Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Problem z rozeznaniem grzechu i zatajeniem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So gru 22, 2018 12:00
Posty: 1
Post Problem z rozeznaniem grzechu i zatajeniem
Kochani mam problem. Otóż byłam ostatnio u spowiedzi i wyznałam grzech ogólnie i w sumie do połowy. I teraz nie wiem czy w następnej spowiedzi wyznać tylko tyle że zataiłam grzech, czy może go powiedziec? Czy wyznać jeszcze raz grzechy z tamtej spowiedzi? Nie bardzo wiem jak wyznać ten grzech zatajony, jak go nazwać. Miałam intencje sprawienia sobie Przyjemnosci, ale nie chciałam się dotykać, Bo wiem, że masturbacja jest grzechem. Więc pomyślałam że jak zrobię to bez dotykania się ale innym sposobem to to nie będzie masturbacja. Zaczęłam trochę, ale Po chwili jednak Przestalam, bo doszłam do wniosku że jednak nie warto i że to głupie i że szatan że mną nie wygra. Do niczego nie doszło, Nie miałam przyjemnosci. Jednak liczy się intencją.nie wiem teraz jak to nazwać. Nie chcę też księdzu szczegółów opisywac. Czy może po prostu wyznać ten grzech masturbacji. Najmocniej przepraszam że tak szczegółowo ale pomyslalam że może ktoś mi coś doradzi. Dziękuję


So gru 22, 2018 12:10
Zobacz profil
Post Re: Problem z rozeznaniem grzechu i zatajeniem
sw.Faustyna, Dzienniczek napisał(a):
160 Na dwie rzeczy będę zwracać uwagę szczególną: pierwsze - wybierać będę do spowiedzi to, co mnie najwięcej upokarza, chociażby to był drobiazg, ale mnie to kosztuje i dlatego mówię;(...)


Porada od siostry Faustyny :)


So gru 22, 2018 18:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Problem z rozeznaniem grzechu i zatajeniem
Żaden katolik nie chce się ulitować wyczerpującą odpowiedzią :-|

Pierwszy (i być może najważniejszym) twoim sędzia jesteś ty sama, twoje sumienie. Skoro czujesz dyskomfort, to po prostu opowiedz o tym spowiednikowi. Odpuść sobie przy tym formułki i normalnie z nim szczerze porozmawiaj.

A co do tego, czy to grzech ciężki, to z samej definicji jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości to grzech ciężki nie jest.
Grzech ciężki musi być na 100% świadomy ( na 102% ;), ze popełniam grzech cięzki ), na 100% samodzielny (nawet cienia sugestii, namowy, wpływu, bodźców zewnętrznych itp itd) i w rzeczy ważnej (tu katolicy maja swój katalog). Sama widzisz, że jeżeli masz wątpliwości, to nie zgrzeszyłaś ciężko, a przed Komunia jest spowiedź powszechna "załatwiająca" własnie problem grzechów lekkich. Śmiało idź do kościoła na mszę i po spowiedzi powszechnej przystąp do Komunii.

A na przyszłość to takie watpliwości załatwiaj ze spowiednikiem. Warto sobie znaleźć jednego spowiednika do którego będziesz miała zaufanie i spowiadać się tylko u niego.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So gru 22, 2018 23:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL