Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Pytanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 08, 2020 10:23
Posty: 2
Post Pytanie
Bliska osoba jest po chrzcie. Mimo to twierdzi, że chce ślubu niekościelnego, bez księdza. Co robić w takiej sytuacji?


N lis 08, 2020 10:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pytanie
Nic nie robić. Nie można nikogo zmuszać do ślubu kościelnego.

Każdy przymus, czy to zewnętrzny czy wewnętrzny powoduje, ze małżeństwo jest nieważne.
Nie może być mowy o jakimś szantażu emocjonalnym, groźbach itp., także ciąża nie może być argumentem aby zawrzeć małżeństwo. Chyba, ze jeszcze przed ciążą ci ludzie planowali ślub.

Decyzja o zawarciu małżeństwa ma być wolną decyzją.

_________________
ksiądz


N lis 08, 2020 13:10
Zobacz profil
Post Re: Pytanie
Nolda, nie cytuj całego postu jeśli odpowiadasz bezpośrednio po nim. bramin
Jeśli przed ciążą planowali ślub, to można zmusić do zawarcia ślubu kościelnego? Mógłbyś uzasadnić to twierdzenie?


N lis 08, 2020 13:48
Post Re: Pytanie
Do koscielnego zmusic nigdy nie mozna.
Takze ciaza nie. Ale jesli planowali slub (koscielny) przed ciaza, to trudno powiedziec , ze pobrali sie, bo ciaza ich "zmusila".


N lis 08, 2020 14:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pytanie
nolda napisał(a):
Jeśli przed ciążą planowali ślub, to można zmusić do zawarcia ślubu kościelnego?

Przecież napisałem wyraźnie, ze nie można. Jak planowali ślub i po jakimś czasie okazało sie, ze kobieta jest w ciąży i chcą szybciej zawrzeć ślub kościelny to jest ok.

Gdyby ciąża była jedynym argumentem aby zawrzeć ślub kościelny bo "co ludzie powiedzą" to jest to już przymus i małżeństwo jest nieważne.

_________________
ksiądz


N lis 08, 2020 15:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Pytanie
bramin napisał(a):
Nie może być mowy o jakimś szantażu emocjonalnym, groźbach itp., także ciąża nie może być argumentem aby zawrzeć małżeństwo. Chyba, ze jeszcze przed ciążą ci ludzie planowali ślub.

Jakie znaczenie ma „chyba” w Twej wypowiedzi?


Pn lis 09, 2020 8:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pytanie
W mojej wypowiedzi "chyba" ma znaczenie partykuły używanej do stawiania warunku.

_________________
ksiądz


Pn lis 09, 2020 9:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Pytanie
Czyli innymi słowy mówisz: Można stosować (dopuszczalny jest) szantaż emocjonalny, groźby, pod warunkiem że ludzie przed ciążą planowali ślub. Ciekawy wyjątek, sam go stworzyłeś, czy opierasz go na Księgach?


Pn lis 09, 2020 9:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pytanie
Są dwie możliwości: albo masz kłopoty ze zrozumieniem prostych tekstów albo trolujesz.
Nie będę się powtarzał. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem i komentarz Kael.

_________________
ksiądz


Pn lis 09, 2020 10:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Pytanie
Trololwanie odpada, pozostaje kłopot ze zrozumieniem, przeze mnie tego co napisałeś lub przez Ciebie tego o czym myslałeś a co napisałeś.
bramin napisał(a):
Nie może być mowy o jakimś szantażu emocjonalnym, groźbach itp., także ciąża nie może być argumentem aby zawrzeć małżeństwo. Chyba, ze jeszcze przed ciążą ci ludzie planowali ślub.

Może mam słabszy dzień, ale z tej wypowiedzi wynika że warunkowo można stosować, jest dopuszczalny zarówno szantaż emocjonalny i groźby. Może ktoś z adwersarzy w sposób bardziej dla mnie zrozumiały wskaże, że opacznie rozumiem te słowa.


Pn lis 09, 2020 12:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pytanie
Dobra, wierze w Twoja dobra wole :)
Napisze Ci co autor miał na myśli.
Miałem na myśli to ze wewnętrzny i zewnętrzny przymus jw. sprawiają, ze zawarte małżeństwo jest nieważne.
Ciąża również może być takim czynnikiem, który może sprawić iż decyzja o zawarciu małżeństwa nie będzie decyzja wolna jeśli kobieta powie: "olaboga, jestem w ciąży, co rodzice i ludzie powiedzą, musimy szybko się hajtnąć".
Jeśli ludzie wcześniej już planowali małżeństwo i nagle okazało się, ze kobieta jest w ciąży to nie ma problemu bo tak czy owak oni już mieli na uwadze ślub, wszystko przemyśleli i wtedy jest to decyzja wolna.
Podczas spisywania protokołu przedślubnego jeśli kobieta powie, ze jest w ciąży to ksiądz musi spytać, czy decyzja o ślubie jest spowodowana tylko ciążą, żeby na przyszłość matka nie została sama a dziecko miało ojca czy niezależnie od tego narzeczeni planowali wspólne życie.

_________________
ksiądz


Pn lis 09, 2020 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Pytanie
Dziękuję za wytłumaczenie.


Pn lis 09, 2020 13:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 08, 2020 10:23
Posty: 2
Post Re: Pytanie
Dzięki za odp, Bramin. A jak to wygląda w przypadku pogrzebu świeckiego zamiast kościelnego?


Wt lis 10, 2020 9:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pytanie
Tutaj trzeba brać pod uwagę wolę zmarłego.
Jak przed śmiercią nie życzył sobie pogrzebu kościelnego to trzeba uszanować jego wolę a nie kierować sie tym "co ludzie powiedzą".

_________________
ksiądz


Wt lis 10, 2020 18:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL