Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Kult Maryjny kultem Izydy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
twoja wypowiedź o tym, kto może sobie rościć prawo do Pisma Św. skojarzyła mi się z opowiadaniem Bocciaccia które pozwolę sobie zacytować:


Saladyn - król Babilonu - roztrwonił pieniądze na wojny i zbytek. Ponieważ potrzebował ich bardzo, przypomniał sobie o Żydzie Melchisedechu, który był w Aleksandrii lichwiarzem (bardzo skąpym). Król wezwał Żyda do siebie i zadał mu pytanie: Która z trzech wiar jest najlepsza - Żydowska, Islamska, Chrześcijańska?
Żyd natychmiast spostrzegł podstęp w tym pytaniu i dlatego odpowiedział królowi, że przypomniał sobie historię pewnego bogatego człowieka, który posiadał w skarbcu niewiarygodnie piękny pierścień. Aby uczcić jego wartość i piękność rozkazał, aby ten z synów, który go posiądzie uchodził za głowę rodu.
Pierścień przechodził w taki sposób z pokolenia na pokolenie, aż w końcu trafił do rąk człowieka, który miał 3 synów, a każdy z nich pragnął uchodzić za najgodniejszego. Wtedy król (w tajemnicy) kazał sporządzić jeszcze dwa podobne pierścienie. Przed śmiercią wręczył, znów w tajemnicy, każdemy synowi pierścień.
Po śmierci ojca młodzieńcy ubiegali się o dziedzictwo i zaprzeczali prawom pozostałych braci. Pierścienie były tak podobne, że po dziś dzień, nie rozstrzygnięto, który z nich jest prawdziwy i kto jest właściwym dziedzicem...
W ten sposób Żyd wyjaśnił włądcy, że podobnie jest z trzema religiami. Która nacja ma słuszność? - tego nie wiadomo. Po tej odpowiedzi Saladyn powiedział Żydowi otwarcie o swych potrzebach finansowych; zdradził też, co zamierzał zrobić, gdyby odpowiedź go nie zadowoliła. Żyd dał królowi pieniądze, a po tym jak ten spłacił dług, uważał go za swego przyjaciela.


Moim zdaniem Biblia to dziedzictwo kulturowe całej ludzkości. Dlatego każdy powinien móc ją czytać, tłumaczyć, interpretować i wyciągać odpowiednie nauki moralne.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


N lis 11, 2007 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Ciekawie piszecie - warto to omawiać - ale może powróćmy do tematu, co? :)

A jak kto chce to niech założy nowy TOPIC. Choć o Biblii i interpretacji chyba już się ciągnie dyskusja - wystarczy sprawdzić, bo sam nie jestem pewien. :)

POZDRAWIAM

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


N lis 11, 2007 20:31
Zobacz profil
Post 
Rojzo - "wieść gminna" niesie że niejeden Żyd zaparł się wiary dla pieniędzy bądź zaszczytów - tak samo jak niejednego katolika przekupiono.
Cóż - przypadki się zdarzają.
Maryja - mimo tego iż byłą Żydówką - Boga sie nie zaparła ...
I została przez Boga w szczególny sposób wyróżniona...


Pn lis 12, 2007 0:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
ddv163 napisał(a):
Rojzo - "wieść gminna" niesie że niejeden Żyd zaparł się wiary dla pieniędzy bądź zaszczytów - tak samo jak niejednego katolika przekupiono.
i wiele ludzi innych wyznań i religii dało i daje się przekupić - to raczej sprawa człowieka z nie wiary, którą wyznaje - tak uważam.


ddv163 napisał(a):
Maryja - mimo tego iż byłą Żydówką - Boga sie nie zaparła ...
tak "na amen" to pewnie nie, ale jeśli wierzyć temu:

Mk 3,31-35: "31 Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać.
32 Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie.
33 Odpowiedział im: Któż jest moją matką i (którzy) są braćmi?
34 I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: Oto moja matka i moi bracia.
35 Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką."


Oczywiście nie podałem tu kontekstu, no ale...to i tak widać, iż miała chwile zwątpienia co do swego Syna i Jego misji.


ddv163 napisał(a):
I została przez Boga w szczególny sposób wyróżniona...
O czym dokładnie myślisz?

Poza tym Bóg nie wyróżnia TYLKO tych, którzy się Go nie zapierają. Piotr się zaparł ale potem wrócił i też go Bóg wyróżnił - był jednym z przywódców wśród Apostołów, zakładał gminy chrześcijańskie itp. Z Pawłem z Tarsu było jeszcze ciekawiej. :)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pn lis 12, 2007 1:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 21, 2006 16:42
Posty: 28
Post 
Zencognito napisał(a):
Związek między Izydą a Maryją jest oczywisty,


Wracając do tematu

Obrazek


Nie ulega wątpliwości,że postać Maryi jest kontynuacją kultu Wielkiej Matki.

Obojętnie jak kto ja sobie będzie nazywał

_________________
.BIBLIA


Pn lis 19, 2007 16:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
super, a Jezus to połączenie Mitry i Ozyrysa! Wszystko jasne.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn lis 19, 2007 16:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 21, 2006 16:42
Posty: 28
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
super, a Jezus to połączenie Mitry i Ozyrysa! Wszystko jasne.


Jeżeli dokładnie się przyjrzeć tym postaciom to dużo wspólnych cech by się znalazło.

_________________
.BIBLIA


Pn lis 19, 2007 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
super, a Jezus to połączenie Mitry i Ozyrysa! Wszystko jasne.
Niektóre podobieństwa są zamierzone inne przypadkowe. W sprawie religii można pewne rzeczy rozróżnić jedynie Duchem a nie mózgiem. Kilka razy tak właśnie postąpiłem i wiem że to było Boże działanie, bo później potwierdzało się to u innych osób w modlitwach wstawienniczych o uwolnienie. No ale to już całkowicie inny temat. ;)

W każdym bądź razie ważne kto i po co "małpuje" pewne rzeczy.

Pozdrawiam ciepło wszystkich. :)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


N gru 02, 2007 1:03
Zobacz profil
Post 
ja zaś ciekaw jestem do jakich absurdów można się jeszcze posunąć i wykazać się przy tym jak wielka niewiedzą by do jednego "worka " wrzucać kult Izydy i Maryi oraz kult Ozyrysa z prawdami chrześcijańskimi :(


N sty 06, 2008 1:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
ddv163 napisał(a):
ja zaś ciekaw jestem do jakich absurdów można się jeszcze posunąć i wykazać się przy tym jak wielka niewiedzą by do jednego "worka " wrzucać kult Izydy i Maryi oraz kult Ozyrysa z prawdami chrześcijańskimi :(
ja zaś ciekaw jestem do jakich absurdów można się jeszcze posunąć i wykazać się przy tym jak wielka niewiedzą by nie widzieć pewnych podobieństw. Trzeba je tylko właściwie zrozumieć. :)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pn sty 07, 2008 0:33
Zobacz profil
Post 
Cokolwiek robić - radziłbym robić z sensem.
A nie próbować udowadniać (dla zobrazowania) że człowiek i pies to to samo"
Na tak właśnie absurdalnych porównaniach bazują wszelkie próby postawienia znaku równości pomiędzy kultem Boga i bożków.
Pewne podobieństwa istnieją i istnieć będą zawsze - bo taka jest ludzka natura (np. ku temu by wyrazić swoją radość czy szacunek).
Sens jak i istota kultu Boża i bożków są jednak zupełnie odmienne.


Cz sty 10, 2008 20:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
ddv163 napisał(a):
Sens jak i istota kultu Boża i bożków są jednak zupełnie odmienne.
Może to kwestia definicji... :) zarówno sensu jak i istoty. Bo może myslimy podobnie. ;)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pt sty 18, 2008 2:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 21, 2006 16:42
Posty: 28
Post 
ddv163 napisał(a):
ja zaś ciekaw jestem do jakich absurdów można się jeszcze posunąć i wykazać się przy tym jak wielka niewiedzą by do jednego "worka " wrzucać kult Izydy i Maryi oraz kult Ozyrysa z prawdami chrześcijańskimi :(


Nie nazwałabym tego niewiedzą...ale wręcz przeciwnie wiedzą właśnie

_________________
.BIBLIA


Wt lut 12, 2008 16:27
Zobacz profil
Post 
musimy się z tym liczyć
że bedą różne grupy cwaniaków
pragnące nabijać sobie kabzę na tym co wypracował KK
i działające na szkodę
np. muzułmanie, protestanci komuniści itd

wszystkim chodzi o jedno
żeby całą kasę zgarnąć dla siebie
i nic nie odprowadzic do Watykanu


Śr cze 18, 2008 23:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Gaja napisał(a):
marcin_jarzębski napisał(a):
super, a Jezus to połączenie Mitry i Ozyrysa! Wszystko jasne.


Jeżeli dokładnie się przyjrzeć tym postaciom to dużo wspólnych cech by się znalazło.


Natomiast jeżeli troszkę pomyśleć to chyba oczywiste, że część np cech które ludzie nadawali swoim wymyślonym Boga będą u prawdziwego Boga. Bo przecież człowiek jest stworzony na jego obraz i podobieństwo to samo jest dla nich czymś wielkim.

Więc chyba nic dziwnego, że ludzie wyobrażają sobie jakiegoś boga, przypisują mu wiele pięknych i dobrych cech a później się okazuje, że prawdziwy Bóg ma część z nich.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Cz cze 19, 2008 19:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL