Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 167 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 bluźniercze Nativity Story 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Kamyk napisał(a):
Pierwsze słysze, że Maryja urodziła bez bólu...


Nie ma się czym chwalić.


Cz gru 07, 2006 15:53
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ależ ja sie nie chwale. Wyraziłem tylko zdziwienie. Że z takiej w zasadzie błahostki robi się wielką aferę...


Cz gru 07, 2006 15:55
Zobacz profil
Post 
Bylam na filmie, i bardzo mi sie podobal - piekna gra glownych aktorow, wzruszajaca muzyka, piekne stroje.

Uwazam ze, scena narodzin Jezusa przez Maryje ukazana jest jako pewien wysilek podczas rodzenia, ktory jest naturalny. Nie bylo wg. mnie ukazanych jakis szczegolnych scen, ktore by swiadczyly o szczegolnych bolach podczas rodzenia, wystarczy porownac jak rodzila Elzbieta.


Zachecam do przeczytania rozmowy o flimie
z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim, przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich, konsultantem naukowym polskiej ścieżki dialogowej do filmu "Narodzenie".


http://www.naszdziennik.pl/index.php?ty ... d=kl11.txt


Cz gru 07, 2006 17:16

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
Nie chcę nic mówić, ale o to co się dzieje jak człowiekowi przypisuje się coraz więcej cech boskich... Moria nie zasypuj nas cytatami ludzi żyjących na przestrzeni 2 tys. lat tylko jakieś argumenty z Biblii a wiesz, że takich nie ma... Robienie z cudownego człowieka z uczuciami cyborga lub bogini bez normalnych odczuć jest co najmniej niepoważne...


Cz gru 07, 2006 17:39
Zobacz profil WWW
Post 
elka napisał(a):
tolkien napisał(a):
To prywatne przemyślenia lub objawienia dawnych świętych. Nie czuje sie zobowiązany by w nie wierzyć


nie wierz :)


..i nie wierzę, bo to absurd.

Najbardziej jednak rozbawia mnie to, ze nikt nie potrafi mi wytłumaczyć dlaczego Jezus musiał pracować na utrzymanie. Najwyraźniej ta teoria o braku bólów porodowych jest tak mętna i tak bardzo nie trzyma się kupy, ze nikt nie potrafi jej uzasadnić.
To zwykły mistyczny wymysł i tego się będę trzymał.
Tymbardziej, ze nikt nie ogłosił żadnego dogmatu związanego z porodem Jezusa :)


Cz gru 07, 2006 20:11

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
tolkien napisał(a):
..i nie wierzę, bo to absurd.


Oj, jakie absurdalne są polskie kolędy:

Cytuj:
Zstała się nam nowina,
Nigdy taka nie była,
Maryja Syna powiła,
Panieństwa nie straciła.
A wżdy Panną została
I Matką Jezu Chrysta,
Krola niebieskiego.


Cytuj:
O dziwne narodzenie,
Nigdy nie wysławione!
Poczęła Panna Syna w czystości,
Porodziła w całości
Panieństwa swojego


Cytuj:
Tyś się z Panny Maryje narodził,
Dziewstwu-ś jej nic nie zaszkodził;
Tobie chwałę przez przestania
Nasz rozum i myśl dziś śpiewa


Cytuj:
Panna wam powiła Boskie dzieciątko
Pokłonem uczciła to niemowlątko
Jak miła ta?

Którego zrodziła, Bogiem uznała
I panna jak była Panną została


Cz gru 07, 2006 20:31
Zobacz profil WWW
Post 
vox

W tych kolędach jest mowa o "dziewictwie".
Od kiedy to dziewictwo ma wpływ na bóle porodowe :o :o

No i co wogóle ma z nimi wspólnego :o

Pokaż mi w którym miejscu zanegowałem Dziewictwo Maryji?


Cz gru 07, 2006 20:36

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
tolkien napisał(a):
vox

W tych kolędach jest mowa o "dziewictwie".
Od kiedy to dziewictwo ma wpływ na bóle porodowe :o :o

No i co wogóle ma z nimi wspólnego :o

Pokaż mi w którym miejscu zanegowałem Dziewictwo Maryji?


Dokładnie
Druga rzecz - pieśni kościelne niestety bywają błędne, więc powoływanie się na nie jest troche ryzykowne.


Cz gru 07, 2006 20:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
tolkien napisał(a):
vox

W tych kolędach jest mowa o "dziewictwie".
Od kiedy to dziewictwo ma wpływ na bóle porodowe :o :o

No i co wogóle ma z nimi wspólnego :o

Pokaż mi w którym miejscu zanegowałem Dziewictwo Maryji?


Pisałeś, że poród bez bólu to absurd.

Poród bez naruszania dziewictwa to taki sam absurd.


Cz gru 07, 2006 20:54
Zobacz profil WWW
Post 
Film "Narodzenie" moze sie niektorym widzom nie podobac, ale nie jest on filmem bluznierczym, jezeli by tak bylo, biblista ks. prof W. Chrostowski by nas przed jego ogladaniem przestrzegal a nie do tego zachecal.


Cz gru 07, 2006 21:04
Post 
Cytuj:
Poród bez naruszania dziewictwa to taki sam absurd.


Jeżeli kojarzysz dziewictwo tylko i wyłacznie z posiadaniem błony dziewiczej, to jest to skojarzenie płytkie.
Tutaj nie będę się wypowiadał bo to sprawa medyczna i tylko ktoś z tej dziedziny mógłby powiedzieć, czy jest możliwy poród bez przerwania błony dziewiczej.

Natomiast nie kawałek skóry świadczy o dziewictwie. Maryja po prostu poczeła bez stosunku płciowego, czyli nie miała mężczyzny. Tak więc nawet gdyby przy porodzie ten kawałek skóry został uszkodzony to i tak pozostawałaby dziewicą w pełni tego słowa znaczeniu.


Cz gru 07, 2006 21:07

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
tolkien napisał(a):
Natomiast nie kawałek skóry świadczy o dziewictwie. Maryja po prostu poczeła bez stosunku płciowego, czyli nie miała mężczyzny. Tak więc nawet gdyby przy porodzie ten kawałek skóry został uszkodzony to i tak pozostawałaby dziewicą w pełni tego słowa znaczeniu.


Cytowane przeze mnie fragmenty kolęd (mówiące nie tylko o poczęciu, ale i o porodzeniu w całości panieństwa) dowodzą wiary ludu Bożego w to, że dziewictwo to należy rozumieć również dosłownie, jako nieuszkodzony hymen.


Cz gru 07, 2006 21:13
Zobacz profil WWW
Post 
Cytuj:
dowodzą wiary ludu Bożego w to, że dziewictwo to należy rozumieć również dosłownie, jako nieuszkodzony hymen.


Niczego nie dowodzą, to tylko ty próbujesz udowodnic, ze dziewictwo opiera sie na tym czy ma się czy tez nie błonę.

Zreszta kolędy mimo że sa bardzo miłe i lubie je śpiewac, to jednak sa bardzo prymitywne w swoich tekstach


Cz gru 07, 2006 21:17

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
tolkien napisał(a):
Niczego nie dowodzą, to tylko ty próbujesz udowodnic, ze dziewictwo opiera sie na tym czy ma się czy tez nie błonę.


Usiłuję dowieść, że kryterium absurdu jest głupim kryterium. Z ludzkiego punktu widzenia Zmartwychwstanie było absurdem totalnym, a przecież był to fakt historyczny.


Cz gru 07, 2006 21:30
Zobacz profil WWW
Post 
Zapewne Maryja rodzac Jezusa byla bardzo poruszona. Rodzi przeciez swego Syna pierworodnego a zarazem Syna Bozego.
Dlatego nie ma sensu rozwazac, czy podczac sceny porodu na filmie, byly ukazane bole czy tez inne odczucia.
Ja w tej scenie widzialam wielka milosc Maryi do swego dziecka oraz milosc Jozefa i do Maryi, i do Jezusa.

P.S
Koledy sa raczej proste w swych slowach a nie prymitywne.


Cz gru 07, 2006 21:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 167 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL