Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 03, 2020 13:51

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 141 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
 Kult wizerunków (ikon, obrazów i rzeźb) 
Autor Wiadomość

Post Re: Kult wizerunków (ikon, obrazów i rzeźb)
Małgosiaa napisał(a):
Wypowiedź jak najbardziej merytoryczna, bo odnosi się do sedna sprawy, którą podałeś w swojej wypowiedzi, a także jak najbardziej dotyczy tematu. Dalej były cytaty na potwierdzenie postawionej przez Ciebie tezy, błędnej zresztą, bo jeden posąg to nie pantheon i o to chodziło zefciowi.

Jakby się odnosiła to sedna sprawy, to chrześcijanie wogóle nie posiadali żadnych posągów w kulcie do Boga, ani Boga, ani boga, ani bogów - w kulcie Boga - więc od tego trzeba by zacząć.
Do tego wyciął połowę wypowiedzi lub zakpił z błędu literówki. Tak czy inaczej nie odwołał się do kontekstu mojej wypowiedzi i ewentualnie zrobił zaczepkę by dalej ciągnąć przepychanki słowne, czy cokolwiek co mu chodzi po głowie - ja już nie wnikam.

Tezy błędnej - bo tak stwierdzasz? nikt nie zwrócił uwagi, że tezę to postawił użytkownik robaczek2 w której napisał: "Mysle ze znasz panteon bostw w innych....", a w zalinkowanym przez niego źródle https://sfery.fandom.com/wiki/Panteon_wedyjski masz napisane już w tytule: "Panteon Wedyjski".
A ja mu wskazałem na podobieństwo do wielobóstwa argumentując etymologią słowa [e] ’ĕ·lō·he·ḵā, Izraelici nazwali jeden posąg [Strong 430 [e] ’ĕ·lō·he·ḵā אֱלֹהֶ֙יךָ֙ ] - a to jest liczba mnoga. Posąg mógł być dla nich jednym Bogiem lub wielobogiem/wielobóstwem.

Małgosiaa napisał(a):
Nawet gdybyś cytował 10 razy, to słowo nie stanie się ciałem, bo ks. Tofiluk nie stanowi UNK.

Teraz twoja wypowiedź nie ma wartości merytorycznej. Pisałem w odpowiedzi do zefcia, a nie do rzymskiego katolika. Jak zwykle, widzisz co chcesz widzieć, a nie co jest napisane.

Małgosiaa napisał(a):
No nie. Jeżeli chcesz uczyć innych, to nalezy wypowiadać się poprawnie. Dopytać co to jest panteon, a raczej panheon? Powinieneś wiedzieć, że jeden posąg nie stanowi pantheonu.].

Teraz to wiesz lepiej niż zródła na które powołał się użytkownik robaczek2.

Definicja PWN: panteon: «w religiach politeistycznych: ogół bóstw danej religii» ; Zbiór wszystkich bóstw danej religii
Podobieństwo jest, wszystkie bóstwa - Trójjedyny Bóg zawierał się w posągu złotego cielca. Etymologię już cytowałem, np. boskie, nadludzkie istoty, w tym Bóg i anioły.

Małgosiaa napisał(a):
I znów nie:zefciu zwrócił uwagę na to, że nie rozumiesz słów, które używasz, a bramin wskazał o jakie słowo chodzi. Nie musiał odnosić się do żadnych Twoich argumentów, bo nie zabierał głosu w dyskusji na temat.[/color][/i]

Aby zrozumieć dlaczego tak się wyraziłem, trzeba zrozumieć argumentację, która na takie rozumienie wskazywała. Więc przynajmniej musiał się zapoznać z argumentami zanim postawił wniosek.

Małgosiaa napisał(a):
Można szanować współdyskutantów używając właściwego znaczenia słów, a jeśli już zrobiło się bład, to z pokorą przyznać się, a nie walić po głowach za zwróconą uwagę. Oderobinę pokory by się przydało.

Nie mam problemu z przyznaniem się do błędu. Ale szanowanie polega też na tym, by nie stawiać pochopnych wniosków adwersarzowi, nie zapoznając się najpierw z jego argumentacją.

Wt maja 12, 2020 22:57

robaczek2 napisał(a):
A kto wyprowadził Izraelitów z ziemi egipskiej? złoty cielec?
Alez ja sie calkowicie z Toba zgadzam. Izraelitow z ziemi egipskiej wyprowadzil Pan Bog a nie zaden zloty cielec.
I calkowicie Ci przyznaje racje, ze "Złoty cielec dla Izraelitów był Bogim, a raczej reprezentował ich Boga." bo tak sobie wymyslili. Chociaz nie za bardzo rozumiem odroznienie byl Bogiem - reprezentowal.

Tak jak napisałeś - wymyślili sobie. Chodzi o to by przyszli wyznawcy Boga wyciągnęli wnioski i nie powtarzali lub wymyślalii jak mają Go czcić w kulcie JHWH, czyli dzisiejsi chrześcijanie. Apostoł Paweł powoływał się na starotestamentowe błędy Izraelitów, kiedy nauczał by ich unikać.
A jak rozumiesz rozdział (Wj32) w kwestii był Bogiem - reprezentował?

robaczek2 napisał(a):
Czyli nie mamy o czym rozmawiac bo calkowicie sie zgadzamy.
Czy zgadzasz sie ze:
Indianie wymyslili sobie Manitou,
Slowianie wymyslili sobie Swarozyca,
Hindusi wymyslili sobie Brahmana,
Grecy wymyslili sobie Zeusa.\, .... itd

A my wierzymy w jednego Boga i we wszystko co juz dawno okreslono jako Credo.
Tzn - ja wierze i mysle ze mam w Tobie brata w wierze.
Pokoj z Toba.

Zgadzam się odnośnie przykładów. A czy Ty zgodzisz się, że zakazy Biblijne wskazują, by wyznawcy Boga nie wymyślali/tworzyli żadnych wizerunków, niezależnie co miałyby one reprezentować lub jakkolwiek się nazywać w kulcie Boga?

No, ale chyba zgodzisz się, że Pismo Święte było na długo przed Credo?

Może się nie rozumiemy, bo pierwotnie zapytałem o dokładne wyjaśnienie twojej wypowiedzi odnośnie bałchwochwalstwa, sposób jaki je zdefiniowałeś.
Z Panem i pokój z Tobą.

Wt maja 12, 2020 23:58
Przeemek napisał(a):
Bezwartościowa merytorycznie wypowiedź. Nie odwołałeś się do całej mojej wypowiedzi, tylko wyciąłeś połowę. Nieuczciwe zagranie i wprowadzanie własnego wymysłu, czyli fałszywego kontekstu.
Nie moja wina, że w swoim słowotoku piszesz rzeczy, do których można się w ten sposób odnieść. Prosiłem, żebyś pisał zwięźle i na temat. Wtedy takie „nieuczciwe zagrania” z mojej strony staną się niemożliwe.
Cytuj:
Poza tym Ikony są święte, posiadają łaski Boga, a jeżeli coś jest święte, to posiada pierwiastek Boski
Co to jest „pierwiastek boski”?
Cytuj:
więc już jest Bogiem
Idąc tokiem tego rozumowania wychodzi nam, że ołtarz, o którym Biblia mówi, że był bardzo święty miał „pierwiastek”, a zatem był Bogiem. Znowu nie pomyślałeś, co piszesz, tylko walnąłeś byle co.
Cytuj:
Dwa, jak już cytowałem, ks. J. Tofiluk inheretnie widzi w Biblii starotestamentowy zakaz Ikonodulii
Jeśli ks. Tofiluk coś inherentnie widzi, to znaczy, że to cecha ks. Tofiluka zupełnie niezależna od Biblii. Znowu użyłeś słowa, którego nie rozumiesz, jak powyżej z „panteonem”.
Cytuj:
Jeżeli jest kłopot, zawsze można dopytać.
Można dopytać. Ale przecież w odpowiedzi również mogą znajdować się słowa, których używasz niezgodnie ze znaczeniem. Gdzieś musi być niepodparte dowodem założenie, że piszesz po Polsku. Niestety w momencie, gdy można postawić panteon jednemu bogu założenie to upada. Zatem ponawiam pytanie – skąd mam wiedzieć, że Twoje wypowiedzi mają jakikolwiek sens?

Śr maja 13, 2020 7:01

Przeemek napisał(a):
nie powtarzali lub wymyślalii jak mają Go czcić w kulcie JHWH,

Znowu nie rozumiem co masz na mysli. Przykro mi.

Do tej pory byla mowa o wymyslaniu sobie roznych cielcow, Zeusow itd i nie widze zwiazku ze sposobem jak maja czcic...

Poza tym nie jestem pewny czy podpisujesz sie pod - wierze w Boga Ojca wszechmogacego, Stworzyciela nieba i ziemi?

Śr maja 13, 2020 10:32

[ciach... uwagi między użytkownikami są w innym dziale. M.]

robaczek2 napisał(a):
Znowu nie rozumiem co masz na mysli. Przykro mi.

Do tej pory byla mowa o wymyslaniu sobie roznych cielcow, Zeusow itd i nie widze zwiazku ze sposobem jak maja czcic...

Widzisz, nawet w poprzednim wpisie napomniałem od czego wyszliśmy prowadząc dyskusję - czyli od Twojego zdefiniowania bałwochwalstwa i ostanie argumenty padły odnośnie "wymyślania". Więc moje podsumowanie i końcowe wnioski były jakby powrotem do kontekstu naszej dyskusji. Czyli jak czcić Boga, by nie było to bałwochwalstwem.

robaczek2 napisał(a):
Poza tym nie jestem pewny czy podpisujesz sie pod - wierze w Boga Ojca wszechmogacego, Stworzyciela nieba i ziemi?

W takiego Boga wierzę. Czy mógłbyś napisać, które wypowiedzi skłoniły ciebie do takiego wniosku?
A jak rozumiesz rozdział (Wj32) w kwestii "był Bogiem - reprezentował"?  

Wt cze 02, 2020 23:12

Przeemek napisał(a):
Czyli jak czcić Boga, by nie było to bałwochwalstwem.

Przykro mi ale z mojej strony to tyle jezeli chodzi o ten watek. Zupelnie nie rozumiem Twoich wypowiedzi np powyzszej. Dla mnie to podobne do pytania - jak wykonac nozyczki z zelaza aby nie byly z wody.
Mozemy czcic Boga na miliony sposobow: modlitwa, slowami, tancem, ksiazkami, dyskusjami, muzyka, obrazami, rzezbami, spiewem, zachwytem nad ruchami robaczkow, ......
Balwochwalstwo nie ma zupelnie zwiazku z czczeniem Boga i jest tworzeniem sobie swoich bozkow. Dawniej to bylo uznawanie Ra, Zeusa czy Swiatowida a teraz czesto wyraza sie uznawaniu za boga pieniedzy, seksu, gier komputerowych lub

siebie.

Cytuj:
W takiego Boga wierzę. Czy mógłbyś napisać, które wypowiedzi skłoniły ciebie do takiego wniosku? 

Wlasnie czytajac Twoje wypowiedzi mialem (i mam) zastrzezenia czy przypadkiem ze wzgledu na swoja nieomylnosc nie zrobiles boga z siebie. Np: "Bezwartościowa merytorycznie wypowiedź. Nie odwołałeś się do całej mojej wypowiedzi, tylko wyciąłeś połowę. Nieuczciwe zagranie i wprowadzanie własnego wymysłu, czyli fałszywego kontekstu." - bo Ty tak to widzisz.

Milo sie rozmawialo. Moze do spotkania w innym temacie.

Śr cze 03, 2020 12:46
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 141 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10