Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 17:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 szkaplerz a nie wpisanie do bractwa. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 09, 2008 12:02
Posty: 99
Post szkaplerz a nie wpisanie do bractwa.
Chodzi o to że o 1,5 roku noszę szkaplerz i nie jestem wpisana do bractwa. nie wiem jak to zrobić ponieważ miałam zakładany przez zwykłego kalana nie karmelite. pomózcie.


Pn cze 16, 2008 13:11
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
To proste - jeśli jest to Szkaplerz Karmelitański (brązowy) to praktyka ta jest nieważna!
zresztą niewiem skąd w takim razie wziąłeś ten szkaplerz ... (obawiał bym się o świętokradztwo, wiec radzę oddać go Karmelitanom)
Co do ważności praktyki Szkaplerza Najświetszej Maryi Panny z Góry Karmel są pewne warunki, których spełnienie jest wymagane, aby mieć udział w obietnicach, błogosławieństwach i odpustach mu przypisanych, m.in. nałożenie przez kapłana karmelitę podczas uroczystych obłuczyn (idź do najbliższego Kościoła prowadzonego przez Karmelitów - obłuczyny odbywają się zazwyczaj przed lub po każdej Mszy Świętej [wcześniej trzeba to zgłosić]), pobożne noszenie w dzień i w nocy wraz z odmawianiem przypisanych modlitw i in.

Jeśli chodzi o Szkaplerz Mariański czyli Zielony Szkaplerz Maryi zwany Szkaplerzem, który uzdrawia (zielony) to może go poświęcić zwykły kapłan, a wpisać się do Bractwa możesz na stronie internetowej Marianów
Modlitwa mu przypisana to" Niepokalane Serce Maryi, módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen" i inne obrzędy w tym codzienne uczczenie np. przez pocałowanie.

Powyższe szkaplerze są najczęściej spotykanymi, jeśli jest to inny szkaplerz to warunki są zależnie od tego co to za szkaplerz - napisz o jaki chodzi ... a napisze co musisz dokładniej zrobić.

Jeśli znasz dokładną nazwę szkaplerza lub zgromadzenie, które jest z nim związane to szukaj informacji bezpośrednio na stronie internetowej tego zgromadzenia.


Pn cze 16, 2008 21:40
Zobacz profil WWW
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
Domyślam się, że chodzi jednak o Szkaplerz Karmelitański więc musisz zgłosić się do najbliższego Kościoła prowadzonego przez Ojców Karmelitanów (ewentualnie skontaktować się z jakimś Karmelitą Bosym).

Z tego co pamiętam to Karmelici mogą chyba upoważniać innych kapłanów do udzielania obłuczyn, ale wg opisu to raczej niebył upowazniony kapłan, więc obłuczyny i tak są nieważne
Podczas obłuczyn następuje wpisanie do Bractwa Szkaplerza Karmelitańskiego i wpisanie na listę (podpisujesz się i dostajesz taką jakby kartę z informacjami na temat szkaplerza)


Pn cze 16, 2008 21:48
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt maja 09, 2008 12:02
Posty: 99
Post 
mi założył szkaplerz kapłan, ktory prowadzi rekolekcje oazowe. Najpierw nosiłam szkaplerz tzw. szmaciany jednak od pół roku nosze medalik.


Pt cze 20, 2008 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 30, 2008 18:31
Posty: 3
Post 
Ja miałem zakładany szkaplerz na rekolekcjach przez zwykłego kapłana i ztego co wiem to może to zrobić każdy kapłan. Odmawia nad tobą specjalną modlitwę która jest umieszczona na stronie www.karmel.pl powinno się otrzymać taką karte zgłoszeniową ją wypełnić i wysłać tam do karmelitanów dzięki temu bedzie sprawowana msza święta w inntenci osób noszących szkaplerz wtedy również za ciebie :) pozdrawiam


Cz paź 02, 2008 21:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 03, 2004 5:59
Posty: 175
Post 
kapłani też są upoważnieni do nakładanie szkaplerza, to nie świętokractwo, po prostu napisz do Karmelitów Bosych i poproś o wpisanie do Bractwa www.karmel.pl

_________________
Cieszmy się z małych radości


So paź 04, 2008 17:39
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
To ja to może sprostuje:
chodzi o kapłanów upoważnionych

nie każdy kapłan jest upoważniony, ale Karmelici mogą upoważnić jakiegoś księdza do nakładania szkaplerza - ale warunek jest taki, że musi taki kapłan mieć upoważnienie

dotyczy to oczywiście szkaplerza karmelitańskiego

Są szkaplerze, które mogą być nakładane przez każdego kapłana, a są też takie, które mogą być nałożone przez kapłana za upoważnieniem - no ktoś prosi odpowiednie Zgromadzenie o przesłanie szkaplerza i upowaznienie - wtedy może taki szkaplerz nałożyć dowolny kapłan zgodnie z przesłanym tekstem obłuczyn.

Następna kwetsia to to, że jeśli raz przeszło się obłuczyny to w przypadku zniszczenia szkaplerza można sobie założyć nowy szkaplerz samemu ( w przypadku szkaplerza karmelitańskiego).

Zgodnie z prawem Kościelnym każdy szkaplerz może być zastąpiony medalikiem, ale... (wg mnie to nie to samo)


N lis 30, 2008 20:41
Zobacz profil WWW
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
Hej no rzeczywiscie widze, że na stronie Karmelitów jest napisane że obrzędu obłuczyn może dokonać każdy kapłan...
chyba przepisy się pozmieniały, bo za moich czasów było troszkę inaczej


N lis 30, 2008 20:47
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL