Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Stres, niepokój przed komunią świętą 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 06, 2021 16:24
Posty: 13
Post Stres, niepokój przed komunią świętą
Jakoś dziwnie, ale w dniu przed komunią świętą atakują mnie natręctwa typu:

"Co by było gdyby nagle wróciła do mnie dawna miłość i zapragnęła sexu ze mną - czy miałbym siłę i ochotę zrezygnować, skoro w sumie wolał bym się z nią w takiej sytuacji kochać?"

Skoro bym pewnie uległ to znaczy gdzieś pewnie obecnie jest we mnie ta chęć, a skoro tak, to czy to nie grzech z którego najpierw powinienem się wyspowiadać i wybić sobie go definitywnie z głowy?
W dniu spowiedzi nie przyszło mi do głowy by wybiegać w przyszłość, i analizować co by było gdyby… Wiec po spowiedzi czułem się dobrze.

Ale przed komunią następują ataki myśli.

Ogólnie poszedłem do komunii, chodziarz byłem podenerwowany i rozkojarzony tymi natrętnymi myślami. Nie było tez czasu żeby to dalej analizować.
Jak człowiek idzie tak podenerwowany to się czuje trochę jak "zdrajca", ale rozpaczliwie szuka też dobrych stron.
Ma mętlik w głowie..

Czy dobrze zrobiłem że poszedłem do komunii?


Pt lis 25, 2022 19:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2008
Post Re: Stres, niepokój przed komunią świętą
@Klexis, różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe, to problem psychiki, warto przeanalizować dlaczego tak trudno skupić Ci się na komunii, idąc do kościoła idź z nastawieniem, by starać się maksymalnie angażować w to, co dzieje się podczas mszy, walcz z rozproszeniami. W tym celu możesz przed udaniem się na mszę poczytać o tym, czym jest Eucharystia, sprawdzić czytania na dany dzień i poddać je osobistej refleksji, zastanowić się jakie problemy chciałbyś tego dnia zawierzyć Bogu, bo jest to czas osobistego spotkania z Nim, a wygląda na to, że za dużo tu emocji, nerwów... czy Ty nie masz czasem takiego przekonania, że nie zasługujesz na miłość Boga?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt lis 25, 2022 20:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 06, 2021 16:24
Posty: 13
Post Re: Stres, niepokój przed komunią świętą
Mrs_Hadley napisał(a):
czy Ty nie masz czasem takiego przekonania, że nie zasługujesz na miłość Boga?


W sumie to nie wiem na czym polega mój problem.

Przed mszą akurat przeczytałem taki fragment:

"Słowo Moje jest Prawdą świata; kto nie przyjmuje Jej - CAŁEJ - nie przyjmuje Jej wcale"

Wyobrażenie grzechu który kiedyś w przyszłości mógłbym popełnić skojarzyłem z nieprzyjęciem "CAŁEJ" Prawdy i oskarżyłem siebie że zatem "nie przyjmuje Jej wcale"
Wzbudziło to lęk że w sumie chyba nie powinienem iść do komunii. A jeszcze parę dni temu cieszyłem się bardzo że byłem u spowiedzi.

Jak mogę przyjmować CAŁĄ Prawdę skoro jestem grzesznikiem..
Już nic nie rozumiem z tego co mówi Bóg..


Pt lis 25, 2022 20:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2008
Post Re: Stres, niepokój przed komunią świętą
Klexis napisał(a):
Jak mogę przyjmować CAŁĄ Prawdę skoro jestem grzesznikiem..

Kluczowe jest czy chcesz/pragniesz przyjąć Prawdę, to wystarczy jako punkt wyjścia, nie znamy całej Prawdy i Katechizm naucza, że pełnię Prawdy poznamy po śmierci. Dzięki pragnieniu poznania Prawdy o Bogu, pozwalasz się Jemu prowadzić przez życie. Bóg przyszedł do grzeszników, nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz Ci którzy się źle mają.

Klexis napisał(a):
Wzbudziło to lęk że w sumie chyba nie powinienem iść do komunii.

To co wzbudza lęk, jest czymś nad czym należy pracować, by nie stało na przeszkodzie pogłębiania własnej duchowości. W definicji Miłości nie ma lęku, jest pokora, która jest świadomością własnej grzeszności i uznania własnej małości, poczytaj przypowieść o faryzeuszu i celniku. Jesteśmy słabi, dlatego przyjmujemy Eucharystię, lekarstwo dla naszej duszy.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt lis 25, 2022 21:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 06, 2021 16:24
Posty: 13
Post Re: Stres, niepokój przed komunią świętą
Mrs_Hadley napisał(a):
Kluczowe jest czy chcesz/pragniesz przyjąć Prawdę,


Tak, raczej tak.
Ale nie lubię momentów zaskoczenia,
Czasem żeby coś przyjąć potrzebuje parę dni na zastanowienie, potrzebuje jakaś okres czasu na walkę wewnętrzną z jakąś nową myślą która przychodzi nagle do głowy.
..A nie, że coś mi się nagle przypomina przed mszą i bije się w nerwach z myślami na czas..

A potem ideę do komunii i już nic nie wiem...

To dobrze że idę?


So lis 26, 2022 3:43
Zobacz profil
Post Re: Stres, niepokój przed komunią świętą
Komunia sw to pokarm grzesznikow a nie nagroda za bezgrzesznosc.
https://liturgia.wiara.pl/doc/7194095.K ... rzesznikow
No i wiesz, ze gladzi tez grzechy powszednie, czyli nie- smiertene.

https://liturgia.wiara.pl/doc/1527911.G ... powszednie

Zakladam, ze odrozniasz grzech powszedni od smiertelnego.


So lis 26, 2022 12:08
Post Re: Stres, niepokój przed komunią świętą
viewtopic.php?p=197711#p197711


So lis 26, 2022 13:01

Dołączył(a): Pn gru 06, 2021 16:24
Posty: 13
Post Re: Stres, niepokój przed komunią świętą
Opisałem w szczegółach by poddać ocenie - jak to potraktować, - jako coś co uniemożliwia pójście do komunii, czy jednak warto pójść.
Możliwe jednak, że przesadziłem z opisem…


So lis 26, 2022 18:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Stres, niepokój przed komunią świętą
Klexis, forum nie jest konfesjonałem ani kozetką psychoanalityka czy psychiatry.
Chcesz o tym pogadać, proszę bardzo, ale daruj sobie opisy Twoich erotycznych przeżyć, post poszedł do archiwum.
Po to są terapeuci, spowiednicy itp. aby do nich zwracać się z konkretnymi problemami. Jeszcze raz taki wyskok i będzie ostrzeżenie lub nawet ban.

_________________
ksiądz


N lis 27, 2022 13:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL