Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Maryjne modlitwy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post Maryjne modlitwy
A czy wiecie, jaka jest najstarsza modlitwa maryjna?
Jakie jeszcze inne wiekowe modlitwy maryjne znacie?


Pt cze 13, 2003 19:14
Zobacz profil
Post 
Wydawać by się mogło,ze najstarszą modlitwą maryjna jest tak popularne dziś "Zdrowaś Maryja", czyli "Pozdrowienie Anielskie", a jednak rozpowszechniło się dopiero w XII wieku. Najstarszą modlitwą maryjną jest"Pod Twoją obronę" i pojawiła się ona w Egipcie już w III wieku.


Pt cze 13, 2003 21:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 11:27
Posty: 556
Post 
Z takich znanych jest jeszce tzw pierwszy Hymn Polski, czyli Bogurodzica z XIII wieku

_________________
Jeśli chcesz zrozumieć drugiego człowieka..
nie słuchaj tego co mówi..
wsłuchuj się raczej w to, co przemilcza..
Khalil Gibran


Pt cze 13, 2003 22:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Rzeczywiście najstarszą modlitwą maryjną jest: "Pod Twoją obronę", ale...
nie jestem pewnien, skąd pochodzą owe wewania: "O Pani nasza..., itd.", bo tego w starych rekopisach nie ma, nawet w wersji łacińskiej modlitwy. Czyżby znowu nasz polski dodatek?


Pt cze 13, 2003 23:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Rzeczywiście Bogurodzica jest najstarszą polską modlitwą i to na dodatek modlitwą maryjną. Ale znalazłem informacje o jeszcze innych łacińskich modlitwach, które są także przetłumaczone na j. polski. M.in Matko Odkupiciela z niewiast najsławniejsza; Witaj Królowo, Matko miłosierdzia; Królowo nieba, wesel się; Witaj niebios Królowo;
Pełne teksty są tu: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/MP ... nyNMP.html
Może znacie jeszcze inne, równie piękne?


So cze 14, 2003 11:08
Zobacz profil
Post 
Serafin napisał(a):
Rzeczywiście najstarszą modlitwą maryjną jest: "Pod Twoją obronę", ale...
nie jestem pewnien, skąd pochodzą owe wewania: "O Pani nasza..., itd.", bo tego w starych rekopisach nie ma, nawet w wersji łacińskiej modlitwy. Czyżby znowu nasz polski dodatek?

To chyba jest nasz polski dodatek... pierwotny tekst modlitwy "Pod Twoją obronę" brzmi:
"Pod opiekę Twojego miłosierdzia uciekamy się, o Matko Boża.
Nie odrzucaj próśb, [które do Ciebie zanosimy] w naszych potrzebach,
lecz zachowaj nas od niebezpieczeństwa,
[Ty] jedynie czysta i błogosławiona".
Papirus z jej tekstem odkryto w 1938 roku, a pochodzi z IIIw., prawdopodobnie z Egiptu, jeśli niczego nie pomylono.
W IIIw. pojawia się imię Maryi , ale zawsze jest ono powiązane z Imieniem Jezusa. Pojawia się min. w tekstach liturgicznych ,w anaforze Hipolita Hipolita († 220) i chrzcielnych wyznaniach wiary.


So cze 14, 2003 12:41
Post 
Serafin napisał(a):
Rzeczywiście najstarszą modlitwą maryjną jest: "Pod Twoją obronę", ale...
nie jestem pewnien, skąd pochodzą owe wewania: "O Pani nasza..., itd.", bo tego w starych rekopisach nie ma, nawet w wersji łacińskiej modlitwy. Czyżby znowu nasz polski dodatek?

Mam do ciebie prośbę Serafinie. Mógłbyś tu zamieścić łaciński tekst tej modlitwy, o którym piszesz. Czy jest on wciaż aktualny, czy też dodano do niego polskie (???) wezwania?
Dziękuje :-)


N cze 15, 2003 20:19

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Nie ma sprawy. Oto łaciński tekst Pod Twoją obronę:

Sub tuum praesidium confugimus,
Sancta Dei Genetrix.
Nostras deprecationes ne despicias in necessitatibus,
sed a periculis cunctis libera nos semper,
Virgo gloriosa et benedicta. Amen.


N cze 15, 2003 21:10
Zobacz profil
Post 
Serafinie!
Korzystajac z okazji i tego tematu. Mam do Ciebie pytanie.
Znasz z pewnoscia Modlitwe sw. Bernarda
"Pomnij, o Najswietsza Panno Maryjo, ze nigdy nie slyszano, abys opuscila tego, kto sie do Ciebie ucieka, Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczyne prosi. Ta ufnoscia ozywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegne, do Ciebie przychodze, przed Toba jako grzesznik placzacy staje, O Matko Slowa, racz nie gardzic slowami moimi, ale uslysz je laskawie i wysluchaj. Amen"

To jak mi sie zdaje rowniez bardzo stara modlitwa.
Moglbys mi wyjasnic ktory to sw. Bernard ja napisal i nieco przyblizyc jego sylwetke?

Podzrowka :)


N cze 15, 2003 21:50

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Coraz bardziej mi się to podoba :D Sam nie wiedziałem, ile ciekawych i fascynujących rzeczy można się dowiedzieć szukając odpowiedzi na pytania z forum :) .
Owa modlitwa, o którą pytasz, znana jest pod dwoma nazwami. W Polsce nazywają ją Modlitwą św. Bernarda. Gdzie indziej natomiast częściej spotyka się nazwę Memorare od pierwszego słowa wersji oryginalnej. Jak słusznie jednak zauważyłeś, nigdzie nie wyszczególnia się, o którego Bernarda chodzi. Oprócz najbardziej znanych, czyli św. Bernarda z Clairvoux i św. Bernarda ze Sieny, mamy jeszcze kilku innych świętych o tym imieniu.
Powszechnie modlitwę tę przypisuje się św. Bernardowi z Clairvoux (1090-1153), który m.in. znany był ze swej maryjnej pobożności. Poniżej cytuję Encyklopedię internetową:

Cytuj:
Bernard z Clairvaux, święty (1091-1153), filozof i mistyk średniowieczny. Z pochodzenia Burgundczyk. Cysters od 1112. W 1115 założył klasztor w Clairvaux, którego opatem był do końca życia. Podlegało mu 160 klasztorów. Zreformował życie zakonne kładąc nacisk na kontemplację.
Wypracował mistyczną teorię poznania, wg której obcowanie z Bogiem stanowi jedyną metodę osiągnięcia prawdy - dochodzi się do niego poprzez przywrócenie podobieństwa człowieka do Boga z pomocą łaski Bożej i dzięki rozwijaniu cnóty pokory i miłości, co prowadzi do otwarcia się na przebóstwiającą moc Boga-Miłości (mistyczna ekstaza). Przekonany o niższości wiedzy rozumowej, uważał ją jednak za niezbędną człowiekowi, choć krytykował naukę za skłonność do czynienia siebie swoim własnym celem.
Autor traktatów ascetyczno-mistycznych i dogmatycznych oraz licznych mów i listów. Kanonizowany w 1174 przez papieża Aleksandra III. W 1830 papież Pius VIII nadał mu tytuł doktora Kościoła. Patron cystersów oraz pszczelarzy i wytwórców świec.

Okazuje się jednak, że to nie on jest autorem tej modlitwy. Rozpowszechnił ją bowiem ks. Claude Bernard (1588-1641). Był on kapelanem więziennym i gorliwie poświęcał się duszpasterstwu szczególnie tych, którzy byli skazani na śmierć. Wielu więźniów dzięki tej modlitwie pojednało się z Bogiem. Modlitwę tę ks. Bernard wydrukował i rozprowadził w 200 tys. egzeplarzy!
Sam ks. Bernard utrzymuje, że dzięki tej modlitwie został cudownie uzdrowiony ze śmiertelnej choroby.
Nie on jest jednak jej autorem. Odnalazł ją w Bibliotece Narodowej w Paryżu i jej autor pozostaje nieznany. Nie istnieją jednak dużo starsze świadectwa istnienia tej modlitwy, więc prawdopodobnie powstała ona niewiele wcześniej.
Ks. Bernard opublikował ją pod nazwą: Modlitwa przew. ks. Bernarda do Dziewicy. Stąd nietrudno się domyślić, iż po jego śmierci zrobiono z tego modlitwę św. Bernarda.


Pn cze 16, 2003 8:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2003 10:14
Posty: 69
Post 
Przepiękną modlitwą maryjną i baardzo starą - chyba z pięćset lat ma, z tego co pamiętam - są też godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny... Jeżeli dobrze pamiętam, pochodzi z Hiszpanii. Może warto byłoby się im dokładniej przyjrzeć?


Cz cze 19, 2003 19:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
z czym kojarzą Wam się Godzinki? bo mi tylko z pielgrzymkami... gdy usiłowałam sobie przypomnieć, kiedy mogłam je jeszcze odmawiać poza "rekolekcjami w drodze" nic nie przyszło mi na myśl. Dlaczego tak łatwo zapominamy o tak pieknej formie pobożności ludowej? ;-(


Pt cze 20, 2003 1:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 06, 2003 19:44
Posty: 25
Post 
mm_mm_ napisał(a):
Przepiękną modlitwą maryjną i baardzo starą - chyba z pięćset lat ma, z tego co pamiętam - są też godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (...)

Nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny zwane Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu powstało na wzór modlitw kapłańskich. Modlitwa ta jest wyrazem głębokiej czci dla Maryi i wiary w Jej Niepokalane Poczęcie. Wiara w cud Niepokalanego Poczęcia tkwiła w świadomości ludu już od najdawniejszych czasów Kościoła, choć dogmat zatwierdzający jego prawdziwość został ogłoszony dopiero w XIX wieku. Godzinki powstały prawdopodobnie w XIV lub XV wieku, jako odpowiedż w sporach teologicznych na temat nauki o Niepokalanym Poczęciu ( patrz min. spór tomistów i skotystów). Godzinki przyczyniły się do szerzenia i ugruntowania wiary w Niepokalane Poczęcie Maryi, lecz poza nauką o Niepokalanym Poczęciu, w Godzinkach zawarte są jeszcze inne prawdy maryjne: o Jej Bożym macierzyństwie, pełni łaski, doskonałości, zadaniach w historii zbawienia, słowem: obejmują sobą całą teologię maryjną.
Cytuj:
gdy usiłowałam sobie przypomnieć, kiedy mogłam je jeszcze odmawiać poza "rekolekcjami w drodze" nic nie przyszło mi na myśl. Dlaczego tak łatwo zapominamy o tak pieknej formie pobożności ludowej? ;-(

Śpiewanie Godzinek przed Mszą sw. jest pięknym zwyczajem w wielu kościołach w Polsce. Byłoby cudownie, gdyby zwyczaj ten, w naszej Ojczyźnie uświęcony wielowiekową tradycją, był nadal podtrzymywany.
Podaję adres pod którym mozna znaleźć tekst Godzinek:
http://www.pomoce.plock.opoka.org.pl/mo ... dzinki.htm


Pt cze 20, 2003 10:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Fakt, że często się zapomina o tym nabożeństwie. :cry: Ale na szczęście nie wszędzie. W mojej rodzinnej parafii, odkąd tylko pamiętam, przed główną Mszą św. zawsze śpiewa się Godzinki. :)


N cze 22, 2003 7:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
O Maryjo, Matko Miłosierdzia,
czuwaj nad wszystkimi,
aby nie był daremny Krzyż Chrystusa,
aby człowiek nie zagubił drogi dobra,
nie utracił świadomości grzechu
i umiał coraz głębiej ufać Bogu
bogatemu w miłosierdzie,
by z własnej woli spełniał dobre czyny,
które Bóg z góry przygotował
i w ten sposób żył ku chwale Jego majestatu

:)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt maja 07, 2004 13:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL