Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:05



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Ślub kościelny bez przyjmowania komunii 
Autor Wiadomość
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
@bert04 Dziękuję za miłe słowa. Poprawka: niczego nie chcę ukrywać, chciałbym właśnie, żeby wszystko odbyło się szczerze i uczciwie. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że księdza, który nam będzie udzielał ślubu prawie nie znam (nie nasza parafia, ślub na podstawie licencji). To jest prosty, wiejski proboszcz, nie chcę siać zamieszania, nie chodzi o to, że się boję powiedzieć prawdy - z przyjemnością to zrobię, ale o zdrowy rozsądek. I przeciwnie: chcę przed ślubem powiedzieć temu księdzu, że u spowiedzi szczerej byłem, ale nie otrzymałem rozgrzeszenia, dlatego uprzejmie go proszę o podanie komunii mojej narzeczonej a mnie nie.

@Kozioł Również dziękuję, będę bardzo wdzięczne za te namiary.

Jak wspomniałem, zależy mi na ślubie kościelnym. Nie dla rodziny - jestem całkowicie niezależny finansowo (za wszystko płacę ja sam!), ale dla nas samych. Wspomniałem, że chcę wychowywać dzieci (jeśli będą nam dane) od początku w wierze i w praktyce religijnych, chętnie bym je posłał do dobrych szkół katolickich. Jestem mocno prawicowym tradycjonalistą, konserwatystą, rzymskim katolikiem tylko niewierzącym (mam podobną postawę do śp. prof. Bogusława Wolniewicza). Nie chcę kłamać, łamać zasad, być może kiedyś w życiu nastąpi taki moment, że poczuję tę wiarę, dlatego zależy mi osobiście na łączności z kościołem. Wkrótce przeprowadzamy się, jedną z pierwszych osób, jaką chcę poznać w nowym miejscu zamieszkania to lokalny ksiądz, którego z przyjemnością odwiedzę z flaszką dobrego domowego bimbru ;)


So cze 15, 2019 12:56
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
jednorazowo napisał(a):
Jestem mocno prawicowym tradycjonalistą, konserwatystą, rzymskim katolikiem tylko niewierzącym


Więc nie jesteś katolikiem na mocy prawa kanonicznego. Podobnie jak Wolniewicz nie był. Nie kłam nas bo to nie ładnie


So cze 15, 2019 14:36

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
A Quinque mający gdzieś postanowienia soboru i stanowisko papieży, oraz wykluczający z grona chrześcijan protestantów, bo ma taki kaprys jest katolikiem? Jakiś czas temu mi udowadniałeś, że nawet apostazja nie wystarczy aby się wykluczyć, bo chrzest jest niezmywalny i mimo wszystko należę do Kościoła, więc się zdecyduj...

Jakie to prawo mówi, że kryzys wiary w sytuacji zachowywania przykazań i uczestnictwa w praktykach wyklucza z grona katolików? Długość kryzysu chyba też nie ma znaczenia a rozmówca wyraźnie ma pragnienie wiary...

Istotne jest jeszcze w co konkretnie Jednorazowo nie wierzy i na jakim poziomie, ale to sprawa do spokojnego przedyskutowania z kompetentnym kapłanem i nie Tobie oceniać czy ma prawo uważać się za katolika czy nie.

W mojej subiektywnej ocenie bardziej zasługuje na bycie katolikiem od Ciebie, bo przynajmniej nie jest agresywny, przejawia pokorę, stara się być uczciwy za wszelką cenę.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 15, 2019 14:59
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Przecież to jest żałosne. Mam udowadniać że ateista nie jest katolikiem. Jesteśmy w ukrytej kamerze? Jeżeli tak to wyjątkowo słaby odcinek
Cytuj:
W mojej subiektywnej ocenie bardziej zasługuje na bycie katolikiem od Ciebie, bo przynajmniej nie jest agresywny, przejawia pokorę, stara się być uczciwy za wszelką cenę

To super. Ale nadal to nie zmienia faktu że nim nie jest


So cze 15, 2019 15:09

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
To że ktoś nie czuje się godny eucharystii świadczy raczej o ogromnym szacunku do wiary oraz pragnieniu otrzymania łaski wiary której nie posiada. Wskaż jakie prawo wyklucza takie osoby z grona katolików i powiem szczerze, mam nadzieję, że takowe istnieje i potwierdzi, że ta religia jest zwyczajnie nieludzkim systemem biurokratycznym.

Serio uważam, że na prawie kanonicznym się znasz - jakie są dokładnie kryteria przynależności do grona katolików i czy serio jakikolwiek kryzys wiary przy równoczesnym praktykowaniu i pragnieniu wiary kogoś wyklucza?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 15, 2019 15:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
IrciaLilith napisał(a):
To że ktoś nie czuje się godny eucharystii świadczy raczej o ogromnym szacunku do wiary oraz pragnieniu otrzymania łaski wiary której nie posiada.

Niekoniecznie. Różne są powody przekonania, że jest się niegodnym eucharystii, autor wątku niewiele o sobie napisał, zatem trudno ocenić, czy przyczyny takiej, a nie innej postawy wynikają z "ogromnego szacunku", czy raczej kryje się za tym coś innego. Zastanawiające jest, dlaczego autor tematu, który zapewnia, że nie ma problemu z powiedzeniem prawdy księdzu, potrzebuje anonimowej konsultacji na forum, a nie z narzeczoną bądź z rzeczonym księdzem (sam fakt, że to wiejski ksiądz, nie ma tu nic do rzeczy, zawsze można omówić sprawę z biskupem, któremu ksiądz podlega, jeżeli proboszcz z jakiegoś powodu zachowa się niewłaściwie) i kombinuje jak koń pod górkę, jak tu rozwiązać problem komunii na własną rękę. Być może ta niewiara pojawiła się niedawno, ale jeżeli tak, to czy nie jest to raczej etap kryzysu wiary?
Drogę postępowania w przypadku katolika deklarującego się jako niewierzący, podał @szumi i jeżeli według Ciebie Irciu @jednorazowo stara się być uczciwy za wszelką cenę, byłby gotowy iść tą drogą, jeżeli wymagałby tego ksiądz, po uzyskaniu informacji o stanie wiary autora wątku. A czy ta gotować z jego strony jest- tego nie wiemy, wiadomo tylko tyle, że z jakiegoś powodu @jednorazowo pominął rozmowę z księdzem na ten temat.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So cze 15, 2019 16:00
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Quinque by i św Pawła i zapewne Pana Jezusa wykluczył z Kościoła na mocy paragrafów spisanych ewinentnie li i jedynie przez ludzi ufających w asystencję Ducha św, ale bez Jego podpisu.
Odczep się od autora wątku, bo on nie pytał o swój status. I nie ty jesteś władny go określić. Lepiej odpowiedz IrciaLilith
IrciaLilith napisał(a):
A Quinque mający gdzieś postanowienia soboru i stanowisko papieży, oraz wykluczający z grona chrześcijan protestantów, bo ma taki kaprys jest katolikiem? Jakiś czas temu mi udowadniałeś, że nawet apostazja nie wystarczy aby się wykluczyć, bo chrzest jest niezmywalny i mimo wszystko należę do Kościoła, więc się zdecyduj...

Jakie to prawo mówi, że kryzys wiary w sytuacji zachowywania przykazań i uczestnictwa w praktykach wyklucza z grona katolików
? Długość kryzysu chyba też nie ma znaczenia a rozmówca wyraźnie ma pragnienie wiary...

A autor wątku nie jest ateistą, bo wtedy by nie miał skrupulów.


So cze 15, 2019 16:03
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Kael napisał(a):
A autor wątku nie jest ateistą, bo wtedy by nie miał skrupulów.

Autor wątku określił siebie jako osobę niewierzącą, co oznacza że jest ateistą bądź agnostykiem, może przypomnę, że ateizm to brak wiary w Boga. Ponadto ateizm nie powoduje, że człowiek nie ma skrupułów :shock: , bo wysoki poziom etyczny nie jest uzależniony od tego, czy ktoś jest wierzący czy nie, można być katolikiem bez skrupułów i niewierzącym na wysokim poziomie etycznym, jedno drugiego nie wyklucza.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So cze 15, 2019 16:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Dlatego wyraźnie pisałam:

Cytuj:
Istotne jest jeszcze w co konkretnie Jednorazowo nie wierzy i na jakim poziomie, ale to sprawa do spokojnego przedyskutowania z kompetentnym kapłanem (...)


Określenie siebie jako niewierzący może oznaczać ateizm, agnostycyzm albo kryzys wiary i uważam, że nie ma podstaw aby jednoznacznie oceniać go jako ateistę czy tym bardziej insynuować, że nie jest katolikiem.

Co musi się stać aby osoba ochrzczona została wykluczona z grona katolików? Z tego co mi wiadomo potrzebna jest ekskomunika, akt apostazji jak to wygląda wiedzą Ci co usilnie dązyli do opuszczenia KK i wówczas to Quinque pisał, że nawet jak mam apostazję za sobą to nadal jestem katoliczką, a teraz w zupełnie inną stronę.

Serio pytam: jak to na serio wygląda co decyduje o tym kto jest a kto nie jest katolikiem?
Co do komunii wiadomo- stan łaski uświęcajacej i powodów braku rozgrzeszenia może być chyba sporo, prawda? Ale to nie wyklucza z KK, chyba że o czymś nie wiem? Jest coś co wyklucza?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 15, 2019 16:43
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Ale jaja. Właśnie Kael zarzuciła to że napisałem iż ateista nie jest katolikiem. Śmiać się czy płakać?


So cze 15, 2019 17:24
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Niedobrze, zrobiła się jakaś kłótnia, powstały jakieś środowiskowe niesnaski, niegodne takiego forum. Nie chciałem sprowokować takiej reakcji, przepraszam, macie rację, sam muszę sobie poradzić z problemem. Na forum wszedłem z pobudek racjonalnych, chciałem zasięgnąć informacji u osób kompetentnych. Nie ma jednomyślności, brak jasnych wskazówek, nie chcę jątrzyć i być powodem jakichś dziwnych zatargów. Temat można zamknąć lub skasować. Dziękuję wszystkim, którzy chcieli mi pomóc. Bóg zapłać.


So cze 15, 2019 17:33
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Ślub kościelny bez przyjmowania komunii
Taki urok forum, że zdarzają się wzajemnie animozje i efekt jest taki jak powyżej. Temat zamykam na życzenie autora wątku.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So cze 15, 2019 18:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL