Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 8:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Kim jest Maryja w Kosciele Katolickim? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
godunow napisał(a):
cytat
Cytuj:
formuła Zgody uczy, ze po narodzeniu Chrystusa pozostała dziewicą, proszę przeczytać.
to też zależy kto to przedstawia i gdzie.


To co jest napisane nie zleży od tego co, kto przedstawia, tekst Formuły Zgody tak po niemiecku jak i po łacinie jest ten sam. Różne sformuowania są w Artykułach Szmalkandzkich - w wersji łacińskiej jest "semper virgo", w wersji nemieckiej tylko "virgo".

Cytuj:
żadne sformułowania ludzkie nie są obowiązujące tak jak w KRK .. . ja osobiście nie spotkałem się z takim sformułowaniem tej Formuły..
To, że Pan nie zna naszych ksiąg symbolicznych nie oznacza, że one nie istnieją. Do Krk też nie musimy się ciągle porónywać, wiec niech Pan sobie daruje.


So cze 02, 2007 12:02
Zobacz profil
Post 
Grecki termin "adelphos" oznacza brata: rodzonego, przyrodniego, kuzyna, krewnego, członka wspólnoty.
Czemu zatem Ewangelie wskazują zawsze tylko na Maryję, Józefa i Jezusa? - vide: powrót z Egiptu - Mt 2,14-23; pielgrzymka do Jerozolimy - Łk 2,41-52.


So cze 02, 2007 12:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
cytat
Cytuj:
o co jest napisane nie zleży od tego co, kto przedstawia, tekst Formuły Zgody tak po niemiecku jak i po łacinie jest ten sam. Różne sformuowania są w Artykułach Szmalkandzkich - w wersji łacińskiej jest "semper virgo", w wersji niemieckiej tylko "virgo".

Jakie to ma znaczenie dla protestantyzmu.. ..??
Żadne
Nie ma obowiązku uznawania ludzkiej myśli ( zapisu za wiążący ) dla całego protestantyzmu.. Ze różne ruchy protestanckie od samego początku rożnie podchodzą do Maryi.. nic nie wiem o kulcie maryjnym,,u protestantów.
Poco nam protestantom byłoby potrzebne zawsze dziewictwo.. lub jego brak..??

To KRK kosztem Matki Jezusa wypromował kult a co za tym idzie niezły biznes
Wyobraź sobie nie ma kultu maryjnego..
Nie ma pielgrzymek dewocjonalia etc.. Zadnemu ruchowi protestanckiemu nie jest potrzebny kult Maryjny


So cze 02, 2007 16:29
Zobacz profil
Post 
"Żadnemu ruchowi protestanckiemu nie jest potrzebny kult Maryjny" - bo przez lata porzuciliście nauki Lutra
viewtopic.php?p=251827&highlight=luter+pisa%B3#251827


So cze 02, 2007 17:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Godunow, dla nas protetantów, Księgi symboliczne są pełnym wykładem Pisma Świętego, zawierają z jednej strony pełną naukę katolicką w rozumieniu powszechności, zawartą w trzech wyznaniach wiary pierwotnego Kościoła: apostolskiego, nicejsko-konstantynopolskiego i atanazjańskiego.

Jedynym źródłem wiary jest słowo Boże zawarte w Piśmie sw. Rozumienie zawartych tam podstawowych prawd wiary Kościół Ewangelicko-Augsburski podaje w księgach symbolicznych. takich jak Wielki i Mały Katechizm Lutra z 1529 r., Konfesja Augsburska i Apologia Konfesji z 1530 r., Artykuły Szmalkaldzkie z 1537 r., Formuła Zgody z 1577 r. i Księga Zgody z 1580 r.

W skład ksiąg wyznaniowych Kościóła Ewangelicko reformowanego w Polsce zaś wchodzą Katechizm heidelberski i Konfesja sandomierska.

Zawarte w nich nauczanie ma charakter normatywny dla członków poszczególnych Kościołów, a z drugiej strony - podlega normie Pisma Świętego. Wobec Pisma Św. autorytet ksiąg symbolicznych jest drugorzędny i treść ich musi być zgodna z Pismem Św. oraz podlega jego osądowi, nie oznacza to jednak dla nas braku normatywności tych ksiąg.

Istnienie tych ksiąg jest wskazane dla zachowania całości wiary, właściwego zrozumienia nauki biblijnej i jedności Kościoła.

Krk nie oceniam, to jest Wasz, katolików, problem. I nie musi Pan mieszać ciagle swojego Krk i porównywac go do nas.
----------------------------

Co dotyczy zaś "zawsze dziewictwa" - jak pisałem - w ewangelickim nauczaniu, zgodnie ze zdrowa tradycją starokoscielną i księgami symbolicznymi, jest formą chruystologicznego wyznania wiary. Jest formą wyznania wiary w Syna Bozego - tak samo jak Theotokos. Nie ma natomiast nic wspólnego z dyskusją czy Maria miała dzieci czy nie. Pismo św. sie tym nie zajmuje i jest to jedynie próżna ciekawość.

--------------------------------------

Co do kultu maryjnego - zgoda. Odrzucamy kult Marii (i innych świętych) polegający na wzywaniu ich pośrednictwa, orędownictwa czy pomocy. Nie znaczy to jednak że nie zachowujemy wielkiej czci tak do Marii, jak i świętych. Neleży jednak odróznić wzywanie a oddawanie czci świętym. Według Apologii istnieją trzy sposoby oddawania czci świętym: "Po pierwsze: abyśmy Bogu dziękowali, że On na tym świętych przykładzie ukazuje nam Swoją łaskę i dary, które istnieją w Kościele, aby je chwalić, a świętych należy chwalić tak, jak Chrystus w Ewangelii chwalił wiernego sługę. Po drugie: na przykładzie świętych uczymy się wiary oraz ją wzmacniamy. Po trzecie: Powinniśmy naśladować ich wiarę, miłość, cierpliwość - każdy w swoim powołaniu".

O czci świętych Konfesja sandomierska tak mówi (art. V): Jednak Świętych ani nie hańbimy, ani nie pogardzamy nimi, bo uważamy ich za żywych członków Chrystusa Pana, i za przyjaciół Bożych; ani lekkomyślnie o nich nie mówimy, bo oni ciało i świat zaszczytnie przezwyciężyli; ale nie modlimy się do nich, ani im czci nie oddajemy, bo to samemu Bogu przynależy, lecz mówiąc o nich z całą zacnością i uszanowaniem, naśladuje ich, pragnąc tego, abyśmy stali się uczestnikami ich wiary, służby Bożej, świętobliwi i wiecznego błogosławieństwa, tak jak Augustyn święty (o prawdziwem nabożeństwie) te słowa napisał: nie przedsiębierzemy takiego nabożeństwa, ażebyśmy czcić mieli zmarłych ludzi. Albowiem jeśli pobożnie żyli, nie pragną takiej czci, ale chcą abyśmy tego chwalili, przez którego oświeceni weselą się z nas, jako wspólnych towarzyszów zasług swoich. Przeto powinniśmy ich szanować z powodu naśladowania ich, ale ich nie czcić i pokłonu im nie oddawać w celu nabożeństwa.

Odrzucamy więc niektóre formy kultu Marii nie dlatego, jak kłamliwie, oszczerczo i z prawdziwie z diabelską złośliwością zarzucają nam tu niektórzy katolicy, iż żywimy jakoby wzgledem Matki Boga wrogość. Taka jest nasza tradycja wiary i jej rozumienie. Wszelka inna praktyka według nas zaciemnia i rozmywa prawdę o Synu Bożym i Odkupieniu przekazaną nam w śwadectwie Słowa Bożego.


So cze 02, 2007 19:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Piotr1, zeby nie bylo niejasnosci, godunow na tym forum deklarowal sie jako protestant, nie katolik.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


So cze 02, 2007 19:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Coż, widocznie każdy ma swoich lefebvrystów. ;)


So cze 02, 2007 20:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 02, 2007 8:33
Posty: 29
Post 
Augustinus napisał(a):
Modlą się o wstawiennictwo.Zawsze Bóg daje łaskę i obdarowuje.


Nie, modlą się o to by Maryja ich broniła, nie o żadne wstawiennictwo.


So cze 02, 2007 21:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Marcinlet napisał(a):
Augustinus napisał(a):
Modlą się o wstawiennictwo.Zawsze Bóg daje łaskę i obdarowuje.


Nie, modlą się o to by Maryja ich broniła, nie o żadne wstawiennictwo.


A jak rozumieć katolicka pieśń spiewaną podczas nabożeństw: "Bo kiedy Ojciec rozgniewany siecze, szczęsliwy kto się do Matki uciecze"?


So cze 02, 2007 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
cytat
Cytuj:
. Nie ma natomiast nic wspólnego z dyskusją czy Maria miała dzieci czy nie. Pismo św. sie tym nie zajmuje i jest to jedynie próżna ciekawość.
I tu podzielam Twój pogląd .. Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia czy miała czy nie..
Ja wyrażam dla Maryi najwyższy szacunek.. .Szacunek bez zbędnego kultu.. .
Czyli tak jak to oznajmia Pismo..
A co do grobu... Muzułmanie pielgrzymują do grobu Maryi matki Chrystusa na trenie Turcji .. Czy to jest rzeczywiście grób Maryi..??
ostatecznych Dowodów za jak i przeciw brak..


N cze 03, 2007 5:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
Piotr1 napisał(a):
Marcinlet napisał(a):
Augustinus napisał(a):
Modlą się o wstawiennictwo.Zawsze Bóg daje łaskę i obdarowuje.


Nie, modlą się o to by Maryja ich broniła, nie o żadne wstawiennictwo.


A jak rozumieć katolicka pieśń spiewaną podczas nabożeństw: "Bo kiedy Ojciec rozgniewany siecze, szczęsliwy kto się do Matki uciecze"?


Pieśni i nabożeństwa są różne i w różny sposób formułowane.Co innego język katechetyczny czy liturgiczny a dogmatyczny.Poza tym Bóg nie ma płci,jak to wszyscy wiemy i także jest matką.Tutaj matka i ojciec mogą być rozumiane jako sprawiedliwość i miłosierdzie Boga-więc gdy zasługujemy na sprawiedliwą karę to prośmy o miłosierdzie--->tu trzeba interpretacji.Niestety wiele odłamów protestantyzmu nie potrafi wznieść się ponad tekst dosłowny i wychodzi,co wychodzi.A Godunov po prostu napędza się nienawiścią do katolików-ot prawdziwy chrześcijanin...

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


N cze 03, 2007 12:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 09, 2006 19:20
Posty: 298
Post 
Dusza jest niesmiertelna - po smierci ciala idzie na Sąd ...

prponuje przeczytanie PRZEMIENIENIA Panskiego , albo

Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał [go] i ucieszył się». Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałe¶?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM»

jesli zas chodzi Wstawiennictwo to tak naprawde niczym sie ono nie rózni od Wstawienctwa mojego czy twojego ... prosisz mnie o Modlitwe i ja sie modle - tak samo jest z MAryją

_________________
Jeśli Bóg z nami któż przeciwko nam ?


Pn cze 04, 2007 12:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
cytat
Cytuj:
Dusza jest niesmiertelna - po smierci ciala idzie na Sąd ...

Bardzo dobre określenie idzie..
Pytanie kiedy dojdzie w wymiarze naszym czasowym.. ??
Czy zaraz po śmierci (jedni) czy dopiero wraz z ciałem w dniu sądu ostatecznego.. Dusza dojdzie na sąd ...


Wt cze 05, 2007 5:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 23, 2007 11:58
Posty: 18
Post 
Z serii najwieksze herezje Maryjne(tej zjawy)

http://www.youtube.com/watch?v=j2fuJ9g8_ww
czas 1min

_________________
moje zbiory http://rapidshare.com/users/9CYZML haslo:niebo


Wt cze 05, 2007 12:45
Zobacz profil
Post 
youtube...nad wyraz wiarygodne źródło :D :D :D


Wt cze 05, 2007 13:38
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL