Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Odmowa chrztu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 14, 2022 19:22
Posty: 4
Post Odmowa chrztu
Witam. Proboszcz odmawia nam udzielenia chrztu podczas wybranej przez nas mszy (niedziela palmowa) pomimo, że córka była chrzczona kilka lat wcześniej na tej samej mszy. Argumentuje swoją decyzję, że to długa msza (czytanie męki pańskiej) i nie będzie przedłużał jej bardziej. Podczas chrztu córki na identycznej mszy było łącznie sześcioro dzieci u chrztu. Wyczuwam tu złośliwe działanie niestety.
Pytanie brzmi, czy proboszcz ma taką władze, że może odmówić nam tego chrztu w wybranej przez nas godzinie.


Pn lut 14, 2022 19:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Odmowa chrztu
tadzik101 napisał(a):
Pytanie brzmi, czy proboszcz ma taką władze, że może odmówić nam tego chrztu w wybranej przez nas godzinie.

Tak. Znam parafie, gdzie chrzty odbywają się tylko w sobotę wieczorem, w mojej parafii trzeba z dwutygodniowym wyprzedzeniem poinformować proboszcza o chęci ochrzczenia dziecka.
Zasadniczo nie musi to być zła wola księdza, być może parafianie zgłaszali już swoje uwagi, by nie było chrztów na mszach, które trwają dłużej i ksiądz w końcu uznał, że w takim razie chrzty będą w innych terminach i w niczym to nie ujmuje sakramentowi chrztu. Ksiądz służy ludziom, ale nie jest ich podwładnym, wierny nie może rościć sobie władzy nad księdzem i wydawać mu rozkazów, kiedy i gdzie ma udzielić sakramentu.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn lut 14, 2022 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Odmowa chrztu
To nie chodzi o wydawanie rozkazów, poleceń i tak dalej, ale o rozmowę i wymianę argumentów.

Co do wyboru daty Chrztu - Niedziela Palmowa rzeczywiście nie jest dobrym pomysłem. Od bardzo dawna Chrztów udziela się podczas Wigilii Paschalnej, co ma głęboki sens. Nomen omen niektórzy księża i wierni chrzczą w Wielkanoc po południu lub w poniedziałek w oktawie Wielkanocy, ponieważ uważają, że Wigilia Paschalna jest... zbyt długa. Według mnie długość nie jest argumentem w przypadku tak ważnych świąt i uroczystości jak Wielkanoc i udzielenie Chrztu Świętego - być może z proboszczem trzeba porozmawiać i podać odpowiednie argumenty.

_________________
MODERATOR


Pn lut 14, 2022 20:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Odmowa chrztu
Czasem problemem dla rodziców i rodziny jest ustalenie terminu, który by pasował wszystkim przyjezdnym z dala i bliska. Wtedy można zaproponować księdzu chrzest po mszy zamiast chrztu podczas mszy. W ten spodób rodzice chrzestni i cała rodzina może uczestniczyć w uroczystości mszy i zazwyczaj mają jakieś poczesne miejsca w ławce na przodzie, ale z drugiej strony sama uroczystość mszy - tu palmowej - jest taka sama jak zwykle. A po jej zakończeniu jest uroczystość sakramentu chrztu, już bez mszy. Zwłaszcza jeżeli jest to tylko jedno dziecko, to taka opcja jest optymalna dla wszystkich zainteresowanych stron.

Tak na marginesie, w w mojej rodzinie w ostatnich dekadach tylko jeden raz pamiętam chrzest podczas mszy, reszta była jak wyżej, po mszy właściwej, jako osobny sakrament.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lut 15, 2022 9:23
Zobacz profil
Post Re: Odmowa chrztu
Ale w Polsce jedna Msza sw goni druga. W parafii moich rodzicow jest zbiorcza Msza sw na chrzty chyba o 14 w niedziele i to chyba nie kazda.


Wt lut 15, 2022 13:32

Dołączył(a): Pn lut 14, 2022 19:22
Posty: 4
Post Re: Odmowa chrztu
Czyli reasumując proboszcz jest w tej sytuacji panem i władcą i nasze potrzeby odbycia chrztu o tej godzinie są nieważne?


Wt lut 15, 2022 15:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Odmowa chrztu
Tadzik101, uważam, ze ksiądz jest dla ludzi a nie ludzie dla księdza.
Tylko ze ludzie tez musza brać pod uwagę, ze nie wszystkie oczekiwania są realistyczne.

Argument tego księdza jest do obronienia. Liturgia w Niedzielę Palmowa jest długa, do tego obrzęd chrztu. To naprawdę jest długo i trzeba tez pomyśleć o innych ludziach.
Z drugiej strony oczekiwałbym od tego księdza trochę empatii i odprawienia chrztu np. po liturgii Mszy lub delegowania jakiegoś innego księdza który mógłby w innych godzinach ochrzcić Twoje dziecko.
tadzik101 napisał(a):
Podczas chrztu córki na identycznej mszy było łącznie sześcioro dzieci u chrztu. Wyczuwam tu złośliwe działanie niestety.

Przed paru laty ochrzcił ale nauczony doświadczeniem nie chciał tym razem i jego argumentacja jest do przyjęcia.

_________________
ksiądz


Wt lut 15, 2022 17:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 14, 2022 19:22
Posty: 4
Post Re: Odmowa chrztu
Jednak tak jak wszędzie. Kult księdza. Tylko on jest nieomylny i może decydować o prywatności parafian. Na poparcie dodam tylko że ani on ani nikt tutaj nie zapytał o moje argumenty. Czcijcie dalej swoje bożki zapominając o naukach płynących z Biblii.

Temat uważam za wyczerpany. Żegnam


Wt lut 15, 2022 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Odmowa chrztu
Błędnie zakładaliśmy, że przyszedłeś po radę. A ty przyszedłeś się wyżalić i pomarudzić. Jak tak to niepotrzebny ci żaden komentarz, idź z Bogiem. I krzyż na drogę.

ETA: A co do Twojego pytania, żeby nie było, odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Idź do kina i żądaj, żeby wyświetlali filmy o tych godzinach, co ty chcesz. Bo pięć lat temu tak było. Potem wyżalaj się na forach.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lut 15, 2022 22:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 14, 2022 19:22
Posty: 4
Post Re: Odmowa chrztu
Błysnąłeś tą wypowiedzią jak chrząstka w salcesonie. Tu akurat wyświetlają film o tej o której mi pasuje, tylko nie chcą mnie na niego wpuścić. A co do błędnych założeń to myślałem, że właśnie poradę dostanę w odniesieniu do prawa kanonicznego, a nie kolejne wywody jak to ksiądz jest ważny. No ale cóż, obejde się tym co uzyskałem.


Śr lut 16, 2022 3:21
Zobacz profil
Post Re: Odmowa chrztu
To ja zapytam: jakie sa twoje argumenty za chrztem akurat podczas Mszy sw w Niedziele Palmowa?


Śr lut 16, 2022 6:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Odmowa chrztu
tadzik101 napisał(a):
Błysnąłeś tą wypowiedzią jak chrząstka w salcesonie.


Grepsy masz jak z filmów z czasów PRL, wtedy były żałosne i dziś też są. Odpuść sobie.

Cytuj:
Tu akurat wyświetlają film o tej o której mi pasuje, tylko nie chcą mnie na niego wpuścić.


Czyli jak, chrzczą INNE dzieci w tym samym momencie, a Twojego nie? Oczywiście, że nie. Więc Twój przykład to <tu wstawić jakieś grepsowe porównanie do salcesonu>

Msza Swięta i Chrzest to dwa różne sakramenty. Za czasów, jak msze były sprawowane po łacinie, nagminna była praktyka, że podczas jednej mszy świętej mógł być i ślub i chrzest, w jednym kącie spowiedź a w innym namaszczenie chorego. Po Soborze Watykańskim II wprowadzono zalecenia, żeby sakramenty rozdzielać, aby każdy miał osobne znaczenie. Oczywiście nadal jest możliwość łączenia mszy ze ślubem, chrztem czy pogrzebem (który sakramentem nie jest, ale czymś podobnym). Tak ze względów, żeby podnieść rangę uroczystości jak i z rozmaitych względów praktycznych. W przypadku chrztów przyjętą praktyką jest:
- jedno dziecko - osobna uroczystość po mszy <1>
- wiele dzieci - wspólna uroczystość w czasie mszy.<2>

Polecam szczególnie drugi link. Rytuał chrztu i mszy świętej wymaga pewnych modyfikacji obrzędu mszy, nie zawsze to idzie.

<1> https://ordo.pallotyni.pl/index.php/sak ... go-dziecka
<2> https://ordo.pallotyni.pl/index.php/sak ... zy-swietej

Cytuj:
A co do błędnych założeń to myślałem, że właśnie poradę dostanę w odniesieniu do prawa kanonicznego, a nie kolejne wywody jak to ksiądz jest ważny. No ale cóż, obejde się tym co uzyskałem.


NIKT nie napisał tego, co wyżej imputujesz. Jedna osoba stwierdziła fakt, że ksiądz nie jest podwładnym wiernych. No bo to jest faktem, chyba że masz na ten temat inne dane. Cała reszta, tej osoby i innych, pisała o tym, że ksiądz jest sługą wiernych, że powinien wykazać więcej empatii. Walisz w chochoła "kultu księdza", ale to tylko w Twojej głowie siedzi.

Zaś co do prawa kanonicznego, to musisz rozróżnić dwie sprawy:

a) kwestię dopuszczenia do chrztu w ogóle
b) kwestię dopuszczenia w pewnym konkretnym terminie.

Prawo kanoniczne reguluje tę pierwszą kwestię, tzn. kiedy można udzielać chrztu, kiedy nie należy, jakie warunki trzeba spełnić itp itd. Można by cytować tutaj odpowiednie kanony, ale nie ma sensu, gdyż ty nie masz problemów z kwestią a). A tylko z kwestią b). I na to dostajesz odpowiedzi. Może zacznij je czytać, zamiast dyskutować sam ze sobą.

Zachowujesz się jak para młoda, która chce, żeby ksiądz dał im ślub w ogródku, bo kiedyś słyszeli, że śluby w plenerach są możliwe, a przy odmowie robią raban, że ksiądz odmawia ślubu. Nie, nie odmawia tak tam jak i u ciebie, tyle że pewne praktyki (chrzty podczas mszy, śluby w plenerze) są wyjątkiem od reguły, nie regułą. I, oprócz spełnienia pewnych warunków, wymagają także dobrej woli. Po obu stronach.. Nie mam pojęcia, czy ten ksiądz wykazał dobrą wolę, być może tak, być może nie. U Ciebie jej natomiast nie widzę, ta dyskusja pokazała to dobitnie.

To na razie tyle, w sumie nie pisałem do Ciebie, ale do czytelników, którzy mogą trafić na ten temat. Nie oczekuję, że tym razem przyjmiesz argumenty, choć kto wie, cuda się zdarzają.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr lut 16, 2022 9:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Odmowa chrztu
PS: Sorry za podwójny post, ale z obowiązku się spytam:

tadzik101 napisał(a):
Czyli reasumując proboszcz jest w tej sytuacji panem i władcą i nasze potrzeby odbycia chrztu o tej godzinie są nieważne?


Jakie potrzeby konkretnie przemawiają za odbyciem chrztu właśnie w ten sposób? Czemu odrzucasz w przedbiegach opcję, żeby chrzest odbył się w ten sam dzień, ale po mszy? Jakie terminy czy inne zobowiązania tak precyzyjnie są sfokusowane, że pół godziny (maksamalnie) je niweczy? W ogóle rozważałeś tę opcję? Bo z Twoich postów wynika, że nie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr lut 16, 2022 9:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL