Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 17:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Maryja a politeizm 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post Maryja a politeizm
Temat wydzielony stąd


Jak spotykam takie argumenty:
Cytuj:
kolejne pokolenia czcicieli Maryi
:o
to wiem że dobrze, że nieistotne.

_________________
We scare, because we care


Wt cze 05, 2007 12:20
Zobacz profil
Post 
"kolejne pokolenia czcicieli Maryi - zgodnie z Pismem św. - "Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia" (Łk 1, 48).


Wt cze 05, 2007 12:54

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Jeśli próbujesz sobie uzasadnić politeizm - wolna wola.
Twoje pisma, twój politeizm.
Ja nie mam zamiaru spierać się o wiarę. Miej sobie jaką chcesz.

_________________
We scare, because we care


Wt cze 05, 2007 13:14
Zobacz profil
Post 
"Miej sobie jaką chcesz" - i o to chodzi.


Wt cze 05, 2007 13:36

Dołączył(a): Pn kwi 02, 2007 10:16
Posty: 87
Post 
Gimlas napisał(a):
mthomas
Kaduri nalezal do ultraortodoksyjnych Zydów, którzy powiedzmy stronią od chrzescijan jak diabeł od swieconej wody. Ten rabin mial wielkie powazanie w Izraelu, na jego pogrzebie bylo 100000 Zydów.Przed smiercia mial objawienie w ktorym widzial aniola i mesjasza. W stanie łaski napisal 2 testamenty. Jeden w ktorym przekazuje majatek swojemu synowi a drugi to ten duchowy testament, w ktorym podaje imie Jehoszua.Kaduri byl specjalista od kabały i w swoim duchowym testamencie napisal tekst, gdzie pierwsze litery w wersach czytane od gory do dołu dają wlasnie imie Jehoszua. Jak pisał testament to nie mogl odejsc od zmysłow, skoro w tym samym czasie napisal testament o przekazaniu majatku swojemu synowi.
W Izraelu jest wielka konsternacja.Ale to juz nie nasz problem ;)


Hm... a co to ma do mojej osoby?


Wt cze 05, 2007 14:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Oozie napisał(a):
Jeśli próbujesz sobie uzasadnić politeizm - wolna wola.
Twoje pisma, twój politeizm.
Ja nie mam zamiaru spierać się o wiarę. Miej sobie jaką chcesz.

A Ty miej sobie własne przekonania, ale nie bluźnij na wiarę chrześcijańską nazywając ją politeistyczną


Wt cze 05, 2007 15:54
Zobacz profil
Post 
Nie, on nie nazywa tak wiary chrześcijańskiej. Ona tak nazywa pseudochrześcijańską wiarę Alusa, który obok Boga wyznaje też drugiego bożka - Maryję.


Wt cze 05, 2007 17:58

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A gdzie niby to znajdziesz w wypowiedzi Alus?


Wt cze 05, 2007 18:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Kamyk napisał(a):
A Ty miej sobie własne przekonania, ale nie bluźnij na wiarę chrześcijańską nazywając ją politeistyczną

Nie wiedzę powodu żeby czarne nazywać białym; a dla dobrego samopoczucia kogoś nie mam zamiaru kłamać.

Zresztą - co złego w nazwie "politeizm"?

_________________
We scare, because we care


Śr cze 06, 2007 8:41
Zobacz profil
Post 
"Co złego w nazwie politeizm?" - nic, rzecz w tym, że Ty nie rozumiesz znaczenia tego słowa.
Politeizm - wielobóstwo, kult uznajacy wielu bogów - jakbyś nie wiedział, to chrześcijaństwo, islam, judaizm są religiami monoteistycznymi.
Maryja Matka Jezusa, nie jest Bogiem - to informacja dla uzupełnienia Twojej wiedzy.


Śr cze 06, 2007 9:01

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Ależ ja doskonale rozumiem - natomiast ty wypierasz fakt oddawania czci nie tylko B-gu ale też innym postaciom.
O obrazkach i posągach nie wspominając.

Dla ponad miliarda muzułmanów i kilku milionów Żydów to politeizm.
A że ty chcesz to nazywać inaczej - cóż możesz nazwać ten kult i ateizmem albo zielonymi żabkami - faktów jednak nie zmienisz.
I tyle.

_________________
We scare, because we care


Śr cze 06, 2007 9:08
Zobacz profil
Post 
"Ale innym postaciom"....
- "Nie ma Boga prócz Alllaha, a Mahomet jest jego prorokiem", Koran.
- "Judaizm nazywany inaczej "religią mojżeszową" czy "mozaizmem", a symbolem jest "gwiazda Dawida".
Każda religia zna imiona, postacie ludzi wybranych przez Boga, żyjących według nakazów Boga i stanowiących wzór dla jej wyznawców, a nie będących bogami.
Maryja Matka Jezusa, jest niedościgłym wzorem wiary i pełnej ufności Bogu.


Śr cze 06, 2007 10:04
Post 
Więc stawiacie jej pomniki, malujecie obrazy, a następnie urządzacie pielgrzymi, żeby się do niej pomodlić. Baaa, nawet modlitwy, litanie całe do niej macie. W sejmie chcą ją wieszać, jakby było Bogiem tego narodu.


Śr cze 06, 2007 10:15

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Nie upierałbym sie przy Magen David, to stosunkowo nowy symbol i raczej dotyczy narodu niż religii.
Symbolem religii raczej jest menora, aczkolwiek to też symbol pamięci o Świątyni, nie wiązany raczej z B-giem.
No i jak już przywołujemy wyznania wiary to wspomniałbym Elohajnu Haszem, Haszem echad. :)
I tak oto powstaje offtopic...

_________________
We scare, because we care


Śr cze 06, 2007 10:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 06, 2007 8:24
Posty: 126
Post 
Proponuję dla uściślenia dookreślic sobie co też znaczy politeizm:

politeizm oznacza wiarę w wielu bogów - zatem wiarę w istnienie bytów obdazonych cechami boskimi, a to wiecznośc, nieśmiertelnośc, specjalna moc itp. ,ale przede wszystkim zasadniczo różnych od ludzi, aczkolwiek antropomorficznych (zwykle).
Kult Maryi jako Theotokos nie jest przypisywaniem jej atrybutów boskich. Jest jedynie pewnego rodzaju "wypadkową" jej roli w historii zbawienia.
Zasadniczą kwestią jest to, iż Maryja wstawia się do Boga - sama nie ma mocy czynienia cudów itp. Nie ma żadnego atrybutu Boga.
Natomiast rzekomy kult obrazów czy figur ( w sensie czczenia materii nieożywionej) był już omawiany gdzie indziej.


Śr cze 06, 2007 18:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL