Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 30, 2023 18:18
Posty: 10
Post Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
Dobry wieczór Państwu.

Od kilku dni nurtuje mnie pewna kwestia, która dziś ponownie dała o sobie znać, więc może na forum uda mi się znaleźć na nią odpowiedź.

W zeszłą sobotę byłem na porannej mszy, w trakcie której ksiądz maczał komunikant w winie i w ten sposób podawał go ludziom do ust.

Dzisiaj ponownie uczestniczyłem w porannej mszy (w zupełnie innym kościele) i znów - podczas udzielania ludziom komunii - kapłan maczał najpierw komunikant w kielichu z winem i w takiej formie podawał go każdemu z osobna.

Przyznam się szczerze, że jestem trochę zdziwiony. W ostatnim czasie regularnie chodzę do komunii, ale nie spotkałem się wcześniej z tym sposobem udzielania jej. Oczywiście znałem tę formę, ale dotychczas myślałem, że jest ona zarezerwowana tylko na konkretne sytuacje (np. dla pary młodej podczas ślubu).

Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy pojawiły się jakieś nowe zasady kościelne udzielania komunii pod dwiema postaciami? A może to po prostu ,,widzimisię" danego księdza, że akurat dziś postanowił w ten sposób podawać komunikanty ludziom? Choć szczerze wątpię, bo znam z mszy obu kapłanów i wcześniej tak nie robili.

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich.


Śr sie 30, 2023 18:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 614
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
Tak, to podniosła forma. I jak uważam, najwłaściwsza. Ale możliwa tylko wtedy, gdy niewielu wiernych. Bywa w różnych sytuacjach. Prawo Kanoniczne nie reguluje (a przynajmniej nie pamiętam takiego kanonu). Jeszcze rzadziej wierni piją Najświętszą Krew wprost z kielicha. Ale to zwykle we wspólnotach.
Uważam, że ta forma bardziej uświadamia cud, jakim jest Eucharystia. I jego niesamowitość.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Śr sie 30, 2023 18:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 30, 2023 18:18
Posty: 10
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
Owszem, z racji tego, że obie msze były w dni powszednie, osób, które podchodziły do komunii faktycznie było niewiele. Więc może to akurat był powód, że kapłani zdecydowali się podawać komunikanty wiernym w ten sposób.

Choć, jak napisałem wyżej, często w ostatnim czasie biorę udział we mszach, na których nie ma zbyt wielu ludzi, a kapłani (zarówno ci dwaj, których miałem na myśli, jak i inni) nie udzielają wówczas komunii w ten sposób.

Więc może faktycznie to jest po prostu kwestia stosunkowo niewielkiej liczby wiernych na nabożeństwie i tego czy księdza najdzie akurat ,,wena", by tak bardziej uroczyście podawać zgromadzonym komunikanty.

Bo wychodzi na to, że nie ma reguły, by komunii pod dwiema postaciami udzielać wyłącznie w tych kilku wypadkach, w których jest ona przewidziana, ale i można robić to w trakcie codziennej mszy.

Cieszę się więc, że w przeciągu tygodnia dwukrotnie miałem okazję przyjąć Pana Jezusa w takiej uroczystej formie.


Śr sie 30, 2023 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 614
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
Zastanawiacz napisał(a):
kapłani zdecydowali się podawać komunikanty wiernym w ten sposób.
Zastanawiam się czy rozdawali niekonsekrowane komunikanty, czy konsekrowane Hostie.

Zastanawiacz napisał(a):
o wychodzi na to, że nie ma reguły, by komunii pod dwiema postaciami udzielać wyłącznie w tych kilku wypadkach, w których jest ona przewidziana, ale i można robić to w trakcie codziennej mszy.
W jakim dokumencie jest przewidziane udzielanie Komunii świętej pod dwoma postaciami wyłącznie w jakichś konkretnych sytuacjach? Jak wspominałem KKK nie reguluje tej kwestii.

Zastanawiacz napisał(a):
Cieszę się więc, że w przeciągu tygodnia dwukrotnie miałem okazję przyjąć Pana Jezusa w takiej uroczystej formie.
Doskonale, pełny udział w Eucharystii jest najlepsze formą modlitwy.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz sie 31, 2023 9:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
Idący napisał(a):
Zastanawiam się czy rozdawali niekonsekrowane komunikanty, czy konsekrowane Hostie.
Ty chyba żartujesz. Nie wolno rozdawać niekonsekrowanych hostii w czasie sprawowanej liturgii.
Idący napisał(a):
W jakim dokumencie jest przewidziane udzielanie Komunii świętej pod dwoma postaciami wyłącznie w jakichś konkretnych sytuacjach? Jak wspominałem KKK nie reguluje tej kwestii.

Dokument ten to "Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego".

_________________
ksiądz


Pt wrz 01, 2023 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 614
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
bramin napisał(a):
Idący napisał(a):
Zastanawiam się czy rozdawali niekonsekrowane komunikanty, czy konsekrowane Hostie.
Ty chyba żartujesz. Nie wolno rozdawać niekonsekrowanych hostii w czasie sprawowanej liturgii.

Chyba nie żartuję. Wszak to Zastnawiacz napisał, że rozdawano komunikanty, a nie Hostię. Komunikanty można kupić na wagę w internetach. Dlatego wyraziłem zdziwienie. Nie ja informowałem.

bramin napisał(a):
Dokument ten to "Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego".

Dziękuję. Postaram się doczytać, jakie są wytyczne.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pt wrz 01, 2023 20:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 614
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
bramin napisał(a):
Dokument ten to "Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego".

I jeszcze pytanie - prośba, o wyjaśnienie gdzie znajdę opis rytuału wspomnianego w:
283.Komunia święta pod obiema postaciami jest dozwolona w przypadkach przewidzianych w rytuale.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pt wrz 01, 2023 20:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 30, 2023 18:18
Posty: 10
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
Cytuj:
Chyba nie żartuję. Wszak to Zastnawiacz napisał, że rozdawano komunikanty, a nie Hostię. Komunikanty można kupić na wagę w internetach. Dlatego wyraziłem zdziwienie. Nie ja informowałem.

Tak. W obydwu przypadkach zarówno ksiądz, jak i ojciec, rozdawali wiernym komunikanty.


Pt wrz 01, 2023 22:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 614
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
Zastanawiacz napisał(a):
Tak. W obydwu przypadkach zarówno ksiądz, jak i ojciec, rozdawali wiernym komunikanty.

Dlaczego nie Hostię?

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So wrz 02, 2023 6:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
W Ogólnym wprowadzeniu do mszału rzymskiego, skrót OWMR, od numeru 242 znajdziesz opis rytuału przyjmowania Komunii sw. pod dwoma postaciami.

Kochani, hostia i komunikant to synonimy. Hostie są małe i duze. I jedno i drugie określenie (hostia/komunikant) jest poprawne. Przyjęło się tez, ze większy kawałek chleba używany przez kapłanów do Mszy sw. czy do monstrancji nazywa się hostią.
Idący napisał(a):
Zastanawiam się czy rozdawali niekonsekrowane komunikanty, czy konsekrowane Hostie.
Jeszcze raz, nie wolno rozdawać w czasie sprawowania Eucharystii niekonsekrowanych hostii/komunikantów. Byłoby to i nielogiczne i bałwochwalcze.

_________________
ksiądz


So wrz 02, 2023 7:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 30, 2023 18:18
Posty: 10
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
Cytuj:
Kochani, hostia i komunikant to synonimy. Hostie są małe i duze. I jedno i drugie określenie (hostia/komunikant) jest poprawne. Przyjęło się tez, ze większy kawałek chleba używany przez kapłanów do Mszy sw. czy do monstrancji nazywa się hostią


Tak, tak, rozumiem to rozróżnienie. Pisząc w tym temacie o komunikantach miałem na myśli te małe opłatki, które otrzymują wierni, gdy podchodzą do komunii. A Hostia to dla mnie Chleb, którym posługuje się kapłan podczas Eucharystii i spożywa go. Plus oczywiście znajduje się ona w monstrancji z Najświętszym Sakramentem przymocowana do melchizedeka.

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi!


So wrz 02, 2023 13:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 614
Post Re: Przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.
Tylko zacytuję:
Wielki słownik ortograficzny PWN:
hostia -tii, -tię; -tii: hostia (chleb przed konsekracją), ale: Hostia (Najświętszy Sakrament)

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So wrz 02, 2023 16:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL