Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdza 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So paź 26, 2019 14:32
Posty: 11
Post Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdza
Witam wszystkich
Mam problem natury duchowej otóż jakiś miesiąc temu przystąpiłam do spowiedzi generalnej po 12 latach nieobecności w kosciele i opuszczeniu Pana Boga..Z różnych przyczyn zgubiłam gdzieś drogę którą podążałam przez 17 lat mojego życia... Poznałam faceta i wszystko co pielęgnowałam przez 17 lat leciało Pan Bóg stał się dla mnie obcą osobą a facet katem kobiet... Tkwiłam w tym toksycznym związku 7 lat.. Była bita gwałcona i poniżana.. Pojawiły się dzieci które też trochę wycierpiły... W pewnym momencie doszło do sytuacji że moje życie staneło na krawędzi życia i śmierci... Żeby się bronic i wygrać tą walkę i życie posunełamsię do czynu który ciąży mi bardzo chciałam zabić człowieka który chciał z kolei zabić mnie... Ale nie zabiłam raniłam ale niezabiłam.... Teraz jestem od 6 lat wolnym człowiekiem która wychowuje dzieci sama i stara sie wrucić do koscioła... I tu właśnie zmierzam do tego co mnie dręczy... Jakiś czas temu zaczełam chodzićdo Kościoła bo czułam taką potrzebe, tam zauwarzyłam księdza i poczułam że muszę z nim pogadać... Na początku trozkę go oobserwowałam i podjełam próbę kontaktu w krótce potem umówiłam się z nimk na rozmowe w trakcie której sie wyspowiadałam...I tu zaczyna się problem bo po pierwsze nieodczułam ulgi po tej spowiedzi a po drugie od tamtego czasu Ksiądz mnie obserwuje wiecznie się patrzy i mam wrażenie że na coś czeka... Mija niedługo miesiąc i znowu muszę przystapić do spowiedzi ale niewiem z czego się wyspowiadac czy mam znowu mówić o tych złych rzeczach? Cały czas moje sumienie coś niepokoi i niewiem co? Po tych doświadczeniach które przeżyłam jestem zamkniętą w sobie kobietą której sprawia nawiązanie kontaktu z ludzmi a w szczególności z mężczyznami.... Może ktoś z was miał podobnie jak ja i by mi mógł powiedzieć co robić??? Jak odnaleść właściwą drogę i z czystym sumieniem dążyć nią??
Pozdrawiam i mam nadzieje że ktoś się odezwie poświęci mi chwilkę czasu..


So paź 26, 2019 14:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Spowiedż nie musi działać na emocjach. Ja na przykład nie lubię spowiedzi i jakoś nie przynosza mi ulgi.
A to że "ksiądz się dziwnie patrzy" to czy nie jest raczej po Twojej stronie? JAkieś paranoidalne intepretacji faktów?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So paź 26, 2019 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2019 14:32
Posty: 11
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Czyli niema co się martwić że po spowiedzi nie czuje ulgi??
Z tym patrzeniem sie na mnie to nie żadna paranoja bo nawet moja mama z którą byłam ostatnio na mszy w kosciele zauważyła dziwne zachowanie Księdza i nawet pytałam się czemu on tak mnie ciągle obserwował.... Czasami jak zauważe że się patrzy to sie peszy i odwraca raptownie głowę...Niewiem o co może mu chodzić... Chodze z dziećmi do Oratorium i z tym Księdzemmam codziennie stycznośc i juz nawet dzieciaki zaczynają pytać dlaczego Ksiądz P.się na mnie tak ci,ągle patrzy..A może tak być że mnie obserwuje bo boi się że zrobie krzywde dziecią skoro kiedyś próbowałam zabic człowieka?


So paź 26, 2019 15:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Ja zazdroszczę osobom, które mówią że po spowiedzi mają ulgę.
Jak Cię to tak niepokoi możesz BYĆ MOZE wspomnieć przy następnej spowiedzi księdzu że masz takie nieodparte wrażenie i może coś powie, bo poza spowiedzią to nie będzie mógł się odnosić do niczego w spowiedzi.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So paź 26, 2019 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2019 14:32
Posty: 11
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
to jeszcze takie pytanie czy jak byłam na generalnej spowiedzi u tego księdz to na następnej też muszę iść do niego? Czy tak bedzie lepiej czy iść do innego?


So paź 26, 2019 15:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Oczywiście nie ma konieczności aby iśc do niego, ale jak mówisz nie daje Ci spokoju to że tak się dziwnie patrzy to być może warto iść do tego samego i się spytać?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So paź 26, 2019 15:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2019 14:32
Posty: 11
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Ja nawet niewiem z czego mam się spowiadać.. A zapytać zapytam gdy wpadnę na niego w poniedziałek czemu mnie tak obserwuje... A może to dlatego że nie potrafię z nim przebywać w jednym pomieszczeniu, gdy tylko sie pojawia to się zamykam i wychodzę..Nie mam problemu z rozmawianiem z Paniami które tam przychodzą i pomagają a jak tylko wejdzie ksiądz albo kleryk tak zaraz uciekam... Może nigdy nie miał doczyniania z takim dziwolągiem jak ja...


So paź 26, 2019 15:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Tylko czy takie zapytanie poza spowiedzia nie będzie narażaniem księdza na łamanie tajemnicy spowiedzi??
Kiedyś ksiadz mi coś zasugerował, doradził, potem ja zacząłem rozmowę nazwiązując do tego, a ksiądz: - ja takie coś mówiłem? kiedy? A potem zdałem sobie sprawę że mogłem go w ten sposób narazić, zwłaszcza przy kimś na łamienie tajemnicy spowiedzi,
Możesz iść za miesiąc, na pewno uzbieraja się może jakieś małe grzechy. I wtedy nawiązac do spowiedzi.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So paź 26, 2019 15:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2019 14:32
Posty: 11
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Narawdę mogą go narazić takim zapytaniem na łamanie tejemicy spowiedzi??? Dziękiże minapisałeś to niebędę pytać poczekam do spowiedzi..


So paź 26, 2019 15:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
No, jakby się w porę nie spostrzegł że rozmawia nawet z Tobą, ale poza spowiedzią o sprawach czy uczuciach dotyczących spowiedzi...

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So paź 26, 2019 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2019 14:32
Posty: 11
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
czyli że jak będę miała jakieś pytania dotyczące ostatniej spowiedzi to muszę pytać o to na następnej spowiedzi? Nie mogę z nim gdzieś na osobności pogadać i Zapytać o watpliwości co do ostatniej spowiedzi?
Skąd to wszystko wiesz?


So paź 26, 2019 15:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Księdza obowiązuje tajemnica spowiedzi, nawet gdyby usłyszał że ktoś zabił kogoś i nawet gdyby nie dał mu rozgrzeszenia, nie tylko przy innych ale nawet przy samym delikwencie powinien zachowywać się jakby nie wiedział. No chyba że by się zdarzały jakieś niezależące od jego woli uczucia, więc myślę że ksiądz poza spowiedzią nie mógłby tłumaczyć się mówiąc "to z powodu tego że na spowiedzi powiedziałaś mi że...".

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So paź 26, 2019 15:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Może się mylę, może by ktoś np. Barney by wyjaśnił, ale zdaje mi się że tajemnica obowiązuje nawet względem osoby, która się spowiadała poza spowiedzią.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So paź 26, 2019 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2019 14:32
Posty: 11
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
Dzięki za info...wiedziałam że obowiązuje tajemnica spowiedzi ale nie wiedziałam że nawet ja niemogę o tym z nim rozmawiac...


So paź 26, 2019 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wyrzuty sumienia po spowiedzi i dziwne zachowanie Księdz
zagubionaSylwia napisał(a):
Dzięki za info...wiedziałam że obowiązuje tajemnica spowiedzi ale nie wiedziałam że nawet ja niemogę o tym z nim rozmawiac...


Dodajmy dwie rzeczy. Tajemnica spowiedzi obowiązuje nie tylko księży, ale i samego penitenta i osoby postronne. Oczywiście penitenta nie w tym samym stopniu, co księdza, nikt mu nie broni wyznać grzechów publicznie, ale nie powinien za bardzo rozpowiadać, co tam się podczas spowiedzi odbywało. Choćby z tej prostej przyczyny, że ksiądz nie miałby prawa się nawet bronić. To tak ogólnie, coby przypomnieć, że zwyczaj wśród katolików opowiadania "A co mi tam ksiądz w spowiedzi nagadał" jest, mimo rozpowszechnienia, nieodpowiedni, co najmniej.

A teraz szczegółowo co do Twojej sytuacji. Nikt Ci nie broni iść do księdza i porozmawiać o spowiedzi, tyle że... w tym momencie zaczynasz spowiedź. Bo do spowiedzi nie potrzeba konfesjonału, stuły, kratek czy pukania w drzewo. Spowiedź może być też w pokoju, w gabinecie, podczas rozmowy. Jeżeli powiesz, że chcesz porozmawiać o spowiedzi, a ksiądz się zgodzi, to w tym momencie rozpoczynasz taką - nieformalną, ale rzeczywistą - spowiedź. Jeżeli się nie zgodzi - jego prawo, może być nieprzygotowany wewnętrznie lub preferować jednak konfesjonał - to zawsze możesz poprosić o termin na taką rozmowę w innym czasie i miejscu. Ale jak pisałem, najpierw się spytaj, czy można.

A po trzecie... nie do końca wiem, czy łapię kontekst. Ale wygląda trochę tak, jakby osoba księdza wywoływała jakiś Twój niepokój. Wiem, teoretycznie nie powinno mieć to miejsca, w końcu z jakiegoś powodu postanowiłaś akurat z tym księdzem nawiązać kontakt, z nim porozmawiać a na końcu u niego się wyspowiadać. Jeżeli jednak coś Ciebie niepokoi, a nie potrafisz tego uzasadnić, nawet sama przed sobą, to być może istotnie należy "wypróbować" innego księdza. Być może będzie tak samo, wtedy ten niepokój będzie tylko w Twojej głowie. Z drugiej strony, jest ponoć coś takiego, jak intuicja, nie należy jej ignorować tylko dlatego, że nie potrafi się jej uzasadnić.



I na koniec: księża to też ludzie. Z tego co opisujesz, dałaś mu niezłą dawkę opowieści. Mniej może wyrozumienie, że on nie potrafi tego ot tak przetrawić i przełknąć, jak mu nakazują kanony i normy. Takie spowiedzi mogą nieźle obciążać księży i trochę wyrozumiałości jest tu IMHO na miejscu.

Z Bogiem.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn paź 28, 2019 17:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL