Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 związek z obcokrajowcem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2018 18:25
Posty: 3
Post związek z obcokrajowcem
Dzień dobry, moje pytanie odnosi się do związku małżeńskiego zawartego poza granicami UE z cudzoziemcem. Od ponad 2 lat nie mamy kontaktu, kolejne 2 naprawdopodobniej będą poświęcone przeprowadzaniu rozwodu przez polski sąd. Czy bez rozwodu cywilnego nie powinnam wiązać się z kimkolwiek? Jak wygląda sytuacja z komunią świętą? Mogę przyjmować czy nie? Będąc w innym związku popełniam grzech? Jeśli kiedyś planowałabym ślub kościelny, czy zostanie on udzielony?


Śr wrz 19, 2018 18:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: związek z obcokrajowcem
Podstawowe pytanie: Czy związek małżeński, o którym piszesz był tylko cywilny?
Jeżeli tak to po uporządkowaniu formalności (rozwodzie cywilnym) na pewno nie będziesz mieć problemu z otrzymaniem w przyszłości ślubu kościelnego.
Jeśli chodzi o komunię św. to skoro nie współżyjesz ze swoim mężem to najprawdopodobniej nie będziesz miała z tym problemu. To nie ślub cywilny stoi na przeszkodzie w przyjmowaniu komunii św. tylko to, że się żyje i współżyje z innym człowiekiem bez sakramentalnego ślubu.
Jeśli chodzi o wiązanie się z kimś innym to tutaj nikt ci nie zabroni ani nie nakaże. Jeśli priorytetem jest dla ciebie możliwość przystępowania do komunii św. to na pewno nie mógłby to być związek, w którym współżyłabyś z nowym partnerem. Na pewno przeszkodą w przystępowaniu do komunii św. nie będzie umawianie się z kimś nawet pomimo nieuporządkowania spraw cywilnych.
Myślę, że najlepiej i tak wyjaśni ci to ksiądz i najlepiej z nim porozmawiać.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz wrz 20, 2018 8:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2018 18:25
Posty: 3
Post Re: związek z obcokrajowcem
dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
tak, związek był tylko cywilny. cała procedura rozwodowa prowadzona w Polsce będzie trwała dość długo, bo jak pisałam około w najlepszym przypadku roku, dlatego tak wiele budzi to wątpliwości.


Cz wrz 20, 2018 10:22
Zobacz profil
Post Re: związek z obcokrajowcem
karolina432 napisał(a):
tak, związek był tylko cywilny.
W takim razie nie bardzo rozumiem, skąd pytanie:
karolina432 napisał(a):
Jak wygląda sytuacja z komunią świętą? Mogę przyjmować czy nie? Będąc w innym związku popełniam grzech?
Ponieważ związek tylko cywilny w świetle nauczania Kościoła katolickiego nie jest wcale małżeństwem i współżycie w takim dotychczasowym związku już było grzeszne (bo zakładam, że jakieś wspólne zamieszkiwanie i współżycie wcześniej było). A zatem w pierwszej kolejności to właśnie te zaszłości wymagają spowiedzi przed przystąpieniem do komunii.


Cz wrz 20, 2018 12:49

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2018 18:25
Posty: 3
Post Re: związek z obcokrajowcem
rozumiem o co chodzi, dziękuję za informacje


Cz wrz 20, 2018 14:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL