjem, to w sumie aż tak bardzo mnie nie ciągnie do tego, ale jak już cokolwiek zjem, to nie potrafię nad tym zapanować, a głodzić się też nie chcę. Koło się zamyka.
Do tej pory próbowałam sama się z tym uporać, ale nie daję rady, ciężko mi też się do kogoś z tym zwrócić, ale wiem, że będę musiała podjąć jakieś kroki w tym kierunku, bo to mnie zniewala, a sama nie daję rady.
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź, w takim wypadku na razie będę dalej przyjmowała Komunię, a jeśli nic się nie zmieni, to porozmawiam z księdzem przy następnej spowiedzi i zacznę szukać pomocy. :)
Pozdrawiam.


Śr mar 20, 2013 22:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Piąty grzech główny
Gdzie mieszkasz?
Może coś podpowiem.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz mar 21, 2013 12:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Piąty grzech główny
Z tego, co wiem, przy zaburzeniach odżywiania, w dzisiejszych czasach najczęściej stosuje się terapię indywidualną lub grupową. Ewentualnie rodzinną (dla młodszych osób).

A na pewno znane mi osoby, którym udało się z tego wyjść, korzystały z wyżej wymienionych odmian terapii. Oczywiście zawsze najlepiej byłoby skonsultować się ze specjalistą.

Pozdrawiam

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz mar 21, 2013 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Piąty grzech główny
http://www.anonimowizarlocy.org/

znalazlam taką stronę www
- szkoda, że zalozycielka wątku gdzieś znikła :(

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz mar 21, 2013 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 20, 2013 18:26
Posty: 3
Post Re: Piąty grzech główny
Jestem z powrotem. :)
O AŻ słyszę po raz pierwszy i myślałam, czy by na takie spotkanie nie pojechać, niedaleko mnie są organizowane.
Kwestionariusz tylko pokazał mi, jak bardzo to jest poważne. Najgorsze jest to, że czasami wydaje mi się, że sobie sama z tym poradzę i że mogę to kontrolować, a potem zmienia mi się myślenie i nastawienie. Wtedy mam wyrzuty, bo wydaje mi się, że może mogłabym to kontrolować, ale coś mnie od tego powstrzymuje.
Bardzo Wam dziękuję za rady, Jesienna i Soul33, wcześniej nie pomyślałabym o terapii i sama pewnie starałabym sobie z tym poradzić. Teraz wiem, że muszę szukać pomocy.


Cz mar 21, 2013 17:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 11, 2018 12:47
Posty: 4
Post Re: Piąty grzech główny
Taka ciągła chęć na jedzenie to jak jednostka chorobowa z tych zalicznych do zaburzeń odżywiania. Może trzeba się udać do specjalisty. a jak to jest choroba to nie popełniasz grzechu nieumiarkowanego jedzenia i picia. Więc idż do specjalisty po pomoc i nie zamartwiaj się że popełniasz grzech.


Cz lip 12, 2018 17:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL