Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 21:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Wybór imienia dla dziecka 
Autor Wiadomość
Post 
Jakubów mamy wielu w naszej historii- to że ktoś akurat nie znał żadnego Jakuba- to jeszcze nie znaczy, że imię było niepopularne...

Takim imieniem część rodziców może chce pokazać, że ich dziecko jest wyjątkowe...

Nie wiem- mnie się dziwolągi nie podobają...


Pt cze 13, 2008 22:04

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post 
chodziło mi o to że w okolicy nie było wśród znajomych babci Jakubów, tylko w rodzinach żydowskich bo pochodzimy z terenów gdzie przed wojną żyli obok siebie Polacy, Żydzi i Niemcy.

i wiesz Teresse: nie wiem czy masz dzieci ale dla każdego rodzica jego właśnie dziecko/dzieci są wyjątkowe i najważniejsze. tak zawsze było jest i będzie!! obojętne czy się nazywa Jasiu czy Xawier!! a dziwolągiem można być bez względu na imię mniej lub bardziej wyszukane, to raczej kwestia charakteru i zachowania!!

[/b]


So cze 14, 2008 10:04
Zobacz profil
Post 
Jakub to od XII wieku bardzo popularne imię wśród Polaków..."Pije Kuba do Jakuba..." :D


So cze 14, 2008 12:14
Post 
Cytuj:
i wiesz Teresse: nie wiem czy masz dzieci ale dla każdego rodzica jego właśnie dziecko/dzieci są wyjątkowe i najważniejsze.


Owszem- tylko można pokazać to dziecku w rozsądny i trudniejszy sposób niż imię dziwoląg... :?


So cze 14, 2008 18:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Teresse, wydaje mi sie, ze potrzeba zachowac odrobine delikatnosci i taktu. Fakt, ze czegos sie nie zna albo lubi nie oznacza, ze to cos jest dziwologiem lub cos jest brzydkie. A z imionami jest tak jak z "ciuchami" - przchodzi moda i wiele osob po prostu bezmyslnie jej holduje.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


So cze 14, 2008 20:22
Zobacz profil
Post 
Ciuch się wyrzuci potem do śmietnika a imię zostanie- chciałabyś, by do końca życia ktoś się za każdym razem pytał czy jesteś Żydówką i czemu Cię tak nazwali skoro nie jesteś ??

To naturalny odruch- tak jak kogoś kto się nazywa Ahmed pytałoby się czy jest Arabem...


So cze 14, 2008 20:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Nie, nie przeszkadzaloby mi. A mowiac o holdowaniu modzie, nie mialam na mysli imienia "Jeremiasz", bo to akurat bardzo mi sie podoba i pewnie w modzie nie jest, skoro nazywasz je dziwologiem.

Podziwiam ludzi, ktorzy maja odwage nadac dziecku imie, ktore dla nich cos znaczy. Jestem matka chrzestna dziewczynki o imieniu Praise God, odpowiednik naszego Boguchwala/y. Jakos nie slyszalam, by dziewczynka narzekala, ze ktos smieje sie z jej imienia czy to w szkole, czy na podworku. Przypuszczam, ze jezeli ktores z dzieci z jej otoczenia uslyszalyby taka opinie w domu, moze by i zaczely tez sie z niej smiac, bo w koncu wszystkie dzieci przesiakaja tym, co jest w domu.
Dlatego potrzeba umiec spojrzec dalej, niz czubek wlasnego nosa i przyjac czlowieka ze wszystkim, rowniez z jego imieniem, ktore moze sie nam nie bardzo podoba. Jesli tego nie potrafimy, to wtedy my jestesmy dziwologami.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


So cze 14, 2008 22:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Maksymilian
Radomir
Robert
Patryk
Krystian

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N cze 15, 2008 7:47
Zobacz profil WWW
Post 
Dziecko powinno miec patrona- a jak ktoś chce wydziwiać to niech sam sobie zmieni imię a nie uszczęśliwia nim drugą osobę...

Nawet w zakonach gdzie przecież jest bardzo duży nacisk na pobożność nie nadaje sie imion typu "Praise God"

A odwaga (albo może dewocja ?!) to jak napisałam- byłaby gdyby ktoś tak siebie uszczęśliwił a nie drugiego...


N cze 15, 2008 9:27

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post 
ToMu - i to jest właśnie problem... synek ma się urodzić 15 sierpnia Maksymilian bardzo by pasowało a tu sąsiad ma psa Maxa :? , jestem matką chrzestną Patrycji, siostra ma syna Krystiana... i tak z wieloma innymi imionami, eh...

Teresse - właśnie min. pytałam czy prorok Jeremiasz to święty, patron...

i my z mężem mamy Zydowskie imiona i nikt nigdy nie pytał czy nie jestem żydówką, tyle że są to imiona popularne....


N cze 15, 2008 16:23
Zobacz profil
Post 
Postaciom z Starego Testamentu raczej nie przysługuje tytuł święty...

A tutaj mamy pozytywny przykład jak człowiek postanowił zmienić swoje imię:

Cytuj:
57-letni Steve Kreuscher z przedmieść Chicago zmienił swoje imię na... In God We trust (W Bogu Pokładamy nadzieję).

W piątek sąd okręgowy pozytywnie rozpatrzył prośbę Steve'a Kreuschera o zmianę swojego imienia na In God, a nazwiska na We Trust. Czuję się wspaniale - cieszył się po ogłoszeniu decyzji 57-latek. Modliłem się o to - dodał.


In God We trust jest kierowcą szkolnego autobusu i artystą-amatorem. Tłumaczył, że ta zmiana ma symbolizować jego religijność oraz uczcić pomoc, którą otrzymał od Boga w trudnych czasach. 57-latek powiedział, że to Bóg pozwolił mu przetrwać bolesny rozwód i kłopoty finansowe.


http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,wid,10059764,wiadomosc.html


Wt cze 17, 2008 17:33

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post 
Teresse jak to :o a w litani do Wszystkich Świętych jest:

PATRIARCHOWIE I PROROCY
Święty Abrahamie, módl się za nami
Święty Mojżeszu, módl się za nami
Święty Eliaszu, módl się za nami
Święty Janie Chrzcicielu, módl się za nami
Święty Józefie, módl się za nami
Święta Anno, módl się za nami
Wszyscy święci Patriarchowie i Prorocy, módlcie się za nami

http://www.pawlowski.dk/modlitewnik/lit ... swieci.htm


Wt cze 17, 2008 18:49
Zobacz profil
Post 
Faktycznie zwracam honor...

Osobiście nie chciałabym się jednak tak nazywać...żyjemy w Polsce i mam wiele polskich/zakorzenionych w polskiej kulturze imion do wyboru...

Nie chciałabym obarczać dziecka misją przecierania szlaków dla nowych imion- tym bardziej ze osoby pochodzenia żydowskiego w Polsce spolszczają swoje imiona...


Cz cze 19, 2008 22:57

Dołączył(a): Cz lut 04, 2010 18:49
Posty: 5
Post Re: Wybór imienia dla dziecka
A ja mam takie pytanie nieco od czapki: ilu patronów może mieć dziecko? Czy mogę urzędowo nadać dzieciakowi jedno imię, a ochrzcić pod pięcioma? Od przybytku głowa nie boli...


Wt sie 31, 2010 13:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Wybór imienia dla dziecka
Nie. Nie można.

Instrukcja duszpasterska Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu świętego dzieciom podaje:
Cytuj:
Przy zgłoszeniu duszpasterz spisze akt chrztu na podstawie danych, zawartych w odpisie metryki urodzenia z USC; imiona dziecka należy spisać w brzmieniu i kolejności, jak w tym dokumencie, choćby nie były to imiona świętych i błogosławionych Kościoła.


A zatem tylko to, co jest na akcie urodzenia.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sie 31, 2010 13:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL