Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Bierzmowanie - świadek nie był u spowiedzi. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So paź 20, 2018 19:50
Posty: 2
Post Bierzmowanie - świadek nie był u spowiedzi.
Jutro mam Bierzmowanie. Sam będę w stanie łaski uświęcającej, lecz w przypadku świadka nie jest to takie oczywiste. Ksiądz polecił, by świadkiem był jeden z rodziców chrzestnych. Moja matka chrzestna żyje w związku niesakramentalnym, więc wyeliminowała się już na starcie. Mój ojciec chrzestny nie ma takich problemów - nie żyje w grzechu (przynajmniej w takim sensie, że mógłby otrzymać rozgrzeszenie), chodzi do kościoła itp. Niestety nie poszedł do spowiedzi przed bierzmowaniem i jako świadek nie będzie w stanie łaski uświęcającej. Ma depresję i to pewnie dlatego się nie wyspowiadał.

Czy moje Bierzmowanie będzie w takim wypadku ważne? Czy ja i on nie popełnimy w tej sytuacji grzechu przeciwko Duchowi Świętemu? Czy może rola świadka nie jest tak wielka jak kandydata i po prostu powinienem się skupić na tym, by jak najlepiej przyjąć ten sakrament i nie zważać na to, na co nie mam wpływu?


So paź 20, 2018 20:01
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie - świadek nie był u spowiedzi.
A nie może jutro szybko przed Mszą skoczyć do spowiedzi ?


So paź 20, 2018 20:20
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Bierzmowanie - świadek nie był u spowiedzi.
Rola świadka bierzmowania jest analogiczna do roli chrzestnego (stąd dobrze, by był nim chrzestny dla ukazania jedności sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego).

Nie jest jednak tak, że brak łaski uświęcającej świadka spowoduje nieważność sakramentu. Owocność łaski płynącej z sakramentu byłaby większa, gdyby mógł będąc w stanie łaski modlić się za Ciebie i przyjąć w tej intencji Komunię.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So paź 20, 2018 20:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 20, 2018 19:50
Posty: 2
Post Re: Bierzmowanie - świadek nie był u spowiedzi.
Teresse napisał(a):
A nie może jutro szybko przed Mszą skoczyć do spowiedzi ?

Niestety, raczej się już nie wyspowiada.

Tak jak wspominałem, tu kluczową rolę odgrywa depresja. Prawda jest taka, że chrzestny na początku opierał się nawet na propozycję zostania świadkiem - ktoś patrzący na to z boku pewnie by się oburzył, że co to niby za chrzestny, niegodny roli świadka. A on po prostu jest już zrezygnowany - tym bardziej, że chorobę pewnie wywołały u niego relacje międzyludzkie, w czym sam jest trochę winny, lecz miał też w nich trochę pecha. I tak jestem zdziwiony, że jednak się zgodził.

W Kodeksie Kanonu Liturgicznego w teorii nie ma przepisu, że świadek musi być w stanie łaski uświęcającej, lecz mam wątpliwości, czy moje Bierzmowanie nie będzie w takiej sytuacji niegodziwe. Martwię się tym, bo to powinien być jeden z najważniejszych dni w moim życiu, a zapowiada się raczej na sposobność do zgrzeszenia przeciwko Duchowi Świętemu...

Edit.
szumi napisał(a):
Rola świadka bierzmowania jest analogiczna do roli chrzestnego (stąd dobrze, by był nim chrzestny dla ukazania jedności sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego).

Nie jest jednak tak, że brak łaski uświęcającej świadka spowoduje nieważność sakramentu. Owocność łaski płynącej z sakramentu byłaby większa, gdyby mógł będąc w stanie łaski modlić się za Ciebie i przyjąć w tej intencji Komunię.


Dziękuje za rozwianie wątpliwości. Pozostaje mi jedynie modlić się za chrzestnego o wyjście z depresji i pełne nawrócenie.


So paź 20, 2018 20:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Bierzmowanie - świadek nie był u spowiedzi.
tadek1 napisał(a):
Pozostaje mi jedynie modlić się za chrzestnego o wyjście z depresji i pełne nawrócenie.

Bardzo dobra postawa, a udzielenie Ducha Świętego jest wspaniałą okazją do tego, by to zrobić jeszcze skuteczniej.

Owocnego życia w chrześcijańskiej dorosłości :)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So paź 20, 2018 21:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL