Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 18, 2022 5:33Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Komunia bez spowiedzi w innych krajach? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Wczoraj dowiedziałam się od znajomej dziwnych rzeczy na temat przyjmowania Komunii przez katolików konkretnie w Austrii. Podobno dzieci nie mają tam spowiedzi przed pierwszą Komunią ?! Tak samo podobno nie jest wcale wymagana spowiedź przed ślubem (a komunię narzeczeni oczywiście przyjmują) i naparwdę ludzie sporadycznie przystępują do spowiedzi (często sa to Polacy). Nie ma tak normalnie księży w konfesjonałach jak u nas- w niedziele czy w pierwsze piątki, wielu katolików po indywidualnie odprawionym żalu za grzechy i spowiedzi powszechnej przyjmuje Komunię. Kiedyś podobną opinię słyszałam na temat Anglii - mój znajomy przystępował tam do spowiedzi i spowiadały się może 3 czy 4 osoby w tym 2 Polaków :) A na Mszy Komunię przyjeli prawie wszyscy. Słyszeliście o tym? Z czego wynikają takie odmienności? Czy mają tam inne wytyczne Episkopatu itp? Może ktoś wie więcej na ten temat?

_________________
Ania


Pn kwi 04, 2011 8:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Nie. Wszędzie obowiązuje ta sama reguła - grzech cięzki nie pozwala na przystąpienie do Komunii św. bez uprzedniej spowiedzi. Żaden episkopat nie jest władny tego zmienic.
Natomiast poczucie grzechu w niektorych społeczeństwach sobie zanika, czego efektem jest powszechnośc nadużyc, które wydają się stanowic normę...

Z tym że oczywiście w poszczególnych przypadkach nic oburzającego może nie byc - ja sobie np. spokojnie wyobrażam, że przystępujący do Komunii św. nupturient nie legitymuje się bieżacą kartką od spowiedzi, bo... spowiadał się, jak Kosciól nakazuje, raz w roku, a od tego czasu ciężko nie zgrzeszył, to i do spowiedzi obligowany byc nie musiał...
Co do spowiedzi dzieci przed Pierwszą Komunią uczucia me są mieszane, przyznam. Tzn. nie jestem do końca przekonana, ze ośmioletnie dziecko jest w stanie zgrzeszyc ciężko, a w związku z tym KAŻDE MUSI iśc do spowiedzi...


Pn kwi 04, 2011 9:08
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
wiem, i pewnie większość dzieci 8 letnich nie ma ciężkich grzechów. Ja myślę że spowiedź małych dzieci ma jednak sens, raz dlatego że się uczą spowiadać i przyzwyczajają, a poza tym nauka rachunku sumienia pomaga im dostrzegać swoje nawet małe grzeszki- uczą się poprostu zauważac że coś zrobiły nie tak, czy skrzywdziły kogoś i może ich to mobilizować do poprawy i starania się unikania jakichś niedobrych zachowań. Może faktycznie rzecz w tym zanikaniu poczucia grzechu, i o ile w Polsce często do spowiedzi idą ludzie może nawet nie mający jakichś bardzo cięzkich grzechów to tam może nie odczuwają takiej potrzeby...

_________________
Ania


Pn kwi 04, 2011 9:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
A, to zgoda. Tylko że rachunek sumienia wcale nie musi byc powiązany z sakramentalną spowiedzią przecież. Ja sobie na ten przykład chwalę praktykę codziennego rachunku sumienia przy okazji komplety, i ta okołospowiedziowa w tym kontekście ma już raczej charakter zbiorczy. I spokojnie do tej formy można wdrażac również dzieci - przecież one, w wieczornej modlitwie dziękując Panu Bogu czy tez Go przepraszając, takiego rachunku sumienia dokonują. Tyle, że z czasem trzeba te spontanicznosc kierowac w ramy nieco bardziej regularne.

Natomiast mnie sie wydaje, że jednak takie dośc automatyczne powiązanie Komunii św. ze spowiedzią powoduje, niestety, spowszednienie sakramentu pojednania. No raz w miesiącu dzieciak idzie potem do tej pierwszopiątkowej spowiedzi, jak, nie przymierzajac, raz na kwartał do ortodonty... Bez bólu, bez żalu, bez autentycznego poczucia grzeszności i potrzeby przebaczenia. A tymczasem to jest - może słowo nie do końca adekwatne, ale... wydarzenie, wydarzenie miłosierdzia.


Pn kwi 04, 2011 9:42
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
A z punktu widzenia norm:

Rozdział IV
KOMUNIA ŚWIĘTA

1. ZASADY PRZYJMOWANIA KOMUNII ŚWIĘTEJ

80. Eucharystia winna być przedstawiana wiernym jako "lekarstwo, dzięki któremu jesteśmy uwalniani od codziennych przewinień i zachowywani od grzechów śmiertelnych", co ukazują różne części Mszy świętej. Akt pokuty, umieszczony na początku Mszy świętej, ma na celu pomóc uczestnikom w przygotowaniu się do godnego sprawowania świętych tajemnic, jednak nie posiada "skuteczności sakramentu pokuty" i nie może zastępować sakramentu pojednania, w którym odpuszczane są grzechy ciężkie. Duszpasterze powinni troskliwie zabiegać, aby ta chrześcijańska nauka była przekazywana wiernym w katechezie.

81. Doświadczenie Kościoła pokazuje, że jest konieczne, aby każdy baczył głęboko na siebie samego, aby nikt, kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie celebrował Mszy świętej bez uprzedniej sakramentalnej spowiedzi ani też nie przyjmował Ciała Pańskiego, chyba że zachodzi poważna przyczyna i nie ma możliwości wyspowiadania się; w takim przypadku należy pamiętać o obowiązku wzbudzenia aktu żalu doskonałego, który zakłada pragnienie jak najszybszego wyspowiadania się.

82. Ponadto "Kościół określił reguły, które mają umożliwić łatwiejszy, częstszy i owocniejszy dostęp wiernych do Stołu eucharystycznego, i sprecyzował obiektywne warunki, które nakazują, by nie udzielać Komunii".

83. Jest oczywiście pożądane, aby wszyscy, którzy uczestniczą w celebracji Mszy świętej, przyjmowali Komunię świętą w czasie tej celebracji, o ile spełniają warunki wymagane do jej przyjęcia. Czasami zdarza się jednak, że wierni, nieświadomi tego, tłumnie zbliżają się do ołtarza. Obowiązkiem duszpasterzy jest roztropne i stanowcze wyeliminowanie tego nadużycia.

84. Oprócz tego, tam gdzie Msza święta jest sprawowana dla wielkiej rzeszy albo, na przykład, w wielkich miastach, trzeba zadbać, by w nieświadomości do Komunii świętej nie przystępowali również niekatolicy lub nawet niechrześcijanie, lekceważąc w ten sposób doktrynalne i dyscyplinarne wskazania Magisterium Kościoła. Obowiązkiem duszpasterzy jest w stosownym czasie upomnieć uczestników celebracji o konieczności ścisłego zachowania prawdy i dyscypliny w tej dziedzinie.

85. Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów jedynie wiernym katolikom, którzy również godziwie je przyjmują jedynie z rąk szafarzy katolickich, z zachowaniem przepisów kan. 844 § 2, 3 i 4 oraz kan. 861 § 2 166. Ponadto warunki ustanowione w kan. 844 § 4, od których nie można w żadnym razie odstąpić, nie mogą być od siebie oddzielane; dlatego zawsze wymaga się spełnienia ich wszystkich równocześnie.

86. Należy przyzwyczajać wiernych do tego, aby przystępowali do sakramentu pokuty poza Mszą świętą, szczególnie w wyznaczonych godzinach, tak aby jego sprawowanie było spokojne i przynosiło im prawdziwy pożytek oraz by nie przeszkadzało im w czynnym uczestnictwie we Mszy świętej. Tych, którzy mają zwyczaj codziennie albo bardzo często przystępować do Komunii świętej, należy pouczyć, aby przystępowali do sakramentu pokuty regularnie, według własnych potrzeb i możliwości.

87. Pierwszą Komunię świętą dzieci musi zawsze poprzedzać sakramentalna spowiedź i rozgrzeszenie. Ponadto Pierwsza Komunia święta powinna być zawsze udzielana przez kapłana i nigdy poza celebracją Mszy świętej. Poza wyjątkowymi przypadkami nie jest właściwe organizowanie Pierwszej Komunii świętej w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. Należy wybrać raczej inny dzień, jakim może być któraś z Niedziel Wielkanocnych (od II do VI) lub uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej albo któraś z niedziel w ciągu roku, ponieważ niedziela słusznie jest uważana za dzień Eucharystii. Niech do przyjęcia Komunii świętej "nie przystępują dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu", albo które "proboszcz uzna za niewystarczająco przygotowane". Gdy się jednak zdarzy, że jakieś dziecko pomimo młodego wieku zostanie uznane za wyjątkowo dojrzałe do przyjęcia sakramentu, nie należy mu odmawiać Pierwszej Komunii, byleby zostało wystarczająco przygotowane.

instr. Redemptionis sacramentum


Pn kwi 04, 2011 10:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Dodam jeszcze, że obowiązek spowiedzi przed I Komunią wynika wprost z norm kodeksu Prawa Kanonicznego.


Pn kwi 04, 2011 13:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej (1 Kor 11:27).

ksiądz mówił na spotkaniu ze z lekkimi grzechami to można przystąpić do komuni
tylko ze tu granica jest płynna jaki grzech jest leki a który ciężki
wiem ze masturbacja zalicza sie do ciężkich


Pn kwi 04, 2011 13:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8224
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
merkaba napisał(a):
wiem ze masturbacja zalicza sie do ciężkich
To źle wiesz:
viewtopic.php?f=50&t=27097 ("Czy to grzech (ciężki)?" - zanim zapytasz)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn kwi 04, 2011 13:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
kawa napisał(a):
Dodam jeszcze, że obowiązek spowiedzi przed I Komunią wynika wprost z norm kodeksu Prawa Kanonicznego.


?


Pn kwi 04, 2011 13:33
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8224
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
BlankaA napisał(a):
87. Pierwszą Komunię świętą dzieci musi zawsze poprzedzać sakramentalna spowiedź i rozgrzeszenie.
BlankaA napisał(a):
nie jestem do końca przekonana, ze ośmioletnie dziecko jest w stanie zgrzeszyc ciężko,
a w związku z tym KAŻDE MUSI iśc do spowiedzi...
Czyli przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii każde dziecko musi wyznać spowiednikowi swoje grzechy,
nawet jeśli są to tylko grzechy lekkie, tak?

BlankaA napisał(a):
kawa napisał(a):
Dodam jeszcze, że obowiązek spowiedzi przed I Komunią wynika wprost z norm kodeksu Prawa Kanonicznego.

?
KPK kan. 914
Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza
troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu,
zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem,
po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi.
Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego
nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.

KPK kan. 916
Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy świętej
ani przyjmować Komunii świętej,
chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się.
W takim jednak wypadku ma pamiętać o tym, że jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego,
który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn kwi 04, 2011 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
KPK kan. 914
Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza
troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu,
zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem,
po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi.
Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego
nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.

A - nie do końca tak. Jest pewien niuans. To jest kanon, który nakłada obowiązki na rodziców i proboszcza w kwestii przygotowania do przystępowania do Eucharystii i do sakramentu pokuty. Nie mam natomiast pewności, czy aby kanon ustala warunek w odniesieniu do dziecka.


Pn kwi 04, 2011 13:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
dzień spowiedzi w szkole moich córek (szkoła katolicka)--spowiadałaś się?.."Nie,porozmawialiśmy tylko,pytał co robię,czy mam problemy?,czy coś mnie niepokoi..taaaaakie tam.,.a na koniec dał mi modlitwę"..pytał czy chcesz spowiedź czy rozmowę?.."Nie"---to typowa "spowiedź" w UK,praktykowana przez brytyjskich księży..i żaden nie powie dziecku,że przyjmuje komunie nieważnie..a skoro dziecko tego nie wie...to przyjmuje ją godnie i waznie


Pn kwi 04, 2011 13:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8224
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
BlankaA napisał(a):
Nie mam natomiast pewności, czy aby kanon ustala warunek w odniesieniu do dziecka.
Patrz kanon 916 - jeśli dziecko jest świadome grzechu ciężkiego, to powinno się wyspowiadać.
Jeśli jest świadome grzechu i nie z własnej winy przystąpi do Komunii bez uprzedniej spowiedzi,
to zgodnie z kanonem 914 odpowiedzialność za to ponoszą katecheci i rodzice.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn kwi 04, 2011 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
Nie, nie. My mówimy o przypadku, kiedy na sumieniu dziecka nie ciąży grzech ciężki. Nie "zaledwie" dziecko nie ma świadomości, że popełniło grzech ciężki, ale po prostu go w ogóle nie popelniło.
Wtedy kanon 916 nie ma w ogóle zastosowania.


Ostatnio edytowano Pn kwi 04, 2011 14:39 przez BlankaA, łącznie edytowano 1 razPn kwi 04, 2011 14:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8224
Post Re: Komunia bez spowiedzi w innych krajach?
BlankaA napisał(a):
Wtedy kanon 916 nie ma w ogóle zastosowania.
Czyli instrukcja Redemptionis sacramentum ("musi zawsze")
także nie ma zastosowania?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn kwi 04, 2011 14:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL