Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 23:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Kult Maryjny kultem Izydy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 08, 2007 8:19
Posty: 33
Post 
ok, dzięki :-)

_________________
"Albowiem ilekroć nie domagam, tylekroć jestem mocny."


N wrz 09, 2007 10:04
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Wierzysz napisał(a):
jeżeli był jakis kult Izydy
to już go nie ma i nie ma co wiernym bełtac w głowach
teraz jest kult Matki Boskiej


Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. Na szczęście, kult Izydy wciąż istnieje i ma się dobrze ;)


Cz lis 01, 2007 17:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Witam, troszkę się wtrącę do dyskusji.

Też jestem zdania, że podobieństw między obydwoma kultami jest za dużo na to by były przypadkowe... Oczywiście są różnice. Ale te różnice były też przy górze HOREB. Izraelici zrobili cielca nie dlatego, żeby czcić byka, ale by czcić Boga przy jego użyciu.


vanitas napisał(a):
Nikt Niepokalanej aż takiej czci, jaka należy się Bogu nie oddaje.
Myślę, że nie chodzi o boską cześć, tylko o przesadną. ;)


vanitas napisał(a):
Leszek, Jan napisał(a):
Nie którzy nie wiedzą lub zapominają o communio sanctorum - świętych obcowaniu.
A zwłaszcza o tym, jak kształtował się historycznie kult świętych i Niepokalanej
Na początku go nie było. W całej Biblii nie mogłem spotkać ani jednego przykładu kultu człowieka, jak to się robi obecnie ze świętymi. :(


marcin_jarzębski napisał(a):
Od początku chrześcijaństwa był kult relikwii na których budowano ołtarze, do których pielgrzymowano.
A jakie najstarsze przykłady znasz? Początek chrześcijaństwa jest opisany w Biblii. Tam nic takiego nie znalazłem.


marcin_jarzębski napisał(a):
Tu na ziemi możemy prosić świętych w niebie o modlitwę tak jak prosimy żyjących.
I co, potrafisz wysłuchać kilka osób na raz? Bo ja, nie. :)


marcin_jarzębski napisał(a):
Maryja jest Arką Przymierza, tak jak Ona tak i Maryja nosiła w sobie Żywe Słowo Boga,
I tak jak Arka "zniknęła" w pewnym momencie z kart Biblii. Z Arką było tak, że zaczęli mieć niewłaściwe do niej podejście.


marcin_jarzębski napisał(a):
Maryja jest Pełna Łaski to znaczy wywyższona i uwolniona od grzechu,
Więc może przeczytasz moje posty zaczynając od str.10 tu: viewtopic.php?t=5184&start=135


marcin_jarzębski napisał(a):
Teorie jakoby w Efezie zastąpiono kult poganskiej bogini kultem Maryi jest tak płytki i łatwy do obalenia że szkoda gadać.
Więc proszę to zrobić. :)

Lucyna napisał(a):
Pod krzyzem kiedy umieral, dal nam, wszystkim ludziom Maryje jako Matke.
A nie Janowi? Skąd to przeniesienie na wszystkich?


Paschalis napisał(a):
Nie ma tu więc żadnej "boskości" Maryi.
Jeśli przypisuje się Jej przymiot możliwości wysłuchania wielu osób na raz, to tak.


filippiarz napisał(a):
Nie sądzę aby kult maryjny pochodził od izydowego, raczej rodzący się kult maryjny wchłonął już istniejące wzorce. Być może odbyło się to za sprawą wyznawców Izydy nawróconych na chrześcijaństwo. Ale z mojej strony to gdybanie, fajnie jakby ktoś obeznany w historii tamtego okresu i teologii się wypowiedział, bo ja się "na Maryi" nie znam.
Wg. historii częstym było stosowanie 'CHRYSTIANIZOWANIE POGAŃSKICH KULTÓW" Brano pomysł i dopasowywano teologicznie.

ToMu napisał(a):
Tak samo jak dzisiaj - gdy misjonarze idą do ludzi nie znających Boga, też np. pozwalają na adaptacje liturgiczne takie jak choćby taniec, po to aby tym ludziom ułatwić przyjęcie nowej religii, żeby były punkty nawiązujące do tego jak oni wcześniej oddawali chwałę swoim bożkom.
Z tańcami to różnie bywa, zależy komu się je poświęca...
Właściwe wzorce ewangelizacji są wg. mnie w Dziejach Apostolskich. Diabła nie da się zchrystianizować. Pogaństwo (czarodziejskie) palono:
Dzieje Apostolskie 19:19 A niemało z tych, którzy się oddawali czarnoksięstwu, znosiło księgi i paliło je wobec wszystkich; i zliczyli ich wartość i ustalili, że wynosiła pięćdziesiąt tysięcy srebrnych drachm.

Słyszałem też niejednokrotnie relacje z modlitw o uwolnienie od związań demonicznych, spowodowanych przesadnym kultem maryjnym... :(


Leszek, Jan napisał(a):
Tak samo, jak winien jesteś cześć swoim rodzicom, bohaterom narodowym itd.
Dokładnie. Ale z drugiej strony jest coś takiego jak przesadny kult i przesadna cześć...i tego uczy nas np. Biblia, Duch Św. i przykłady z historii życia ludzi i narodów. :)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


N lis 04, 2007 23:31
Zobacz profil
Post 
mcfunthomas ale weź pod uwagę że Maryja co jak co ale została wzięta do Nieba z ciałem wiec Chrystus nie chciał aby ciało jego matki gniło itd ...

Kolejna sprawa oglądałem wywiad i czytalem ksiązki księdza Gabriela Amortha i on sam mowi że diabeł nie wypowiada imienia MAryja i niektórych świętych bo sie boi ...Exorcysta czesto wspomina o Maryi i wowczas osoba opętana wpada w szał ...może sie myle ale tak zrozumialem Amortha


Pn lis 05, 2007 14:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
lereeeek napisał(a):
mcfunthomas ale weź pod uwagę że Maryja co jak co ale została wzięta do Nieba z ciałem wiec Chrystus nie chciał aby ciało jego matki gniło itd ...
Czy została wzięta z ciałem to się na 100% teraz nie dowiemy - to jest dogmat. Czy Jezus nie chciał, by Jej ciało zgniło, to też sie nie dowiemy. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Poza tym nie ma nic złego w rozkładzie ciała (por. 1 Kor 15,35-50). Mi osobiście w niczym nie przeszkadza ani nie pomaga ten dogmat.


lereeeek napisał(a):
Kolejna sprawa oglądałem wywiad i czytalem ksiązki księdza Gabriela Amortha i on sam mowi że diabeł nie wypowiada imienia MAryja i niektórych świętych bo sie boi ...Exorcysta czesto wspomina o Maryi i wowczas osoba opętana wpada w szał ...może sie myle ale tak zrozumialem Amortha
Jeśli poczytasz więcej to zauważysz że i doświadczenia egzorcystów nie pokrywają się w 100%. Z moich doświadczeń wynikło, że demony nie lubią gdy się zapalało świeczkę ze słowami: ŚWIATŁO CHRYSTUSA.

Jedno jest pewne, demony i diabeł nienawidzą ludzi gorąco wierzących, i wcale się nie dziwię że się ich mogą bać. W Ewangeliach jest o tym co nieco. :)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Wt lis 06, 2007 2:35
Zobacz profil
Post 
Chyba każdy demon na wszystko co związane z chrystusem reaguje krzykiem ... Masz racje dla Boga nie ma rzeczy nie mozliwych choc mi trudno uwierzyć w to ze ciało zostało zabrane do Nieba ... czyli do miejsca gdzie trudno mowic o materii


Wt lis 06, 2007 14:37
Post 
masz racje w rozkładzie ciał nie ma nic złego ... umiera to co zniszczalne a powstaje niezniszczalne ...czyli dusza


Wt lis 06, 2007 14:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
lereeeek napisał(a):
Chyba każdy demon na wszystko co związane z chrystusem reaguje krzykiem ...
możliwe choć chyba nie zawsze, ale niewazne, bo to nie jest tu tematem. :)


lereeeek napisał(a):
Masz racje dla Boga nie ma rzeczy nie mozliwych choc mi trudno uwierzyć w to ze ciało zostało zabrane do Nieba ... czyli do miejsca gdzie trudno mowic o materii
Tzn., chodziło mi o to że obecne ciało człowieka nie może posiąść Królestwa Bożego. Jeżeli ktoś miałby być zabrany do Nieba z ciałem, to jego ciało musi zostać przemienione, tak jak to się stało z Panem Jezusem. On ma teraz ciało uwielbione.


lereeeek napisał(a):
masz racje w rozkładzie ciał nie ma nic złego ... umiera to co zniszczalne a powstaje niezniszczalne ...czyli dusza
nie nie dusza, tylko nowe przemienione ciało. ;)


Ale i tak zeszliśmy chyba nieco z tematu... ;)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Wt lis 06, 2007 22:12
Zobacz profil
Post 
negujesz istnienie duszy ? nooo wiesz można by mówić że dusza to jest jakby nowe "ciało" idealne bo ja sobie nie wyobrażam że umieram i koniec czekam na przyjscie Pana jak to mowią Jehowi chyba


Wt lis 06, 2007 22:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
lereeeek napisał(a):
negujesz istnienie duszy ? nooo wiesz można by mówić że dusza to jest jakby nowe "ciało" idealne bo ja sobie nie wyobrażam że umieram i koniec czekam na przyjscie Pana jak to mowią Jehowi chyba
Temat istnienia duszy już jest na forum i tam o tym trochę pisałem. Myślę, że tu nie powinniśmy o tym mówić, by nie robić z tego wątku śmietnika na wszystkie tematy i dygresje.

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Śr lis 07, 2007 15:05
Zobacz profil
Post 
o to chodzi

ale co tam Izyda

wystarczy spojrzec na kościoły protestancie i tym podobne
tam prawie wszystko jest sciągniete z kościoła katolickiego
to religie plagiaty
wystarczy wzias ich Biblię


Cz lis 08, 2007 18:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Wierzysz napisał(a):
o to chodzi

ale co tam Izyda

wystarczy spojrzec na kościoły protestancie i tym podobne
tam prawie wszystko jest sciągniete z kościoła katolickiego
to religie plagiaty
wystarczy wzias ich Biblię
nie widzę związku z tematem...a jeśli nawet, to kościoły protestanckie nie są innymi religiami. 8)

Ponadto w chrześcijaństwie jest wg. Twojej terminologii wiele ściągnięte z judaizmu, więc o czym Ty tu mówisz, bo nie rozumiem. :D

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Cz lis 08, 2007 22:01
Zobacz profil
Post 
a co tu jest do rozumienia
wystarczy pierwsze przykazanie


Pt lis 09, 2007 16:28

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
Biblia nie jest własnością Kościoła rzymsko-katolickiego i jeden tylko Kościół nie ma do niej żadnych praw. Prawa do niej mają wszystkie Kościoły na świecie. Równe prawa. A stwierdzać, że coś w protestantyzmie zostało ściągnięte od katolików jest.... hmmm! wysoko niepoważne.


N lis 11, 2007 1:18
Zobacz profil
Post 
A skąd takie przekonanie, Triplex :co:
Tak się składa, że Biblia jest częścią przekazu (Tradycji) jaki otrzymaliśmy od Boga.
Bóg dał Swój przekaz i Chrystus umarł na Krzyżu oraz założył Swój Kościół nie po to by każdy interpretował sobie te wydarzenia na własną rękę lecz po to by przekazać prawdę o dziełach Bożych w niezmienionej treści i formie.
Z przyczyn historycznych prawo interpretacji Biblii przysługuje Kościołowi Rzymskokatolickiemu oraz Prawosławnemu.


N lis 11, 2007 9:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL