Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N gru 08, 2019 11:03

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Św. Ekspedyt 
Autor Wiadomość

Post Re: Św. Ekspedyt
Wiem jak przebiegają te procedury, tylko nijak nie są w stanie określić czy pomogło wstawiennictwo danego świętego czy też zadziałał proces katalizacji siły wiary osoby modlącej się przekonanej o wsparciu takiego świętego/przyszłego świętego.

Co istotne nie mamy danych dotyczących owych cudownych wyzdrowień u ludzi nie wierzących w wsparcie świętych, ale przekonanych, że oni lub bliska im osoba wyzdrowieje. A tylko takie dane pozwoliłyby ustalić czy modlitwa o wstawiennictwo świętych wykazuje wyższą skuteczność od modlitwy bez ich udziału oraz od pozareligijnego przekonania o wyzdrowieniu czy innej pozytywnej zmianie.

Potrzebny jest dosłowny test z udziałem placebo. Np ogromna grupa modli się o wstawiennictwo realnego świetego, którego wcześniej nie znali a druga o wstawiennictwo osoby wyssanej z palca, której też z przyczyn oczywistych nie znali. Z tego co wiem nikt tego nie zrobił i zrobić nie planuje.

A tymczasem spontaniczne remisje i uzdrowienia dotyczą nie tylko chrześcijan, uzdrawia wiara, jako przekonanie dotyczące przyszłości a nie wiara religijna. Tak samo uzdrawia wiara w skuteczność np ultranowoczensnego leku w kroplówce... z solą fizjologiczną bez substancji czynnej, a często skuteczność jest znacznie większa.

Serio- uważam, że modlitwy o wstawiennictwo świętych czy wręcz do świętych czy aniołów są całkowicie ok, jeśli tylko zwiększają przekonanie o skuteczności swojej modlitwy. To katalizatory mocy wiary jako przekonania dotyczącego przyszłości, dokładnie taką samą funkcję pełnią modlitwy do hinduskich czy jakichkolwiek innych bogów, do wszelkiej maści guru czy buddów.

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...

Pn lis 18, 2019 8:52

W sumie to samo uzdrowienie jest rzeczą wtórną.Istotne jest to, czy przez dane zdarzenie człowiek zbliży się do Boga, czy może zacznie wierzyć w moc gotowych modlitw, świętych obrazów i figur, jak również modlitw zmarłych wstawienników.

Pn lis 18, 2019 13:26

Zgadzam się. Warto pamiętać także o statystyce i o braku danych co dokładnie przyczyniło się do wyzdrowienia czy innego uznanego za pozytywne wydarzenia, bo często nie chodzi o jeden czynnik a przypisywanie tego jedynie jakiejś modlitwie, świętym itd nie uwzględniając innych czynników jest moim zdaniem zwyczajnie naiwne.
Więcej, nawet gdy przypisujemy to Bogu nie powinniśmy zapominać o swoich osobistych staraniach i staraniach innych ludzi na polu fizycznym i umysłowym nie tylko duchowym.

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...

Cz lis 21, 2019 10:36

Kiedy przypisuję coś Bogu, to robię to w oparciu o to, że powierzyłem Mu daną sprawę, oczekiwałem rozwiązania, ze swej strony robiłem to co było w mojej mocy, błogosławiłem ludzi zaangażowanych w ową sprawę, polegając na Słowie które mówi : "Jeśli Pań domu nie zbuduje, na próżno trudzą się budowniczowie".

Cz lis 21, 2019 16:24
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7