Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy Maria jest Bogiem? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sie 16, 2005 8:41
Posty: 22
Post Czy Maria jest Bogiem?
Do niej ludzie się modlą o cokolwiek
Do niej ludzie zanoszą prośby o cuda
Kim jest Maria - człowiekiem?
Dlaczego do niej sie należy modlić? Czy jest wszechobecna (był taki temat)?
Czy Maria może sama cokolwiek sprawić?
Czy może się sama odkupić?


Wt gru 26, 2006 22:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 08, 2005 18:22
Posty: 423
Post 
Na stronie głównej portalu wiara.pl.po lewej stronie u góry jest taki kolorowy znaczek "Gościa Niedzielnego" :)
Proszę w niego kliknąć i po otwarciu strony polecam artykul,a raczej katechezę o.Augustyna Pelanowskiego p.t.:"Pośpiesznym do nieba".
Pozdrawiam :)

_________________
"Szanuj kazdego czlowieka,bo Chrystus w nim zyje."


Wt gru 26, 2006 23:22
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Do niej ludzie się modlą o cokolwiek


Nie modlą, tylko prosza o wstawiennictwo do jej Syna

Cytuj:
Do niej ludzie zanoszą prośby o cuda


j/w cuda sprawia jej Syn



Cytuj:
Kim jest Maria - człowiekiem?


Z krwi i kości....to człowiek, płci żeńskiej
Cytuj:
Dlaczego do niej sie należy modlić? Czy jest wszechobecna


j/w...... Jej wszechobecnośc jest uzależniona tylko i wyłacznie od Boga, a dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych.



Cytuj:
Czy Maria może sama cokolwiek sprawić?


Nie może. Tylko poprzez Syna.

Cytuj:
Czy może się sama odkupić?


Jest juz odkupiona i sprawił to jej Syn. Sama nie byłaby wstanie tego uczynić


Wt gru 26, 2006 23:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 08, 2005 18:22
Posty: 423
Post 
Przepraszam za pomyłkę,miało być : "Pospiesznym do Jezusa". :oops:

_________________
"Szanuj kazdego czlowieka,bo Chrystus w nim zyje."


Wt gru 26, 2006 23:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Cytuj:
Do niej ludzie się modlą o cokolwiek
Do niej ludzie zanoszą prośby o cuda

Nie - do niej, a przez nią. Do BOga.

Cytuj:
Kim jest Maria - człowiekiem?

Jak najbardziej. Tyle że poczętym bez grzechu pierworodnego.

Cytuj:
Dlaczego do niej sie należy modlić?

Nie należy się do niej modlić. Można się przez jej wstawiennictwo modlić, do Boga.

Cytuj:
Czy jest wszechobecna (był taki temat)?

Nie. Wszechobecny jest Bóg.

Cytuj:
Czy Maria może sama cokolwiek sprawić?

Nie. Tak samo jak żaden człowiek - "beze Mnie nic nie możecie uczynić" (J 15:5)

Cytuj:
Czy może się sama odkupić?

Nie.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt gru 29, 2006 18:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 08, 2007 17:06
Posty: 87
Post Re: Czy Maria jest Bogiem?
YogiBeer napisał(a):
Do niej ludzie się modlą o cokolwiek
Do niej ludzie zanoszą prośby o cuda
Kim jest Maria - człowiekiem?
Dlaczego do niej sie należy modlić? Czy jest wszechobecna (był taki temat)?
Czy Maria może sama cokolwiek sprawić?
Czy może się sama odkupić?


Rozumiem twoje wątpliwosci dlatego ze oficjalna nauka kościoła o wstawienniczej roli Maryji często rozchodzi się z praktyką pobożności.
W przeszłości było to jeszcze bardziej widoczne( Np pobożnośc Sw,. Maksymiliana Marii Kolbego która robi wrażenie jako prawie ubóstwianie Maryji. można sie przekonac czytając jego niektóre wypowiedzi i modlitwy
z całym szacunkiem i podziwem dla tego swiętego z powodu jego ofiary zycia tojednak jego poboznosć maryjna jest dla mnie nie do przyjęcia) :shock: [/quote]


Wt lut 20, 2007 23:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
O błędnych drogach ludowej pobożności Maryjnej najlepiej chyba świadczy określenie Maryi "Bozia". Czyż nie podobne jest to do słowa "Bóg"? Niestety ale zbyt często pobożność Maryjna żyje swoim życiem wśród ludu, mając za nic oficjalną naukę Kościoła


Śr lut 21, 2007 14:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Przegięcia w kontekście pobożności maryjnej to w pewnym sensie folklor, choć niebezpieczny bo nijak nie odzwierciedlony w nauce Kościoła. Owszem, Maryja jest czczona jako Matka Boża (co nie jest tożsame z byciem Bogiem) i pod wieloma innymi tytułami - ale ich wielość nie oznacza zrównaniem jej z Bogiem.

Wierzymy w Trójcę Świętą - a tam najzwyczajniej nie ma po prostu miejsca dla osoby czwartej.

I tak samo - człowiek wierzący w Boga nie powinien się modlić do Maryi, tylko przez pośrednictwo Maryi do Boga Ojca, Syna lub Ducha.

Nie wiem, mnie wydaje się to dość proste i oczywiste. A cała sprawa - rozbija się o prostą rozwagę w modlitwie - by nie wpaść w rutynę i nie zacząć, powtarzając zdrowaśki, czcić Maryi w miejscu Tego, którego Ona zawsze wskazuje.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr lut 21, 2007 15:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post 
Tak mozemy pobawic sie w żonglerkę słowna - i ja napiszę że prawdą jest że mozemy modlic się do Maryi, do Aniołów i do świetych - poniewaz wszystkie nasze prosby ,podziekowania natychmiast i bez zawłaszczania sa przekazywane Bogu. Dlatego mogę powiedzieć " Maryjo dziekuję Ci" - poniewaz ona natychmiast zaniesie to podziekowanie Bogu, mogę sie modlić: "św. Tereso - pomóż mi" bo Ona natychmiast prosi Boga w mojej intencji. W ten sposób Bóg otrzymuje chwałę i wcale nie jest zazdrosny.
jak mozna uwazać, że Bóg moze sie gniewać, że ktos sie zwraca o pomoc do swietych - kiedy i tak ta modlitwa płynie do Niego. Wiadomo ze to Bóg jest źródłem wszelkiej łaski - ale jest takze świetych obcowanie - łaczność Koscioła w niebie z kosciołem walczacym na ziemi. A modlitwa: Aniele Bozy strózu mój , ty zawsze przy mnie stój ... tez obraża Boga??? :o Z pewnoscia nie obraza
Trwa protestantyzacja katolicyzmu - diabeł wie ze ma tu duzo do ugrania - chce za wszelka cene pomniejszyć, zbagatelizowac rolę Maryi. Zobaczcie na swiadectwo świetych - jak wielu z nich modliło sie do Maryi, jak wielu z nich Maryja wychowywała. Popatrzcie na przykład Jana Pawła II - kazda encyklika, rozwazanie zakończone modlitwą do Maryi. A jego hasło "Totus tuus" - czy mamy pretensje ze oddał sie Maryi - a nie bezposrednio Bogu. :o Przeciez Maryja "niosła" Go do Boga.

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Śr lut 21, 2007 17:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Moria, nie w tym problem. To oczywiste (przynajmniej w teorii) że nawet jeśli zwracamy się bezpośrednio do Maryi, świętych, aniołów - tak naprawdę nie oczekujemy że oni nam pomoga senso stricte. Ich pomoc to tylko (i jednocześnie aż) wstawianie się za nami u Boga
Problem pojawia się, kiedy ktoś modli się do Maryji, świętych, aniołów, z przekonaniem, że to właśnie oni bezpośrednio mu pomogą, dokonają jakiegoś cudownego dzieła itp. Wtedy wpadamy w bałwochwalstwo

Nawet kiedy potocznie mówimy że modlimy się do Maryi - wiadomo że chodzi nam tak naprawdę o modlitwę przez Maryję do Boga. Źle jest, kiedy ktoś świadomie twierdzi że nie modli się przez Maryję do Boga, tylko właśnie do Maryi. Jeszcze gorzej jeśli uważa, że Maryja bardziej może mu pomóc niż Bóg


Śr lut 21, 2007 17:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post 
Cytuj:
Nawet kiedy potocznie mówimy że modlimy się do Maryi - wiadomo że chodzi nam tak naprawdę o modlitwę przez Maryję do Boga.


Zgoda. Ważne jest aby wiedzieć, że to Bóg jest źródłem wszelkiej łaski. Maryja zas jest Bożym Stworzeniem najbardziej z Nim zjednoczonym. Ponadto jest naszą Matką z woli samego Boga.
Wniosek jest taki:
Jeśli modlimy się do Maryi to zwracamy się przez Nią do Boga.

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Cz lut 22, 2007 9:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Poprawniej byłoby zamiast "przez Maryję do Boga" - "z Maryją do Boga". Jeśli celem każdej modlitwy jest sam Bóg Trójjedyny, a jedynym pośrednikiem do Ojca - Jezus Chrystus, to oczywiste jest, że święci wspierają nasze modlitwy, modlą się z nami i za nas.


Cz lut 22, 2007 10:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Kamyk napisał(a):
To oczywiste (przynajmniej w teorii) że nawet jeśli zwracamy się bezpośrednio do Maryi, świętych, aniołów - tak naprawdę nie oczekujemy że oni nam pomoga senso stricte.

Dokładnie. W teorii. Bo słysząc to co mówią niekiedy niektórzy - można mieć wątpliwości, czy w tych modlitwach gdzieś jest Bóg czy tylko już Maryja...

W modlitwie za pośrednictwem, kierowanej do Maryi jako tej która niesie ją do Boga - nie ma nic złego. Tylko trzeba być świadomym tego, że ona jest pośredniczką, i tylko pośredniczką.

Znam takich, którzy poza mszą nie odmawiają Pater Noster - "wolę Ave Maria"...

Moria napisał(a):
A modlitwa: Aniele Bozy strózu mój , ty zawsze przy mnie stój ... tez obraża Boga?

Anioły to duchy posłane by bronić ludzi. Więc nic dziwnego nie ma w modleniu się o to, aby spełniały swoją funkcję :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz lut 22, 2007 10:11
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Czy Maria jest Bogiem
Niestety w pobożności Maryjnej również i księża dokonują nadinterpretacji. Przed około dwoma tygodniami, w Apelu Jasnogórskim usłyszałam słowa księdza prowadzącego rozważania: "... Maryja (...) przez Jej kobiece ręce, przez Boże ręce (...)".
Skojarzyło się mi od razu: kobiece ręce - Boże ręce czyli, że Maryja jest Bogiem?

Również w pewnym ruchu katolickim istnieje wezwanie: Maryjo działaj we mnie.
Ale we mnie - w ludzkiej duszy - może działać tylko duch: Duch Świety zawsze, zły duch, gdy się go zaprosi. Jak więc ma się to zaproszenie Maryji do duszy?


Wt lip 03, 2007 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Rzeczywiscie, moglo wystapic takie skojarzenie, ale mysle, ze mimo wszystko nie to bylo intencja owego ksiedza. Wydaje mi sie, ze kaplan uzyl tu metafory, Bog dziala poprzez swoje stworzenie i to stworzenie jest narzedziem czy tez wszystko ogarniajacymi ramionami Boga.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Śr lip 04, 2007 6:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL