Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Spowiedź z całego życia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 20, 2017 5:57
Posty: 4
Post Spowiedź z całego życia
Witam. Być może taki temat już był lecz ja nie znalazłam.

Od długiego czasu chodzi mi po głowie aby wypowiadać się z całego życia Ale nie wiem jak się do tego zabrać.
Glownie obawiam się, że nie zapamiętam wszystkich ważnych grzechów. A druga sprawa, to nie wiem z jakich grzechów należy się wypowiadać. Czy takie, które mogły być kiedyś przeze mnie nie żałowane? Jakoś źle wypowiadane? Czy to chodzi o wszystkie ciężkie grzechy z całego życia, nawet te które na moją ocenę były dobrze wyspowiadane?
Kolejne pytanie to w jakiej formie najlepiej się wypowiadać? Wymienić te grzechy tak jak w zwykłej spowiedzi? Czy może jakoś określać w jakim momencie życia to bylo( czy jako dziecko czy nastolatka czy przed ślubem czy po slubie) ?
Mój problem polega też na tym, że jak przychodzi mi coś pisać o sobie to ok ale jak mam z kimś rozmawiac na żywo to już jest problem. Dlatego już jakieś 2 lata odkładam tą spowiedź. Mimo wszystko coś mi podpowiada, że jest mi to potrzebne.


Cz wrz 24, 2020 4:26
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź z całego życia
search.php?keywords=Spowiedź+z+całego+życia&terms=all&author=&sc=1&sf=titleonly&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj

Link jakos sie popsul. Wpisz caly tekst w wyszukiwarke

search.php
i poczytaj.

A zacznij od innej strony: znajdz ksiedza, do ktorego masz zaifanie, nie przypadkowego w niedziele 5 minut na Mszy sw (moze kapucyn albo dominikanin?) i umow sie z nim, zeby twoje pytania o taka spowiedz i twoje problemy wyjasnic. To naprawde da wiecej niz wyliczenie grzechow miedzy Ewangelia a Wierze w Boga, kiedy kolejka czeka.


Cz wrz 24, 2020 5:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Spowiedź z całego życia
szukająca89 napisał(a):
Od długiego czasu chodzi mi po głowie aby wyspowiadać się z całego życia


Pytanie: dlaczego chcesz wyspowiadać sie z całego życia?

Jedni spowiadają sie z całego życia bo mają wątpliwości co do ważności swoich spowiedzi, inni ponieważ zaczynają jakiś ważny rozdział w swoim życiu (np. święcenia, śluby wieczyste, sakrament małżeństwa), jeszcze inni mając świadomość nadchodzącej śmierci chcą podsumować swoje życie, pogodzić sie z Bogiem i bliźnimi.

Sa tez skrupulanci, którzy chcieliby spowiadać sie z całego życia co kilka dni.

szukająca89 napisał(a):
A druga sprawa, to nie wiem z jakich grzechów należy się wypowiadać.

Spowiadaj sie z takich grzechów, co do których masz jakieś wątpliwości np. uważasz (subiektywnie czy obiektywnie), ze ich nie przepracowałaś, może nie wyznałaś tak, jak Twoim zdaniem powinnaś je wyznać itp.

szukająca89 napisał(a):
Kolejne pytanie to w jakiej formie najlepiej się wypowiadać? Wymienić te grzechy tak jak w zwykłej spowiedzi?

Wymienić jak w zwyklej spowiedzi, nie "świrować", nie udziwniać, nie babrać się niepotrzebnie.

szukająca89 napisał(a):
Czy może jakoś określać w jakim momencie życia to było ( czy jako dziecko czy nastolatka czy przed ślubem czy po ślubie) ?


Jak wyżej, nie rozmieniaj sie na drobne, nie bądź duchową masochistką.

Może masz jakieś traumy z dzieciństwa czy młodości, lepiej lub gorzej je przepracowałaś ale jak będziesz do tego ciągle wracać i to rozdrapywać to nic dobrego z tego nie wyniknie.

szukająca89 napisał(a):
Mimo wszystko coś mi podpowiada, że jest mi to potrzebne.

No właśnie, musisz sie zastanowić po co Ci to jest potrzebne, w jakim celu chcesz to zrobić.

Kael napisał(a):
A zacznij od innej strony: znajdź księdza, do którego masz zaufanie, nie przypadkowego

To bardzo ważne co pisze Kael, jeśli masz problemy aby porozmawiać z kimś na żywo.
Wtedy spowiedź na chybcika u księdza, który za chwilę chce wyjść z konfesjonału może być dla Ciebie dodatkową traumą.

_________________
ksiądz


Cz wrz 24, 2020 10:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 20, 2017 5:57
Posty: 4
Post Re: Spowiedź z całego życia
Dziękuję za odpowiedzi.
Powodem do takiej spowiedzi jest moje nawrócenie. Tak jak pisałam powinnam to zrobić jakieś 2 lata temu. Wlasciwie to nigdy wcześniej nie postrzegałam Boga w ten sposob jak teraz. Nawet był czas, że w Niego nie wierzyłam.

Ostatnio znow coś nie najlepiej z moja wiarą i pomyślałam, ze ta spowiedź być może pomoże :-)

Muszę to jakoś przepracować bo póki co to okropnie się tym stresuje.


Cz wrz 24, 2020 15:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 20, 2017 5:57
Posty: 4
Post Re: Spowiedź z całego życia
Kael napisał(a):
https://forum.wiara.pl/search.php?keywords=Spowiedź+z+całego+życia&terms=all&author=&sc=1&sf=titleonly&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj

Link jakos sie popsul. Wpisz caly tekst w wyszukiwarke

search.php
i poczytaj.



Chyba nie potrafię tego znaleźć. :oops:


Cz wrz 24, 2020 15:47
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź z całego życia
Idziesz do wyszukiwarki (link albo w gornym prawym rogu "Szukaj").
Tam wklejasz tekst do szukania "Spowiedź z całego życia".
W opcjach wybierasz "tylko tytuł postu"
Naciskasz "szukaj".


Cz wrz 24, 2020 15:56
Post Re: Spowiedź z całego życia
szukająca89 napisał(a):
Dziękuję za odpowiedzi.
Powodem do takiej spowiedzi jest moje nawrócenie. Tak jak pisałam powinnam to zrobić jakieś 2 lata temu. Wlasciwie to nigdy wcześniej nie postrzegałam Boga w ten sposob jak teraz. Nawet był czas, że w Niego nie wierzyłam.

Ostatnio znow coś nie najlepiej z moja wiarą i pomyślałam, ze ta spowiedź być może pomoże :-)

Muszę to jakoś przepracować bo póki co to okropnie się tym stresuje.


Słyszałaś o rekolekcjach ignacjańskich? Są w Polsce Domy Rekolekcyjne oo. Jezuitów w których można przepracować swój obraz w relacji kochającego Boga. Zaczynasz od pięciodniowego Fundamentu. A po nim masz otwarte drzwi do I Tygodnia, który przygotuje Cię do spowiedzi generalnej - czyli takiej z całego życia.

Jeśli wybierzesz inną drogę, to z własnego doświadczenia podpowiem Ci, abyś prosiła Ducha Św, by pokazał Ci prawdę o sobie samej, także w kontekście własnych grzechów. Możesz je spisywać, a później zniszczyć kartkę. Daj sobie czas, choćby tyle co ośmiodniowy I Tydzień.


So wrz 26, 2020 9:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL