Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 16:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 W jakiej pozycji należy przyjmować Komunie Świętą? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 20:29
Posty: 29
Post W jakiej pozycji należy przyjmować Komunie Świętą?
:D :-D :biggrin: :) Witam Was Kochani!!!!
Od dłuzszego okresu zastanawiam się nad Przyjmowaniem Komunii Świętej w pozycji stojącej jak to jest przyjęte w wielu Kościołach.
Mnie wychowała Moja Ś.p.Babcia i Moi Katecheci w Szkole Średniej oraz moi obydwaj dotychczasowi Kierownicy Duchowni,że przystępując do komunii Świętej należy uklęknąć na obydwa kolana następnie Kapłan unosząc nad nami Hostie mówi:Ciało Chrystusa odpowiadamy:Amen i dopiero wtedy otwieramy usta.
Można też dochodząc do Komunii Świętej przed przyjęciem przyklęknąć i dopiero podejść do Komunii Świętej.
Obserwuje to w mojej Parafii [...],że ludzie nic sobie nie robią z Tego Sakramentu ani nie uklękną ani nie przyklękną.
Ja w Kościele zawsze klękam na obydwa kolana przystępując do Komunii Świętej-usłyszałam już kilkakrotnie od mojej rodziny i parafian,że to ja utrudniam Im przystępowanie do Komunii Świętej.
Usłyszalam u mnie w domu,że Wszyscy przyjmują Komunie Świętą na stojąco tylko jedna jedyna kretynka klęka w kościele.
Że ich ośmieszam i że psuje ich opinie przed ludzmi.
Mój Proboszcz i Mój II KD wiedzą,że ja zawsze klękam przystępując do Komunii Świętej i Im to nie przeszkadza,Oni nie robią mi z tego powodu żadnych problemów ani nie zwracają mi na ten temat uwagi.
Niech Każdy przyjmuje Komunie Świętą tak jak uważa za Najgodniejsze.
Nie wyobrażam sobie np.Przyjmowania Komunii Świętej na ręke jak to chcą wprowadzić w niektórych diecezjach.

_________________
Pozdrawiam Serdecznie.Pamiętam Nieustająco.
Ania Rachel


Pt wrz 16, 2005 16:10
Zobacz profil YIM
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Ania
Jak chcesz kleknac przed przyjeciem komuni swietej to prosze bardzo.
To ładny gest szacunku do Boga pod postacia chleba.
Pierwsi chrzescijanie przyjmowali komunie sw. na stojąco.
pozdrawiam


Pt wrz 16, 2005 18:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
... i do łapki ;) :D

Ania a jak chcą wprowadzić na rękę to nie znaczy, że trzeba będzie tylko że można będzie... więc nie musisz się tym przejmować jak nie chcesz to nie...

Procesyjne przyjmowanie Komunii Św jest płynniejsze i nie ma obowiązku przyklękania, ale z szacunku wielu wiernych tak robi...

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt wrz 16, 2005 19:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
Procesyjne przyjmowanie Komunii Św jest płynniejsze i nie ma obowiązku przyklękania, ale z szacunku wielu wiernych tak robi...

90. „Wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu”, zaaprobowanym przez Stolicę Apostolską. „Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem”

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW
INSTRUKCJA REDEMPTIONIS SACRAMENTUM

Zatem pytanie - jaki jest obowiązujący "gest czci", przed przyjęciem Komuni św. stojąc?

_________________
Dominik Jan Domin


So wrz 17, 2005 9:32
Zobacz profil
Post 

Aniu możesz przecież traktować to dowolnie :) Raz, jeśli Ci się spodoba, uklękniesz. Innym razem przyjmiesz na stojąco. A jeśli będziesz czuła taką potrzebę to przyjmiesz Pana Jezusa na ręce. Po prostu nie traktuj tego, że tylko jedna formuła jest najlepsza, a inne gorsze, bo potem Ci wychodzą takie rzeczy jak napisałaś, że postrzegasz tych co robią inaczej jako tych, którzy robią to na odwal. Ale tego co się w ich sercach dzieje nie wiesz. Wiesz natomiast jak ich postrzegasz. Może faktycznie zacznij przyjmować na stojąco, to przestaniesz się czuć, z tego banalnego powodu, lepsza ;-) Po prostu to powinno wynikać z Twojego chwilowego, indywidualnego stosunku do Komunii. Nie można powiedzieć, że jeden układ jest lepszy, a inny gorszy. To nie jest teatr, że to jak wyglądasz jest istotne. Istotne jest to co się dzieje w Tobie.


So wrz 17, 2005 9:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 20:29
Posty: 29
Post 
:D :-D :biggrin: :) Witajcie Kochani!!!!
Jak wspominałam na początku w moim poście,że przez 13-lat wychowywała mnie ś.p.Moja Babcia(Mama mojej Mamy).Babcia wychowała mnie w ogromnym szacunku do Najświętszego sakramentu.
Jak chodzi o przyjmowanie przeze mnie Komunii Świętej w pozycji klęczącej to odczuwam taką potrzebe przyjmowania Tego Sakramentu.
Gdy chodziłam do Szkoły Średniej to moi 2 Księża Katecheci wymagali od Nas Uczniów w trakcie obecności na Mszach Św. przyjmowania Komunii Świętej w pozycji klęczącej.Tak mnie poprostu wychowano i nie potrafie przyjąć Komunii Świętej w pozycji stojącej.Czuje w sobie blokade przed przyjmowaniem Komunii Św. w pozycji stojącej.Niestety jest mi przykro i boli mnie to jak na mnie wrzeszczy,że to ja innym utrudniam przyjmowanie Komunii Świętej.
Pozwole sobie na koniec na mały komentarz:Czy my katolicy boimy się gestu przyklęknięcia przed Najśw.sakramentem tylko dla tego,ze co ludzie powiedzą czy poprostu mamy do czynienia z brakiem Szacunku do Najświętszego Sakramentu i z przyjmowaniem Komunii Świętej jak bydło.
Troche Szacunku dla Najświętszego Sakramentu!!!!!!!

_________________
Pozdrawiam Serdecznie.Pamiętam Nieustająco.
Ania Rachel


So wrz 17, 2005 11:36
Zobacz profil YIM

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Ci "katolicy", co na Ciebie wrzeszczą, sami chyba zatracili poczucie szcunku wobec Najświętszego Sakramentu... Wydziwiać, że ktoś klęka przed Jezusem, bo "mu się spieszy"? Jak mu się spieszy, to niech w ogóle nie idzie - będzie szybciej

_________________
Dominik Jan Domin


So wrz 17, 2005 11:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 23, 2005 19:22
Posty: 120
Post 
Ania Rachel napisał(a):
Pozwole sobie na koniec na mały komentarz:Czy my katolicy boimy się gestu przyklęknięcia przed Najśw.sakramentem tylko dla tego,ze co ludzie powiedzą czy poprostu mamy do czynienia z brakiem Szacunku do Najświętszego Sakramentu i z przyjmowaniem Komunii Świętej jak bydło.

Moim zdaniem wszystko zależy od naszych intencji 8) ponieważ co dla Boga jest ważniejsze to czy uklękniemy a w nas nie będzie pokory, miłości i szacunku lecz zwykła kurtułazja czy gdy przyjmiemy na stojąco a będzie to wszystko co dla Boga jest najwazniejsze?

_________________
Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła!


So wrz 17, 2005 12:15
Zobacz profil
Post 
Aniu, człowiek chory przyjmie Komunię często leżąc . Tak samo, kiedy ktoś ma chore kolano, nie uklęknie.

Ludzie zdrowi mogą przyjmować Komunię klęcząc ( najczęściej na stopniach ołtarza) lub stojąc ( w procesji) . Przed przyjęciem Komunii w postawie stojącej zazwyczaj się przyklęka , kiedy kapłan podaje Hostię osobie przed nami.

Nie ma nic niewłaściwego w przyjmowaniu Komunii w postawie stojącej- postawa stojąca jest postawą uwielbienia, postawa klęcząca- adoracji :)
Postawa stojąca wyraża również dynamikę, gotowość do działania -- świadczenia Chrystusowi, ale jest symbolem zmartwychwstania.
Tak o postawie stojącej pisze serwis pascha :

Cytuj:
Postawa stojąca jest zasadniczą postawą w liturgii. Jest znakiem świadomego uczestnictwa i zaangażowania, a nie biernej tylko obecności. Wymownym wzorem biblijnym jest dla niej obraz z Apokalipsy; "wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć (...) stojący przed tronem i przed Barankiem (...) i głosem donośnym wołają[cy]: Zbawienie u Boga naszego" (Ap 7, 9-10).


Myślę, Aniu, że najwłaściwsze jest dostosowanie się do zwyczajów panujących w danej parafii- zwłaszcza, jeżeli przyjmujących Komunię jest sporo.


So wrz 17, 2005 12:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 20:29
Posty: 29
Post 
:D Witajcie Ponownie!!!!!!
Parokrotnie gdy leżałam w szpitalu [...] to faktycznie przyjmowałam Komunie Świętą na leżąco,ale tylko dla tego,że Lekarze nie pozwalali mi wogóle wstawać ze względu na stan zdrowia.Wtedy Ks.Kapelani rozumieli tą sytuacje i sami zakazywali mi wstawania,bo się bali,żeby mi się nic nie stało.
W [...] w szpitalu Kapelanem Szpitalnym był mój II Kierownik Duchowny.Natomiast w [...] Kapelanem Szpitalnym jest Mój Zaprzyjazniony Serdeczny Przyjaciel-Kapłan.
Pare razy też leżałam plackiem w domu w łóżku i też nie mogłam wstawać to odwiedzał mnie mój II Ojciec Duchowny [...] i wtedy też wyjątkowo przyjmowalam Komunie Świętą w pozycji leżącej.
Mój Kolejny Komentarz:a czy nie było by dobrze,aby Wszyscy ludzie przyjmowali Komunie Świętą w pozycji klęczącej(w Kościele [...] przy ołtarzu znajdują się barierki)kiedyś za starego Ks.Proboszcza tak było.Niestety w ostatnich latach jak wprowadzono Komunie Świętą w pozycji stojącej to wszyscy idą procesyjnie jak barany do Komunii Świętej nawet nie przyklękną na moment przed Najświętszym sakramentem.
Kochani jestem Tradycjonalistką i uważam,że w Kościele obowiązuje przede Wszystkim jakiś Szacunek dla Sakramentów Świętych przede wszystkim dla Najświętszego Sakramentu.
Nawet dzieci w wieku szkolnym i młodzież szkół średnich przyjmuje Komunie Św. jak barany bez szacunku dla Pana Jezusa ukrytego w Hostii-a może by trzeba im powrócić do momentu I Komunii Św. gdy przyjmowały Pana Jezusa w pozycji klęczącej-jak to w wielu Kościołach miało miejsce,a może należałoby im przypomnieć o Szacunku do Najświętszego Sakramentu.
Wydaje mi się,że szacunek wynosi się z rodzinnego domu-widać jednak,że w wielu domach brak jest jakiegokolwiek szacunku.

_________________
Pozdrawiam Serdecznie.Pamiętam Nieustająco.
Ania Rachel


So wrz 17, 2005 12:49
Zobacz profil YIM
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 23, 2005 19:22
Posty: 120
Post 
Aniu nie mogę się z tobą zgodzić 8)......., odwołuje ciebie do mojego poprzedniego postu :lol:

_________________
Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła!


So wrz 17, 2005 12:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 20:29
Posty: 29
Post 
:D :-D :biggrin: :) No i znowu się nie moge z niektórymi osobami zgodzić jak chodzi o postawe stojącą lub klęczącą w trakcie komunii świętej.
Czy uważasz Drogi Przyjacielu,że jak Klękam do Komunii Świętej na obydwa kolana to nie ma we mnie tego wszystkiego względem Pana Boga,że nie ma we mnie wewnętrznego szacunku i nastawienia względem Pana Boga?
Myśle,że Tu się mylisz.Nie znasz mnie i mojego wnętrza.Jestem osobą głeboko wierzącą i praktykującą i ja właśnie wyrażam mój wewnętrzny szacunek i moje nastawienie względem Pana Boga w moim sercu.Nie czynie tego na pokaz,ale z wewnętrznej potrzeby serca i z mojego nastawienia względem Pana Boga.Jestem Osobą młodą mającą 26-lat i wiele już przeszłam w moim życiu ludzkim i duchownym.Nie życze Nikomu przechodzić tego co Ja przeszłam.
Od 8 lat poddaje się Systematycznemu Kierownictwu Duchownemu,które daje mi bardzo wiele jak chodzi o moje życie duchowe i mój szacunek do Sakramentów Świętych w szczególności do Najświętszego Sakramentu.
Życze wszystkim jak najczęstrzego czerpania Miłości ze Zródła Miłosierdzia.Ja osobiście nie wyobrażam sobie mojego życia bez przyjmowania Komunii Świętej.
"Wszystko moge w Tym,który mnie Umacnia"(Św.Paweł)

_________________
Pozdrawiam Serdecznie.Pamiętam Nieustająco.
Ania Rachel


So wrz 17, 2005 14:42
Zobacz profil YIM
Post 
Instrukcja REDEMPTIONIS SACRAMENTUM, 90 napisał(a):
. „Wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu”, zaaprobowanym przez Stolicę Apostolską. „Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem”


Tym gestem czci jest skłon lub przyklęknięcie przed przyjęciem Komunii.
Aniu, osobiście przyjmuję Komunię zarówno klęcząc, jak też stojąc , zależnie od miejscowych zwyczajów, jak również okoliczności - czasami w duże święta w kościele jest tyle ludzi, że trudno znaleźć miejsce stojące a o klęczącym można w ogóle zapomnieć .

Często jest tak, że postawę klęczącą przyjmują jedynie osoby , które wracają z Jezusem na miejsce.

Kiedyś także nie wyobrażałam sobie przyjmowania Komunii na stojąco i chiciałam klękać niezależnie od okoliczności ... do czasu, kiedy trzykrotnie klękałam przed kapłanem i nie otrzymałam Komunii.... bo ksiądz myślał, że właśnie od Komunii wróciłam .. wszyscy wówczas przyjmowali Komunię na stojąco, był duży tłok... ja koniecznie chciałam inaczej i w rezultacie nie miałam w ogóle.

Aniu, myślę, że obydwie postawy są piękne ( i nie widzę nic złego w tym , że wielbię Boga w chwili przyjmowania Go= postawa stojąca- uwielbienie) , jednak dążenie za wszelką cenę do przybrania konkretnej postawy może doprowadzuić do tego, że zamiast skupić się na spotkaniu z Jezusem, będziesz rozglądać się po kościele w poszukiwaniu fragmentu wolnej podłogi....

Piszesz o " baranach" .... hmmm.. to wszystko sprawa kultury.... widziałam także ludzi przewracających się na stopniach ołtarza, ponieważ popychali ich inni . Na dodatek brakowało przejścia dla księdza ( nie wszędzie są barierki).


So wrz 17, 2005 15:03
Post 
Nie ulega wątpliwości, że ważniejsza od postawy fizycznej jest postawa duchowa. Postawa fizyczna, uklęknięcie, może wyrażać naszą postawę wewnętrzną, szacunek, z jakim przyjmujemy Ciało Pana ale nie jest to przecież tak bardzo istotne. Przy okazji jest także obawa przed sprowadzeniem tego gestu do chęci pokazania się tylko drugiemu człowiekowi a nie Panu Bogu... Nie zawsze to co mamy w duszy trzeba pokazywać wokół. Prosty przykład : Neokatechumeni przyjmują Eucharystię (Obie Postacie!) do ręki i w pozycji siedzącej. I absolutnie nie można powiedzieć że to jest ich brak szacunku wobec Ciała i Krwi Pana... Jeśli Twoja postawa wynika ze szczerzej potrzeby serca to bardzo pięknie i też nikt nie powinien tego w żaden sposób komentować.
Pozdrawiam i życzę Nam Wszystkim aby nigdy nie było w naszym postępowani przerostu formy nad treścią (co, niestety, m.in. i w takim na przykład przypadku się zdarza...)

:)


So wrz 17, 2005 16:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 23, 2005 19:22
Posty: 120
Post 
Ania Rachel napisał(a):
Czy uważasz Drogi Przyjacielu,że jak Klękam do Komunii Świętej na obydwa kolana to nie ma we mnie tego wszystkiego względem Pana Boga,że nie ma we mnie wewnętrznego szacunku i nastawienia względem Pana Boga?

Aniu na wstępie chciałbym ci powiedzieć że zarzucasz mi coś czego nie powiedziałem :( W powyższych postach stwierdziłem tylko że najważniejsze dla Boga jest wnętrze naszego serca, motywacje itp. a nie to czy klęczymy czy stoimy :) Ty natomiast odebrałaś jako atak w twoją stronę a tak nie jest !!
Ania Rachel napisał(a):
Nie znasz mnie i mojego wnętrza. Jestem osobą głeboko wierzącą i praktykującą i ja właśnie wyrażam mój wewnętrzny szacunek i moje nastawienie względem Pana Boga w moim sercu. Nie czynie tego na pokaz, ale z wewnętrznej potrzeby serca i z mojego nastawienia względem Pana Boga. Jestem Osobą młodą mającą 26-lat i wiele już przeszłam w moim życiu ludzkim i duchownym. Nie życze Nikomu przechodzić tego co Ja przeszłam.

Nie mi oceniać twoją wiarę i nie jest to moim celem lecz zwróciłem uwagę Aniu na twój „atak” na ludzi którzy nie klęczą :) Rozumiem że w kościele katolickim wierni są zazwyczaj imitacją tego słowa z papierkiem przynależności ale to nie zmienia faktu że moim zdaniem krytykowanie tych którzy stoją jest jak dla mnie przesadne.

_________________
Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła!


So wrz 17, 2005 16:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL