Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Bierzmowanie i chrzest 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lis 03, 2018 19:30
Posty: 3
Post Bierzmowanie i chrzest
Witam, mam córkę roczną. Jestem osobą wierząca i pragnę ją ochrzcić. Jesteśmy same, nie mam chrzestnych, nie mam kogo na nich wziąć, a dużo osób mi odmówiło, bo nie czują się na siłach. Każdego dnia płacze i przeżywam, że jest coraz większa i nie ma chrztu. Ksiądz nie zgodził się by byli nimi moi rodzice, ani tesciowe. Siostra zapisała się na bierzmowanie bo jej go brakuje, po nim miała zostać chrzestna. Ksiądz na początku bym na tak. Potem zaczął ją zniechęcać, chodzi na nauki ale sama, bo nikt inny z dorosłych nie przygotowuje się w naszej parafii, bierzmowanie jest w maju. Teraz ksiądz wymyśli, ze to bierzmowanie jest tylko do 21 roku życia, Ona ma 23 lata i musi szukać innego miasta by mogła przystąpić do tego sakramentu bo u nas jest ograniczenie wiekowe. Na początku tego nie mówił. Czy na prawdę takie ograniczenie istnieje? Ja już jestem bezsilna i nie wiem co robić. Jestem wierząca, praktykuja, co niedzielę na mszy płacze, bo nie mogę tego wszystkiego przeżyć, że mojego dziecka nie chcą... Po prostu nie mam sił, nie wiem gdzie szukać pomocy


So lis 03, 2018 19:39
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
Hmmm, a gdybyš pojechała bezpośrednio do biskupa i jemu to opowiedziała? Bo np mój dziadek mógł być chrzestnym mojej siostry i to ponad 50 lat temu.
No i podobno chrzestni nie są niezbędni.
A tak naprawdę, to ty też możesz ochrzcić dziecko "z wody".

Nie wiem co to ma być za ograniczenie wieku na Bierzmowanie? Jakaś prywatna fanaberia proboszcza? Czy w diecezji są ekstra przygotowania dla dorosłych?


So lis 03, 2018 20:03

Dołączył(a): So lis 03, 2018 19:30
Posty: 3
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
Kael napisał(a):
Nie wiem co to ma być za ograniczenie wieku na Bierzmowanie? Jakaś prywatna fanaberia proboszcza? Czy w diecezji są ekstra przygotowania dla dorosłych?


Tak dla dorosłych są osobne nauki i trwają rok, jest to 10 spotkań. A młodzież chodzi chyba 2,5 roku. Też nie mogę tego pojąć, zwłaszcza, ze na miejscu będzie biskup udzielal sakramentu to nie chce dopuścić osoby dorosłe. Siostra ma sobie sama szukać innego miasta i bierzmowania typowo dla dorosłych organizowanego


So lis 03, 2018 20:17
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
A jakie dokładnie były powody niedopuszczenia do roli chrzestnych dziadków/teściów?

Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 874 -
§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich
zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego
kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub
szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi
życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.


Nie ma przeszkód wykluczających dziadków/teściów...


So lis 03, 2018 20:23

Dołączył(a): So lis 03, 2018 19:30
Posty: 3
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
Do ostatniego, nie jest ojcem lub matka. Tłumaczył, że ich rodzice też nie, że chodzi o pokrewieństwo w Lini prostej i jest to niedopuszczalne. I dodam, że w dwóch parafiach mi tek powiedziano. I odmówili chrztu


So lis 03, 2018 20:40
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
Cytuj:
Kan. 843
§ 1. Święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie wzbrania im ich przyjmowania.

Kan. 864
Zdatnym do przyjęcia chrztu jest każdy człowiek, jeszcze nie ochrzczony.

Kan. 865
§ 1. Aby dorosły mógł być ochrzczony, powinien wyrazić wolę przyjęcia chrztu, być odpowiednio pouczony o prawdach wiary i obowiązkach chrześcijańskich oraz przejść praktykę życia chrześcijańskiego w katechumenacie. Ma być również pouczony o konieczności żalu za grzechy.
§ 2. Dorosły, znajdujący się w niebezpieczeństwie śmierci, może być ochrzczony, jeśli mając jakąś znajomość głównych prawd wiary, ujawni w jakikolwiek sposób intencję przyjęcia chrztu i przyrzeknie, że będzie zachowywał nakazy chrześcijańskiej religii.

Kan. 866
Jeśli tylko nie stoi na przeszkodzie poważna racja, dorosły przyjmujący chrzest powinien być zaraz bierzmowany i uczestniczyć w Eucharystii, przyjmując także Komunię świętą.

Kan. 867
§ 1. Rodzice mają obowiązek troszczyć się, ażeby ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach; możliwie najszybciej po urodzeniu, a nawet jeszcze przed nim powinni się udać do proboszcza, by prosić o sakrament dla dziecka i odpowiednio do niego się przygotować.
§ 2. Jeśli dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci, powinno być natychmiast ochrzczone.

Kan. 868
§ 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
1. aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;
2. aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.
§ 2. Dziecko rodziców katolickich, a nawet i niekatolickich, znajdujące się w niebezpieczeństwie śmierci, jest godziwie chrzczone, nawet wbrew woli rodziców.


Kan. 869
§ 1. W razie wątpliwości, czy ktoś został ochrzczony albo czy chrzest był ważnie udzielony, istniejącej mimo przeprowadzenia rzetelnych badań w tej sprawie, chrztu należy udzielić warunkowo.
§ 2. Ochrzczeni we wspólnocie kościelnej niekatolickiej nie powinni być chrzczeni warunkowo, chyba że po zbadaniu materii i formy zastosowanych przy udzielaniu tego chrztu, jak również intencji ochrzczonego jako dorosłego, oraz szafarza chrztu, pozostaje uzasadniona wątpliwość co do ważności chrztu.
§ 3. Jeśli w wypadkach, o których w §§ 1 i 2, pozostaje wątpliwe udzielenie lub ważność chrztu, przed jego udzieleniem dorosłemu należy wyjaśnić naukę o sakramencie chrztu oraz przedstawić mu, albo - jeśli chodzi o dziecko - jego rodzicom powody wątpliwej ważności udzielonego chrztu.

Kan. 870
Dziecko podrzucone lub znalezione, jeśli po dokładnym zbadaniu nie ustali się jego chrztu, należy ochrzcić.

Kan. 871
Płody poronione, jeśli żyją, należy, jeśli to możliwe, chrzcić.

Rozdział IV
CHRZESTNI

Kan. 872 - Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.

Kan. 873 - Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.

Kan. 874 - § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1. jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2. ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3. jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4. jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5. nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

Rozdział V
STWIERDZENIE I ZAPISANIE PRZYJĘTEGO CHRZTU

Kan. 875
Udzielający chrztu powinien zatroszczyć się, jeśli nie ma chrzestnego, ażeby był przynajmniej jeden świadek, który by mógł stwierdzić udzielenie chrztu.

Kan. 876
Do udowodnienia chrztu, jeśli to nie przynosi nikomu szkody, wystarczy oświadczenie jednego wiarygodnego świadka albo przysięga samego ochrzczonego, gdy przyjmował chrzest jako dorosły.



Dlaczego proboszcz odmawia udzielenia chrztu?
Nie ma do tego żadnego prawa.


So lis 03, 2018 20:49
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
Przewodnik katolicki napisał(a):
(...)A jeśli nie mogę znaleźć żadnego kandydata na chrzestnego?

Takie sytuacje zdarzają się niestety coraz częściej. Przede wszystkim: nie rezygnuj z chrztu dziecka. Warto iść do księdza i szczerze o tym porozmawiać: brak odpowiednich kandydatów na chrzestnego nie jest przecież winą ani dziecka, ani jego rodziców. Pamiętaj, że brak chrzestnych nie jest przeszkodą dla udzielenia sakramentu chrztu. A może podczas rozmowy z księdzem okaże się, że nie zauważamy jakichś możliwości. Dziś rzadko pamięta się na przykład o tym, że chrzestnymi dla dziecka mogą być choćby jego dziadkowie czy nasi przyjaciele. Mało kto wie również, że w prawie kanonicznym nie ma przeszkód, by chrzestnym został ksiądz lub siostra zakonna – choć niektóre zgromadzenia lub przełożeni mogą nie wyrażać na to zgody ze względu na obowiązki wiążące się z funkcją chrzestnego.
Warto również zachować rozwagę i nie przypisywać chrzestnym zbyt dużej roli w życiu dziecka. Chrzestni mają pomagać w wychowaniu religijnym dziecka, ale nie są tymi – choć takie myślenie wciąż pokutuje! – którzy w razie śmierci rodziców zaopiekują się dzieckiem. Funkcja chrzestnych nie ma żadnych konsekwencji w prawie rodzinnym i nie ma znaczenia w postępowaniach w sprawie ustanowienia rodziny zastępczej czy w adopcji.(...)

Czy ksiądz może ingerować w nasz wybór chrzestnych?
TAK

Daje mu do tego prawo Instrukcja duszpasterska Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu św. dzieciom z 1975 r. Nakazuje ona księżom, by:
– doradzali rodzicom w poszukiwaniu chrzestnych
– sprzeciwiali się, jeśli rodzice wybierają chrzestnych, kierując się ich zamożnością, a nie troską o religijne wychowanie dziecka
– żądali od chrzestnych potwierdzenia ze strony ich proboszcza, że rzeczywiście prowadzą życie religijne i spełniają kryteria wymagane przez Kościół

To oznacza, że ksiądz nie może jedynie wpisać do ksiąg metrykalnych nazwisk chrzestnych, podanych przez rodziców. Jego obowiązkiem jest zainteresować się, czy wybór rodziców podjęty został prawidłowo. Choć na pierwszy rzut oka wygląda na ograniczenie („ksiądz się wtrąca”), to w rzeczywistości jest dla rodziców dziecka szansą: jeśli sami mają problem ze znalezieniem chrzestnych, ksiądz ma obowiązek im w tym pomóc.(...)


https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2017/Przewodnik-Katolicki-35/Wiara-i-Kosciol/Chrzestni-trudny-wybor-trudne-pytania

Wg tego artykułu dziadkowie mogą być...ale jak ksiądz się uparł to może warto bez chrzestnych spróbować... :)


So lis 03, 2018 21:00
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
Jak najbardziej dziadkowie mogą być chrzestnymi. Zakaz ustanawiania rodziców naturalnych chrzestnymi wynika z roli chrzestnych, którzy mają pomagać w wychowaniu, a w razie konieczności zastąpić w nim rodziców. Gdyby rodzice naturalni byli też chrzestnymi, ta funkcja by nie istniała.

Co do dziadków, na Kaszubach (być może w innych rejonach też, ale o tym wiem) był dawniej zwyczaj, że chrzestnymi pierwszego dziecka z danego małżeństwa byli właśnie dziadkowie.

Argument z pokrewieństwa w linii prostej jest absurdalny i świadczy o niewiedzy (lub złośliwości?) księdza. Tak jak z bierzmowaniem. Nie ma żadnego ograniczenia wiekowego. Być może faktycznie chodzi o kwestie duszpasterskie, czyli formę przegotowania, ale od tego jest parafia, by w niej się do sakramentów przygotowywać. I proboszcz powinien takie przygotowanie, nawet indywidualne, jeśli nie ma więcej dorosłych kandydatów, zorganizować. A następnie wraz z pozostałymi bierzmowanymi dopuścić do sakramentu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lis 05, 2018 9:09
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
szumi napisał(a):
Argument z pokrewieństwa w linii prostej jest absurdalny i świadczy o niewiedzy (lub złośliwości?) księdza. Tak jak z bierzmowaniem. Nie ma żadnego ograniczenia wiekowego. Być może faktycznie chodzi o kwestie duszpasterskie, czyli formę przegotowania, ale od tego jest parafia, by w niej się do sakramentów przygotowywać. I proboszcz powinien takie przygotowanie, nawet indywidualne, jeśli nie ma więcej dorosłych kandydatów, zorganizować. A następnie wraz z pozostałymi bierzmowanymi dopuścić do sakramentu.

Nie koniecznie z pozostałymi.
Mój zięć nie przystąpił do sakramentu bierzmowania w szkole.
Przed ślubem przeszedł indywidualnie obowiązujący kurs przed bierzmowaniem, jego wiedzę sprawdził proboszcz i w wyznaczony dzień, w wyznaczonej godzinie na Mszy św w kaplicy z udziałem jedynie rodziny, udzielił mu sakramentu bierzmowania.


Pn lis 05, 2018 11:44
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
Tyle, że bierzmowania udziel raczej bislup


Pn lis 05, 2018 11:58
Post Re: Bierzmowanie i chrzest
Kael napisał(a):
Tyle, że bierzmowania udziel raczej bislup

Zwyczajnym szafarzem bierzmowania jest biskup. Ważnie udziela tego sakramentu również prezbiter posiadający taką władzę na podstawie powszechnego prawa, lub szczególnego udzielenia ze strony kompetentnej władzy., Kan 882 KPK.


Pn lis 05, 2018 13:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL