Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ojciec chrzestny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So mar 16, 2019 19:18
Posty: 3
Post Ojciec chrzestny
Witam serdecznie


Przychodzę z prośbą o opinię osób wierzących, praktykujących, znających zasady kościelne.

Kolega chce bym został ojcem chrzestnym, wie że jestem nie praktykujący.

W kościele kolega dowiedział się że jeśli pójdę do spowiedzi i komunii mogę być chrzestnym bez bierzmowania.

Mógłbym pójść do spowiedzi i do komunii, ale czuję jakby było to okłamywanie Boga, kościoła i praktyk religijnych. Najbliżej mi do odmowy zostania ojcem chrzestnym, ale wiem że zranię kolegę. Znamy się od bardzo dawna, zależy mu bym to ja został ojcem chrzestnym.

Dwa pytania..
1. Czy nie wierzący, nie praktykujący może iść do spowiedzi i do komunii?
2. Czy nie wierzacy, nie praktykujacy może zostać ojecem chrzestnym?

Mi sie wydaje że nie, ale co wy o tym sądzicie?


So mar 16, 2019 20:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ojciec chrzestny
Nie możesz być ojcem chrzestnym. Raz dlatego, że nie przyjąłeś sakramentu bierzmowania, dwa, że nie żyjez wiarą katolicką, a to są warunki, które musi spełnić kandydat na chrzestnego (zob. KPK, kan. 874 - § 1).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So mar 16, 2019 21:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Ojciec chrzestny
Natomiast do spowiedzi, a po uzyskaniu rozgrzeszenia do komunii- możesz jak najbardziej. Paradoksalnie, Twoje stanowisko i wątpliwości w tej sprawie są ( o ile można silić się na jakąkolwiek ocenę na podstawie kilku zdań)o wiele dojrzalsze niż kolegi. I nie chcesz oszukiwać Boga. To już naprawdę coś...

_________________
laudare benedicere praedicare


So mar 16, 2019 22:50
Zobacz profil
Post Re: Ojciec chrzestny
Hmmm, brunero, chyba nie doczytałeś?
Gosc4 pisze, że jest niewierzący. Raczej chyba z tą Komunią św, to chyba coś nie tak?


So mar 16, 2019 23:16
Post Re: Ojciec chrzestny
Zasadnicza kwestia - osoba chcąca być chrzestną/nym musi dostarczyć zaświadczenie z własnej parafii o praktykowaniu wiary.


N mar 17, 2019 8:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Ojciec chrzestny
Kael napisał(a):
Hmmm, brunero, chyba nie doczytałeś?
Gosc4 pisze, że jest niewierzący. Raczej chyba z tą Komunią św, to chyba coś nie tak?

Niewierzący może uwierzyć. Jest ochrzczony, jest włączony w społeczność Kościoła (mistycznego Ciała Chrystusa- przypominam). Już niejeden tracił wiarę i ją odzyskiwał. W każdym razie- nie ma przeszkód formalnych. by przystąpił do sakramentu pokuty i pojednania. A za sprawą sakramentów dzieją się cuda. Zresztą, jeśli przyjdzie mu myśl, by pójść do spowiedzi, określenie "niewierzący" straci na aktualności.

_________________
laudare benedicere praedicare


N mar 17, 2019 11:14
Zobacz profil
Post Re: Ojciec chrzestny
Jeśli przystąpi do spowiedzi, żeby formalność wypełnić i podpis dostać, nie oszuka księdza i szczerze wyjawi brak wiary i cel odklepania spowiedzi a otrzyma rozgrzeszenie i "coś" w nim drgnie, to co innego. Jeśli jednak odfajkuje formalności, żeby koledze nie było przykro, to ja mam zastrzeżenia co do przyjmowania Komunii św. Ale to moje zdanie.


N mar 17, 2019 16:44

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Ojciec chrzestny
Nie Kael, to nie Twoje zdanie. To po prostu prawda i to dość oczywista.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N mar 17, 2019 19:30
Zobacz profil WWW
Post Re: Ojciec chrzestny
Kael napisał(a):
Jeśli przystąpi do spowiedzi, żeby formalność wypełnić i podpis dostać, nie oszuka księdza i szczerze wyjawi brak wiary i cel odklepania spowiedzi a otrzyma rozgrzeszenie i "coś" w nim drgnie, to co innego. Jeśli jednak odfajkuje formalności, żeby koledze nie było przykro, to ja mam zastrzeżenia co do przyjmowania Komunii św. Ale to moje zdanie.

Zaświadczenie wystawione w kancelarii parafialnej na bazie indywidualnej kartoteki, która zawiera: zapis o chrzcie, bierzmowaniu, przyjmowaniu kolędy, pozwala kandydatowi być świadkiem w sakramencie chrztu.
Oprócz tego wymagane jest od kandydata podpis spowiednika na innej kartce.
Tak to wygląda na dziś w polskim Kościele.


N mar 17, 2019 19:45

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Ojciec chrzestny
Gosc4 napisał(a):
Witam serdecznie


Przychodzę z prośbą o opinię osób wierzących, praktykujących, znających zasady kościelne.

Kolega chce bym został ojcem chrzestnym, wie że jestem nie praktykujący.

?

Pytanie: kolega jest praktykujący?


N mar 17, 2019 23:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 16, 2019 19:18
Posty: 3
Post Re: Ojciec chrzestny
Dziękuję bardzo za wasze opinie. Są one dla mnie bardzo cenne. Jeśli będziecie mieli jeszcze coś do dodania to piszcie.

Kolega jest praktykujący.


Pn mar 18, 2019 0:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 16, 2019 19:18
Posty: 3
Post Re: Ojciec chrzestny
Wolę pisać niewierzący bo nie wiem jak zdefiniować moją wiarę. Wydaje mi się że Bóg i życie po śmierci istnieje, ale pewności nie mam. Nie wiem jaki jest naprawde ten Bóg. Nie wiem czemu stworzył świat taki jaki jest. Czemu stworzył takie zasady. Mam trochę niejasności i wątpliwości co do niektórych nauk.

Zastanawiam się czemu niektóre parafie pozwalają na bycie chrzestnym bez bierzmowania.

Patrząc tylko na formalności/papierki wydaje mi się że wszystko mógłbym spełnić by zostać chrzestnym, ale wydaje mi się to nie w porządku skoro moja wiara jest tak nie sprecyzowana i nie praktykuje wiary według zasad kościoła.


Pn mar 18, 2019 18:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ojciec chrzestny
Gosc4 napisał(a):
Zastanawiam się czemu niektóre parafie pozwalają na bycie chrzestnym bez bierzmowania.


Nie spotkałem się z taką praktyką. A jeśli taka istnieje w jakiejś parafii należałoby zwrócić uwgę duszpasterzowi, a może i jego przełożonymi.
Gosc4 napisał(a):
Patrząc tylko na formalności/papierki wydaje mi się że wszystko mógłbym spełnić by zostać chrzestnym,


Nie mógłbyś.

Ale Twoje wątpliwości, co do podjęcia tej funkcji są dobrym symptomem.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt mar 19, 2019 6:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ojciec chrzestny
Gosc4 napisał(a):
Witam serdecznie


Przychodzę z prośbą o opinię osób wierzących, praktykujących, znających zasady kościelne.

Kolega chce bym został ojcem chrzestnym, wie że jestem nie praktykujący.

W kościele kolega dowiedział się że jeśli pójdę do spowiedzi i komunii mogę być chrzestnym bez bierzmowania.

Mógłbym pójść do spowiedzi i do komunii, ale czuję jakby było to okłamywanie Boga, kościoła i praktyk religijnych. Najbliżej mi do odmowy zostania ojcem chrzestnym, ale wiem że zranię kolegę. Znamy się od bardzo dawna, zależy mu bym to ja został ojcem chrzestnym.

Dwa pytania..
1. Czy nie wierzący, nie praktykujący może iść do spowiedzi i do komunii?
2. Czy nie wierzacy, nie praktykujacy może zostać ojecem chrzestnym?

Mi sie wydaje że nie, ale co wy o tym sądzicie?


Ad 1: do spowiedzi - IMHO bez zastrzeżeń, najwyżej rozgrzeszenia nie dostaniesz. Co do komunii, to jednak przemyśl, że to znak "communio", wspólnoty. Z drugiej strony być może sam nie jesteś pewien tego, gdzie stoisz i prośba kolegi wywołała wewnętrzne rozterki. PS: Jeżeli chrzest jest udzielany bez mszy świętej (to dosyć częste, odbywa się wtedy najczęściej po zakończeniu mszy), to wtedy dylemat odpada.


Ad 2: Nie może, jednak istnieje też "opcja awaryjna". Tzw. świadek chrztu, KPK, kanon 874, par 2. <1>. Ta opcja ma dwa warunki, na które musiałbyś zwrócić uwagę. Po pierwsze, druga osoba musi być "stuprocentowym chrzestnym", a raczej "chrzestną". Drugi warunek mówi o przynależeniu do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, ale wydaje mi się, że tu księża mają pewien margines interpretacji. W internecie odnajdziesz opinie zarówno na korzyść jak i sprzeciwiające się takiej wykładni <2>, ale najlepiej jest spytać się tu księdza, który ma udzielać chrztu, bo jak on się nie zgodzi, to się nie zgodzi i niewiele zrobisz. Jest jeszcze trzeci warunek, bycia ochrzczonym, ale ten już masz.

Być może to co słyszałeś o "byciu chrzestnym bez bierzmowania" było właśnie tym o czym piszę, a osoba opowiadająca o tym mogła nie zwracać uwagi na różnice między "ojciec chrzestny" a "świadek chrztu".





<1> http://www.kerygma.pl/kodeks-prawa-kano ... ny-872-874

<2> i pewnie pod tym postem będą zaraz argumenty, dlaczego ta opcja jest słuszna albo niesłuszna, niemniej tu też są "internety", możesz się tylko informować, decyzja należy do księdza miejsca.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt mar 19, 2019 9:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 24, 2020 8:29
Posty: 1
Post Re: Ojciec chrzestny
Według mnie Ojcem Chrzestnym może być każda osoba, czy to spoza rodziny czy spoza naszej religii


Pt lip 24, 2020 8:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL