Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:23



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ślub kościelny bez przyjmowania komunii 
Autor Wiadomość
Post Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Szczęść Boże!

Proszę o odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest zawarcie ślubu kościelnego bez przyjmowania komunii przez jednego ze współmałżonków? (W razie potrzeby może iść do spowiedzi, ale komunii wolałby nie przyjmować). Czy taki ślub będzie ważny? Jeśli tak, to jak dać znać księdzu wcześniej?

Dziękuję za odpowiedź.


Śr cze 12, 2019 21:38
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Najlepiej po prostu powiedzieć. Na rozmowie przedślubnej albo na spowiedzi u tego księdza, który będzie przy ślubie.
Komunia św nic do ważności ślubu nie ma.


Cz cze 13, 2019 1:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
jednorazowo napisał(a):
Proszę o odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest zawarcie ślubu kościelnego bez przyjmowania komunii przez jednego ze współmałżonków?

Oczywiście, ze tak. W KK to sa dwa różne sakramenty niezależne od siebie. Co więcej w KK udzielane są także śluby bez Wieczerzy. Sam na takim byłem.

O motywy nie pytam ale gdy oboje małżonków są katolikami, to nie uczestniczenie w Wieczerzy po spowiedzi i ślubie jest dosyć ... kuriozalne.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 9:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Kozioł napisał(a):
Oczywiście, ze tak. W KK to sa dwa różne sakramenty niezależne od siebie. Co więcej w KK udzielane są także śluby bez Wieczerzy. Sam na takim byłem.


Tak, ale jest to inna uroczystość, bez Mszy Sw. Jeżeli jest to odprawiane łącznie, także istnieje możliwość nie-udzielenia komunii, jednak odbywa się to przy tzw. ślubach mieszanych.

Cytuj:
O motywy nie pytam ale gdy oboje małżonków są katolikami, to nie uczestniczenie w Wieczerzy po spowiedzi i ślubie jest dosyć ... kuriozalne.


Powiedzmy, że ksiądz na spowiedzi wysłucha powodów, oceni i ewentualnie da radę penitentowi, lub podejmie decyzję. Być może ta osoba ma jakieś powody, przez które mimo spowiedzi nie czuje się w stanie przyjąć komunii, różnie bywa.

Kuriozalne może być to natomiast dla ludzi w kościele, pewne oczekiwania na oprawę i przebieg takiej uroczystości jednak są. Więc jeżeli taka opcja jest na poważnie rozpatrywana, może warto "zredukować" planowany ślub do samej ceremonii, bez Eucharystii.

Ale spowiedzi AFAIK nie uniknie się, już zwłaszcza przy takim wstępie. I słusznie zresztą, w końcu to sakrament.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 13, 2019 10:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
bert04 napisał(a):
Tak, ale jest to inna uroczystość, bez Mszy Sw. Jeżeli jest to odprawiane łącznie, także istnieje możliwość nie-udzielenia komunii, jednak odbywa się to przy tzw. ślubach mieszanych.
Częściej przy "mieszanych", tak.
Cytuj:
Powiedzmy, że ksiądz na spowiedzi wysłucha powodów, oceni i ewentualnie da radę penitentowi, lub podejmie decyzję. Być może ta osoba ma jakieś powody, przez które mimo spowiedzi nie czuje się w stanie przyjąć komunii, różnie bywa.
Faktycznie. Zapomniałem.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 11:15
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i za pocieszenie. Do spowiedzi oczywiście obie strony przystąpią, ale jest pewne, że jedna nie dostanie rozgrzeszenia. Jako osoba szanująca wiarę katolicką i kościół, nie chcę łamać zasad, więc zgodnie z procedurą przystąpię do szczerej spowiedzi, ale przy braku rozgrzeszenia, do komunii przystąpić mógł nie będę. W związku z tym, jak rozumiem, warto o tym fakcie poinformować księdza przed ceremonią, żeby do jednego z małżonków z komunią nie podchodził.


Pt cze 14, 2019 20:25
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Jesli powody sa tak powazne,to moze jednak omowic to nie na dzien przed spowiedzia ale wczesniej? Bo co, jesli w ogole uniemozliwiaja malzenstwo sakramentalne? Poza tym sa rozne formy zawierania zwiazku malzenskiego, kiedy jedna ze stron jest niewierzaca badz innego wyznania. Ale zatajenie np juz zawarte go wczesniej slubu koscielnego, automatycznie czyni nowe malzenstwo niewaznym.


Pt cze 14, 2019 20:33
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Nie, wszystkie formalne warunki do zawarcia małżeństwa kościelnego zostały spełnione, oczywiście nie chodzi o powtórne małżeństwo. Obie strony są wyznania rzymskokatolickiego. Chodzi raczej, między innymi, o nikły związek z wiarą jednej ze stron, a raczej o zupełny jej brak.


Pt cze 14, 2019 21:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
@Kael

Zatajenie każdego ślubu, czy to cywilnego czy to buddystycznego jest przeszkodą, nawet jeżeli te śluby zostały cywilnie lub buddystycznie rozwiązane.

@jednorazowo

Ciężko się rozmawia, jeżeli z jednej strony opisujesz sprawę "bezosobowo" a z drugiej strony wiadomo, że to o Ciebie chodzi. However, opcji jest parę ale każda zaczyna się od szczerej rozmowy, tak z księdzem udzielającym ślub jaki i zwłaszcza z narzeczonym /-ą. Pozostawienie jego / jej w niewiedzy jest potencjalnym powodem nieważności ślubu.

A teraz do opcji. Możesz przystąpić do ślubu jako niewierzący, ksiądz raczej nie wymaga tu formalnej apostazji. Wtedy masz ślub mieszany, parę formalności więcej ale sprawa klarowna. Możesz przystąpić do ślubu jako katolik "z poważnymi wątpliwościami". Wtedy radzę raczej ślub bez Mszy, ominie Ciebie kwestia komunii, ale spowiedzi już nie unikniesz. Możesz też spróbować wyklarować te swoje wątpliwości. Przykładowo w realu z księdzem, w czasie nauk przedmałżenskich. Albo na tym forum. Mimo ze nick sugeruje coś innego, pozwolę sobie w imieniu community zaprosić do bytności...nie-jednorazowej.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Ostatnio edytowano Pt cze 14, 2019 21:49 przez bert04, łącznie edytowano 1 raz



Pt cze 14, 2019 21:47
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Jest tez formula do zawarcia malzenstwa ze strona niewierzaca... Ale domyslam sie, ze moga byc komplikacje w postaci uzyskania dyspensy, tudziez ujawnienia sie przed otoczeniem i rodzina, co moze stwarzac dodatkowe niedogodnosci.
W tej sytuacji szczerosc na spowiedzi badz formula slubu bez Komunii sw sa jakims rozwiazaniem.


Pt cze 14, 2019 21:47
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Kochani, znowu mi trochę zamieszczaliście, a już myślałem, że wszystko jest rozwiązane :)
Przede wszystkim, mamy już licencję i cały ślub dogadany z księdzem. Wszystkie elementy prowadzące do uzyskania licencji zostały wykonane prawidłowo, np. realnie uczestniczyliśmy w kursie przedmałżeńskim, oboje mamy ważne poprzednie sakramenty (chrzest, komunia, bierzmowanie), nie ma żadnych formalnych przeszkód, aby zawrzeć ślub.
Moja narzeczona doskonale mnie zna i wie, że bardzo szanuję wiarę katolicką, dzieci chcę w niej wychować (a nawet posłać do szkół katolickich), natomiast sam jestem osobą w zasadzie niewierzącą. Jednak lubię kościół, nie mam problemu żeby uczestniczyć we wszelkich obrzędach, modlić się itp. Jestem konserwatystą światopoglądowym.
Chciałbym, zgodnie z wcześniejszą sugestią, iść do spowiedzi uczciwie, dostać od księdza podpis pod karteczką, że spowiedź odbyłem (zgodnie z prawdą), rozgrzeszenia nie chcę, nie zasługuję na nie, następnie wziąć sakramentalny ślub podczas mszy, bez przyjmowania komunii z mojej strony. Z tego, co pisaliście jest to możliwe, zgodne z przepisami i procedurą kościoła oraz z prawem kanonicznym, a jednocześnie... po prostu uczciwe.
Może ktoś zasugeruje jakiegoś księdza czy zakonnika, albo kościół w Warszawie, gdzie można iść UCZCIWIE się wyspowiadać, bez rozgrzeszenia, ale dostać podpis pod karteczką od księdza?
Pozdrawiam wszystkich.


Pt cze 14, 2019 22:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
No dobra, jedna rzecz mi się nie podoba a jedna podoba. To pierwsze to kwestia, że chcesz to wszystko odbyć jakby "w tajemnicy" przed księdzem, który będzie ślubu udzielał. Być może masz powody, być może obawiasz się, że da wam szlaban na ślub, jak usłyszy o czymś takim. Różnie bywa.

A ta druga sprawa to zdanie, że rozgrzeszenia nie chcesz, bo na nie nie zasługujesz... niezależnie od tego, że głupoty gadasz, to taka postawa pokazuje, że więcej w Tobie wiary niż w niejednym nominalnym wierzącym, który przychodzi do Kościoła jak po usługę, któremu sakramenty się "należą". Przeczytaj poniższe, to zrozumiesz, o co mi chodzi.

https://szkolakontaktu.pl/punkta,155

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So cze 15, 2019 5:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
@jednorazowo, sprawa nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać.
Zgodnie z Instrukcją Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim małżeństwa z osobami ochrzczonymi w Kościele katolickim, które formalnym aktem nie wystąpiły z Kościoła, ale uważają się za niewierzące muszą mieć formę małżeństwa mieszanego. Oznacza to, że konieczne są dodatkowe formalności- rękojmie, dyspensa ordynariusza itd. Szerzej zob. Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim, n. 71-93.

Warto pamiętać, że bez spełnienia tych warunków dla małżeństwa mieszanego zawarcie go w Kościele katolickim jest zabronione! (zob. KPK, kan. 1124).

Być może ksiądz sporządzający protokół wziął za dobrą monetę fakt formalnej przynależności i przyjęcia sakramentów wtajemniczenia. Czy został wyraźnie poinformowany, że jesteś osobą niewierzącą? Warto to zgłosić i uzupełnić dokumentację.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So cze 15, 2019 6:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Kartka ze spowiedzi potwierdza FAKT przystąpienia do nie, nie udzielenia bądź nie rozgrzeszenia. Innymi słowy: kartkę powinienieś dostać wszędzie.

Natomiast wydaje mi się, że sam sakrament małżeństwa powinno się przyjmować w stanie łaski uświęcającej.

Naprawdę proponowałabym pogadanie z księdzem. O swoich wątpliwościach i całej sytuacji.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So cze 15, 2019 9:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Tak patrząc z boku to sa to dwie różne sprawy:
1)co jest potrzebne do ślubu w KK (niezbędny jest tylko chrzest)
2)czy ten ślub będzie ślubem dwojga katolików

@jednorazowo
Patrząc na twoje wątpliwości, to wg mnie nie jesteś ateistą ale tak na prawdę to rozeznać musisz to samemu. Postaram się przesłać na priv namiar na mądrego spowiednika w okolicach W-wy.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So cze 15, 2019 12:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL