Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 27, 2020 11:28
Posty: 48
Post Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
Ja i narzeczona planowaliśmy ślub, ale na rozmowie proboszcz kategorycznie odmówił dopuszczenia do ślubu z powodu mojej niezdolności do stosunku seksualnego i orientacji aseksualnej narzeczonej.
Po tej sytuacji narzeczona bardzo płakała, zostałem u niej na noc tego dnia żeby ją uspokajać, przepłakała całą noc, ja też nie spałem bo uspokajałem ją.
Co moglibyśmy zrobić żebyśmy mogli być razem zgodnie z nauczaniem kościoła?
Czy niezdolni do stosunku seksualnego nie mogą być razem i chcąc żyć zgodnie z nauczaniem kościoła są skazani na samotność do końca życia?


Śr paź 20, 2021 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
Przepraszam czy możesz doprecyzować:
1. Na czym polega niezdolność do stosunku? To kwestia psychiczna czy fizyczna?
2. Jaka jest orientacja seksualna narzeczonej? Czy jest lesbijką?


Cz paź 21, 2021 5:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
afilatelista napisał(a):
2. Jaka jest orientacja seksualna narzeczonej? Czy jest lesbijką?


Aseksualizm też jest kwalifikowany jako orientacja. Czyli ani homo, ani hetero, ani tym bardziej bi. tylko - nic właśnie. Ani - ani.

Tzn. nie wiem, na ile ta kwalifikacja jest już "zaklepana", ale czytałem o osobach, u których jest to stan permanentny, a nie jakaś, nie wiem, faza.


amq0 napisał(a):
Co moglibyśmy zrobić żebyśmy mogli być razem zgodnie z nauczaniem kościoła?


Istnieje coś takiego, jak "białe małżeństwo", ale dotyczy on już zawartych sakramentalnie związków. Natomiast AFAIK do samego zawarcia podjęcie współżycia jest nieodzowne. Wydaje mi się, że nie ma dla was opcji w katolickim prawie kanonicznym. Z drugiej strony jeżeli wam zależy, można "uderzyć" o stopień wyżej, czyli do kurii. Jeżeli wyda stosowną dyspensę, to czemu nie.

Ale w takich dyspensach proboszcz musi przynajmniej być wciągnięty w pisanie wniosku. Generalnie jeżeli być był przynajmniej fizycznie zdolny do stosunku, to można próbować.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz paź 21, 2021 8:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
bert04 napisał(a):
Aseksualizm też jest kwalifikowany jako orientacja. Czyli ani homo, ani hetero, ani tym bardziej bi. tylko - nic właśnie. Ani - ani.

Tzn. nie wiem, na ile ta kwalifikacja jest już "zaklepana", ale czytałem o osobach, u których jest to stan permanentny, a nie jakaś, nie wiem, faza.

Nie doczytałem tego "a". Fakt, są tacy ludzie.


Cz paź 21, 2021 10:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 27, 2020 11:28
Posty: 48
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
bert04 napisał(a):
amq0 napisał(a):
Co moglibyśmy zrobić żebyśmy mogli być razem zgodnie z nauczaniem kościoła?


Istnieje coś takiego, jak "białe małżeństwo", ale dotyczy on już zawartych sakramentalnie związków. Natomiast AFAIK do samego zawarcia podjęcie współżycia jest nieodzowne. Wydaje mi się, że nie ma dla was opcji w katolickim prawie kanonicznym. Z drugiej strony jeżeli wam zależy, można "uderzyć" o stopień wyżej, czyli do kurii. Jeżeli wyda stosowną dyspensę, to czemu nie.

Ale w takich dyspensach proboszcz musi przynajmniej być wciągnięty w pisanie wniosku. Generalnie jeżeli być był przynajmniej fizycznie zdolny do stosunku, to można próbować.

Pytaliśmy się już proboszcza o dyspensę, ale powiedział że od tej przeszkody nie można udzielić dyspensy bo wynika z prawa naturalnego, nie z prawa kościelnego.
Zastanawiam się czy nie napisać do Watykanu w tej sprawie, ale nie wiemy czy to coś pomoże i nie umiemy dobrze pisać po włosku.
Bardzo nam zależy na tym żeby być razem, bo ja nie mam rodzeństwa, narzeczona też nie ma rodzeństwa, jej rodzice już zmarli więc jest sama i bardzo ciężko to znosi


Cz paź 21, 2021 12:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
A dlaczego potrzebujecie do tego ślubu kościelnego? Skoro wasz związek jest platoniczny to chyba możecie razem mieszkać bez ślubu?


Cz paź 21, 2021 12:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
amq0 napisał(a):
Pytaliśmy się już proboszcza o dyspensę, ale powiedział że od tej przeszkody nie można udzielić dyspensy bo wynika z prawa naturalnego, nie z prawa kościelnego.


No to zakładam, że impotencja u Ciebie jest uprzednia, trwała i pewna.

https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Stu ... s35-45.pdf

amq0 napisał(a):
Bardzo nam zależy na tym żeby być razem, bo ja nie mam rodzeństwa, narzeczona też nie ma rodzeństwa, jej rodzice już zmarli więc jest sama i bardzo ciężko to znosi


Podbijam pytanie afilatelisty. Po co, jeżeli można bez? Wasz ksiądz po odbytej rozmowie wie już, "o co chodzi", więc nie będzie problemów przy spowiedzi. Ewentualnie możecie złożyć jakieś przyrzeczenie czystości, jeżeli taki formalizm jest wymagany. A jeżeli złamiecie... to będzie znak, że możecie zawrzeć ślub kościelny, więc w sumie nie jest powodem do zmartwień. A w międzyczasie cywilny powinien wystarczyć. Czy nie?

Więc po co, dlaczego i czemu ślub kościelny?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz paź 21, 2021 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
bert04 napisał(a):
No to zakładam, że impotencja u Ciebie jest uprzednia, trwała i pewna.

Jak to trwała i pewna? Dla chrześcijanina przecież cuda się zdarzają.


Cz paź 21, 2021 13:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 27, 2020 11:28
Posty: 48
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
bert04 napisał(a):
amq0 napisał(a):
Pytaliśmy się już proboszcza o dyspensę, ale powiedział że od tej przeszkody nie można udzielić dyspensy bo wynika z prawa naturalnego, nie z prawa kościelnego.

No to zakładam, że impotencja u Ciebie jest uprzednia, trwała i pewna.

Dokładnie tak
bert04 napisał(a):
amq0 napisał(a):
Bardzo nam zależy na tym żeby być razem, bo ja nie mam rodzeństwa, narzeczona też nie ma rodzeństwa, jej rodzice już zmarli więc jest sama i bardzo ciężko to znosi

Podbijam pytanie afilatelisty. Po co, jeżeli można bez? Wasz ksiądz po odbytej rozmowie wie już, "o co chodzi", więc nie będzie problemów przy spowiedzi. Ewentualnie możecie złożyć jakieś przyrzeczenie czystości, jeżeli taki formalizm jest wymagany. A jeżeli złamiecie... to będzie znak, że możecie zawrzeć ślub kościelny, więc w sumie nie jest powodem do zmartwień. A w międzyczasie cywilny powinien wystarczyć. Czy nie?
Więc po co, dlaczego i czemu ślub kościelny?

Ale przecież mieszkanie razem bez ślubu to jest grzech.
Tak mówili moi rodzice, nieżyjący już rodzice narzeczonej, katechetka, proboszcz.


Cz paź 21, 2021 21:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
A mieszkanie że współlokatorem to jest grzech?


Cz paź 21, 2021 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
afilatelista napisał(a):
A mieszkanie że współlokatorem to jest grzech?


Ech... to taki katolicki paragraf 22. Grzech zgorszenia. Taką gulę mam, jak pomyślę o tym. Slubu nie wolno, bo patrz wyżej. Ale razem mieszkać nie wolno, bo inni ludzie pomyślą, że tak wolno i sami będą grzeszyć. Ręce i gacie opadają.

_____________________________________________


amq0 napisał(a):
Ale przecież mieszkanie razem bez ślubu to jest grzech.
Tak mówili moi rodzice, nieżyjący już rodzice narzeczonej, katechetka, proboszcz.


Ksiądz który wniknął w sprawę nie powinien już mieć prawa do takiej argumentacji. Ewentualnie, jeżeli zależy mu na jakichś formalnościach, jest coś takiego jak przyrzeczenie czystości. Składają je pary rozwodników, które mieszkają razem, ale chcą być dopuszczone do komunii. Poniżej artykuł wyguglowany na szybkiego:

https://www.niedziela.pl/artykul/10087/ ... -czystosci

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt paź 22, 2021 10:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 27, 2020 11:28
Posty: 48
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
bert04 napisał(a):
amq0 napisał(a):
Ale przecież mieszkanie razem bez ślubu to jest grzech.
Tak mówili moi rodzice, nieżyjący już rodzice narzeczonej, katechetka, proboszcz.


Ksiądz który wniknął w sprawę nie powinien już mieć prawa do takiej argumentacji. Ewentualnie, jeżeli zależy mu na jakichś formalnościach, jest coś takiego jak przyrzeczenie czystości. Składają je pary rozwodników, które mieszkają razem, ale chcą być dopuszczone do komunii.

Dzisiaj powiedzieliśmy jemu o tym to powiedział że to dotyczy tylko osób po rozwodzie żyjących w małżeństwach niesakramentalnych i wyprosił nas z kancelari parafialnej mówiąc żeby jemu nie zawracać głowy tym.


Pt paź 22, 2021 12:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
amq0 napisał(a):
Ale przecież mieszkanie razem bez ślubu to jest grzech.
Tak mówili moi rodzice, nieżyjący już rodzice narzeczonej, katechetka, proboszcz.

Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Mieszkanie razem bez ślubu jest grzechem, jeżeli para żyje jak małżeństwo, a w tym przypadku to bardziej związek przyjaciół, którzy nawzajem siebie wspierają, nie ma tu instynktu pożądania, jest pragnienie bycia razem. Podejrzewam, że osoby, które Wam tak mówiły, miały na myśli również element współżycia, bo młodzi, zakochani, to wiadomo, że pod jednym dachem rozsadzi ich pożądanie i wylądują w łóżku zanim w ogóle dojdzie do ślubu. Nie jest waszym obowiązkiem tłumaczenie się wszystkim naokoło, że Wasz związek jest -bez urazy- niestandardowy i tu zastosowanie ma inna miara. Tylko ludzie zawsze będą gadać, nawet gdybyś mieszkał z lokatorem, czy z koleżanką z którą wynajmowałbyś osobne pokoje i nic poza tym by Was nie łączyło.
Nie znalazłam w Internetach oficjalnego nauczania, gdzie byłoby czarno na białym napisane, że Kościół Katolicki uznaje za grzech mieszkanie pod jednym dachem dwojga ludzi płci przeciwnej, którzy nie są zdolni do odbycia stosunku seksualnego.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt paź 22, 2021 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 27, 2020 11:28
Posty: 48
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
Mrs_Hadley napisał(a):
Nie znalazłam w Internetach oficjalnego nauczania, gdzie byłoby czarno na białym napisane, że Kościół Katolicki uznaje za grzech mieszkanie pod jednym dachem dwojga ludzi płci przeciwnej, którzy nie są zdolni do odbycia stosunku seksualnego.

Ja też właśnie nie mogę znaleść nic na ten temat, dzisiaj poszliśmy do proboszcza sąsiedniej parafii i powiedział że jak byśmy zamieszkali razem to nie byłoby grzechu przeciw 6 przykazaniu ze względu na niezdolność do stosunku seksualnego, ale pozostaje grzech zgorszenia, więc nie moglibyśmy dostać rozgrzeszenia przy spowiedzi.
Pytaliśmy się też co można zrobić w takiej sytuacji chcąc być razem, ale powiedział że prawo kościelne nie przewiduje takiej sytuacji jak nasza


Pt paź 22, 2021 20:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Niezdolność do stosunku seksualnego, a ślub
To smutne jakie Wy macie problemy...


Pt paź 22, 2021 21:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL