Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 7:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Kozioł napisał(a):
Spytaj sie kogokolwiek kto wybiera papieża, to o ile otrzymasz odpowiedź usłyszysz "kardynałowie".

I to ma niby świadczyć o dyskryminacji? No popatrz, jakoś się nie buntują i nie uciekają do prawosławia, albo do protestantów.
Cytuj:
Po pytaniu naprowadzającym czy może ktoś jeszcze nikt jeszcze nie odpowiedział "patriarchowie Kościołów wschodnich". Skoro taka jest świadomość "wiernych", to papierki niewiele znaczą.

I to ma świadczyć o dyskryminacji? Spytaj proboszcza Kościoła Greckokatolickiego w Poznaniu (mogę podać Ci nawet adres), czy czuje się dyskryminowany. Poprzedni proboszcz tegoż Kościoła jest wykładowcą na UAM i w seminarium duchownym (rzymskokatolickim).
Kael napisał(a):
No widzisz, Koziol, w prawoslawiu niemowlaki tez nie przyjmuja Komunii sw pod dwoma postaciami..

W Katolickich Kosciołach Wschodnich tez niemowleta podczas chrztu otrzymuja Kominie św. i bierzmowanie.
Kael napisał(a):
Moze i sa. Przy tych nabozenstwach gdzie bywalam byl wspolny kielich.

Trochę to niehigieniczne picie z jednego kielicha. W prawosławiu i KKW ksiądz podaje Komunie łyzeczką nie dotykając osoby przystepującej do Eucharystii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 21, 2018 12:52
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Malgosia: i kazdy dostaje swieza lyzeczka?


So lip 21, 2018 13:19
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Kael napisał(a):
Malgosia: i kazdy dostaje swieza lyzeczka?

Nie. Tą samą, ale ksiądz wlewa do ust nie dotykając ich. Trzeba odpowiednio ułozyć głowę. Niemowlakowi podaje się ociupinkę tak, aby się nie zakrztusił.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 21, 2018 13:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Małgosiaa napisał(a):
Nie. Tą samą, ale ksiądz wlewa do ust nie dotykając ich. Trzeba odpowiednio ułozyć głowę. Niemowlakowi podaje się ociupinkę tak, aby się nie zakrztusił.



Podaje się łyżeczką i łyżeczka dotyka ust i języka tak u dorosłych jak i u dzieci. Potem diakon albo prysłużnik/ministrant obciera usta z ewentualnych pozostałości.


So lip 21, 2018 13:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Może w Twojej cerkwi. Uczestniczyłam w Liturgii św. Jana Złotoustego w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie (u grekokatolików) i wszędzie ksiądz wlewał do ust nie dotykając.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 21, 2018 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Aha zapomniałem Małgosiaa wie lepiej jaka jest tradycja prawosławna. Zwracam honor prawosławni robią to źle w dziesiątkach parafii w Polsce jak i za granicą w których przyjmowałem komunie.


So lip 21, 2018 13:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Smokepsv napisał(a):
Aha zapomniałem Małgosiaa wie lepiej jaka jest tradycja prawosławna. Zwracam honor prawosławni robią to źle w dziesiątkach parafii w Polsce jak i za granicą w których przyjmowałem komunie.

Czy ja mówiłam o prawosławiu??????? Czytaj ze zrozumieniem. Mówiłam o grekokatolikach, gdzie liturgia jest identyczna z prawosławiem oprócz filioque i modlitwy za papieża. Z prawosławiem nie mamy interkomunii, więc nie mogę dać świadectwa.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 21, 2018 13:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
W dniu 21.07.2018 o godzinie 11:52
PaniNieUmiecieCzytaćZeZrozumieniemTylkoJaToUmiem napisał(a):
Trochę to niehigieniczne picie z jednego kielicha. W prawosławiu i KKW ksiądz podaje Komunie łyzeczką nie dotykając osoby przystepującej do Eucharystii.


So lip 21, 2018 13:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Ok, myślała, że skoro kalendarz, liturgia i Komunia są identyczne, to i podawanie jej wiernym tez jest takie samo. Potem napisałam przecież, że uczestniczyłam u grekokatolików. Naprawdę nie masz czego sie uczepić? Chcesz wojny? Poszukaj sobie innego przeciwnika, bo ja mając do czynienia z takim "działem"/zawodnikiem, poddaje się walkowerem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 21, 2018 14:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Kael napisał(a):
Jezeli jest obecne i przeistoczone to musi byc wypite. Nie da sie wina przechowywac jak hostii.


Wino jak najbardziej można przechowywać w szklanym naczyniu.

Ale nawet jeśli musiałoby być wypite, jak piszesz, to czemu akurat przez księdza? Czemu ksiądz nie daje wypić wina losowo wybranemu wiernemu?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lip 21, 2018 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Małgosiaa napisał(a):
Ok, myślała, że....


To przestań to robić bo robisz to źle.

I w czym ja nie miałem racji?Już w drugim zdaniu zarzuciłaś mi brak czytania ze zrozumieniem, a przecież w kolejnym swoim poście zacytowałem Twoje zdanie, w którym jest mowa także o Prawosławiu. I to ja szukam zwady? I to ja nie umiem czytać ze zrozumieniem? Biczplis


So lip 21, 2018 14:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Kael napisał(a):
Jezeli jest obecne i przeistoczone to musi byc wypite. Nie da sie wina przechowywac jak hostii.


Wino jak najbardziej można przechowywać w szklanym naczyniu.

Ale nawet jeśli musiałoby być wypite, jak piszesz, to czemu akurat przez księdza? Czemu ksiądz nie daje wypić wina losowo wybranemu wiernemu?


Jedna połowa chrześcijan sobie z tym radzi, a drugą połowa chrześcijan ich duchowni traktują jako zagrożenie.
Nie znalazłem żadnego rozsądnego uzasadnienia dlaczego tak traktuje sie rzymskich katolikow. Jak ty znajdziesz, to daj mi znać.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So lip 21, 2018 17:48
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Kael napisał(a):
Jezeli jest obecne i przeistoczone to musi byc wypite. Nie da sie wina przechowywac jak hostii.


Wino jak najbardziej można przechowywać w szklanym naczyniu.

Ale nawet jeśli musiałoby być wypite, jak piszesz, to czemu akurat przez księdza? Czemu ksiądz nie daje wypić wina losowo wybranemu wiernemu?

To wierni mają ciągnąc losy?....czy entliczek pentliczek wystarczy?


So lip 21, 2018 18:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Małgosiaa napisał(a):
Trochę to niehigieniczne picie z jednego kielicha


Podawanie opłatka z ręki do buzi też nie jest higieniczne.

Alus napisał(a):
To wierni mają ciągnąc losy?....czy entliczek pentliczek wystarczy?


W sumie najlepszym rozwiązaniem pod względem logistycznym byłoby podawanie opłatka skropionego winem każdemu z wiernych. Resztę wina mógłby już wypić kapłan po rozdaniu Komunii św.

Kozioł napisał(a):
Jedna połowa chrześcijan sobie z tym radzi, a drugą połowa chrześcijan ich duchowni traktują jako zagrożenie.
Nie znalazłem żadnego rozsądnego uzasadnienia dlaczego tak traktuje sie rzymskich katolikow. Jak ty znajdziesz, to daj mi znać.


Ja usłyszałam pewne bardzo przekonujące mnie osobiście uzasadnienie, ale rzecz jasna nie od katolika. Jednak zanim je przedstawię, chciałabym usłyszeć, co mają od powiedzenia katolicy.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lip 21, 2018 19:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego tylko ksiądz pije Krew Chrystusa?
Smokepsv napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Ok, myślała, że....


To przestań to robić bo robisz to źle.

I w czym ja nie miałem racji?Już w drugim zdaniu zarzuciłaś mi brak czytania ze zrozumieniem, a przecież w kolejnym swoim poście zacytowałem Twoje zdanie, w którym jest mowa także o Prawosławiu. I to ja szukam zwady? I to ja nie umiem czytać ze zrozumieniem? Biczplis

Na Twoje sprostowanie, że w prawosławiu jest inaczej napisałam, że:
Małgosiaa napisał(a):
Może w Twojej cerkwi. Uczestniczyłam w Liturgii św. Jana Złotoustego w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie (u grekokatolików) i wszędzie ksiądz wlewał do ust nie dotykając.

gdzie wyraźnie zaznaczyłam, co wytłuszczone.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 21, 2018 22:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL