Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Eucharystia , msza sw. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Gdyby nie Zmartwychwstanie, Msza nie miałaby sensu

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt cze 02, 2023 15:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Eucharystia , msza sw.
A o co Ci chodziło, gdy pisałeś o ciężko oddychającym proboszczu? (jeśli to stary człowiek, to oni tak mają, ale jeśli młody, to niech idzie do lekarza!).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt cze 02, 2023 16:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Eucharystia , msza sw.
chodzi mi że wydaje mi się że bardzo przeżywa, w momencie przełamania Hostii jest śmierć Chrystusa, dla proboszcza Przemienienie nie jest rutyną, w tych momentach wydaje mi się że bardzo to przeżywa.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt cze 02, 2023 16:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Andy72 napisał(a):
w momencie przełamania Hostii jest śmierć Chrystusa
Chrystus wtedy umiera [znów]?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt cze 02, 2023 16:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Eucharystia , msza sw.
TA SAMA śmierć co 2000 lat temu
z tego co słyszałem z różnych źródeł, nie jestem ekspertem

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt cze 02, 2023 16:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Autor(ka) tego tematu chciał(a)by wiedzieć:
Cytuj:
Co to jest Eucharystia ?jakie ma dla Ciebie znaczenie? co daje Ci Eucharystia? Czy starasz się być na niej tylko od święta czy też częściej?
Ten wątek nie ma charakteru dyskusyjnego, polemicznego tylko jest prośbą:
Cytuj:
Proszę o indywidualne odpowiedzi, potrzebuje do pewnej ankiety oczywiście anonimowo. Mogą wypowiadać się i ci wierzący i ci nie.

_________________
ksiądz


So cze 03, 2023 7:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Eucharystia , msza sw.
W Niedzielę Druga Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego


Z Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej
"Im większy grzesznik, tym ma większe prawa do miłosierdzia Mojego" (Dz 723).
"Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat" (Dz 699).
"Niechaj się nie lęka do Mnie zbliżyć dusza słaba, grzeszna, a choćby miała więcej grzechów niż piasku na ziemi, utonie wszystko w otchłani miłosierdzia Mojego" (Dz 1059).
"Niech pokładają nadzieję w miłosierdziu Moim najwięksi grzesznicy. Oni mają prawo przed innymi do ufności w przepaść miłosierdzia Mojego. Córko Moja, pisz o Moim miłosierdziu dla dusz znękanych. Rozkosz sprawiają Mi dusze, które się odwołują do Mojego miłosierdzia. Takim duszom udzielam łask ponad ich życzenia. Nie mogę karać, chocby był największym grzesznikiem, jeżeli on się odwołuje do Mej litości, ale usprawiedliwiam go w niezgłębionym i niezbadanym miłosierdziu swoim" (Dz 1146).
"Duszo w ciemnościach pogrążona, nie rozpaczaj, nie wszystko jeszcze stracone, wejdź w rozmowę z Bogiem swoim, który jest miłością i miłosierdziem samym" (Dz 1486).
"Chocby dusza była jak trup rozkładająca się i chocby po ludzku już nie było wskrzeszenia, i wszystko już stracone - nie tak jest po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni" (Dz 1448).


Jeżeli to zły wątek, poprosze o przekierowanie.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So kwi 06, 2024 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 616
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Jerzy_67 napisał(a):
Andy72 napisał(a):
w momencie przełamania Hostii jest śmierć Chrystusa
Chrystus wtedy umiera [znów]?

Kiedy byłem małoletnim chłoptasiem, zastanawiałem się, w którym dokładnie momencie Jezus staje się obecny w kawałku konsekrowanego Chleba. Do kiedy jest opłatek i od kiedy jest Hostia? Nikogo nie pytałem. Potem zapomniałem o problemie. Powyższe pytanie przypomniało mi tę kwestię.
Otóż nie ma takiego momentu. To proces. Cała Eucharystia to proces. Proces Ofiary. Nie sposób tego ułożyć w czasie. Tym bardziej, że ta Ofiara dzieje teraz i jednocześnie 2000 lat temu. Dzieje się jednocześnie we wszystkich miejscach odprawiania Eucharystii. I w trakcie każdej mszy już odprawionej jak i tej, która dopiero będzie odprawiona. Pamiątka w czasie, ale Ofiara ponad czasem.
Nie sądzę, aby operując pojęciami materialnymi dało się to przedstawić.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So kwi 06, 2024 19:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Idący... - czyli Jezus nie ma kiedy żyć, bo cały czas tylko cierpi i umiera?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 08, 2024 13:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 616
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Jerzy_67 napisał(a):
Idący... - czyli Jezus nie ma kiedy żyć, bo cały czas tylko cierpi i umiera?...

Dla chrześcijan to zrozumiałe. Dla niewierzących niemożliwe do zrozumienia.
Gdybyś wierzył, że jest Jeden Bóg w trzech Osobach, a Jezus jest jedną z nich, to nie miałbyś wątpliwości. Czy słyszałeś określenie Wszechmocny?
Uparcie antropomorfizując Jezusa rzeczywiście nie da się zrozumieć. Jezus nie jest poddany czasowi.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn kwi 08, 2024 13:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Idący napisał(a):
Gdybyś wierzył, że jest Jeden Bóg w trzech Osobach, a Jezus jest jedną z nich, to nie miałbyś wątpliwości. Czy słyszałeś określenie Wszechmocny?
Nie: "gdybyś", ale: ja tak wierzę!
Określenie Wszechmocny dzięki Tobie "poznałem"... ;) [chcesz za to medal dostać?]

Idący napisał(a):
Uparcie antropomorfizując Jezusa rzeczywiście nie da się zrozumieć. Jezus nie jest poddany czasowi.
Nie wierzę, aby to była prawda, to kompletne oderwanie od czasu; np. Bóg dawał proroctwa związane z czasem i Jego w ten czas wchodzenia.
Na przykład: Jezus się narodził w konkretnym czasie (Ga 4,4), dorastał, zmarł i do nieba wrócił, aby się wstawiać za ludźmi: szczególnie wierzącymi...
To jakaś pozabiblijna narracja o tym braku czasu! Nie naucza tego Boże Słowo - czytaj np. początek Apokalipsy rozdział 22: masz tam np. mowę o 12 miesiącach, czyli o roku... I co? Czasu nie będzie?! Teraz czasu nie ma "tam"?! Nie zgadzam się z Tobą, Idący... [a już idea ciągłego umierania Jezusa jest kompletną nieprawdą! - czytałem kiedyś List do Hebrajczyków?! Polecam - zrozumiesz, że te zbawcze wydarzenia się działy RAZ JEDEN! Czego nie rozumiesz w pojęciu: raz jeden?!].

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 08, 2024 16:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Wogóle tego nie kumam. Rozumiem, że Jezus umarł i być może był jakąś istotą na innym poziomie duchowym i właściwie to nie umarł. Przypuszczam, że podobnie jest z każdym z nas tylko może różnica jest w kontroli z tym co dzieje się z nami po śmierci. Natomiast idei, że Jezus umarł za nas czy za nasze grzechy zupełni nie kupuję. To totalna fikcja. Wisi 3 facetów na krzyżu, ktoś mnie przerzuca w czasie w to miejsce. Pytanie który umiera za mnie, za ludzkość a który tak se po prostu umiera. Tak samo dla mnie ta cała eucharystia to tylko rytuał tak aby dobrze się produkt sprzedawał. W Biblii nie ma nic na temat jego 'magii". Jeśli jest inaczej to mnie oświećcie.


Pn kwi 08, 2024 20:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Eucharystia , msza sw.
KotSyberyjski - od bardzo dawna czeka na Ciebie moja wiadomość do odbioru; tak rzadko tu bywasz, że może zdążysz przed kolejnym zniknięciem ją odczytać?!... Spróbuj!... :brawo:
---
Czy KocieSyberyjski czytałeś Nowy Testament, jak Ci to sugerowałem, gdy ostatnio pisaliśmy ze sobą? [tylko pisz szczerze; nie obrażę się, gdy wcale tego nie robiłeś]
KotSyberyjski napisał(a):
Natomiast idei, że Jezus umarł za nas czy za nasze grzechy zupełni nie kupuję. To totalna fikcja.
Oto powód mojego pytania o zagłębienie się w treść NT... [bo Ty ostatnio się skupiłeś na wynajdywaniu w Starym Testamencie różnych "haczyków", aby na nich wieszać swój sceptycyzm religijno-biblijny, więc dlatego wtedy Ci zaproponowałem, abyś odłożył na razie ST i się przyjrzał Nowemu, aby odkryć właśnie np. to, czemu to nie jest fikcja, choć możesz tak sobie myśleć, bo masz taką swobodę, póki co...]

KotSyberyjski napisał(a):
Tak samo dla mnie ta cała eucharystia to tylko rytuał tak aby dobrze się produkt sprzedawał. W Biblii nie ma nic na temat jego 'magii". Jeśli jest inaczej to mnie oświećcie.
Istotnie, nie o magię chodzi w upamiętnieniu wydarzeń z Golgoty, więc gdy ona gdzieś zdaje się być obecna, to trzeba to sprawdzić z Biblią - czy naprawdę dobrze coś rozumiemy i praktykujemy!...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt kwi 09, 2024 6:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 616
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Jerzy_67 napisał(a):
Określenie Wszechmocny dzięki Tobie "poznałem"... ;) [chcesz za to medal dostać?]
Jeśli uważasz, to uczyń to. Mam jednak wystarczającą satysfakcję, że poznałeś kolejny przymiot Boga. Mam nadzieję, że dalej będziesz rozwijać znaczenie tego określenia.

Jerzy_67 napisał(a):
Idący napisał(a):
Uparcie antropomorfizując Jezusa rzeczywiście nie da się zrozumieć. Jezus nie jest poddany czasowi.
Nie wierzę, aby to była prawda, to kompletne oderwanie od czasu;

Wysoko oceniam Twoją szczerość i przyznanie się do niewiary. Ale tutaj musze wprowadzić kolejne określenie: "dwoistość natury" Jezusa. Jako Istota materialna rzeczywiście osadzony w czasie. Jako Bóg przedczasowy i ponadczasowy. Oczywiście sprowadzając Istnienie Jezusa wyłącznie do Jego życia ziemskiego, masz całkowitą rację. Ale chrześcijanie wierzą w to, że Jezus jest Bogiem, Drugą Osobą Trójcy Świętej. Wierzą, że Jezusa JEST przed stworzeniem świata. Wydaje mi się, że dość dobrze poruszasz się w Biblii. Z pewnością znajdziesz fragmenty, w których jest to wyraźnie napisane. Chrześcijanie nie uważają, aby poczęcie wzgl. urodzenie Jezusa było początkiem Jego istnienia. Podobnie nie wierzą, aby Jego śmierć na krzyżu była końcem Jego istnienia.

Wiem, że to trudne do pojęcia, zbyt abstrakcyjne, ale Bóg ma dostęp do każdego "punktu" czasowego. Jednoczesny dostęp do tego co było, do tego co jest i do tego co będzie. Bo Bóg JEST milion lat temu, Bóg JEST teraz, Bóg JEST za tysiąc lat. Dokładnie tak, jak Ty jesteś na jakiejś powierzchni. Zawsze masz dostęp do jakiejś przestrzeni, a nie do jednego jej punktu.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt kwi 09, 2024 8:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Eucharystia , msza sw.
Idący - proszę, przestań traktować mnie jak kogoś, kto z Biblią ma do czynienia od wczoraj (wiedz, że u mnie to "wczoraj" nastąpiło już 31 lat temu!); a słownictwo teologiczne to jakaś dla mnie abstrakcja; żartowałem przecież, gdy pisałem: Określenie Wszechmocny dzięki Tobie "poznałem"... ;) [chcesz za to medal dostać?].

Nie traktuj mnie też jako nie-chrześcijanina tylko dlatego, że nie wierzę w mszę, do której są potrzebne te nauki o bezczasowości i ciągłym trwaniu/ponawianiu/uobecnianiu zbawczych wydarzeń z Golgoty...
Nie!
Biblia naucza, że zbawcze wydarzenia raz się dokonały! Pan Jezus więcej nie cierpi i nie umiera; też nie powstaje wciąż i wciąż z grobu - bo tego dokonał raz jeden, a my możemy tylko to wspominać i do siebie odnosić, lecz nie możemy myśleć, że On teraz jest martwy i musi ożyć!...

Czytaj List do Hebrajczyków, np. te teksty niżej cytowane, i przestań się poruszać w sferze wymyślonych (zapewne od kogoś zaczerpniętych) imaginacji niemających biblijnego oparcia, bo tylko w błąd kogoś możesz wprowadzić!
    Hbr 9,24-28 PAU
    (24) Chrystus więc nie wszedł do świątyni uczynionej ludzką ręką, będącej tylko odbiciem prawdziwej, ale do samego nieba. Teraz osobiście oręduje za nami u Boga.
    (25) Nie musi przy tym wielokrotnie składać siebie w ofierze, w przeciwieństwie do najwyższego kapłana, który co roku wchodził do świątyni z cudzą krwią.
    (26) Musiałby wówczas wielokrotnie cierpieć od początku świata. On natomiast teraz, u kresu czasów, pojawił się jeden raz, aby zgładzić grzech przez własną ofiarę.
    (27) Postanowiono, że człowiek umrze jeden raz, a potem będzie sądzony.
    (28) Tak samo i Chrystus raz złożył siebie w ofierze, żeby ponieść grzechy wielu, a potem objawi się już nie ze względu na grzech, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują.

    Hbr 7:26-27 PAU
    (26) Takiego właśnie potrzeba nam było najwyższego kapłana: świętego, niewinnego, nieskalanego, odłączonego od grzeszników, a sięgającego ponad niebo.
    (27) Nie musi On codziennie, jak dawni najwyżsi kapłani, składać ofiary najpierw za własne grzechy, a potem za grzechy ludu. Uczynił to bowiem raz na zawsze, samego siebie składając w ofierze.

    Hbr 10:10-14 PAU
    (10) Mocą tej woli zostaliśmy uświęceni przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.
    (11) Każdy kapłan staje codziennie do służby, składając wielokrotnie te same ofiary, które nigdy nie mogą zgładzić grzechów.
    (12) Ten zaś, po złożeniu jednej ofiary za grzechy, na zawsze zasiadł po prawej stronie Boga,
    (13) czekając odtąd, aż On położy Jego wrogów jako podnóżek pod Jego stopy.
    (14) Przez tę jedną ofiarę uczynił bowiem na zawsze doskonałymi tych, którzy dostępują uświęcenia.

Pytam poważnie: Czego nie rozumiesz w tym tekście i wyróżnieniach w nim wskazanych przeze mnie?! Mogę Ci pomóc to ogarnąć, tylko wskaż, czego nie rozumiesz?... [niezależnie do mojej propozycji zachęcam do osobistego przestudiowania - to coś więcej niż przeczytanie - tego szczególnego Listu; on tak bardzo rozjaśnia sens Ofiary Chrystusa!...].
Sprawdź sobie w domowym zaciszu swoją wiarę, abyś nie błądził po omacku, powtarzając w kółko o bezczasowości w kontekście Ofiary Chrystusa.
Wiedz przy tym, że ja uznaję to, że Bóg jest ponad czasem (to normalne, bo jest jego Stwórcą), ale nie można tego rozciągać na wszystko, np. temat zbawienia naszego, które się dokonało RAZ JEDEN i RAZ NA ZAWSZE!!! [czegoś tu nie rozumiesz?! Nie krępuj się przyznać, bo chodzi o Twoje zbawienie!...]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt kwi 09, 2024 8:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL